Ταινίες ή σειρές;

Μπρεντ
Όμορφο Νιάτο
Αναρτήσεις: 2
Εγγραφή: 05 Ιούν 2014, 23:03

Re: Ταινίες ή σειρές;

Ανάρτησηαπό Μπρεντ » 06 Ιούν 2014, 10:00

Καλημέρα Πολύνιε, χαίρομαι που με καλωσόρισες! :)
Προσωπικά δεν μπορώ να κρίνω αν προτιμάω να βλέπω ταινίες, σειρές καθώς μου έχει τύχη να κολλήσω το ίδιο και με τα δύο. Αλλά το νιώθω κι εγώ αυτό που λες σε ένα βαθμό. Μια ταινία είναι πιο ολοκληρωμένη σε πολλούς τομείς σε αντίθεση με την σειρά που πρέπει να δεις όλα τα επεισόδια για να έχεις μια γενική άποψη, δλδ. απαιτεί χρόνο και προπάντων διάθεση να την δεις. Και έχεις απόλυτο δίκιο πιο πάνω μια σειρά στηρίζεται στην πλοκή περισσότερο και όχι τόσο στο εικαστικό μέρος.
Αγαπημένες σειρές με τις οποίες κόλλησα άγρια θα έλεγα ότι είναι το True Blood, το Spartacus και το Glee :)

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Ταινίες ή σειρές;

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 06 Ιούν 2014, 13:38

Καλωσόρισες Μπρεντ.

Να πω πως δεν νομίζω πως οι ταινίες μπαίνουν απαραίτητα μέσα, οικονομικά. Μάλιστα είναι πολύ εύκολο να ελέγξει κανείς είτε στην Βικιπαίδεια είτε στην imdb όπου εκεί υπάρχει καί ο προϋπολογισμός καί ο τζίρος μιας ταινίας.

Επίσης, σχετικά με το κατέβασμα κτλ. αυτό γίνεται μεν σε όλον τον πλανήτη αλλά από εκεί και πέρα όλος ο πλανήτης αποτελεί σήμερα και μια εύκολα προσβάσιμη αγορά από όπου δημιουργούνται και πάρα πολλά κέρδη ακριβώς διότι πάντα θα υπάρχει ένα ποσοστό που πάει στον κινηματογράφο και νοικιάζει ταινίες. Όσο μικρό και να είναι αυτό το ποσοστό, είναι επί ενός τεράστιου πλήθους και ως εκτούτου μη αμελητέο. Βλέπεις, οι σύγχρονες δυναμικές έχουν δύο όψεις: επιτρέπουν εύκολα την δωρεάν θέαση, αλλά παράλληλα αυξάνουν κατά πολύ και το κοινό μισθωτής θέασης, και μαζί με αυτό και τον τζίρο.
:)
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Πολύνιους
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 529
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 18:21

Re: Ταινίες ή σειρές;

Ανάρτησηαπό Πολύνιους » 06 Ιούν 2014, 15:59

Φαροφύλακας έγραψε:Να πω πως δεν νομίζω πως οι ταινίες μπαίνουν απαραίτητα μέσα, οικονομικά. Μάλιστα είναι πολύ εύκολο να ελέγξει κανείς είτε στην Βικιπαίδεια είτε στην imdb όπου εκεί υπάρχει καί ο προϋπολογισμός καί ο τζίρος μιας ταινίας.


Ε δεν είπε κανείς πως μπαίνουν σόνι και ντε μέσα, αλλά επειδή κιόλας μπαίνω συχνά και τσεκάρω μπάτζετ και τζίρο που έκανε μια ταινία, είναι πάαααααρα πολύ συχνό να μπαίνουν μέσα, σχεδόν το συχνότερο, αν σκεφτείς ότι εκτός απ' τα μπλοκ μπαστερς φτιάχνονται εκατομμύυυυυυυυρια ταινίες κάθε χρόνο σ' όλο τον κόσμο, και αν εξαιρέσουμε τις πολύ-πολύ φθηνές παραγωγές.
σεξ και ντραγκζ και ροκ και ρολ

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Ταινίες ή σειρές;

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 02 Νοέ 2018, 20:42

Εγω προτιμω τις ταινιες, δεν ειμαι πολυ των σειρων... απο σειρες μου αρεσαν μονο καποιες του BBC... :χμ: αλλα γενικα, εχω παρατηρησει οτι τωρα τελευταια ειναι ''της μοδας'' να βγαινουν σειρες με 7, 8, 9, 10 κυκλους και ο κοσμος πορωνεται με αυτες... :ανέκφραστος:
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."


Επιστροφή “Οθόνων Διάφορα”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες