Οι σκέψεις μου, τώρα καθώς βλέπω την σειρά/ταινία

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 475

Re: Οι σκέψεις μου, τώρα καθώς βλέπω την σειρά/ταινία

Ανάρτησηαπό Θεατής » 20 Ιαν 2017, 02:29

Οφείλω να του αναγνωρισω πάντως οτι προέβλεψε την Κοντσιτα σχεδόν σαράντα χρόνια πριν...
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1055

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 20 Ιαν 2017, 11:47

Τόνιασινε έγραψε:Βλέπουμε το salo του Παζολίνι.. και δε μπορώ να πω τις σκέψεις μου, ούτε πως νιώθω.. δεν περιγράφεται.. :όχισουλέω:

Τόνια εγώ δεν άντεξα να την δω την συγκεκριμένη... Είχα φύγει από την αίθουσα :ααργκ:
Και το βιβλίο βαρύ μου είχε κάτσει και το άφησα, παρόλο που είχα ξαναδιαβάσει Ντε Σαντ και μάλιστα μου είχε αρέσει πολύ...

Νομίζω ο Πζολίνι προχώρησε πολύ σε αυτή την ταινία.
Όποιος την τελειώνει νομίζω πως αλλοιώνεται το είναι του ολίγον τι!! :χαχα:
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Τόνιασινε
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 406

Ανάρτησηαπό Τόνιασινε » 20 Ιαν 2017, 12:29

:αργκ: εγώ την τελείωσα!!
Τι μου έπαθε το είναι μου Νικόλα??
:πανικός: :πανικός: :ρ

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1055

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 20 Ιαν 2017, 12:35

Μπράβο!! :αργκ:

Εσύ πρέπει να μου πεις τώρα όχι εγώ...
Εγώ μια εικασία έκανα!!! :))))
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Τόνιασινε
Ονειρευτής

Ανάρτησηαπό Τόνιασινε » 20 Ιαν 2017, 13:48

Κοίτα.. για την εποχή της ήταν ανατρεπτική και προχωρημένη και ακραία και απ' όλα. Κι όχι απλά για την εποχή της. Και σήμερα ακόμα. Φαντάσου τότε..

Υποθέτω.. ότι αυτό που πετυχαίνει είναι ακριβώς αυτό που θέλει να πετύχει. Δηλαδή: κάνει ένα στόρυ με τα στοιχεία που θέλει να "χτυπίσει", ποντάρει σ' ένα καστ που οι μισοί μου θυμίζουν ατάκα απ' το έργο ντόλτσε βίτα, του Ρήγα "Σαν ανώμαλος μπανιστιρτζής είσαι!!" , και μ' αυτά που περιγράφει η ταινία σε κάνει να σιχαθείς.. να σιχαθείς τόσο που σιχαίνεσαι κι ότι άλλο εμπεριέχεται μέσα. Σαν μαθηματικός τύπος..
α=β=γ , όπου
α= "φασιστοναζιστικά καθεστώτα" ??
β= ό,τι φρίκη απεικόνιζε ή υποννοούσε η ταινία
γ= η αηδία που προκαλείται στο θεατή

Οπότε ό,τι και να έβαζε στη θέση του α θα πετύχαινε να το σιχαθούμε.
Στην προκειμένη ο δημιουργός βάζει το εξής, κάποιος άλλος θα μπορούσε να βάλει κάτι άλλο..

Σίγουρα στόχος είναι να προκληθούν άσχημα συναισθήματα σ αυτόν που παρακολουθεί αλλιώς η ταινία δε θα πετύχαινε το σκοπό της.

Τώρα πάμε στο άλλο θέμα, κατά πόσο χρειάζεσαι γερό στομάχι για να το αντέξεις.. ανάλογα.. σίγουρα είναι από τις πιο "δύσπεπτες" ταινίες και δε θα την πρότεινα σε άτομο που δεν αντέχει τις ακρότητες, αλλά το θέμα μου εμένα δεν ήταν μόνο αυτό.. είναι η απορία που μου 'ρχεται μετά από τόσο ιδιαίτερες προβολές.. ήταν αναγκαίο όλο αυτό? Ήταν αναγκαία τόση υπερβολή για να περάσει τα νοήματα που θα ήθελε?

Καμιά φορά δεχόμαστε ακρότητες που δεν εξυπηρετούν κάποιο συγκεκριμένο σκοπό (όπως για παράδειγμα στην πλοκή ή στην εξέλιξη μιας ταινίας) και τις δικαιολογούμε λέγοντας πως έτσι ο καλλιτέχνης δίνει "γροθιά".
Όντως? Ή του αρέσει και λίγο (ή πολύ) μια σαδομαζοχιστική σχέση με το κοινό του? :χμ:

Νομίζω ότι η ανάγκη του να προκαλεί ήταν μεγαλύτερη από οποιαδήποτε άλλη ανάγκη τύπου να χτυπήσει το κατεστημένο ή να εκθέσει καταστάσεις με τις οποίες ήταν αντίθετος.

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1323

Ανάρτησηαπό Ίζι » 20 Ιαν 2017, 23:13

Μυρμηγκοφάγε θα γράφω εδώ τις εντυπώσεις μου απ' το Melancholia, γιατί ποιος ξέρει πόσο καιρό θα μου πάρει να το ολοκληρώσω;

Είδα την πρώτη ώρα απ' τις επτάμιση. Σε μια ταινία φυσιολογικής διάρκειας τα γεγονότα αυτής της πρώτης ώρας θα τα βλέπαμε μέσα σε 10-15 λεπτά. Εδώ ο σκηνοθέτης δεν βιάζεται, αντίθετα μας βάζει να παρακολουθήσουμε τεράστια πλάνα όπου δεν συμβαίνει απολύτως τίποτα. Στα πρώτα (πάρα πολλά) λεπτά της ταινίας, με την πόρνη που πηγαινοέρχεται και την καλόγρια που ζητά ελεημοσύνη, παραλίγο να την παρατήσω. Είναι γυρισμένη (προφανώς) με ελάχιστα χρήματα, και με την εικόνα να ανεβοκατεβαίνει ερασιτεχνικά, λες και κάποιος παράξενος έχει πάρει στο κατόπι με μια κάμερα μια καημένη καλόγρια κι ένας άλλος μια προκλητικά ντυμένη κοπέλα. Επειδή, όμως, η δέσμευση είναι δέσμευση τη συνέχισα, και με έκπληξη διαπίστωσα στην πορεία ότι οι θολοί κι απόμακροι χαρακτήρες της πόρνης και του νταβατζή δεν μου είναι αδιάφοροι, και ότι θα ήθελα να μάθω την ιστορία τους. Κάποιες πρώτες απαντήσεις δεν δίνονται παρά μόνο στο τέλος της πρώτης ώρας. Απαιτεί, λοιπόν, μεγάλη υπομονή, που όμως νομίζω ότι την έχω. Μάλιστα αυτός ακριβώς ο - φαντάζομαι ηθελημένος - ερασιτεχνισμός της (με ας πούμε τον ήχο της βροχής, τα γαυγίσματα, τα κακαρίσματα να καλύπτουν καμιά φορά τις φωνές των πρωταγωνιστών) με κάνει να αισθάνομαι περισσότερο μέρος της ιστορίας και συντηρεί το ενδιαφέρον μου. Η συνέχεια μάλλον αύριο :)
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3134

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 20 Ιαν 2017, 23:17

Βλέπω το Whiplash. Αυτός ο τύπος είναι: Πώς να στερήσεις την μουσική από την χαρά και την διασκέδαση. :))))
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 737

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 21 Ιαν 2017, 01:30

Ναι Ίζι, σχεδόν πάντα αυτές οι μεγάλες ταινίες θέλουν τον χρόνο τους. Αν θυμάμαι καλά τα πάντα αρχίζουν και παίρνουν μορφή λίγο μετά το τρίωρο. Πάντως ήδη θεωρώ ότι εκπλήρωσες την υπόσχεση σου αν αποφασίσεις ότι δεν σου ταιριάζει και είμαι πολύ χαρούμενος που την δοκίμασες ασχέτως αποτελέσματος :))))

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1323

Ανάρτησηαπό Ίζι » 21 Ιαν 2017, 12:55

Εννοείται ότι θα την ολοκληρώσω :ναι: Έριξα μια ματιά στην imdb και διαπίστωσα ότι η μεγαλύτερη σε διάρκεια κινηματογραφική ταινία που έχω δει μέχρι στιγμής είναι το Όσα Παίρνει ο Άνεμος (238 λεπτά). Είναι και οι Σκηνές από ένα Γάμο του Μπέργκμαν στα 283 λεπτά, όμως αυτό ουσιαστικά δεν μετράει αφού ξεκίνησε ως μίνι σειρά για την τηλεόραση.
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Τόνιασινε
Ονειρευτής

Ανάρτησηαπό Τόνιασινε » 21 Ιαν 2017, 13:14

Λοιπόν.. κάνω δουλειές κι έχω βάλει να παίζει η ελληνική ταινία "υιέ μου, υιέ μου" και ήθελα να πω ότι έχει πολύ ωραίους τίτλους αρχής αυτή η ταινία, συνοδευόμενους από τραγούδι του Τόνι Πινέλι.. μ' αρέσουν πολύ!!

Επιστροφή “Οθόνων Διάφορα”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες