"Σκηνοθετείτε" το χώρο σας όταν βλέπετε ταινία;

Αβατάρι χρήστη
Χρυσηίδα
Κοινωνός
Αναρτήσεις: 19
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:34
Θέση: Αθήνα
Επικοινωνία:

"Σκηνοθετείτε" το χώρο σας όταν βλέπετε ταινία;

Ανάρτησηαπό Χρυσηίδα » 01 Απρ 2013, 21:50

Να λοιπόν ένα "κουσούρι" που έχω: σκηνοθετώ το χώρο μου όταν πρόκειται να βάλω να δω μια ταινία στο σπίτι.

Όλα άρχισαν πριν πολλά - πολλά χρόνια. Πρέπει να ήμουν στο γυμνάσιο τότε ή το πολύ στην αρχή του λυκείου. Είχαμε πάρει το πρώτο μας βίντεο και κάθε Σάββατο και Κυριακή μεσημέρι, καθόμασταν με την αδερφή μου να δούμε ταινία. Κάποτε πιάσαμε και τις ταινίες τρόμου... Και μας άρεσαν τόσο πολύ, που από κει ξεκίνησε η... σκηνοθεσία: κλείναμε τα παντζούρια (γιατί ήταν μεσημέρι) να σκοτεινιάσει ο τόπος, ανάβαμε μόνο μια μικρή λαμπίτσα, παίρναμε και μια κουβερτούλα να σκεπαστούμε ή και να κρυφτούμε από κάτω της σε καμιά φρικιαστική σκηνή και.... ήμασταν πανέτοιμες να το απολαύσουμε :)

Τώρα απαραίτητο "ντεκόρ" όταν βλέπω ταινία στο σπίτι είναι φυσικά ο καναπές, η κουβερτούλα, ένα ποτήρι κόκα κόλα, μια γαβάθα τσιπς, ή όταν έχω κέφια, καμιά γκουρμεδιά. Γενικότερα ταινία ξεροσφύρι εμένα δε μου πάει με τίποτα :))))
Well, Clarice, have the lambs stopped screaming?

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: "Σκηνοθετείτε" το χώρο σας όταν βλέπετε ταινία;

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 01 Απρ 2013, 21:59

Μαζί σου, Χρυσηίδα.

Θέλω να μπω στην ταινία και για να γινει αυτό προτιμώ να είμαι μόνος μέσα στο σκοτάδι με πολύ δυνατά την ένταση (γιατί ο ήχος είναι η μισή ταινία), και σχετικά κοντά στην οθόνη έτσι ώστε αυτή να καταλαμβάνει μεγάλο μέρος του οπτικού μου πεδίου.

Είτε βλέπω στην τηλεόραση, είτε στον υπολογιστή.

Ντορίτος ή άλλα αλμυρά και μαζί κρύα μπίρα ή ημίγλυκο κρασί είναι η καλύτερη παρέα.

:ναι:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Αλίκη
Μύστης
Αναρτήσεις: 180
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:33
Επικοινωνία:

Re: "Σκηνοθετείτε" το χώρο σας όταν βλέπετε ταινία;

Ανάρτησηαπό Αλίκη » 01 Απρ 2013, 22:01

Ωραία ιδέα, αλλά αυτό που με απασχολεί περισσότερο είναι να κάθομαι ή μάλλον να είμαι ξαπλωμένη όσο πιο αναπαυτικά και ζεστά γίνεται. Συνήθως βλέπω τις ταινίες μόνη μου στο δωμάτιό μου και ακόμη πιο συνήθως βράδυ, οπότε και ησυχία έχει και είναι σκοτεινά. Αν και να πω την αλήθεια πιο πολύ βλέπω σειρές αυτό τον καιρό παρά ταινίες που όσο να ναι είναι πιο... πρόχειρες.

Αβατάρι χρήστη
Γλωσσολάγνος
Κοινωνός
Αναρτήσεις: 21
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 22:04

Re: "Σκηνοθετείτε" το χώρο σας όταν βλέπετε ταινία;

Ανάρτησηαπό Γλωσσολάγνος » 01 Απρ 2013, 22:35

Χρυσηίδα έγραψε:Τώρα απαραίτητο "ντεκόρ" όταν βλέπω ταινία στο σπίτι είναι φυσικά ο καναπές, η κουβερτούλα, ένα ποτήρι κόκα κόλα, μια γαβάθα τσιπς, ή όταν έχω κέφια, καμιά γκουρμεδιά. Γενικότερα ταινία ξεροσφύρι εμένα δε μου πάει με τίποτα :))))


Δεν λέω ποτέ όχι στη θέαση ταινίας συνοδευόμενης από φαγώσιμα και πόσιμα, είτε πρόκειται για λουκούλλειο γεύμα με εκλεκτά κρασιά, είτε για Δρακουλίνια με Ζελίτα. Η μεγάλη διαφορά μας είναι ότι μπορώ να δω ακόμα και τρίωρη ταινία χωρίς να βάλω το παραμικρό στο στόμα μου. :)

Αβατάρι χρήστη
Λορένα
Μύστης
Αναρτήσεις: 163
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 01:08

Re: "Σκηνοθετείτε" το χώρο σας όταν βλέπετε ταινία;

Ανάρτησηαπό Λορένα » 01 Απρ 2013, 23:02

Νομιζω θα δωσω μια πρωτοτυπη απαντηση :φρύδια:

Οταν βλεπω ταινια DVD (εκτος τηλεοπτικου προγραμματος εννοω), εχω παντα το παρακατω σκηνικο :

Την βαζω στο λαπτοπ, με οοοολα ανοιχτα (φεις, και διαφορα αλλα λινκ) να τσεκαρω και εκει :φιρουλί:

Την τν απεναντι να παιζει :ρ

το λαπτοπ στο τραπεζακι του σαλονιου, και εγω αραχτη στην πολυθρονα. :)

Αν.. μου αρεσει η ταινια, θα απορροφηθω και θα τα κλεισω τα υπολοιπα. Αν δεν.. απλα θα την παρακολουθησω να τελειωσει :))))

Φαγητο, ποτο και σνακ δεν προμηθευομαι, γιατι ξεχνιεμαι, και εκτος οτι τρωω ποσοτητες, μου αποσπουν την προσοχη

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: "Σκηνοθετείτε" το χώρο σας όταν βλέπετε ταινία;

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 01 Απρ 2013, 23:06

Γλωσσολάγνος έγραψε:Η μεγάλη διαφορά μας είναι ότι μπορώ να δω ακόμα και τρίωρη ταινία χωρίς να βάλω το παραμικρό στο στόμα μου. :)


παιδιά, να πω την αμαρτία μου, τις τρίωρες σχεδόν πάντα τις σπάω σε δύο βραδιές... :ένοχος:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Πολύνιους
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 529
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 18:21

Re: "Σκηνοθετείτε" το χώρο σας όταν βλέπετε ταινία;

Ανάρτησηαπό Πολύνιους » 02 Απρ 2013, 00:16

Κι εγώ έχω την οθόνη, συνήθως του λάπτοπ, κοντά μου, είμαι πάντα ημιξαπλωμένη σε καναπέ ή κρεβάτι, έχω στα δεξιά μου το συγκεκριμένο τασάκι, τσιγάρα αναπτήρα, ώστε να τα φτάνω αν τεντώσω λίγο το χέρι μου και στα αριστερά μου το ποτήρι και τα φαγητά από το περίπτερο και στο πάτωμα η κόκα κόλα. Από φωτισμό, σκοτάδι και ένα φωτιστικό στα δεξιά μου που βάζω από πάνω του ένα κόκκινο ύφασμα.
σεξ και ντραγκζ και ροκ και ρολ

Αβατάρι χρήστη
Ονειρευτής
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 296
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:35

Re: "Σκηνοθετείτε" το χώρο σας όταν βλέπετε ταινία;

Ανάρτησηαπό Ονειρευτής » 02 Απρ 2013, 01:24

Βλέπω ταινίες σπίτι αποκλειστικά στην τηλεόραση,είτε από τηλεοπτικούς σταθμούς, είτε απο dvd, είτε απο video tape και με ήχο Dolby Surround από ηχεία, διότι όπως λέει και ο Φαροφύλακας παραπάνω ο ήχος είναι η μισή ταινία.
Η σκηνοθεσία του χώρου μου περιορίζεται μόνο στο αχνό φως των κεριών που συνοδεύει αποκλειστικά τις προσωπικές μου προβολές.
So come up to the lab, and see what's on the slab, I see you shiver with anticipation.
But maybe the rain, is really to blame, so I'll remove the cause ... but not the symptom.

Αβατάρι χρήστη
Ιαβερης
Μύστης
Αναρτήσεις: 195
Εγγραφή: 02 Απρ 2013, 01:29

Re: "Σκηνοθετείτε" το χώρο σας όταν βλέπετε ταινία;

Ανάρτησηαπό Ιαβερης » 02 Απρ 2013, 01:57

Βλέπω ταινίες και σειρές αποκλειστικά στον υπολογιστή και συνήθως ξαπλωμένος.Προτιμώ να φοραω ακουστικά για να έχω στο φουλ τον ήχο καινα μην ακούω οτιδήποτε απ´εξω.Εννοείται ότι έχω μισο περίπτερο γλυκά και πατατακια στο τραπεζάκι,ένα μπουκάλι κοκα κόλα και τσιγαρα φυσικά. Κι έτσι μπορώ να την βγάλω για πολλεεες ώρες.
Άδικα περιμένεις να γυρίσει ο τροχός, το χαμστερ πέθανε.

Αβατάρι χρήστη
Μαργαρίτα
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 225
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 18:54
Θέση: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: "Σκηνοθετείτε" το χώρο σας όταν βλέπετε ταινία;

Ανάρτησηαπό Μαργαρίτα » 02 Απρ 2013, 02:08

Μου αρέσει κι εμένα να είναι σκοτεινά , να έχω κουβέρτα και φυσικά κάτι να τρώω .Αυτό το κάτι μπορεί να σημαίνει πολλά.Προχθές απόλαυσα μια ταινία παρέα με κάτι υπέροχα ντολμαδάκια :μιαμ: Επίσης απολαμβάνω πολύ μια ταινία όταν είμαι χωμένη σε μια αγκαλιά :φιρουλί: τώρα αυτός που με έχει αγκαλιά δεν ξέρω αν ευχαριστιέται την ταινία με μένα να του...μουδιάζω τα χέρια αλλά δεν μας απασχολεί αυτό :χαχα:


Επιστροφή “Οθόνων Διάφορα”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες