Ταινίες με θέμα τη ζωή του Χριστού

Αβατάρι χρήστη
Κόρτο Μαλτέζε
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 315
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 09:41

Re: Ταινίες με θέμα τη ζωή του Χριστού

Ανάρτησηαπό Κόρτο Μαλτέζε » 10 Μάι 2013, 18:50

Πέρα από το θέμα ρεαλισμός του Γκίμπσον, η ταινία ασχολείται μόνο με το ξύλο (τα Ευαγγέλια αναφέρουν για χρήση φραγγελίου το οποίο συχνά είχε μεταλλικές καταλήξεις στα λουριά) όμως απομονώνοντας το πάθος από τη διδασκαλεία χάνεις το νόημα.

Για εμένα η καλύτερη ταινία με θέμα το Χριστό είναι το ασπρόμαυρο Κατά Ματθαίον του Παζολίνι και από τις αμερικανικές η Ωραιότερη ιστορία του κόσμου.

Σε αυτές που δεν έχουν αναφερθεί είναι το Godspel μιούζικαλ με τη ζωή του χριστού να μεταφέρεται στο σύγχρονο Μπρούκλιν
http://www.imdb.com/title/tt0070121/
Ήθελα να γράψω κάτι βαθυστόχαστο αλλά δεν μου έρχεται τώρα

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Ταινίες με θέμα τη ζωή του Χριστού

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 10 Μάι 2013, 19:41

εγώ γενικώς δεν είμαι της χριστιανικής κουλτούρας, αλλά και εμένα περισσότερο μου άρεσε η εκδοχή του Παζολίνη (όταν την είδα κάποτε)..

Μέσα σε όλα, επιτέλους ένας Χριστός μεσογειακού τύπου και όχι ο δυτικοευρωπαίος που τελικά καθιερώθηκε.. :όχισουλέω:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Ταινίες με θέμα τη ζωή του Χριστού

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 24 Σεπ 2018, 11:23

Για μενα, το καλυτερο μετα τη σειρα του Τζεφιρελι, ειναι το The Last Temptation Of The Christ, βασισμενο στου Καζαντζακη το μυθιστορημα. Θεωρω οτι ο Σκορσεζε εκανε πολυ καλη δουλεια σε αυτη τη ταινια και ξεφυγε λιγο απο τα στανταρ του, γκανγκστερικα κλπ...γι'αυτο και ειναι ισως η μονη ταινια του που μου αρεσε... :ναι: Επισης, η ερμηνεια του Νταφοε ηταν εξαιρετικη.
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."


Επιστροφή “Οθόνων Διάφορα”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες