Ode to IMDb

Αβατάρι χρήστη
Χρηστος Αλεξανδριδης
Μύστης
Αναρτήσεις: 51
Εγγραφή: 03 Αύγ 2014, 18:01

Re: Ode to IMDb

Ανάρτησηαπό Χρηστος Αλεξανδριδης » 13 Φεβ 2015, 17:09

Φαροφύλακας έγραψε:Πάντως, έχω δημιουργήσει λογαριασμό για τον γιο μου ο οποίος βαθμολογεί εκεί τις ταινίες που βλεπει (για την ώρα κυρίως ανιμέισον). Σκέφτηκα πως θα ήταν ωραίο να έχεις κάποια στιγμή ένα τέτοιο ιστορικό από μικρό παιδί. Εγώ, τουλάχιστον, θα ήθελα να έχω για τον εαυτό μου.

:ναι:


Εννοείται! Πολύ θα ήθελα να είχα κι εγώ ένα αντίστοιχο ιστορικό. Τον ζήλεψα τον πιτσιρίκο. :)
What Matters Most is How Well You Walk Through the Fire

Αβατάρι χρήστη
Χήθκλιφ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 435
Εγγραφή: 30 Σεπ 2013, 03:14

Re: Ode to IMDb

Ανάρτησηαπό Χήθκλιφ » 13 Φεβ 2015, 18:28

Έχω προσθέσει μερικές λέξεις κλειδιά σε δύο ταινίες, και σε αυτή την περίπτωση η προσθήκη εγκρίθηκε και οι λέξεις εμφανίστηκαν εντός είκοσι τεσσάρων ωρών. Ωστόσο πρόκειται για λέξεις που ήδη υπήρχαν σε ταινίες παρόμοιου περιεχομένου, δεν γνωρίζω τι συμβαίνει όταν καταχωρείς μία εντελώς νέα λέξη, που δεν συνδέεται δηλαδή με άλλες ταινίες.
"Parce que moi je rêve, moi je ne le suis pas.."

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Ode to IMDb

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 21 Φεβ 2015, 18:04

Τα επόμενα "plot outlines" που εκχώρησα πήραν βδομάδα ή και παραπάνω. Υπάρχει ένας ενημερωτικός πίνακας για το πόσο καθυστερούν οι καταχωρήσεις.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Ode to IMDb

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 29 Αύγ 2015, 01:19

ρε παιδί μου, πάω να διαβάσω καμιά κριτική μέλους της imdb για καμιά ταινία κι είναι σχεδόν όλες ή του ύψους (10άστερη εκθείαση) ή του βάθους (θάψιμο και 1 αστέρι). Συνήθως ψάχνω μια κριτική μέτρια προς θετική και όσο γίνεται πιο αποφορτισμένη. Φαίνεται, όμως, πως στρώνεσαι να γράψεις κυρίως εάν η ταινία σε έχει ερεθίσει, είτε θετικά είτε αρνητικά.
:ανέκφραστος:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Ode to IMDb

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 28 Νοέ 2017, 15:30

Τί διάολο. Αλλάξανε το περιβάλλον;

Όταν πατούσα να δω τις αξιολογήσεις μου, μπορούσα να πατήσω στα δεξιά π.χ. Featured Films και να δω αξιολογήσεις αποκλειστικά για ταινίες κι όχι π.χ. για σειρές ή επεισόδια.

Τώρα δεν το βλέπω στην θέση του. Γνωρίζει κανείς αν συνεχίζει να υπάρχει αυτή η δυνατότητα;
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Ode to IMDb

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 30 Αύγ 2018, 21:38

Εμπιστευομαι περισσοτερο το Metacritic (User Score).
Ειναι πιο αντιπρωσωπευτικοι οι βαθμοι εκει, παρα στο imdb, δε ξερω γιατι, αλλα ετσι ειναι. :μαναι:
Π.χ. The Last Jedi στο imdb εχει 7.3, ενω στο metacritic 4.5 που ειναι πιο αντιπροσωπευτικος βαθμος. Ο κοσμος απογοητευτηκε πληρως απο αυτη τη ταινια, το ιδιο κι εγω....ηταν η χειροτερη απο ολη τη σειρα ταινιων. :κάτω:
Επισης το Jackie Brown στο imdb εχει 7.5, ενω στο metacritic 8.5. Ειναι πολυ υποτιμημενη ταινια. (Το ιδιο ισχυει και σε αλλες ταινιες του Ταραντινο). :ναι:
Το Sin City το ιδιο....
Κι εχω παρατηρησει πολλες τετοιες ταινιες. Το ιδιο φαινομενο δηλαδη. :χμ:
Το Metascore ομως δεν το εμπιστευομαι καθολου επειδη ειναι ο μεσος ορος αξιολογησης κριτικων που δε με ενδιαφερει διολου η γνωμη τους.... :όχισουλέω:
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."


Επιστροφή “Οθόνων Διάφορα”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 17 επισκέπτες