Τί μου προτείνεις να δω;

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Τί μου προτείνεις να δω;

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 06 Σεπ 2015, 23:01

Το φόρουμ εδώ προσφέρει πολλές ιδέες τί να δει κανείς. Αρκεί να ξεφυλλίσεις τις διάφορες παρουσιάσεις ανά δεκαετία ή και απλά να παρακολουθείς τί άρεσε στον καθένα, και σίγουρα θα βρεις κάμποσα ενδιαφέροντα.

Πέρα από αυτό, και μιας και πάνω-κάτω γνωριζόμαστε κάπως μεταξύ μας, τα γούστα μας, το πού κινούμαστε, λέω να ρωτήσω να μου προτείνει όποιος θελήσει μία (μόνο μία) ταινία να δω.

Κι όποιος θέλει, ας ζητήσει εδώ από κάτω το ίδιο, να πάρει κι αυτός προτάσεις.

:ναι:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ζόφος
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 698
Εγγραφή: 03 Σεπ 2014, 20:18

Re: Τί μου προτείνεις να δω;

Ανάρτησηαπό Ζόφος » 07 Σεπ 2015, 02:20

Εγώ φθινοπωριάτικα ψάχνω σαν θέμα τη μοναξιά, το χωρισμό και τη μετανάστευση. Επίσης συχνά βλέπω ότι έχει σχέση με ναρκομανείς και ψυχοπαθείς. Κάθε είδος, δράμα, τρόμου, σπλάτερ, κωμωδίες, και φυσικά επιστημονική φαντασία. Περιμένω προτάσεις λιγότερο γνωστές, από τη δεκαετία του 80-90 και μετά αν γίνεται. :)

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Τί μου προτείνεις να δω;

Ανάρτησηαπό Ίζι » 07 Σεπ 2015, 17:03

Θα σας προτείνω ανιμέισον

@Φάρε, έχω παρατηρήσει ότι σου αρέσουν σοβαρές ταινίες με post-apocalyptic θεματολογία. Επίσης,σου αρέσει το ενήλικο κόμιξ και ο Ρότζερ Γουότερς. Συνεπώς, πρέπει να δεις το When the Wind Blows.

@Ζόφε, θα σου έλεγα να δεις το Mary and Max. Καλύπτει δύο απ' τα κριτήριά σου (μοναξιά, ψυχική νόσος), και νομίζω ταιριάζει απόλυτα στη μελαγχολική ατμόσφαιρα του φθινοπώρου.

Χα, τώρα είδα ότι στο σχόλιό μου για το Mary and Max, αναφέρω και το When the Wind Blows. Ίσως είναι τα 2 καλύτερα ανιμέισον που έχω δει.

(εγώ ψάχνω πάντα θριλεράκια που θυμίζουν twilight zone.)
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Τί μου προτείνεις να δω;

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 07 Σεπ 2015, 18:16

Το When the Wind Blows θέλω να το δω από όταν βγήκε κι από ότι βλέπω το έχω και τσεκαρισμένο στην "watchlist" στην imdb, οπότε μάλλον ήρθε ο καιρός του. Σ' ευχαριστώ, Ίζι! :)))
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ζόφος
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 698
Εγγραφή: 03 Σεπ 2014, 20:18

Re: Τί μου προτείνεις να δω;

Ανάρτησηαπό Ζόφος » 07 Σεπ 2015, 18:51

Ίζι ευχαριστώ για τη πρόταση αλλά δυστυχώς την έχω δει. Κι όχι μόνο την έχω δει, αλλά είχα διαβάσει και την άποψη της γλυκιάς Πολύνιους. Η ταινία αυτή πρέπει να είναι το καλύτερο animation που έχει βγει με τέτοιο θέμα. Κατάλαβες πάντως τι περίπου ψάχνω, κάτι μελαγχολικό να ταιριάζει με την εποχή τώρα. :)

Αβατάρι χρήστη
Έλλη Μ
Μύστης
Αναρτήσεις: 127
Εγγραφή: 03 Νοέ 2015, 23:36

Re: Τί μου προτείνεις να δω;

Ανάρτησηαπό Έλλη Μ » 17 Νοέ 2015, 12:27

Φαροφύλακας έγραψε: λέω να ρωτήσω να μου προτείνει όποιος θελήσει μία (μόνο μία) ταινία να δω.


σου προτείνω αυτή.

Περιμένω προταση
My hovercraft is full of eels.

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Τί μου προτείνεις να δω;

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 18 Νοέ 2015, 22:13

@Ίζι, είδα τελικά το When the Wind Blows, κατά την προτροπή σου, και πράγματι είναι καλό, αν και μάλλον δεν είμαι σε φάση για πολύ αργές ταινίες, σαν αυτήν.

@ΈλληΜ, δεν ξέρω ακόμα τα γούστα σου και δύσκολα να σου προτείνω ακόμα κάτι. Σου αρέσει το σινεμά του '70;
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Έλλη Μ
Μύστης
Αναρτήσεις: 127
Εγγραφή: 03 Νοέ 2015, 23:36

Re: Τί μου προτείνεις να δω;

Ανάρτησηαπό Έλλη Μ » 18 Νοέ 2015, 22:50

Αμέ.
-Λακωνικο-
-Περιεκτικο-
:)


βεβαια, ούτε εγώ ξέρω το γουστο σου.
Οπως βλέπεις, αυτό δε με σταμάτησε. Και αυτό λέγεται θράσος, κυρίες και κύριοι! :))
My hovercraft is full of eels.

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Τί μου προτείνεις να δω;

Ανάρτησηαπό Ίζι » 19 Νοέ 2015, 00:36

Φαροφύλακας έγραψε: πολύ αργές ταινίες, σαν αυτήν.

Παράξενο, δεν θα τη χαρακτήριζα αργή, αντιθέτως... νομίζω ότι όλα γίνονται πολύ γρήγορα. Tην έχω δει τουλάχιστον 3 φορές, και παρά τη δύσκολη θεματολογία, ποτέ δεν μου 'φτανε. Άλλωστε, είναι μόνο 80 λεπτά :)
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Τί μου προτείνεις να δω;

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 19 Νοέ 2015, 11:35

@Ίζι, στην ουσία δεν συμβαίνει σχεδόν τίποτα στην ταινία. Προετοιμάζονται με αφέλεια για την βόμβα, η οποία πραγματι κάποια στιγμή πέφτει, κι έπειτα σέρνονται δεξιά-αριστερά αργοπεθαίνοντας.

Η δύναμη της ταινίας είναι στην αφέλειά τους. Στο ότι αντιμετωπίζουν κάτι τόσο καθολικά φονικό δίχως φόβο, δίχως να κατανοούν το μέγεθος αυτού που μπορεί να έρθει και που τελικά έρχεται.

Και είναι αργόσυρτο.

@Έλλη, δεν βοηθάς. Πες μερικές ταινίες που σου έχουν αρέσει πολύ.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."


Επιστροφή “Οθόνων Διάφορα”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 3 επισκέπτες