Ode to IMDb

Αβατάρι χρήστη
Πολύνιους
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 529
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 18:21

Ode to IMDb

Ανάρτησηαπό Πολύνιους » 28 Μάι 2013, 21:37

To IMDb είναι το αγαπημένο μου site και η μεγαλύτερη διαδικτυακή βάση δεδομένων για ταινίες, με τεράστια επιτυχία στο κοινό, είτε κινηματογραφόφιλο, είτε όχι.
Image
Η ιστορία του ξεκινάει το 1990, όταν λειτουργούσε αρκετά διαφορετικά απ' ό,τι σήμερα, δηλαδή έστελνες e-mail τον τίτλο π.χ. της ταινίας που έψαχνες και σου ερχόταν αυτόματη απάντηση με τις διάφορες πληροφορίες. Την σημερινή του μορφή δεν ξέρω από πότε την έχει, η wikipedia λέει από τότε που δημιουργήθηκε ο παγκόσμιος ιστός (World Wide Web), που σημαίνει πως δεν έχω ιδέα, αλλά πλέον έχει κλείσει πάνω από 20 χρόνια ζωής. :ρ
Σύμφωνα με την καταγραφή δεδομένων στις 17 Απριλίου 2013, έχει 2,503,783 τίτλους ταινιών και επεισοδίων (ακόμα και για πολύ άγνωστες ελληνικές), 5,192,493 προσωπικότητες του χώρου του σινεμά (ηθοποιοί και λοιποί συντελεστές) και 43 εκατομμύρια εγγεγραμένους χρήστες. Στην σελίδα κάθε ταινίας, έχει συνδέσμους για κριτικές, μπορείς να βαθμολογήσεις, να δεις τον μέσο όρο βαθμολογίας των χρηστών του IMDb, και σου δείχνει και την βαθμολογία από το metacritic, ένα άλλο μεγάλο site με κριτικές για διάφορα (μουσική,ταινίες,βιβλία). Σου δείχνει επίσης στο κάτω μέρος της σελίδας της κάθε ταινίας 12 προτάσεις από στατιστικά που έχουν βγει και δείχνουν πως αν σου άρεσε η μία, ίσως σου αρέσει και η άλλη και που αρκετές φορές πέφτουν μέσα, τουλάχιστον στη δική μου περίπτωση. Αν κάνεις verification τον λογαριασμό σου, που είναι πάρα πολύ απλό, έχεις πρόσβαση και στο φόρουμ του site, στο οποίο γίνονται ενδιαφέρουσες συζητήσεις αν το ψάξεις, αλλά βέβαια στα αγγλικά. Έχουν φτιαχτεί πολύ ωραία κουιζάκια και ωραίες λίστες από τους χρήστες με ό,τι θέμα μπορείτε να φανταστείτε.
Image

Τα πιο χρήσιμα κουμπάκια που έχει βέβαια είναι το "Watchlist" με ταινίες που θες να δεις και το "Check In" με τις ταινίες που έχεις δει! Πρόσφατα μάλιστα βάλαν την εφαρμογή με το που μπαίνεις σε μια ταινία να μπορείς να δεις αν την έχεις βάλει ήδη στα τσεκ-ιν, κάτι που είναι αυτονόητο ότι έπρεπε να υπάρχει, αλλά για πολλά χρόνια δεν υπήρχε κι έτσι μπορούσες να βάλεις μια ταινία πάνω από μία φορά στα τσεκ-ιν και αυτό ήταν αρκετά σπαζομπούτικο. Αλλά πάει κι αυτό, φτιάχτηκε. :))))

Αυτή η εικόνα είναι κάποιες λίστες ενός έλληνα χρήστη που μόλις βρήκα και μάλλον ανήκει σε γνωστό video club.
Image

Με το IMDb ασχολούμαι συστηματικά εδώ και ένα δυο χρόνια και προς το παρόν έχω 259 ταινίες στα τσεκ-ιν (αν και συνεχώς ανακαλύπτω ταινίες που έχω ξεχάσει ότι έχω δει) αλλά δεν έχω ασχοληθεί να φτιάξω λίστες που να είναι προσβάσιμες σε όλους!

Ενδιαφέρον ακόμα είναι ότι στην σελίδα με τις ταινίες που έχεις δει σου έχει ένα κουτάκι από δίπλα που γράφει πόσες ταινίες έχεις δει αναλόγως με το είδος, κωμωδία δράματα κ.τλ και μόνο όταν το τσέκαρα συνειδητοποίησα ότι οι 205 από τις 259 ταινίες που έχω δει ανήκουν στην κατηγορία Drama και αμέσως μετά πάει το Comedy με 103 (αυτό έιναι λογικό αφού μια ταινία μπορεί να είναι κωμωδία και δράμα ταυτοχρόνως) και μόλις οι 90 είναι ρομαντικές, ενώ εγώ θα ορκιζόμουν ότι ρομαντικές ταινίες έχω δει περισσότερες απ' όλα τα άλλα είδη.

Το όνειρό μου είναι να έχω κάποια μέρα IMDbPRO λογαριασμό, μου φαίνεται ένα μυστήριο γιατί δεν εξηγεί ακριβώς ποιες είναι οι διαφορές με το κανονικό site, αλλά μόλις είδα ότι έχει free trial για 14 μέρες, οπότε όταν βρω 14 ελεύθερες μέρες να ασχολούμαι μόνο με αυτό θα το δοκιμάσω και θα σας πω εντυπώσεις :))))

:καιπάμε!:
σεξ και ντραγκζ και ροκ και ρολ

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Ode to IMDb

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 29 Μάι 2013, 18:53

Απίστευτη βάση δεδομένων, καλοοργανωμένη και χρηστική. Την συμβουλεύομαι εδώ και πάρα πολλά χρόνια. Δεν έχω εξερευνήσει όλες τις δυνατότητες, όπως βλέπω πως έχει κάνει η Πολύνιους, όμως με βάζει σε κέφια με την παρουσίασή της.

Ομολογώ πως μου αρέσει να βαθμολογώ τις ταινίες που είδα.

Μπράβο για το θέμα, Πολύνιους! :πάνω:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Πολύνιους
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 529
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 18:21

Re: Ode to IMDb

Ανάρτησηαπό Πολύνιους » 01 Οκτ 2013, 20:59

Με αφορμή το νήμα του Φαροφύλακα, θυμήθηκα ότι ήθελα εδώ κ καιρό να γράψω για μια δυνατότητα που προσφέρει το IMDb. Σε κάποιες ταινίες δείχνει να παίζει στην τηλεόραση/σινεμά κάποια ταινία/βίντεο/show (τα οποία, όμως έχουν προϋπάρξει και δεν φτιάχτηκαν ειδικά για την ταινία) και έχει επιλογή να βρεις από πού είναι το βίντεο. Στις περισσότερες ταινίες που το έχω κοιτάξει έχω βρει ποιο παίζει, αλλά φυσικά πρέπει να είναι κ λίγο γνωστές για να έχουν μπει στον κόπο να το αναφέρουν.
Αυτό μπορείτε να το βρείτε κάνοντας τα εξής πάναπλα βήματα:
Μπαίνοντας στην σελίδα της ταινίας που σας ενδιαφέρει, έχει στα δεξιά ένα πλαίσιο
Image
Πατώντας "Explore More" βγαίνουν κάθετα διάφορες λίστες, μεταξύ των οποίων η "Did you know?" κι εκεί βρίσκεται η επιλογή "Connections"
Image
Πηγαίνοντας εκεί και ρολάροντας προς τα κάτω βρίσκεται η στήλη "Features", όπου λέει ποιο έργο παίζεται και μερικές φορές και σε ποια σκηνή. Παρακάτω βλέπουμε τα features από την ταινία "Home Alone" (1990).
Image

:ωραίος:

*Γιατί στην πρώτη ανάρτηση χάθηκαν οι φωτογραφίες; :λυγμ:
σεξ και ντραγκζ και ροκ και ρολ

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Ode to IMDb

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 01 Οκτ 2013, 22:13

Ενδιαφέρουσα λειτουργία. Δεν την είχα υπόψη μου, αλλά η αλήθεια είναι πως χρησιμοποιώ πολύ συγκεκριμένα πράγματα στην imdb.

Πάντως, έχω δημιουργήσει λογαριασμό για τον γιο μου ο οποίος βαθμολογεί εκεί τις ταινίες που βλεπει (για την ώρα κυρίως ανιμέισον). Σκέφτηκα πως θα ήταν ωραίο να έχεις κάποια στιγμή ένα τέτοιο ιστορικό από μικρό παιδί. Εγώ, τουλάχιστον, θα ήθελα να έχω για τον εαυτό μου.

:ναι:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Φαίη
Μύστης
Αναρτήσεις: 80
Εγγραφή: 02 Απρ 2013, 12:45
Θέση: Ιωάννινα

Re: Ode to IMDb

Ανάρτησηαπό Φαίη » 17 Οκτ 2013, 23:44

Πραγματικά, πρόκειται για ένα πολύ καλό site :πάνω:
Έως τώρα έχω βαθμολογήσει γύρω στις 470 ταινίες και προχωράω :ναι:
Το συμβουλεύομαι κάθε φορά που επιθυμώ να δω κάποια ταινία και σκοπός μου είναι να δω όσες περισσότερες ταινίες έχω καταχωρήσει στο watchlist μου - το οποίο φυσικά και ανανεώνεται συνεχώς!

Αβατάρι χρήστη
Πολύνιους
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 529
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 18:21

Re: Ode to IMDb

Ανάρτησηαπό Πολύνιους » 18 Οκτ 2013, 18:13

470!!!!! :πάνω: :πάνω: Μετράω μόλις 294! :ρ Την watchlist μου, βέβαια, σπάνια την επισκέφτομαι, έχω βάλει διάφορες που ανά καιρούς μου κάνουν κλικ, αλλά μετά σπάνια μου έρχεται η όρεξη γι' αυτές... :χμ:
σεξ και ντραγκζ και ροκ και ρολ

Αβατάρι χρήστη
Πολύνιους
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 529
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 18:21

Re: Ode to IMDb

Ανάρτησηαπό Πολύνιους » 27 Ιούν 2014, 04:45

Πολύνιους έγραψε:470!!!!! :πάνω: :πάνω: Μετράω μόλις 294! :ρ


Δεν ξέρω πότε έγραψα αυτήν την ανάρτηση, αλλά πλέον έφτασα τις 365
σεξ και ντραγκζ και ροκ και ρολ

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Ode to IMDb

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 04 Ιαν 2015, 23:36

Απορώ γιατί κάποιος να μπει στον κόπο και να μας φτιάξει μια λίστα τύπου "ταινίες που θέλω να δω" ή "ταινίες που δεν είδα ακόμα" :ρ
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Πολύνιους
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 529
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 18:21

Re: Ode to IMDb

Ανάρτησηαπό Πολύνιους » 11 Ιαν 2015, 21:09

Μπορεί να την έκανε για τον ίδιο κι απλώς να μην την έκανε ιδιωτική, για τον οποιονδήποτε λόγο. Ή αν ξέρεις πως ταιριάζετε στα γούστα με ένα μέλος, φαντάζεσαι ότι ακόμα και σε μια τέτοια λίστα, λογικά θα βρεις τίτλους που σε ενδιαφέρουν
σεξ και ντραγκζ και ροκ και ρολ

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Ode to IMDb

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 12 Φεβ 2015, 17:59

Από περιέργεια κάθισα και πέρασα μερικές περιγραφές (plot outlines) σε επεισόδια του Dream on (σεζόν 3: επ.7, 8, 11, 12, 13, 14)

Οι περιγραφές πρέπει να είναι σύντομες, μέχρι 240 χαρακτήρες, αλλιώς θεωρούνται plot summaries. Ελλείψει σύντομης περιγραφής/plot outline στην καταχώρηση του επεισοδίου μπορεί να εμφανιστεί η σύνοψη/plot summary, εάν υπάρχει.

Κατά την καταχώρηση μπορείς να βάλεις ό,τι όνομα θες που όμως θα συνδέεται με σύνδεσμο προς το προφίλ σου.

Υπάρχουν κάποιοι κανόνες (και π.χ. δεν δεχόταν τις τρεις τελείες που έβαζα) όμως η διαδικασία είναι απλή. Το κείμενο πρέπει να εγκριθεί από τους συνεργάτες της imdb και σε όλες τις περιπτώσεις αυτό έγινε μέσα σε 24 ώρες.

Για να βάλεις εικόνα στα επεισόδια, από όσο καταλαβαίνω, θα πρέπει να έχεις λογαριασμό "pro".
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."


Επιστροφή “Οθόνων Διάφορα”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 2 επισκέπτες