Τα μικρονέα της οθόνης

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Τα μικρονέα της οθόνης

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 02 Οκτ 2013, 09:26

Σκοτώθηκε χθες βράδυ σε αυτοκινητιστικό δυστύχημα και σε ηλικία 75 ετών ο Τζουλιάνο Τζέμα (Giuliano Gemma), ηθοποιός γνωστός από σπαγγέτι γουέστερν.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Πολύνιους
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 529
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 18:21

Re: Τα μικρονέα της οθόνης

Ανάρτησηαπό Πολύνιους » 08 Οκτ 2013, 13:56

Δεν ήξερα πού να το βάλω οπότε είπα να το βάλω εδώ.
Στις τέσσερις το απόγευμα σήμερα, ο Μάκης Παπαδημητράτος (σκηνοθέτης του "Τσίου, "Κλέφτες" και ηθοποιός) είναι προσκεκλημένος στον AfanDub Radio κ θα συνεντευξιαστεί, θα μιλήσουν με τον host, dj alex afana και θα βάλουν μουσικές.
:γιούπι:
Image
σεξ και ντραγκζ και ροκ και ρολ

Αβατάρι χρήστη
Πολύνιους
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 529
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 18:21

Re: Τα μικρονέα της οθόνης

Ανάρτησηαπό Πολύνιους » 18 Νοέ 2013, 03:54

Δεν ήξερα καθόλου πού να το χώσω - μιας και δεν προλαβαίνω να κάνω παρουσίαση για το φεστιβάλ - οπότε το χώνω εδώ.
Το 26ο Πανόραμα Ευρωπαϊκού Κινηματογράφου λαμβάνει χώρα αυτές τις μέρες στην Αθήνα. Για την ακρίβεια, ξεκίνησε στις 14 Νοέμβρη και θα τελειώσει στις 27, προβάλλοντας πάνω από 70 ταινίες, κλασικές, μη κλασικές, πρεμιέρες, διαγωνιζόμενες..

Αύριο, Δευτέρα 18/11, θα προβληθεί στην Ταινιοθήκη της Ελλάδος το "Holy Mountain" (1973), του Αλεχάντρο Γιοντορόφσκι, στον οποίο έχει αφιέρωμα το φετινό Πανόραμα. Την έχω πάνω από ένα χρόνο στην watchlist, μου την πρότεινε και πρόσφατα έμπιστος φίλος, οπότε λέω να πάω.

Τρίτη 19/11, στην Ταινιοθήκη της Ελλάδος, το "La maman et la putain" (1973), του Ζαν Εστάς. Πρόκειται για ταινία που διάλεξε η συγγραφέας Στέργια Κάββαλου, στο πλαίσιο της πρωτότυπης κίνησης του φετινού πανοράματος, όπου 8 έλληνες συγγραφείς διαλέγουν την αγαπημένη τους ταινία, την προλογίζουν στο κοινό, και συζητούν μαζί του στο τέλος της. 8:15 μμ.

Απ' τις ταινίες που διαγωνίζονται δεν θέλω με τίποτα να χάσω το "In bloom" (2013), των Νανά Εκβτιμισβίλι και Σιμόν Γκρος. Μια ιστορία ενηλικίωσης, όχι στην πιο ευνοϊκές κοινωνικές συνθήκες, δηλ. απ' τ' αγαπημένα μου θέματα.. :)

Εδώ το αναλυτικό πρόγραμμα και εδώη επίσημη ιστοσελίδα.

:ωραίος:
σεξ και ντραγκζ και ροκ και ρολ

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Τα μικρονέα της οθόνης

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 30 Δεκ 2013, 23:00

Πέθανε εχθές, Κυριακή 29 Δεκεμβρίου και σε ηλικία 81 ετών, ο Βόιτσεκ Κιλάρ, συνθέτης κινηματογραφικής μουσικής.

Μουσικές δικές του, μεταξύ άλλων, ο Δράκουλας του Κόπολα, ο Πιανίστας και η Ένατη πύλη του Πολάνσκη.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Πολύνιους
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 529
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 18:21

Re: Τα μικρονέα της οθόνης

Ανάρτησηαπό Πολύνιους » 05 Φεβ 2014, 17:37

Δεν ξέρω αν εσείς το γνωρίζατε, αλλά... Ο MACAULEY CALKIN ZEI!!!!!! Έβλεπα αυτό το βίντεο για τη νέα ταινία του Adam Green και έμεινα όταν τον είδα :))))

Image
σεξ και ντραγκζ και ροκ και ρολ

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Τα μικρονέα της οθόνης

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 25 Ιούν 2014, 18:57

Πέθανε εχθές (24 Ιουνίου 2014), σε βαθιά γεράματα (98 χρονών) ο ηθοποιός Eli Wallach, που οι περισσότεροι θα τον θυμούνται στον πολύ χαρακτηριστικό ρόλο του "άσχημου" Tuco στο κλασικό spaghetti western "Ο Καλός ο Κακός και ο Άσχημος" του Σέρτζιο Λεώνε.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Κόρτο Μαλτέζε
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 315
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 09:41

Re: Τα μικρονέα της οθόνης

Ανάρτησηαπό Κόρτο Μαλτέζε » 26 Ιούν 2014, 10:28

Συμπαθής ηθοποιός. Πέρα από τον άσχημο (που κυρίως γι' αυτόν θα τον θυμόμαστε) τον είχαμε δει στο Και οι 7 ήταν υπέροχοι (στον ρόλο του μεξικανού ληστή) αλλά και πιο πρόσφατα στο Hollyday στο ρόλο ενός ηλικιωμένου σεναριογράφου του παλιού Hollywood, γείτονα της Κέιτ Γουίνσλετ
Ήθελα να γράψω κάτι βαθυστόχαστο αλλά δεν μου έρχεται τώρα

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Τα μικρονέα της οθόνης

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 26 Ιούν 2014, 10:53

παρεμπιπτόντως, πάντα μου φαινόταν λίγο άδικο που έμεινε στην ταινία σαν "ο άσχημος". Μια χαρά ήταν ο άνθρωπος . :ρ
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Σινεφίλ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 411
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 15:16

Re: Τα μικρονέα της οθόνης

Ανάρτησηαπό Σινεφίλ » 26 Ιούν 2014, 23:46

Όχι απλά μια χαρά, ήταν πολύ όμορφος... :ναι:

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Τα μικρονέα της οθόνης

Ανάρτησηαπό Ίζι » 27 Ιούν 2014, 10:50

Κόρτο Μαλτέζε έγραψε: πιο πρόσφατα στο Hollyday στο ρόλο ενός ηλικιωμένου σεναριογράφου του παλιού Hollywood, γείτονα της Κέιτ Γουίνσλετ

Έλα ρε, αυτός ήταν; :αργκ:
Τι συμπαθής ηθοποιός :(
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson


Επιστροφή “Οθόνων Διάφορα”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες