Μικρές ατέλειες που με ενοχλούν σε μια σειρά/ταινία

Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 355
Εγγραφή: 17 Ιούν 2013, 17:32

Re: Μικρές ατέλειες που με ενοχλούν σε μια ταινία (ή σειρά)

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 18 Ιούν 2018, 21:52

Αυτο που εχει πλακα ειναι οτι καποιο καινουργιο τεχνολογικο trend το θεωρουμε σαν "εικονα του μελλοντος" και το χρησιμοποιουμε κατα κορον, ενω συνηθως μετα απο 10-20 χρονια θα θεωρειται κιτς.

Προβλεπω οτι τοτε θα λεμε "πω ρε κοιτα οι ασχετοι, κι εδω ληψη απο drone, τι νουμερα ητανε τοτε στα 2010'ς"
Είμαι στην πολύ φάση δικέ μου, αλλά εσύ ξηγιέσαι στο αλλιώς και μου τη βγαίνεις με κόκκινο να πούμε! -- Γιάννης Δαλιανίδης, 1980ς

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Μικρές ατέλειες που με ενοχλούν σε μια ταινία (ή σειρά)

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 19 Ιούν 2018, 03:17

Δεν το σκεφτόμουν ως "εικόνα του μέλλοντος", αν και μάλλον τους λύνει τα χέρια, επιτρέποντας τους να τοποθετήσουν την κάμερα όπου θέλουν με αμελητέο - φαντάζομαι - κόστος.

Απλά αναρωτιόμουν αν με ενοχλεί που προσπαθούν να πρωτοτυπήσουν με ιδιαίτερες εικόνες χωρίς κατ’ εμέ να τις έχουν προετοιμάσει (με αποτέλεσμα να μου δημιουργούν τα αντίθετα από τα επιθυμητά συναισθήματα), ή υπάρχει και κάτι από πίσω, όπως ότι ενώ επιθυμώ όσο προχωράει η ταινία η κάμερα να μειώνει την απόσταση από τους πρωταγωνιστές, αυτές οι λήψεις με απομακρύνουν, εξαλείφοντας όποια ένταση έχει δημιουργηθεί - σα να με πετάνε στιγμιαία εκτός ταινίας.

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Μικρές ατέλειες που με ενοχλούν σε μια ταινία (ή σειρά)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 20 Ιούν 2018, 14:19

Οι αναχρονισμοί (όταν τυχαίνει να τους εντοπίσω...)

Έβλεπα GLOW το οποίο φαίνεται πως τοποθετείται στο πρώτο μισό του '80. Ρίχνω μια ματιά στην Wikipedia και βλέπω 1985. Ε και ακούω το "She's got the Look" (1988) :γρμβ:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 355
Εγγραφή: 17 Ιούν 2013, 17:32

Re: Μικρές ατέλειες που με ενοχλούν σε μια ταινία (ή σειρά)

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 21 Ιούν 2018, 14:03

Μια γελοιογραφια πανω στο θεμα του αναχρονισμου

ειναι τοσο ψαγμενη που για να την καταλαβεις πρεπει να διαβασεις την επεξηγηση απο κατω, αλλα αξιζει τον κοπο :χαχα:
Είμαι στην πολύ φάση δικέ μου, αλλά εσύ ξηγιέσαι στο αλλιώς και μου τη βγαίνεις με κόκκινο να πούμε! -- Γιάννης Δαλιανίδης, 1980ς

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Μικρές ατέλειες που με ενοχλούν σε μια ταινία (ή σειρά)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 21 Ιούν 2018, 15:26

Πολύ ωραίο σχόλιο! :)))

Βέβαια, ακριβώς σε αυτό ήταν η επιφύλαξή μου. Για εμένα η δεκαετία του 1980 είναι κάτι που το βίωσα και με το οποίο έχω πολύ προσωπική σχέση. Σε άλλη πόλη ζούσα το 1985 και σε άλλη το 1988. Άλλα πράγματα έκανα, σε διαφορετικά σχολεία πήγαινα και γενικά είχα μια πολύ διαφορετική ζωή. Εξού και μπορώ να τοποθετήσω αρκετά καλά τα τραγούδια του '80, δηλ. σε ποια χρονιά βγήκανε, από το πού τα άκουγα. Το Eye of the Tiger π.χ. το χόρευα στα γενέθλιά μου με συγκεκριμένους φίλους στην πόλη Α. Το I wanna Dance with Somebody το άκουγα μέσα στην νύχτα να αντηχεί από την καλοκαιρινή ντίσκο, στην πόλη Β, πολύ μακριά από τους παλιούς μου φίλους.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 355
Εγγραφή: 17 Ιούν 2013, 17:32

Re: Μικρές ατέλειες που με ενοχλούν σε μια ταινία (ή σειρά)

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 21 Ιουλ 2018, 22:46

Κυριως σε ελληνκες χαζοκωμωδιες συμβαινει αυτο. Υπαρχει το κλισε οπου μια γυναικα η ενας αντρας ντυμενος γυναικα ειναι μεταμφιεσμεν@ για να μη τ@ν γνωρισουν, με περουκα, μαυρα γυαλια, μακρυα μανικια, γυρισμενο το κεφαλι, ωστε να φαινεται οσο γινεται λιγοτερο. Και τοτε ερχεται ενας ακυρος που τ@ν γουσταρει και αρχιζει να τ@ κολαει.

Δηλαδη βλεπουν μια γυναικα ντυμενη σαν κρεμμυδι, της οποιας δε φαινεται ουτε το μισο προσωπο, και α υτο τους φαινεται τοσο ελκυστικο που αρχιζουν να της κολλανε :ωιμέ:
Είμαι στην πολύ φάση δικέ μου, αλλά εσύ ξηγιέσαι στο αλλιώς και μου τη βγαίνεις με κόκκινο να πούμε! -- Γιάννης Δαλιανίδης, 1980ς

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Μικρές ατέλειες που με ενοχλούν σε μια ταινία (ή σειρά)

Ανάρτησηαπό Ίζι » 23 Ιουλ 2018, 18:53

Και στα κόμιξ το έχω παρατηρήσει αυτό Ξενέρωτα. Τι χοντροκομμένο αυτό το χιούμορ του "πεσίματος" πια. Ευτυχώς η νεότερη κωμωδία το έχει εγκαταλείψει!

Καλησπέρα παιδιά (και Μυρμηγκοφάγε, που σου χρωστάω ταινία και νιώθω αφόρητες τύψεις και βλέπω και εφιάλτες στους οποίους με κυνηγάς κρατώντας κόπιες από τετράωρα αριστουργήματα του σοβιετικού κινηματογράφου). :) :)

Ήθελα να παραθέσω αυτόν τον διάλογο από τη σειρά Big Bang Theory. Το έβλεπα χθες και θυμήθηκα αυτό το νήμα μας. Περιέχει σπόιλερς της ταινίας "Κυνηγοί της Χαμένης Κιβωτού".

Sheldon: So what’d you think?

Amy: It was good.

Sheldon: That’s it? Good.

Amy: I enjoyed it. When you told me I was going to be losing my virginity, I didn’t think you meant showing me Raiders of the Lost Ark for the first time.

Sheldon: My apologies. I chose my words poorly. I should have said you were about to have your world rocked on my couch. Anyway, thank you for watching it. It’s one of my all-time favourites.

Amy: It was very entertaining despite the glaring story problem.

Sheldon: Story problem? You, oh, Amy, what a dewy-eyed moon-calf you are. Raiders of the Lost Ark is the love child of Steven Spielberg and George Lucas, two of the most gifted filmmakers of our generation. I’ve watched it 36 times, except for the snake scene and the face-melting scene, which I can only watch when it’s still light out, but, I defy you to find a story problem. Here’s my jaw, drop it.

Amy: All right. Indiana Jones plays no role in the outcome of the story. If he weren’t in the film, it would turn out exactly the same.

Sheldon: Oh, I see your confusion. You don’t understand. Indiana Jones was the one in the hat with the whip.

Amy: No, I do, and if he weren’t in the movie, the Nazis would have still found the ark, taken it to the island, opened it up and all died, just like they did. Let me close that for ya.

....................

Αργότερα, ο Σέλντον επιχειρεί να την εκδικηθεί "καταστρέφοντάς της" το πολυαγαπημένο της Μικρό Σπίτι στο Λειβάδι.

Amy: I love Little House. It made me want to live on a farm so much I tried to milk my cat. That tangy bowl of Cheerios was not worth the stitches.

Sheldon: Well, you sit back, relax and enjoy a beloved childhood memory. You see that cabin there? I read they were illegally squatting on Indian land. Yeah. Personally, I think what we did to the Native Americans was wrong, but this is your favourite show, not mine. Oh, look at little Laura Ingalls, eating that peanut butter sandwich. Peanut butter? Huh? That’s strange, since peanut butter wasn’t introduced until the early 1900s. If I knew this show was about time travel, I would have watched it much sooner.

Amy: You’re trying to get back at me for what I said about Raiders of the Lost Ark.

Sheldon: That’s silly. Almost as silly as Dr. Baker having a telephone, since telephones only existed in large cities at that time. This is more like Little House on the Preposterous.

Amy: Sheldon, we’re in a relationship. When you get angry, just tell me. You don’t need to seek revenge.

Sheldon: Are you sure? Every time my dad stayed out all night, my mom would put hamster poop in his chewing tobacco.

Amy: Well, that’s not how we’re going to do it.

Sheldon: Fine. I’m mad at you. Not only did you ruin Raiders for me, you may have ruined the whole franchise. Except for the fourth one, which was bad before you got your mitts on it.

Amy: I shouldn’t have said it. I’m sorry.

Sheldon: Thank you.

Amy: Do you feel better?

Sheldon: Yes. But not as good as I’m going to when I tell you that your precious Garfield has no reason to hate Mondays. He’s a cat. He doesn’t have a job.
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: Μικρές ατέλειες που με ενοχλούν σε μια ταινία (ή σειρά)

Ανάρτησηαπό Θεατής » 23 Ιουλ 2018, 22:20

Ιζι :γεια:
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...

Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 355
Εγγραφή: 17 Ιούν 2013, 17:32

Re: Μικρές ατέλειες που με ενοχλούν σε μια ταινία (ή σειρά)

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 23 Ιουλ 2018, 23:25

Ο ρολος του Ιντιανα Τζοουνς ηταν να κανει την ιστορια πιο συναρπαστικη, ενω συνεβαιναν οσα θα συνεβαιναν ουτως η αλλως χωρις αυτον :)))
Είμαι στην πολύ φάση δικέ μου, αλλά εσύ ξηγιέσαι στο αλλιώς και μου τη βγαίνεις με κόκκινο να πούμε! -- Γιάννης Δαλιανίδης, 1980ς

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Μικρές ατέλειες που με ενοχλούν σε μια ταινία (ή σειρά)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 25 Ιουλ 2018, 18:26

Ξαναβλέπω το sense8 σ02ε11 ώστε να φρεσκάρω και δω έπειτα το φινάλε.

Κάποιος πυροβολεί με ημιαυτόματο την κοπέλα από τα 3 μέτρα κι αυτή κρατάει σαν ασπίδα ένα.... τραπεζάκι το οποίο μοιάζει να μην μπορούν να διαπεράσουν οι σφαίρες.

Δεν ξέρω με τί υλικό νομίζει πως φτιάχνονται τα φθηνοτραπεζάκια της σειράς, η σκηνοθέτιδα. Απέναντι στο ημιαυτόματο δεν έχει ιδιαίτερη διαφορά από το να κρατούσε μια πλαστική καρέκλα.
:νατώρα:

Image

Πιο κάτω πυροβολούν το ντεπόζιτο της βενζίνης και αυτή κατρακυλάει σε μια αφύσικα ολόισια γραμμή μέχρι το σωστό μέρος που τους βολεύει να βάλουν φωτιά. Δηλ. σαν χάρακας.
:νατώρα:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."


Επιστροφή “Οθόνων Διάφορα”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες