Ποια σειρά βλέπεις τώρα;

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Ποια σειρά βλέπεις τώρα;

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 02 Μάι 2018, 23:25

Ιαβέρη, γενικά ψάχνω ισπανικές σειρές (για εξάσκηση της γλώσσας) και με έψησες και έριξα το πρώτο επεισόδιο.

Εγώ, σε αντίθεση με εσένα, απογοητεύτηκα. Κατά την δική μου ταπεινή άποψη από αυτό το 1ο επεισόδιο δεν λείπει ούτε μία από τις αμερικανικές αδυναμίες κι ελαττώματα. Τίποτα από αυτά που δείχνει το πρώτο επεισόδιο δεν γίνεται. :ανέκφραστος:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ιαβερης
Μύστης
Αναρτήσεις: 195
Εγγραφή: 02 Απρ 2013, 01:29

Re: Ποια σειρά βλέπεις τώρα;

Ανάρτησηαπό Ιαβερης » 03 Μάι 2018, 09:13

Καλά, ήμουν σίγουρος ότι δεν θα σε ενθουσίαζε! :χαχα: Έχει μπόλικες αμερικανικές, δεν αντιλέγω, όμως αυτό που με κέρδισε είναι ότι δεν το τραβάει πολύ σε μήκος. Όλα κι όλα 15 επεισόδια είναι, με πολλή δράση, πολύ χιούμορ και εξαιρετικούς ηθοποιούς στους πρωταγωνιστικούς ρόλους. Αλλά πάνω απ'όλα η σειρά είναι ψυχαγωγική, το απόλυτο nail biter για μένα, σε δύο-τρεις μέρες είδα όλα τα επεισόδια. Μπορεί κάποιος να πει ότι το σενάριο έχει τρύπες, ότι δεν είναι αρκετά αληθοφανές και ίσως έχει δίκιο, προσωπικά εμένα μου έκανε κλικ και την βάζω στο τοπ 5.
Μόνο το πρώτο επεισόδιο είδες, Φάρε; Δες κάνα δυο ακόμα κι ίσως αλλάξεις γνώμη. :ναι:
Άδικα περιμένεις να γυρίσει ο τροχός, το χαμστερ πέθανε.

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Ποια σειρά βλέπεις τώρα;

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 03 Μάι 2018, 17:42

Ξεκίνησα με όρεξη και βρήκα μερικά επεισόδια, αλλά μετά το πρώτο ξέρω πως δεν είναι για μένα. Αυτό που λες πως εσύ δάγκωνες τα νύχια σου από αγωνία, εγώ δεν έβλεπα την ώρα και την στιγμή να τελειώσει κι άρχισα παράλληλα να ασχολούμαι με άλλα πράγματα.

Μικρό το κακό. Έχει πολύ υλικό, κάτι για τον καθένα. :ναι:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: Ποια σειρά βλέπεις τώρα;

Ανάρτησηαπό Θεατής » 06 Μάι 2018, 03:36

Ιαβέρη με εψησες και την ξεκίνησα...

Πολλά υποσχόμενη απο το πρώτο επεισόδιο μόνο 2 ερωτήσεις έχω:

1)Ποσά είναι τελικά τα επεισόδια γιατί έχω βρει 15+6 (1ος κ 2ος κύκλος)
2) Που θα βρω υπότιτλους για το 2ο επεισόδιο και για τα υπολοιπα μετα το 6ο

ΥΓ. Ξεκίνησε ο 3ος κυκλος του the expanse και φοβήθηκα οτι το είχαν κόψει!! :γιούπι:
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Ποια σειρά βλέπεις τώρα;

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 06 Μάι 2018, 20:11

Το Expanse, παρότι μου είχε αρέσει, το παράτησα στην αρχή της 2ης σεζόν. Ακόμα στην 3η είναι; :χμ:

Στην imdb βλέπω πως το Casa de Papel έχει 23 επεισόδια (εκεί που λέει: All Episodes (23))

Εγώ, κολλημένος με τις Ισπανικές σειρές, άφησα για λίγο στην άκρη το Servir y Proteger (αστυνομική ψιλοσαπουνόπερα) και είδα τα δύο πρώτα επεισόδια από το El Internado (Το Εσώκλειστο Η Μαύρη Λίμνη), το οποίο, απ' όσο καταλαβαίνω, είχε κάνει αίσθηση στον καιρό του. Εντάξει, κι εδώ αν θες να διαμαρτυρηθείς, βρίσκεις :)))) παρόλα αυτά το είδα σχετικά ευχάριστα. (Με Marta Torné, Marta Hazas και Ana de Armas, τί να διαμαρτυρηθώ; :)))) )
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ιαβερης
Μύστης
Αναρτήσεις: 195
Εγγραφή: 02 Απρ 2013, 01:29

Re: Ποια σειρά βλέπεις τώρα;

Ανάρτησηαπό Ιαβερης » 06 Μάι 2018, 21:26

Θεατή, εάν δεν κάνω λάθος τα επεισόδια είναι κανονικά 9 και 6 , 1ης και 2ης σεζόν, όμως εγώ που το είδα Netflix το είχαν σπάσει σε 13 και 9 αντίστοιχα. Δεν ξέρω στα τορεντάδικα τι παίζει, πώς τα έχουν μοιράσει εκεί.
Με τους υπότιτλους, απ' ότι είδα και στο φουμπου, γίνεται μεγάλο μπέρδεμα. Στην αρχή η Νετφλιξ ανέβασε ελληνικούς υπότιτλους, στη συνέχεια τους κατέβασε, και τώρα ο κόσμος περιμένει να τους ξαναβάλει. Προσωπικά το είδα με αγγλικούς υπότιτλους από την αρχή μέχρι το τέλος.
Ελπίζω να σου αρέσει μέχρι το τέλος και να φτιάξουμε ένα μίνι φαν κλαμπ εδώ. :))))

Σήμερα ξεκίνησα το Shameless, πρόλαβα να δω μόνο 3 επεισόδια αλλά φαίνεται θα το συνεχίσω. Έχω ξεραθεί να γελάω! :χαχα:
Άδικα περιμένεις να γυρίσει ο τροχός, το χαμστερ πέθανε.

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: Ποια σειρά βλέπεις τώρα;

Ανάρτησηαπό Θεατής » 07 Μάι 2018, 03:21

@Φαρε τώρα ξεκίνησε η τρίτη σεζόν ναι...

@Ιαβέρη κι εγώ τελικά με αγγλικούς το βλέπω...η αλήθεια είναι με ψιλοαπογοητευσε..Οχι οτι δεν βλέπεται ίσα ίσα... Απλά έχει κάποια κλισέ λάθη που σε εμένα χτύπησαν άσχημα καθώς έχω κουραστεί να τα βλέπω να επαναλαμβάνονται σε ταινίες/σειρές...(πχ που παρατανε όπλα,εξοπλισμό, ομηρους χωρίς επιτήρηση, τα λοβ στορις κτλ) και σκεψου οτι δεν ειμαι τοσο αυστηρος οσο ο Φαρος, αν το συνολο με ικανοποιεί είμαι πρόθυμος να τα παραβλεψω... Θα το δω εννοείται όλο μιας και το έχω ήδη...
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Ποια σειρά βλέπεις τώρα;

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 07 Μάι 2018, 20:15

Έφτασα κι είδα αισίως και το 4ο επεισόδιο από το Internado. Εντάξει, είναι όλο μια μεγάλη υπερβολή. Ό,τι αγγίξεις κι ό,τι σηκώσεις σε αυτό το κολέγιο έχει πίσω κρυμμένο κάποιο αντικείμενο και κάθε πρόσωπο έχει κάποιο μεγάλο μυστικό. Νομίζω πως θα μου άρεσε πολύ αν την έβλεπα π.χ. στα 14 μου. Είναι ένα διαρκές μυστήριο.

Και παρότι είναι του 2007, έχει μια αισθητική σχεδόν '80.
:)))
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: Ποια σειρά βλέπεις τώρα;

Ανάρτησηαπό Θεατής » 08 Μάι 2018, 02:12

Δεν τις βλεπω τώρα...τις έχω ολοκληρωσει αλλά για να μην γράψω στο άλλο νήμα ας πω εδώ...

Westworld: είναι μια απο τις καλύτερες σειρές που έχω δει και δεν ξέρω αν είναι τυχαίο που κι αυτή είναι στο HBO όπως τα Band of Brothers, The Pacific, GoT κτλ...

Ηθοποιαρες Χοπκινς-Χαρρις, φοβερη σκηνοθεσια, απιστευτο soundtrack και τιλοι αρχης, με ενα υπεροχο αποκαλυπτικό σεναριο...Τι αλλο να ζητήσεις;

Ας ελπισουμε οτι η προσπάθεια για δεύτερο κυκλο να μην την χαλάσει αν και το αυτοτελές του πρώτου κύκλου σου επιτρέπει να την διαχωρησεις...

Stranger Things: Μου άρεσε αυτό το γνώριμο της εποχής που κι εγώ ήμουν παιδί και η νοσταλγία που με έκανε να νιώσω...απο εκεί και πέρα μπαζει απο παντού και δεν μιλώ για το κεντρικό της θέμα που ειτε το δέχεσαι ειτε όχι αλλά για απλά θέματα όπως πχ μια μάνα η οποία στο ενα επεισόδιο είναι υπερπροστατευτική προς το παιδί της στο επόμενο αυτός κοιμάται αλλου χωρίς να έχει ειδοποιήσει ποτέ την μάνα του και δεν τρέχει τίποτα μέχρι το επόμενο παλι επεισόδιο όπου η μάνα νοιάζεται παλι υπερβολικά για το που είναι το παιδί της... Κι έχει πολλά τέτοια παιδικά λάθη... Αλλά δεν πειράζει καθώς έχει κάποιους χαρακτήρες όπως ο πιτσιρικας με τα γυαλακια που έχει πολύ γέλιο και διάφορα ομορφα ευτράπελα που την κανουν ιδανική να την βλέπεις με τα παιδιά σου, οι κύκλοι είναι αυτοτελείς σχετικα και όποτε την βαρεθεις την κοβεις χωρίς να μείνεις με αλυτες απορίες και είναι και αρκετά ελαφριά για διαλείμματα απο αλλες πιο "βαρειές" θεάσεις...
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Ποια σειρά βλέπεις τώρα;

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 25 Μάι 2018, 18:21

Βλέπει ο γιος μου "Monk" στην τηλεόραση και έτσι βλέπω σταθερά κι εγώ, αν και πάντα αποσπάσματα. Μόνο ένα επεισόδιο μού φαίνεται πως έχω δει ολόκληρο.

Παρότι είναι κάπως απλοϊκό και παρότι έχει στο κέντρο αυτό το κλισέ του ψυχαναγκασμού του Μονκ, καταφέρνει να είναι πάντα αστείο. Μερικές φορές γελάω με φωνή. :))))
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."


Επιστροφή “Οθόνων Διάφορα”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 2 επισκέπτες