Τα μικρονέα της οθόνης

Αβατάρι χρήστη
Στιλλ Ιλλ
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 506
Εγγραφή: 01 Νοέ 2014, 14:38

Re: Τα μικρονέα της οθόνης

Ανάρτησηαπό Στιλλ Ιλλ » 02 Ιούν 2017, 23:41

Του πάει ρε παιδί μου αλλα κάπου μου φαίνεται και αστείο ένα τοσο επιβλητικό και στημένο μουστάκι.
I'll show you light now. It burns bright forever. No more blue tomorrows. You on high now, love..

Αβατάρι χρήστη
Τσίου
Μύστης
Αναρτήσεις: 108
Εγγραφή: 19 Οκτ 2016, 14:58

Re: Τα μικρονέα της οθόνης

Ανάρτησηαπό Τσίου » 03 Ιούν 2017, 01:18

Σου φαίνεται αστείο ένα κλασικό μουστάκι που ταιριάζει και με την εποχή και στον ηθοποιό, και δεν σου φαίνεται αστεία η διπλή λαδωμένη ποντικοουρά που έχει ο Πουαρό για μουστάκι; :χαχαχα: Γαμώτο, είσαι θεά, :αγαπώ:
Βαγγέλης Γκανιάν... Αρμένης θα είναι.

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Τα μικρονέα της οθόνης

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 03 Ιούν 2017, 10:14

Κοίτα, η Κρίστη περιγράφει εξωτερικά έναν πολύ συγκεκριμένο Πουαρό. Αν θυμάμαι καλα η Κρίστη περιγράφη έναν Πουαρό που βάφει το μαλλί του και δεν αφήνει να πετάει τρίχα. Νομίζω πως ο David Suchet ήταν ό,τι πιο κοντινό σε αυτήν την περιγραφή.

Από εκεί και πέρα υπήρξαν κι άλλες ενσαρκώσεις του Πουαρό οι οποίες μπορεί να ήταν αξιόλογες αλλά είχαν απόκλιση από τον εξωτερικό τύπο. Όπως αυτή του Πήτερ Ουστίνοφ, για παράδειγμα.

Έτσι, έχει να κάνει κατά πόσο κάποιος "κολλάει" σε τέτοια πράγματα και περιμένει μια αυστηρή απόδοση του Πουαρό ή έχει μπορεί να δεχτεί κάτι πιο ελεύθερο όπως κι εδώ τον Πουαρό του Kenneth Branagh.

Ενδιαφέρουσα διανομή αλλά, ρε παιδί μου, οι ιστορίες της Κρίστη βασίζονται κυρίως στο "ποιος είν' ο δολοφόνος" και στο τέλος στην αποκάλυψη. Όταν μια ιστορία την έχεις διαβάσει και την έχεις δει και σε ταινία μία, πόσο ακόμα να την δεις; δεν ξέρω...
:ανέκφραστος:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Στιλλ Ιλλ
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 506
Εγγραφή: 01 Νοέ 2014, 14:38

Re: Τα μικρονέα της οθόνης

Ανάρτησηαπό Στιλλ Ιλλ » 03 Ιούν 2017, 12:13

Τσίου έγραψε:Σου φαίνεται αστείο ένα κλασικό μουστάκι που ταιριάζει και με την εποχή και στον ηθοποιό, και δεν σου φαίνεται αστεία η διπλή λαδωμένη ποντικοουρά που έχει ο Πουαρό για μουστάκι; :χαχαχα: Γαμώτο, είσαι θεά, :αγαπώ:


Αυτό είναι το νόημα πρέπει να φαίνεται γλοιώδης ωστε να τον κάνουν για συνηθισμένο τύπο και οχι για τον περίφημο Ηρακλή Πουαρό. Και εντάξει δε με λές και το πιο ορθόδοξο άνθρωπο. Όλα τα παιδάκια βγαίνανε με το κεφάλι, εγώ με τα πόδια και στους 8 μήνες (ουτε 7 ουτε 9).

Φάρε ναι έχεις δίκιο, αλλα εμένα μια ανατριχίλα στο τρέιλερ με έπιασε.
I'll show you light now. It burns bright forever. No more blue tomorrows. You on high now, love..

Αβατάρι χρήστη
Τόνιασινε
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 410
Εγγραφή: 06 Οκτ 2016, 12:52

Re: Τα μικρονέα της οθόνης

Ανάρτησηαπό Τόνιασινε » 03 Ιούν 2017, 14:29

Το είχε πάρει κι εμένα το μάτι μου! Σίγουρα εντυπωσιακό καστ, περιμένουμε καλές ερμηνείες.. αλλά δε νομίζω ότι μπορεί να συγκριθεί με τον Πουαρό του Suchet! Ειδικά το όριαν εξπρές, που εκεί πλέον μιλάμε για πολύ μεγάλη εμπειρία του Suchet στο ρόλο, μιας και έχει γυριστεί το 2012, αν θυμάμαι καλά, σε μια σειρά που ξεκίνησε το 1989!

Όσο δυνατός κι αν είναι ο Branagh, δε νομίζω ότι μπορεί να έχει εμβαθύνει περισσότερο στο ρόλο..

Για την εξωτερική εμφάνιση, συμφωνώ με Στιλλ και Φαροφύλακα, ούτε εκεί μπορεί κάποιος να πλησιάσει περισσότερο, μήπως γι αυτό δοκιμάζουν άλλου τύπου εκδοχές? για να μην πέφτουν τόσο στη σύγκριση? Όπως και να χει και το γκρίζο μαλλί μου κακοφαίνεται και το μουστάκι επίσης, όπου δε θα έλεγα ότι ταιριάζει στην εποχή.. πιο πολύ για Τρεις σωματοφύλακες & Γαλλία το 1620 μου κάνει, παρά για Βέλγο που ζει στην Αγγλία το 1920! :ρ :χαχα:

*Θα το δω, εννοείται, μιας και είμαι πορωμένη με το είδος, αλλά.. ό,τι και να κάνετε ρε.. τον Suchetάκο μου δεν τον φτάνετε!! :προσκυνώ: :χαχα: :μουάχαχα:

Αβατάρι χρήστη
Τσίου
Μύστης
Αναρτήσεις: 108
Εγγραφή: 19 Οκτ 2016, 14:58

Re: Τα μικρονέα της οθόνης

Ανάρτησηαπό Τσίου » 03 Ιούν 2017, 21:34

Πιστεύω πως το κλασικό μουστάκι του Πουαρό, πάει μόνο στον άνθρωπο που γεννήθηκε για να υποδυθεί τον Πουαρό. Ακόμη και το σχήμα του κεφαλιού του, ρε παιδί μου είναι όπως το περιγράφει η Άγκαθα! Τι στο καλό, Κρίστη διάβαζαν οι γονείς του πριν τον κάνουν;
(Εντωμεταξύ 1) τόσος λόγος για μουστάκι δεν έχει γίνει ούτε γι'αυτό Το Μουστάκι 2) Γελάω με τον τρόπο που ήρθε η Στιλλ στον κόσμο.)
Βαγγέλης Γκανιάν... Αρμένης θα είναι.

Αβατάρι χρήστη
Στιλλ Ιλλ
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 506
Εγγραφή: 01 Νοέ 2014, 14:38

Re: Τα μικρονέα της οθόνης

Ανάρτησηαπό Στιλλ Ιλλ » 04 Ιούν 2017, 13:34

Ο Σάτσετ είναι με διαφορά ο καλύτερος πράγματα. Είναι λες και γεννήθηκε για αυτόν τον ρόλο. Όταν διαβάζω βιβλία της Άγκαθα, αυτόν έχω ως Πουαρό στο μυαλό μου. Φταίει που έχω μεγαλώσει και με την σειρά βέβαια.
Ναι, ναι γέλα που τα κάνω όλα ανάποδα. Μεχρι κι αυτό.
I'll show you light now. It burns bright forever. No more blue tomorrows. You on high now, love..

Αβατάρι χρήστη
Βάγγυ
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 278
Εγγραφή: 08 Οκτ 2014, 01:01

Re: Τα μικρονέα της οθόνης

Ανάρτησηαπό Βάγγυ » 04 Ιούν 2017, 23:21

Στο βιβλίο «Οι περιπέτειες του Ηρακλή Πουαρό, τόμος 1», στην πρώτη σελίδα έχει ένα σκίτσο του W. Smithson Broadhead που δείχνει τον Πουαρώ. Η Άγκαθα γράφει πως «δεν απείχε από το πώς τον είχα φανταστεί[...]» και πραγματικά αν το δείτε είναι λες και σχεδίασε τον Σατσέτ. :ναι: Θα το βγάλω κάποια στιγμή που θα ευκαιρέσω φωτογραφία να σας το δείξω.
"There was no harbor for hope" R. Lupton

Αβατάρι χρήστη
Τόνιασινε
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 410
Εγγραφή: 06 Οκτ 2016, 12:52

Re: Τα μικρονέα της οθόνης

Ανάρτησηαπό Τόνιασινε » 06 Ιούν 2017, 01:05

Βάγγυ, νομίζω τη βρήκα!! Αυτή λες??
Image

Αβατάρι χρήστη
Βάγγυ
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 278
Εγγραφή: 08 Οκτ 2014, 01:01

Re: Τα μικρονέα της οθόνης

Ανάρτησηαπό Βάγγυ » 08 Ιούν 2017, 03:42

Τόνια, όχι, παρομοιο είναι αυτό που λέω αλλά πιο απλό σκίτσο, πιο λιτό. Θα το βγάλω φωτογραφία και θα το ανεβάσω. ;)
Δε με πιάνει ο ύπνος και καθομαι και διαβάζω γεωγραφία βραδιάτικα και σκέφτομαι το πόσο θέλω να τελειώσει η εξεταστική για να πάω να δω το Wonder woman. Κάνει πρεμιέρα σημερα, 8/6. :)

Εντιτ: Τόνια, προσπαθώ να την ανεβάσω αλλά είμαι από κινητό και μου βγάζει κάτι χαζά για τις διαστάσεις. Θα την ανεβάσω αυριο. ;)
Ξανα εντιτ: τα κατάφερα
Image
"There was no harbor for hope" R. Lupton


Επιστροφή “Οθόνων Διάφορα”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 3 επισκέπτες