Τί μου προτείνεις να δω;

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Τί μου προτείνεις να δω;

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 03 Σεπ 2017, 01:38

Πιο κοντά σε απλή κωμωδία φέρνει, που είναι και το μόνο είδος που έχω μια σχετική άνεση να σου προτείνω. Επίσης είναι μικρό, οπότε και έχει ελπίδες να τελειώσει προτού το κόψεις :ρ

Δε θυμάμαι κάποια άλλη κωμωδία πάντως που να με έχει κουράσει τόσο. Ίσως γιατί δεν είμαι ιδιαίτερα καλός στο να σκέφτομαι και να γελάω ταυτόχρονα :χαχα:

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Τί μου προτείνεις να δω;

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 03 Σεπ 2017, 21:00

Φαροφύλακας έγραψε:Προχθές παράτησα το Paranormal Activity 2,


Τι τραγική ταινία...
Είχα βρεθεί σινεμά από σπόντα και δεν ήξερα από που να φύγω... :πανικός:
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Τί μου προτείνεις να δω;

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 04 Σεπ 2017, 07:42

Η 1η μου είχε ψιλοαρέσει, να πω την αμαρτία μου. Γι' αυτόν τον απλό μηχανισμό που επιστρατεύει. Δηλ. σκηνές όπου βλέπεις με την κάμερα την κοπέλα να σηκώνεται και να στέκεται με τις ώρες τις βρήκα πολύ ωραίες. Βέβαια, στο τέλος που το πράγμα αναπόφευκτα χοντραίνει μου άρεσαν λιγότερο.

Και σε αυτήν την 2η ταινία πάνε να κάνουνε το ίδιο αλλά πέρα από το ότι πια είναι επανάληψη το χειρίζονται πιο ατζούμπαλα. Δηλ. κάθε φορά βλέπεις τον τίτλο πχ "3η νύχτα" και έπειτα μια γύρα όλες τις κάμερες και λες "χμ.. για να δούμε τί θα κουνηθεί σήμερα μόνο του. Η λάμπα; Η καρέκλα;" και πράγματι, κάτι τέτοιο θα γίνει και φτου απ' την αρχή η επόμενη βραδιά και το ίδιο εσωτερικό ερώτημα.

Οι ηθοποιοί, πάντως, για μένα, κατάφερναν να δώσουν ρεαλισμό στην ερμηνεία τους. Μου έμοιαζε πολύ αληθινός ο τρόπος τους. Σαν όντως να επρόκειτο για πραγματικά ερασιτεχνικά πλάνα.

Μπορεί να το συνεχίσω.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Τί μου προτείνεις να δω;

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 15 Σεπ 2017, 13:07

Τελικά βαρέθηκα πολύ να το ξαναπιάσω :ρ


άλλο τώρα.
Βρίσκω ταινίες για την μητέρα μου. Της αρέσουν ρεαλιστικές, κοινωνικές κτλ. Κατά προτίμηση αισιόδοξες ή τέλος πάντων όχι καταθλιπτικές.

Π.χ. η τελευταία παρτίδα που της πήγα ήταν η εξής:
  • About a Boy (2002)
  • The Zookeper's Wife (2017)
  • Gifted (2017)
  • A Cat Named Bob (2017)

Όπως προσέξατε εδώ οι ταινίες είναι κυρίως πρόσφατες καθώς έτσι έχει περισσότερες πιθανότητες να μην της έχει δει ήδη. Π.χ. της πήγα το The Hundred-Foot Journey (2014) και διαπίστωσα πως το είχε δει ήδη στην τηλεόραση.

Έχετε καμιά ιδέα τί άλλο θα μπορούσα να της πάω; Ρομαντικές κωμεντί ευπρόσδεκτες. Ιστορίες βασισμένες σε αληθινά γεγονότα, επίσης. Και γενικά, κοινωνικές.

edit: μόλις της βρήκα:
  • The Virgin Suicides 1999
  • Marie Antoinette 2006
  • Children Of Heaven 1997
  • Voice From The Stone (2017)
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Τί μου προτείνεις να δω;

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 15 Σεπ 2017, 15:22

@Μυρμηγκοφάγε, αλήθεια πώς σου φαίνονται ταινίες όπως το Children of Heaven (1997) ;
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Τόνιασινε
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 410
Εγγραφή: 06 Οκτ 2016, 12:52

Re: Τί μου προτείνεις να δω;

Ανάρτησηαπό Τόνιασινε » 15 Σεπ 2017, 17:11

Τί θα λεγες για το Lion (2016) φαροφύλακα??

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Τί μου προτείνεις να δω;

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 15 Σεπ 2017, 18:33

Δεν έχω δει το συγκεκριμένο Φάρε. Από Ιρανικό μόνο τα “Taste of Cherry (1997)” και “Nader and Simin, a Separation (2011)” και θα έλεγα ότι δίνουν μεγαλύτερο βάρος στο κοινωνικό κομμάτι από όσο θα ήθελα, με αποτέλεσμα να μου καταλήγουν πεζές και να μη μου προκαλούν πάθος. Επίσης το ότι δεν ανήκουν στις εποχές που προτιμώ, δεν βοηθάει στο να τους αφιερώσω χρόνο.

Θα έλεγα ότι τα καταφέρνεις καλύτερα από μένα, που την έβαλα να δει τη Ρωσική Κιβωτό και το Grand Budapest Hotel και μετά κόλλησα και αποφεύγω το όλο θέμα. Για την ακρίβεια, μάλλον καλά θα ήταν να το απέφευγα, αλλά έλα που όχι μόνο δεν προτείνω, αλλά την αποτρέπω και από οτιδήποτε δεν ικανοποιεί τα δικά μου κριτήρια :χαχα:

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: Τί μου προτείνεις να δω;

Ανάρτησηαπό Θεατής » 20 Οκτ 2017, 15:31

Ανεβαινουμε για κάνα δεκαήμερο Θεσσαλονίκη κ θα έχω επιτέλους δίκτυο και υπολογιστή... Αν θέλετε μου προτεινετε ταινίες...

Μην πονοκεφαλιασετε αν τις έχουμε δει ή όχι, ούτε να γράψετε υπόθεση κτλ,απλά τίτλους,θα κάνω εγώ την διαλογή, ευχαριστώ εκ των προτέρων...
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Τί μου προτείνεις να δω;

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 21 Οκτ 2017, 10:44

Θεατή πάρε μερικές προτάσεις από μένα!! :))))

The medusa touch (1978)
Who's Singin' Over There? (1980)
Jeremiah Johnson (1972)
Bad Timing (1980)
The Mephisto Waltz (1971)
Dolls (2002)

και...ΟΛΕΣ του Κρόνενμπεργκ!!!! :))))
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Τί μου προτείνεις να δω;

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 21 Οκτ 2017, 12:41

"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."


Επιστροφή “Οθόνων Διάφορα”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Google [Bot] και 7 επισκέπτες