Οι σκέψεις μου, τώρα καθώς βλέπω την σειρά/ταινία

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Οι σκέψεις μου, τώρα καθώς βλέπω την σειρά/ταινία

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 07 Σεπ 2018, 13:37

Kαι οι villains πολλες φορες, οχι μονο ο πρωταγωνιστης. :)))
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 355
Εγγραφή: 17 Ιούν 2013, 17:32

Re: Οι σκέψεις μου, τώρα καθώς βλέπω την σειρά/ταινία

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 07 Σεπ 2018, 13:44

Κατα κανονα στις περισσοτερες ταινιες ο πρωταγωνιστης μπορει να εχει παθη, να κανει ενα λαθος, να φαει καποια μπουνια, επισης ειναι μερος μιας ομαδας, και καποιος αλλος μπορει να τον βοηθησει ή να βρει μια λυση στο προβλημα εκει που ο πρωταγωνιστης δεν τα καταφερνει.

Στις ταινιες που ειπα αυτο δεν ισχυει. :όχισουλέω: Μονο στο τελος καπως ο Ριντικ βρισκει το μαστορα του αφου τρωει καποια μπουνιδια απο τον υπερκακο.

Αλλο παραδειγμα ειναι ο V for Vendetta. Παντογνωστης, αλανθαστος, τελειος αθλητης, τελειος δολοπλοκος, τελειος δολοφονος, μεχρι και ο θανατος του προσχεδιασμενος απο τον ιδιο ηταν.
Είμαι στην πολύ φάση δικέ μου, αλλά εσύ ξηγιέσαι στο αλλιώς και μου τη βγαίνεις με κόκκινο να πούμε! -- Γιάννης Δαλιανίδης, 1980ς

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Οι σκέψεις μου, τώρα καθώς βλέπω την σειρά/ταινία

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 08 Σεπ 2018, 23:01

στο The Ritual (2017), ορειβάτες που διασχίζουν ένα τεράστιο δάσος, πέφτουν πάνω σε ένα μοναδικό θέαμα: ένας τάρανδος, σε όρθια στάση, είναι κρεμασμένος στα κλαδιά των δέντρων, όχι πολύ πιο ψηλά από την γη, ξεκοιλιασμένος με τα εντόσθια ριγμένα εμπρός του, μαύρος και με τα αίματα ακόμη να στάζουν.

Οι ορειβάτες ξαφνιάζονται, φοβούνται λίγο, παίρνουν μερικές ανάσες και συνεχίζουν.


Κι ούτε ένας δεν έβγαλε κινητό να πάρει φωτογραφίες;! ούτε ένας;! :οργή:

κι είναι αυτό ρεαλιστικό σενάριο;!!!!! :κατάρα:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Οι σκέψεις μου, τώρα καθώς βλέπω την σειρά/ταινία

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 10 Σεπ 2018, 12:30

Εγω χθες ειδα το Mad Max Fury Road. Ειχε καποια καλα στοιχεια, αλλα δεν μπορω να πω οτι εντυπωσιατηκα ιδιαιτερα.... :ανέκφραστος:
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Οι σκέψεις μου, τώρα καθώς βλέπω την σειρά/ταινία

Ανάρτησηαπό Ίζι » 15 Σεπ 2018, 15:53

Υπάρχει άλλος εκτός από μένα που πιστεύει ότι ο έρωτας ανάμεσα στην Έιμι και στον Σέλντον του Big Bang Theory είναι συγκλονιστικός; Η σειρά είναι μέτρια αλλά αυτοί οι δύο χαρακτήρες είναι μέσα στην καρδιά μου. Το κυριότερο: οι σεναριογράφοι έχουν σεβαστεί τον σεξουαλικό προσανατολισμό του Σέλντον, που είναι ίσως ο μόνος αληθινά ασέξουαλ τηλεοπτικός χαρακτήρας (ο Ντέξτερ ξεκίνησε ως ασέξουαλ αλλά το γύρισε γρήγορα, δυστυχώς). Εκτός από το σεξ, ο Σέλντον απεχθάνεται τη σωματική επαφή κάθε είδους και δυσκολεύεται ιδιαίτερα να κατανοήσει τις ανθρώπινες συναισθηματικές εκφράσεις. Η Έιμι, πάλι, κινούμενη απ' τον μεγάλο της έρωτα για τον Σέλντον, τον αντιμετωπίζει με απόλυτη ενσυναίσθηση, στερούμενη συνειδητά για χάρη του τη σωματική επαφή που τόσο έχει ανάγκη, και αφήνοντάς του τον απέραντο χρόνο και χώρο που χρειάζεται εκείνος για να της δοθεί (κομμάτι-κομμάτι). Έτσι, φιλιούνται μετά από πέντε χρόνια σχέσης και κάνουν σεξ μετά από οκτώ (κανονικές τηλεοπτικές σεζόν), με τη συμφωνία να το επαναλαμβάνουν μια φορά το χρόνο. Όταν συγκατοικούν, η Έιμι, καταλαβαίνοντας ότι όλες αυτές οι αλλαγές σοκάρουν τον αγαπημένο της, του επιτρέπει να βγάλουν τελείως το σεξ απ' την εξίσωση. Και μοιάζει να είναι το θύμα η Έιμι σ' αυτή τη σχέση, καθώς στερείται τόσα και ανέχεται τις ατέλειωτες ιδιοτροπίες το Σέλντον, όμως είναι ο Σέλντον εκείνος που έχει καταφέρει να περάσει όοοοολα τα προσωπικά του όρια για να την έχει κοντά του. Απλά το αγαπώ αυτό το ζευγάρι :αγαπώ:

Image
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: Οι σκέψεις μου, τώρα καθώς βλέπω την σειρά/ταινία

Ανάρτησηαπό Θεατής » 15 Σεπ 2018, 22:19

Ίζι όταν έκαναν επιτέλους σεξ κάναμε σταντινγκ οβέισον από κάτω με την Τόνια...μόνο άξιος δεν φωναξαμε... :χαχα:

Εντιτ: θυμήθηκα και την σκηνή που του την πέφτει η γραμματέας του και παιρνει το πρώτο αεροπλάνο όπως ήταν και κάνει πρόταση γάμου στην Έιμι...πολύ μου άρεσε και πολύ ταιριαστή για Σέλντον η συγκεκριμένη αντίδραση...
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Οι σκέψεις μου, τώρα καθώς βλέπω την σειρά/ταινία

Ανάρτησηαπό Ίζι » 16 Σεπ 2018, 21:03

Θεατής έγραψε:Ίζι όταν έκαναν επιτέλους σεξ κάναμε σταντινγκ οβέισον από κάτω με την Τόνια...μόνο άξιος δεν φωναξαμε... :χαχα:
.

χαχαχαχα! :χαχα:
Θυμάμαι μια φάση που διάβαζε την εργασία του Χώκινγκ και σχολίαζε μόνος του "Why? Why? Why? Oh... that's why", οπότε σχολιάζει η Έιμι "Sounds like the night we had coitus" :χαχα:
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: Οι σκέψεις μου, τώρα καθώς βλέπω την σειρά/ταινία

Ανάρτησηαπό Θεατής » 16 Σεπ 2018, 23:54

Αχαχαχαχα....έχει πολλές τέτοιες ατάκες η σειρά και είναι ένας απο τους λόγους που μου άρεσε πολύ... :χαχα:
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...

Αβατάρι χρήστη
Βάγγυ
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 278
Εγγραφή: 08 Οκτ 2014, 01:01

Re: Οι σκέψεις μου, τώρα καθώς βλέπω την σειρά/ταινία

Ανάρτησηαπό Βάγγυ » 17 Σεπ 2018, 21:51

Ίζι, :πάνω: :πάνω: :σύμφωνοι: :σύμφωνοι:
Έχουν αλλάξει πολλά στη σειρά με το πέρασμα των χρόνων αλλά νομίζω η σχέση αυτών των δύο, είναι το μόνο που εξελίχθηκε πιο ομαλά απ' όλα. :ναι:
"There was no harbor for hope" R. Lupton

Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 355
Εγγραφή: 17 Ιούν 2013, 17:32

Re: Οι σκέψεις μου, τώρα καθώς βλέπω την σειρά/ταινία

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 19 Σεπ 2018, 16:38

Μεταξυ μας, σιγουρα θα του φοραει κερατο η Ειμι :Ρ
Είμαι στην πολύ φάση δικέ μου, αλλά εσύ ξηγιέσαι στο αλλιώς και μου τη βγαίνεις με κόκκινο να πούμε! -- Γιάννης Δαλιανίδης, 1980ς


Επιστροφή “Οθόνων Διάφορα”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 2 επισκέπτες