Μικρές ατέλειες που με ενοχλούν σε μια ταινία (ή σειρά)

Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 220

Re: Μικρές ατέλειες που με ενοχλούν σε μια ταινία (ή σειρά)

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 18 Ιούν 2018, 21:52

Αυτο που εχει πλακα ειναι οτι καποιο καινουργιο τεχνολογικο trend το θεωρουμε σαν "εικονα του μελλοντος" και το χρησιμοποιουμε κατα κορον, ενω συνηθως μετα απο 10-20 χρονια θα θεωρειται κιτς.

Προβλεπω οτι τοτε θα λεμε "πω ρε κοιτα οι ασχετοι, κι εδω ληψη απο drone, τι νουμερα ητανε τοτε στα 2010'ς"
Τσουτσουπρούτσου!

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 707

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 19 Ιούν 2018, 03:17

Δεν το σκεφτόμουν ως "εικόνα του μέλλοντος", αν και μάλλον τους λύνει τα χέρια, επιτρέποντας τους να τοποθετήσουν την κάμερα όπου θέλουν με αμελητέο - φαντάζομαι - κόστος.

Απλά αναρωτιόμουν αν με ενοχλεί που προσπαθούν να πρωτοτυπήσουν με ιδιαίτερες εικόνες χωρίς κατ’ εμέ να τις έχουν προετοιμάσει (με αποτέλεσμα να μου δημιουργούν τα αντίθετα από τα επιθυμητά συναισθήματα), ή υπάρχει και κάτι από πίσω, όπως ότι ενώ επιθυμώ όσο προχωράει η ταινία η κάμερα να μειώνει την απόσταση από τους πρωταγωνιστές, αυτές οι λήψεις με απομακρύνουν, εξαλείφοντας όποια ένταση έχει δημιουργηθεί - σα να με πετάνε στιγμιαία εκτός ταινίας.

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Comisario Bremón
Αναρτήσεις: 3042

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 20 Ιούν 2018, 14:19

Οι αναχρονισμοί (όταν τυχαίνει να τους εντοπίσω...)

Έβλεπα GLOW το οποίο φαίνεται πως τοποθετείται στο πρώτο μισό του '80. Ρίχνω μια ματιά στην Wikipedia και βλέπω 1985. Ε και ακούω το "She's got the Look" (1988) :γρμβ:
"Won't you come see me in the morning? Won't you come see me late at night?
Honey bee…"

Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 220

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 21 Ιούν 2018, 14:03

Μια γελοιογραφια πανω στο θεμα του αναχρονισμου

ειναι τοσο ψαγμενη που για να την καταλαβεις πρεπει να διαβασεις την επεξηγηση απο κατω, αλλα αξιζει τον κοπο :χαχα:
Τσουτσουπρούτσου!

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Comisario Bremón
Αναρτήσεις: 3042

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 21 Ιούν 2018, 15:26

Πολύ ωραίο σχόλιο! :)))

Βέβαια, ακριβώς σε αυτό ήταν η επιφύλαξή μου. Για εμένα η δεκαετία του 1980 είναι κάτι που το βίωσα και με το οποίο έχω πολύ προσωπική σχέση. Σε άλλη πόλη ζούσα το 1985 και σε άλλη το 1988. Άλλα πράγματα έκανα, σε διαφορετικά σχολεία πήγαινα και γενικά είχα μια πολύ διαφορετική ζωή. Εξού και μπορώ να τοποθετήσω αρκετά καλά τα τραγούδια του '80, δηλ. σε ποια χρονιά βγήκανε, από το πού τα άκουγα. Το Eye of the Tiger π.χ. το χόρευα στα γενέθλιά μου με συγκεκριμένους φίλους στην πόλη Α. Το I wanna Dance with Somebody το άκουγα μέσα στην νύχτα να αντηχεί από την καλοκαιρινή ντίσκο, στην πόλη Β, πολύ μακριά από τους παλιούς μου φίλους.
"Won't you come see me in the morning? Won't you come see me late at night?
Honey bee…"

Επιστροφή “Οθόνων Διάφορα”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες