Ταινίες που θα θέλατε να δείτε στο σινεμά

Αβατάρι χρήστη
Πολύνιους
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 529
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 18:21

Ταινίες που θα θέλατε να δείτε στο σινεμά

Ανάρτησηαπό Πολύνιους » 16 Σεπ 2013, 20:53

Το να πηγαίνω σινεμά για 'μένα είναι κάπως σαν ιεροτελεστεία, (γι' αυτό) και το κάνω σπάνια, αλλά όταν το κάνω και με πιάσει και η ταινία, πραγματικά το ευχαριστιέμαι πάρα πολύ. Πέρυσι, για παράδειγμα, είδα το "Je t' aime..moi non plus" του Gainsbourg, στα πλαίσια του φεστιβάλ γαλλόφωνου κινηματογράφου, και η έκσταση που ένιωσα ήταν πολύ μεγαλύτερη απ' όταν είχα δει την ταινία μόνη στο σπίτι.
Είναι κι άλλες ταινίες, λοιπόν, που θα ήθελα να είχα δει στο σινεμά και ελπίζω να πετύχω κάποια προβολή σε άκυρο χρόνο και χώρο. Σκέφτομαι ότι η ταινία που θα ήθελα να δω στο σινεμά περισσότερο είναι το "Betty Blue", πρώτον γιατί ζω πιο έντονα την ταινία στο σινεμά, όπως είπα και αυτή η ταινία για 'μένα είναι η κατάλληλη για να προκαλέσει στο μάξιμουμ τα συναισθήματά μου και δεύτερον, γιατί λατρεύω και τη μουσική της και η ιδέα της ακουστικής του σινεμά με πωρώνει.

Εσείς έχετε κάποιο τέτοιο αποθυμένο;
σεξ και ντραγκζ και ροκ και ρολ

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Ταινίες που θα θέλατε να δείτε στο σινεμά

Ανάρτησηαπό Ίζι » 17 Σεπ 2013, 11:35

Κάποιες αγαπημένες μου ταινίες θα ήθελα πολύ να τις είχα δει στον κινηματογράφο. Είχα αυτή τη χαρά και με "Το Μωρό της Ρόζμαρι" και με το "Λεωφορείον ο Πόθος". Υπάρχουν κι άλλες που νομίζω ότι τις λάτρεψα, και γιατί τις πρωτοείδα στο σινεμά ("12 Πίθηκοι", "ο Δρόμος για το Σπίτι"). Και, βέβαια, άλλο πράγμα η μεγάλη οθόνη, η ακουστική, η όλη ατμόσφαιρα :ναι: Μια ταινία που θα ήθελα να δω στον κινηματογράφο είναι η "Αιώνια Λιακάδα ενός Καθαρού Μυαλού". Νομίζω ότι χάνει αρκετά στη μικρή οθόνη.
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Ταινίες που θα θέλατε να δείτε στο σινεμά

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 17 Σεπ 2013, 17:04

Τελευταία, πράγματι, η θέαση ταινιών μεταφέρθηκε αποκλειστικά στο σπίτι. Φταίει που κι η πόλη μου δεν έχει κινηματογράφο.

Νομίζω πως όλες τις ταινίες θα μπορούσα και θα ήθελα να τις δω στο σινεμά. Κι αναλόγως την περίσταση, π.χ. έναν Χίτσκοκ θα τον προτιμούσα σε ένα θερινό σινεμά και μια 3Δ ταινία σε μια μοντέρνα αίθουσα με παχιά μοκέτα.

:ναι:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Ταινίες που θα θέλατε να δείτε στο σινεμά

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 24 Οκτ 2017, 11:25

Εγώ θα ήθελα να δω το Metropolis (1927) :ναι:

Πιστεύω θα ήταν μοναδική εμπειρία!!
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Τόνιασινε
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 410
Εγγραφή: 06 Οκτ 2016, 12:52

Re: Ταινίες που θα θέλατε να δείτε στο σινεμά

Ανάρτησηαπό Τόνιασινε » 25 Νοέ 2017, 19:43

Νικόλα, θα ήθελες να δεις το Μετρόπολις τώρα, στο σινεμά, ή τότε..?? :χαχαχα: :μουάχαχα:

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Ταινίες που θα θέλατε να δείτε στο σινεμά

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 25 Νοέ 2017, 21:31

Τότε ούτε οι παππούδες μάλλον δεν μπορούσαν να την δουν αυτή την ταινία τότε!!! :χαχα:
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Τόνιασινε
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 410
Εγγραφή: 06 Οκτ 2016, 12:52

Re: Ταινίες που θα θέλατε να δείτε στο σινεμά

Ανάρτησηαπό Τόνιασινε » 25 Νοέ 2017, 21:57

:)))) :χαχα: ναι μωρέεεε.. θα μπορούσε όμως να θέλεις να ζεις το τότε, για να βιώσεις τη συγκίνηση του κινηματογράφου στα αρχικά του βήματα.. ;)

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Ταινίες που θα θέλατε να δείτε στο σινεμά

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 03 Ιαν 2019, 11:05

Θα ηθελα να ειχα ζησει αυτη την κινηματογραφικη εμπειρια... με το πρωτο μερος του Kill Bill. Θα ηθελα να ειχα ακουσει τα sound effects, τα μουσικα κομματια και τα τραγουδια της ταινιας απο τη μεγαλη οθονη. Στοιχηματιζω οτι θα ενιωθα πολυ διαφορετικα βλεποντας την ταινια στο σινεμα απ'οτι στη τηλεοραση η στον υπολογιστη - θα μου αρεσε ακομα περισσοτερο. Πιστευω οτι θα ηταν μοναδικη εμπειρια. :μαναι:
Επισης, και για να βλεπω τις αντιδρασεις του κοσμου στις σπλατερ σκηνες. :χαχα:
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."


Επιστροφή “Οθόνων Διάφορα”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες