Ταινίες βασισμένες σε βιβλία του Stephen King

Αβατάρι χρήστη
Τραβιατα
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 380
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 23:12

Re: Ταινίες βασισμένες σε βιβλία του Stephen King

Ανάρτησηαπό Τραβιατα » 28 Απρ 2013, 19:25

Ξεχασα να πω, η ονειροπαγιδα του κινγκ δεν μου αρεσε καθολου με κατι αλιεν.

Αβατάρι χρήστη
Μαργαρίτα
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 225
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 18:54
Θέση: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Ταινίες βασισμένες σε βιβλία του Stephen King

Ανάρτησηαπό Μαργαρίτα » 28 Απρ 2013, 21:40

Τραβιατα έγραψε:Ξεχασα να πω, η ονειροπαγιδα του κινγκ δεν μου αρεσε καθολου με κατι αλιεν.

Δεν ήξερα πως είναι του King η ονειροπαγίδα , δεν μου άρεσε καθόλου μα καθόλου από τις χειρότερες ταινίες που έχω δει... :ανέκφραστος:
΄΄Εχω δει το πράσινο μίλι που το διάβασα κιόλας και θεωρώ την ταινία απλά τέλεια :προσκυνώ: και το αυτό που αν και με τρόμαξε αρκετά με τον κλόουν :μπρ: γενικά δεν μου άρεσε και πολύ ...Είδα και μια μίνι σειρά το bag of bones , πολύ καλό :πάνω:

Αβατάρι χρήστη
Πολύνιους
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 529
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 18:21

Re: Ταινίες βασισμένες σε βιβλία του Stephen King

Ανάρτησηαπό Πολύνιους » 13 Ιαν 2014, 04:38

Όσες ταινίες έχω δει που είναι βασισμένες σε βιβλία του Κινγκ μπορώ να πω ότι μ' άρεσαν, άλλες πάρα πολύ, άλλες λιγότερο, αλλά όλες μου άρεσαν. Για 'μένα η καλύτερη είναι μάλλον η Λάμψη (το βιβλίο δεν το έχω διαβάσει), είχα κλάσει πάνω μου, την πρώτη φορά μάλιστα ήμουν με φίλη και δεν την είδαμε καν μέχρι το τέλος :)))) :)))) Και το πράσινο μίλι (επίσης δεν έχω διαβάσει το βιβλίο) μου άρεσε εξίσου, αν και το είχα δει μικρή και δεν θυμάμαι καλά. Το Μίζερι μ' άρεσε, αλλά δεν μπορώ να πω ότι με ξετρέλανε, κυρίως σε σύγκριση με τις άλλες. Δηλ. το Κριστίν με πέθανε, μου άρεσε πάαααααρα πολύ, είναι μια τυπική ταινία που θα μ' άρεσε, το soundtrack τά'σπασε και μου δημιούργησε ακριβώς την ατμόσφαιρα που μου δημιουργούσε η μουσική στο βιβλίο κι έχει και μια θεϊκή σκηνή, που αν δεν υπήρχε θα μ' άρεσε λιγότερο η ταινία
που έχει πάει στο γκαράζ ο ντένις κ προσπαθεί να μπει στην κριστίν, αλλά η πόρτα δεν ανοίγει και ξαφνικά ανοίγει το ράδιο κ χώνει το "keep a knocking but you cant come in"
τρελό :)))) :))))

Και μόλις είδα και το stand by me, πολύ τρυφερή ταινία και αντάξια του βιβλίου, κατά τη γνώμη μου. Θυμήθηκα πώς ήταν στα 13 η πρώτη μου σοβαρή φιλία κι ένιωσα πολύ τυχερή που την έχω ακόμα. Σκέφτομαι πόσο γαμώ θα ήταν να κρατήσει για πάντα, αλλά για κάποιο λόγο στο μυαλό μου έχω ότι αν κάνεις οικογένεια, δεν μπορείς να έχεις και δυνατές φιλίες - ελπίζω νά'χω λάθος.
Αχ αυτός ο Ρίβερ Φίνιξ με πεθαίνει.. νά'χε ζήσει λίγο παραπάνω... :)
σεξ και ντραγκζ και ροκ και ρολ

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Ταινίες βασισμένες σε βιβλία του Stephen King

Ανάρτησηαπό Ίζι » 16 Ιαν 2014, 11:55

Πολύνιους έγραψε:. Σκέφτομαι πόσο γαμώ θα ήταν να κρατήσει για πάντα, αλλά για κάποιο λόγο στο μυαλό μου έχω ότι αν κάνεις οικογένεια, δεν μπορείς να έχεις και δυνατές φιλίες - ελπίζω νά'χω λάθος.

Μην στενοχωριέσαι, κάνεις λάθος. Το πρόβλημα με τις φίλες μου που έχουν παιδιά είναι η έλλειψη χρόνου εκ μέρους τους. Όμως η φιλία μας δεν έχει ξεθωριάσει, αντιθέτως έχει δυναμώσει με τα χρόνια. Η αγάπη δεν επηρεάζεται απ' τη συχνότητα των συναντήσεων. Βέβαια θέλει δουλειά, ακριβώς όπως και μια σχέση.

Την πρώτη μου σοβαρή φιλία, όπως πολύ ωραία το έθεσες, την έκανα κι εγώ σ' αυτήν την ηλικία, στην πρώτη γυμνασίου. Ήταν κεραυνοβόλα φιλία :)))) Τώρα, στα 32 μας, τη θεωρώ οικογένεια. Αδερφή μου. Κουμπαριάσαμε κιόλας, κι έχουμε να λέμε ότι "συγγενέψαμε" στ' αλήθεια. Απ' το σχολείο το λέγαμε :μαναι:
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Μαργαρίτα
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 225
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 18:54
Θέση: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: The Shawshank Redemption (Τελευταία Έξοδος Ρίτα...) (199

Ανάρτησηαπό Μαργαρίτα » 21 Ιαν 2014, 13:15

Έχω δει και εχω διαβάσει το Αυτό , τη Λάμψη και το Πράσινο Μίλι .Για την Λάμψη θα πω πως για μένα η ταινία και το βιβλίο είναι δυο τελείως διαφορετικά πράγματα , αριστουργήματα και τα δύο φυσικά .Το Αυτό το είχα δει πολύ παλιά χωρίς να έχω διαβάσει το βιβλίο και ενω (όπως είπα και σε προηγούμενη ανάρτηση)με τρόμαξε δεν μπορώ να πω ότι είχα ενθουσιαστεί και τόσο πολύ .Αντίθετα, με το βιβλίο έπαθα την πλάκα της ζωής μου , είναι απο τα καλύτερα που διάβασα ποτέ. Μόλις διαβάσω κι άλλα του Κινγκ θα δω και τις ταινίες που μας προτείνεις εδώ στα σίγουρα !! :ναι:

Αβατάρι χρήστη
Πολύνιους
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 529
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 18:21

Re: Ταινίες βασισμένες σε βιβλία του Stephen King

Ανάρτησηαπό Πολύνιους » 20 Απρ 2014, 16:10

Ίζι έγραψε:[Η ταινία The Dead Zone (1983) του David Cronenberg είναι, κατά τη γνώμη μου, μια εκπληκτική μεταφορά ενός εκπληκτικού μυθιστορήματος. Ο κεντρικός ήρωας ξυπνά μετά από κώμα διάρκειας πέντε ετών, για να ανακαλύψει ότι έχει "κερδίσει" ένα πολύ ιδιαίτερο χάρισμα.
Δεν έχουμε εδώ μια συνηθισμένη ταινία του Cronenberg (νομίζω είναι η πιο βατή του) αλλά ένα άκρως αγωνιώδες θρίλερ με μεταφυσικά στοιχεία, φοβερή ατμόσφαιρα και μια υπέροχη ερμηνεία από τον Christophen Walken.


Το είδα χθες! Ται-νι-ά-ρα!!!
σεξ και ντραγκζ και ροκ και ρολ

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Ταινίες βασισμένες σε βιβλία του Stephen King

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 02 Νοέ 2018, 20:49

Εμενα μου αρεσαν το Salem's Lot, IT (και το παλιο και το καινουργιο), Pet Semetary και η Λαμψη. To Πρασινο Μιλι δεν μου πολυαρεσε... ουτε η Carrie... :μαναι:
Δεν ξερω αν εχουν βγαλει και το Desperation στην μεγαλη η τη μικρη οθονη, αλλα το βιβλιο μου αρεσε αρκετα... :ναι:
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Ταινίες βασισμένες σε βιβλία του Stephen King

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 03 Νοέ 2018, 11:11

Ποιο Salem's Lot εννοείς;

Το "Ιt" μια φορά έχει κυκλοφορήσει σαν ταινία.
Το 2017. :ναι:
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Ταινίες βασισμένες σε βιβλία του Stephen King

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 03 Νοέ 2018, 11:36

Νικόλας Δε Κιντ έγραψε:Ποιο Salem's Lot εννοείς;

Το "Ιt" μια φορά έχει κυκλοφορήσει σαν ταινία.
Το 2017. :ναι:


Ηταν μινι σειρα του 1990+ , το Σαλεμς Λοτ ειναι αυτο... :αργκ:
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Ταινίες βασισμένες σε βιβλία του Stephen King

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 12 Δεκ 2018, 13:01

Φαροφύλακας έγραψε:Σε αντίθεση με τους υπόλοιπους, το Πράσινο Μίλι δεν μου άρεσε,


Την προηγούμενη εβδομάδα είδα την συγκεκριμένη ταινία για ακόμη μια φορά λόγω συγκυρίας!
Σαν τον Φάρο κι εγώ για ακόμη μια φορά την βρήκα βαρετή και αδιάφορη... Βέβαια ο Μαικλ Κλαρκ Ντανκαν έδωσε ρεσιτάλ ερμηνείας σαν Τζον Κόφι, αλλά αυτό δεν έφτανε να σώσει την ταινία!

Και μια γενική διαπίστωση πάνω στο θέμα του νήματος.
Πολύ σκηνοθέτες έχουν μεταφέρει βιβλία 'η διηγήματα του Κινγκ στην μεγάλη οθόνη. Διαπιστώνω πως όταν ο ίδιος ο Κινγκ δεν βάζει το χεράκι του, η ταινία βγαίνει από καλή έως αριστούργημα. Όταν ανακατεύεται ο ίδιος δυστυχώς το αποτέλεσμα είναι από μέτριο έως κάκιστο... :))))
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice


Επιστροφή “Οθόνων Διάφορα”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες