Οι σκέψεις μου, τώρα καθώς βλέπω την σειρά/ταινία

Αβατάρι χρήστη
Ζόφος
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 698
Εγγραφή: 03 Σεπ 2014, 20:18

Re: Οι σκέψεις μου, τώρα καθώς βλέπω την σειρά/ταινία

Ανάρτησηαπό Ζόφος » 24 Μάι 2017, 22:33

Ναι και μου φάνηκε αρκετά καλή. Πιστεύω ότι δε προσπαθεί μόνο να σοκάρει. Πέρα από το θέμα του κανιβαλισμού και της αηδίας
μ'άρεσε και για το χιούμορ της όπως πχ μιά σκηνή με τη μάλλον βασανιστικότερη αποτρίχωση αιδοίου που γυρίστηκε ποτέ! :))))

Αβατάρι χρήστη
Ζόφος
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 698
Εγγραφή: 03 Σεπ 2014, 20:18

Re: Οι σκέψεις μου, τώρα καθώς βλέπω την σειρά/ταινία

Ανάρτησηαπό Ζόφος » 30 Ιουλ 2017, 15:23

Βλεπω το ισπανικο Skins (μεταφρασμενο απο το Pieles), ενα ας πουμε δραμα με ανθρωπους που εχουν deformities και προσπαθουν να γινουν αποδεκτοι. Μοιαζει σαν κατι αναμεσα σε John Waters κι Almodovar, για πρωτη ταινια απ'αυτο το σκηνοθετη αρκετα καλη παρ'ολο το πολυ ροζουλι.

Αβατάρι χρήστη
Ζόφος
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 698
Εγγραφή: 03 Σεπ 2014, 20:18

Re: Οι σκέψεις μου, τώρα καθώς βλέπω την σειρά/ταινία

Ανάρτησηαπό Ζόφος » 31 Ιουλ 2017, 17:25

Πιο δραματικος και συναμα κωμικος χαρακτηρας τελικα ηταν
της κοπελας με τη κωλοτρυπιδα στο στομα. Image
Ακομα κι οταν εκανε σεξ θα μπερδευε το πρωκτικο με το στοματικο.

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Οι σκέψεις μου, τώρα καθώς βλέπω την σειρά/ταινία

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 07 Σεπ 2017, 23:33

Κάθομαι τώρα και βλέπω το Unlocked (2017) το οποίο μου ψιλοαρέσει.

Όμως... Μου την δίνει (και γενικότερα σε ταινίες) που κάποια πράγματα γίνονται απλά για να γίνουν.

Κάποιος κάνει πειράματα με έναν βιολογικό ιό και κάποια παιδάκια που παίζουν έξω, στην γειτονιά, σπάνε το τζάμι της εξώπορτάς του με την μπάλα. Μπαίνουν μέσα άνετα (γιατί η πόρτα θα ήταν και ανοιχτή) και παίρνουν την μπάλα, μαλλον κολλώντας ιό.

Καταρχήν, τα τζάμια στις εξώπορτες δεν είναι τόσο εύθραυστα. Έπειτα δεν μπαίνεις σε ξένο σπίτι έτσι εύκολα. Αλλά το χειρότερο, βλέπουν έναν τύπο με σούπερ παράξενη στολή σε ένα σούπερ παράξενο εργαστήριο και απλά παίρνουν την μπάλα και φεύγουν αδιάφορα. Τα παιδιά, και ένα φωσφορούχο σπίνερ να είχε στο τραπέζι θα είχαν μείνει να κοιτάνε κτλ. Πόσο μάλλον ένα τόσο εξωπραγματικό τοπίο. Αλλά είπαμε, έπρεπε να κολλήσουν ιό.

Σε άλλη σκηνή, η πρωταγωνίστρια βρίσκει καταφύγιο σε ένα γενικότερα άδειο διαμέρισμα (έχει το κλειδί). Η πρώτη φορά που το επισκέπτεται είναι ακριβώς η στιγμή που ένας ληστής βρίσκεται μέσα. Ποιες είναι οι πιθανότητες; Αλλά είπαμε, θα πρέπει να γινει η συνάντηση ώστε να μπει άλλος ένας ρόλος στην ταινία.

Σε άλλη σκηνή, αυτή μιλάει στο τηλέφωνο, ο ληστής που στο μεταξύ βρίσκεται δεμένος στο διπλανό δωμάτιο, κλωτσάει με το άρβυλο και ρίχνει το τηλέφωνο κατω ωστε να κρυφακούσει. Καλά, αυτήν δεν άκουσε όλον τον σαματά; Το δεύτερο τηλέφωνο το ακους και μονο που θα το σηκώσει κάποιος.

:γρμβ:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: Οι σκέψεις μου, τώρα καθώς βλέπω την σειρά/ταινία

Ανάρτησηαπό Θεατής » 16 Σεπ 2017, 19:48

Βλέπω τώρα το Toni Erdman...

Εδώ δει κωμωδία καμενιά... Θρίλερ καμενιά... Οτι θα έβλεπα και δράμα καμενιά δεν το περίμενα... Με αιφνιδίασε...
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...

Αβατάρι χρήστη
Στιλλ Ιλλ
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 506
Εγγραφή: 01 Νοέ 2014, 14:38

Re: Οι σκέψεις μου, τώρα καθώς βλέπω την σειρά/ταινία

Ανάρτησηαπό Στιλλ Ιλλ » 24 Σεπ 2017, 01:19

Ξανα ξεκίνησα το downton abbey κι αυτή την φορά θα το τελειώσω, δεν μου ξεφεύγει. Και που λέτε έχουμε αυτόν τον εκνευριστικό μπάτλερ τον Κάρσον που είναι τοσο άκαμπτος και της παλιάς σχολής που με εκνευρίζει. :οργή:
Κατα τα άλλα είναι πολύ καλή, έχω μπεί στην δεύτερη σεζόν.
I'll show you light now. It burns bright forever. No more blue tomorrows. You on high now, love..

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: Οι σκέψεις μου, τώρα καθώς βλέπω την σειρά/ταινία

Ανάρτησηαπό Θεατής » 24 Σεπ 2017, 11:36

Εμένα με είχε εκνευρισει αφάνταστα η Μαίρη... Πολύ ωραία σειρά, θα την ευχαριστηθεις πιστεύω...
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...

Αβατάρι χρήστη
Στιλλ Ιλλ
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 506
Εγγραφή: 01 Νοέ 2014, 14:38

Re: Οι σκέψεις μου, τώρα καθώς βλέπω την σειρά/ταινία

Ανάρτησηαπό Στιλλ Ιλλ » 24 Σεπ 2017, 21:41

Είναι κι αυτή πολύ κακομαθημένη βρε παιδί μου αλλα έχει κάτι ενδιαφέρον ο χαρακτήρας της. Τώρα ειδικά που ο Μαθιου της έφυγε μακριά, βλέπουμε κι άλλες πτυχές της.
I'll show you light now. It burns bright forever. No more blue tomorrows. You on high now, love..

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Οι σκέψεις μου, τώρα καθώς βλέπω την σειρά/ταινία

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 03 Οκτ 2017, 00:57

Βλέπω "servir y proteger". Μια ισπανική σειρά η οποία έχει στο κέντρο ένα αστυνομικό τμήμα.

Λοιπόν, σε αυτήν την σειρά κάνουν κάτι πολύ σαπουνοπερίστικο. Συχνά, πριν μιλήσει κάποιος παίρνει μια ανεξήγητη βαθιά ανάσα. Δεν ξέρω αν σας το μεταφέρω καλά.
:))))
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Οι σκέψεις μου, τώρα καθώς βλέπω την σειρά/ταινία

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 08 Φεβ 2018, 22:07

Βλέπω το ISRA 88 (2016). Υποτίθεται πως είναι σε ένα διαστημόπλοιο που κατευθύνεται προς την άκρη του διαστήματος και επικοινωνούν με την Γη. Τους ρωτάει κάποιος από την Γη εάν συνάντησαν ακόμα την άκρη και αυτοί απαντουν, βέβαια, πως όχι.

Δεν ξέρω πού υποτίθεται πως βρίσκονται, αλλά η καθυστέρηση που έχει εκεί η επικοινωνία τους μοιάζει να είναι το πολύ ένα δευτερόλεπτο. Ακόμα και στο ηλιακό σύστημα να βρίσκονταν ακόμα (που όμως δεν θα είχε νόημα η ερώτηση), θα έπρεπε να έχουν πολλά δευτερόλεπτα έως λεπτά ή και ώρες καθυστέρηση. Για πιο πέρα, μέρες, βδομάδες, χρόνια ή και δεκαετίες καθυστέρηση.

:ανέκφραστος:

Επίσης, έπειτα έχει μια αναδρομική σκηνή καθόλου ρεαλιστική, όπου τον αστροναύτη τον μετράνε, του μιλάνε ταυτόχρονα στρατιωτικοί, επιστήμονες κτλ. Ή, στέλνουν σε τέτοια αποστολή, κι ενώ υπάρχει πολύς χώρος, πλήρωμα μόλις δύο ανδρών! Εκ των οποίων ο ένας είναι επιστήμονας κι ο άλλος απλά... πιλότος; Μα μα... Σε τέτοιες αποστολές (π.χ. στον Διαστημικό Σταθμό) εννοείται πως όλοι είναι επιστήμονες, κι εννοείται πως θα έχουν μάθει και να πιλοτάρουν. :ανέκφραστος:

Κι αυτός ο επιστήμονας που στέλνουν, δεν έχει καλή φυσική κατάσταση!

Και το παράλληλο αντικείμενό τους μοιάζει πολύ περιορισμένο (κάποια μελέτη στις μέλισσες σε μηδενική βαρύτητα).

Εδώ μάλλον κάτι μου διαφεύγει. Μήπως είναι όνειρο; ή τί στο καλό; Δεν μπορεί να έχει τέτοια ατοπήματα ταινία ΕΦ του 2016! :ανέκφραστος:

Την αφήνω για την ώρα και θα επιστρέψω. Κάτι μου διαφεύγει εδώ...
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."


Επιστροφή “Οθόνων Διάφορα”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες