Ποιά κινηματογραφική/ τηλεοπτική "εποχή" προτιμάς;

Αβατάρι χρήστη
Σινεφίλ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 411
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 15:16

Ποιά κινηματογραφική/ τηλεοπτική "εποχή" προτιμάς;

Ανάρτησηαπό Σινεφίλ » 17 Απρ 2013, 09:24

Με λίγα λόγια, τί είδους ταινίες σας αρέσει περισσότερο να βλέπετε; Στρέφεστε πιο εύκολα σε μια ταινία της εδουρδιανής εποχής, η αρχαία Ελλάδα ή η Ρώμη σας ελκύει περισσότερο, ή ένα ουτοπικό/δυστοπικό μέλλον μέσα από τις ταινίες επιστημονικής φαντασίας είναι αυτό που σας γεμίζει καλύτερα; Αλλά και οι ταινίες που αναφέρονται στην σύγχρονη εποχή, θίγοντας προβληματισμούς ή απλά διακωμωδώντας καταστάσεις ή περιγράφοντας έναν έρωτα στα χρονικά πλαίσια που γνωρίζουμε πάνω-κάτω, σας αρέσουν εξίσου το ίδιο;

Οι δικές μου αγαπημένες είναι, με διαφορά, οι ιστορικές ταινίες, ή αλλιώς ταινίες εποχής. Μου αρέσει να μεταφέρομαι σε άλλες εποχές, να παρακολουθώ τα ήθη και τα έθιμα της εκάστοτε εποχής, να βλέπω τις ενδυματολογικές προτιμήσεις, την επικρατούσα αρχιτεκτονική, να ακούω την μουσική που παιζόταν. Να βρίσκω διαφορές στον τρόπο που θα αντιμετωπιζόταν ένα πρόβλημα πριν 500-1000 χρόνια και πώς το αντιλαμβανόμαστε σήμερα. Ο έρωτας και τα προβλήματά του είναι διαχρονικά ο ίδιος ή η αντίσταση στην εξουσία; Με τί αξίες και αρχές θα μεγάλωνε ένας γονιός το παιδί του πριν μερικούς αιώνες και πώς το διαπαιδαγωγεί σήμερα;

Εσάς λοιπόν ποιές ταινίες σας αρέσουν και πού ταξιδεύετε πιο ευχάριστα κινηματογραφικά;

Αβατάρι χρήστη
Κόρτο Μαλτέζε
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 315
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 09:41

Re: Ποιά κινηματογραφική/ τηλεοπτική "εποχή" προτιμάς;

Ανάρτησηαπό Κόρτο Μαλτέζε » 17 Απρ 2013, 11:05

Δεν έχω πρόβλημα. Μου αρέσει η ρωμαϊκή και η μεσαιωνική ιστορία οπότε και η ταινίες που αναφέρονται σε αυτές τις εποχές αλλά σίγουρα ο κύριος όγκος ταινιών που βλέπω αφορά το σήμερα (και ο κύριος όγκος των παραγόμενων ταινιών), αλλά δεν θα πω όχι και σε μια ταινία εφ που διαδραματίζεται σε ένα ουτοπικό ή και δυστοπικό μέλλον ή και μια ψευδοϊστορική ή φανταστική ταινία
Ήθελα να γράψω κάτι βαθυστόχαστο αλλά δεν μου έρχεται τώρα

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Ποιά κινηματογραφική/ τηλεοπτική "εποχή" προτιμάς;

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 17 Απρ 2013, 11:31

αν η ταινία είναι καλή δεν σε πολυνοιάζει η εποχή.. :)

εμένα πάντως μου αρέσουν αρκετά τα ταξίδια στο μέλλον ;)
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Λορένα
Μύστης
Αναρτήσεις: 163
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 01:08

Re: Ποιά κινηματογραφική/ τηλεοπτική "εποχή" προτιμάς;

Ανάρτησηαπό Λορένα » 17 Απρ 2013, 12:46

Εποχη των ιπποτων, εποχη της Ωστεν, των πειρατων, και ολα τα συνναφη.

Αυτη η περιοδος της ιστοριας μου αρεσει να βλεπω τηλεοπτικα :)

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Ποιά κινηματογραφική/ τηλεοπτική "εποχή" προτιμάς;

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 30 Αύγ 2018, 14:48

Στο Μεσαιωνα ή στην εποχη της βιομηχανικης επαναστασης. :μαναι:
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 355
Εγγραφή: 17 Ιούν 2013, 17:32

Re: Ποιά κινηματογραφική/ τηλεοπτική "εποχή" προτιμάς;

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 30 Αύγ 2018, 17:55

Φουτουριστικη, σαιμπερπανκ ή διαστημική εποχή

Παντως εχουν πλακα και οι ταινιες που διαδραματιζονται σε μια ακαθοριστη εποχη, οπως το "Μπραζιλ", η "Οι Δυο Ατσιδες και το Ποντικι" που ενω υποτιθεται οτι ειναι στη συγχρονη εποχη, εχουν ρετρο μοδες δινοντας του μια πιο καρτουνιστικη νοτα. Επισης ηταν "Τζακ ο Γιγαντοφονιας", και ενω γενικοτερα ηταν σαν αναγεννησιακη εποχη, δεν θυμιζε καποιοα συγκεκριμενη εποχή ή χώρα.
Είμαι στην πολύ φάση δικέ μου, αλλά εσύ ξηγιέσαι στο αλλιώς και μου τη βγαίνεις με κόκκινο να πούμε! -- Γιάννης Δαλιανίδης, 1980ς

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: Ποιά κινηματογραφική/ τηλεοπτική "εποχή" προτιμάς;

Ανάρτησηαπό Θεατής » 30 Αύγ 2018, 20:07

Ξενερωτα αφού σου αρέσει το cyberpank ρίξε μια ματιά στην σειρά Altered Carbon αν δεν το εχεις κανει ήδη...
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...


Επιστροφή “Οθόνων Διάφορα”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 4 επισκέπτες