Μικρές ατέλειες που με ενοχλούν σε μια σειρά/ταινία

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Μικρές ατέλειες που με ενοχλούν σε μια ταινία (ή σειρά)

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 03 Αύγ 2018, 20:39

Ίζι, πραγματικά με εκπλήσσεις. Ούτε που το φανταζόμουν ότι είχες τόσο κακή εντύπωση για μένα. Δηλαδή πραγματικά ήταν τόση η ντροπή, που αν απλά μου έλεγες ότι δεν θέλεις να την δεις, πίστευες ότι θα σε έθετα προ των ευθυνών σου; ή μήπως ότι θα σου ζήταγα κάποιον λόγο που να δικαιολογούσε την ανευθυνότητά σου; Δεν μπορείς λοιπόν να φανταστείς την έκπληξή μου, όταν αντιλήφθηκα ότι δεν σου αρκούσε ένας, αλλά αναζήτησες δυο. Και δυστυχώς, δεν νομίζω είμαι σε θέση μετά από αυτό να ξαναβάλω στοίχημα μαζί σου. Με τρομάζει το τι μπορεί να επακολουθήσει. Εκτός αν γλυκοκοιτάς κανένα επίδομα και δεν το ξέρω. Πες το μου όμως, μη μου ντραπείς. Τα περάσαμε αυτά.

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Μικρές ατέλειες που με ενοχλούν σε μια ταινία (ή σειρά)

Ανάρτησηαπό Ίζι » 03 Αύγ 2018, 21:47

Μυρμηγκοφάγε, το διάβασα μερικές φορές το μήνυμά σου, αλλά ομολογώ ότι δεν το κατάλαβα! Ποιους λόγους αναζήτησα; Τι επίδομα;
Εγώ απλώς αστειεύτηκα λίγο, ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι δεν έχω κακή εντύπωση για σένα (το ακριβώς αντίθετο!) και θέλω πολύ να ξαναβάλουμε στοίχημα.

(Ελπίζω να αστειεύτηκες κι εσύ με το μήνυμά σου και να μην το κατάλαβα καλά :)) αλλιώς να ξέρεις ότι καμία ντροπή και κανένα φόβο δεν είχα στην πραγματικότητα).

ΕΝΤΙΤ: ΟΚ κατάλαβα :χαχα: (νομίζω)
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Μικρές ατέλειες που με ενοχλούν σε μια ταινία (ή σειρά)

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 03 Αύγ 2018, 22:10

Να σας ζήσουν Ίζι! Πέρασε σε παρακαλώ τις ευχές μου και στον Ίζουαλ :γιούπι:

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Μικρές ατέλειες που με ενοχλούν σε μια ταινία (ή σειρά)

Ανάρτησηαπό Ίζι » 03 Αύγ 2018, 22:30

Χαχα! Και να φανταστείς ανησύχησα πραγματικά την πρώτη φορά που διάβασα την απάντησή σου. Μου πήρε λίγο να καταλάβω τι μου έλεγες αλλά τελικά την έκανα τη σύνδεση. :χαχα: Σαν δικαιολογία πάντως σκίζει δεν μπορείς να πεις!

Ευχαριστούμε πολύυυυυυ :αγαπώ:
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Μικρές ατέλειες που με ενοχλούν σε μια ταινία (ή σειρά)

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 03 Αύγ 2018, 23:00

Δεν νομίζω θα μπορούσα να σκεφτώ καλύτερη! :μπράβο:

Προσπαθώ να φανταστώ την έκφραση σου όταν πρωτοδιάβασες για το επίδομα. Υποψιάζομαι ότι ήταν άκρως σουρεαλιστική στιγμή :χαχα:

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Μικρές ατέλειες που με ενοχλούν σε μια ταινία (ή σειρά)

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 31 Αύγ 2018, 14:37

Με εκνευριζουν αφορητα οι ερωτικες σκηνες (που συνηθως περιλαμβανουν κατι το χυδαιο) και τα γυμνα. Οχι, δεν εχω ταμπου ουτε ειμαι προκατειλημμενη, απλα ειναι θεμα γουστου και αισθητικης. Αν θελω να δω τσοντα, θα παω να δω. Οταν ομως θελω να δω μια νορμαλ και σοβαρη ταινια η σειρα, θελω να μενουμε στην ουσια, να μην "ξεφευγουμε". Η επιβραδυνση με "χαλαει".
:όχισουλέω:
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Βάγγυ
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 278
Εγγραφή: 08 Οκτ 2014, 01:01

Re: Μικρές ατέλειες που με ενοχλούν σε μια ταινία (ή σειρά)

Ανάρτησηαπό Βάγγυ » 19 Σεπ 2018, 12:43

Πήγα χθες να δω το The Nun , την τόσο πολυδιαφημιζόμενη ταινία του σύμπαντος του Conjuring. Ήξερα ότι το κάλεσμα, δεν το φτάνει, αλλά είχε τόσα πολλά χαζά, που δεν ξέρω αν φταίω εγώ και τα ξεψείριζα (που λέμε και στο χωριό μου) ή αν όντως ήταν τόσο πολλά τα χαζά. Κλίνω προς το δεύτερο.
Μέσα σε όλα όμως, αυτό που μου την έδωσε γερά στα νεύρα, είναι το γεγονός ότι δεν είχε φώτα πουθενά, δεν είχε καν ένα καλό φεγγάρι, που να εξηγεί τον τόσο φωτισμό. Περπατούσε η άλλη με ένα κερί και φωτιζόταν όλος ο χώρος. Κι άντε, πάει στο καλό αυτό, έπεφτε το απειροελάχιστο φως του φεγγαριού. Κάτω από το έδαφος, στις κατακόμβες, που ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ δειγμα παραθύρου να μπαίνει το φως, δεν υπάρχει ΤΙΠΟΤΑ από φως, κυκλοφορεί με μια δάδα, σβήνει η δάδα και παρ' όλα αυτά αρχίζει τρέχει, δεν χτυπάει πουθενα και μέσα από ένα λαβυρινθο βρίσκει το δρόμο για να φύγει. Που εγώ με κλειστά φώτα, από το δωμάτιο μου να πάω στην κουζίνα να πιω νερό -που ξέρω και το δρόμο- όλο και κάπου θα χτυπήσω στο ενδιάμεσο.
"There was no harbor for hope" R. Lupton

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Μικρές ατέλειες που με ενοχλούν σε μια ταινία (ή σειρά)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 19 Σεπ 2018, 22:15

Αυτό με το ανεξήγητο φως, μέσα στο σκοτάδι, με ενοχλεί σχεδόν σε όόοοοοολες τις ταινίες! :οργή:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Βάγγυ
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 278
Εγγραφή: 08 Οκτ 2014, 01:01

Re: Μικρές ατέλειες που με ενοχλούν σε μια ταινία (ή σειρά)

Ανάρτησηαπό Βάγγυ » 20 Σεπ 2018, 23:02

Μα πραγματικά!! Και το θέμα είναι, πως δεν υπάρχει φως μόνο στους θεατές, να είναι δηλαδή στα χαμένα ο πρωταγωνιστής και απλά εμείς να το βλέπουμε με φως που στην πραγματικότητα δεν υπάρχει. Βλέπει κι αυτός πεντακάθαρα και τα πάντα. :νατώρα:
"There was no harbor for hope" R. Lupton

Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 355
Εγγραφή: 17 Ιούν 2013, 17:32

Re: Μικρές ατέλειες που με ενοχλούν σε μια ταινία (ή σειρά)

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 26 Σεπ 2018, 06:49

Μερικές φορές, ευτυχώς όχι συχνά, βλέπω σε ταινιες όπως Χαλκ, Τρανσφορμερς κλπ κάποια υπερογκώδη όντα απο CGI να κάνουν πολύ γρήγορες και κοφτές κινήσεις, ΄κάτι που θα ηταν αδυνατο για τον όγκο τους.

Η εξήγηση ειναι οτι οι κινήσεις αυτες γινονται απο ηθοποιους που φανε στολη και ψηφιοποιουνται με motion capture. Ο ανθρωπος ομως μπορει να κανει γρηγορες κινησεις που δεν μπορει να κανει ενα τεραστιο ρομποτ ή ενας γιγαντας.
Είμαι στην πολύ φάση δικέ μου, αλλά εσύ ξηγιέσαι στο αλλιώς και μου τη βγαίνεις με κόκκινο να πούμε! -- Γιάννης Δαλιανίδης, 1980ς


Επιστροφή “Οθόνων Διάφορα”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες