Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 13 Αύγ 2017, 14:20

Αυτόν τον καιρό βλέπω με τον γιο μου (ξαναβλέπω εγώ) κλασικές ταινίες που μου άρεσαν, ειδικά στον καιρό τους, όπως το Groundhog Day (1993), The Golden Child (1986) και γενικώς, έπεται συνέχεια.

Είδα και το Nathalie (2003) για το οποίο άκουσα εδώ από τα παιδιά. Καλούτσικο. Βέβαια, ήταν ξεκάθαρο τί συμβαίνει από την αρχή αλλά αυτό δεν με εμπόδισε να παρακολουθήσω την ψύχωση της Κατερίνας και... τί γυναίκα η Emmanuelle Béart!

Ειδικά τον φουκαρά τον Μπερνάρ τον καταλάβαινα και τον συμπονούσα απόλυτα, όπως φαντάζομαι και όλοι οι άντρες, όταν προσπαθούσε να καταλάβει αν η γυναίκα του του κρατάει μούτρα και γιατί.. :))))

Ίσως κάποια στιγμή δω και την αμερικάνικη. Έχω περιέργεια να δω πώς το απόδωσαν εκείνοι.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 13 Αύγ 2017, 18:17

Φαροφύλακας έγραψε:The Golden Child (1986) και γενικώς, έπεται συνέχεια.
.


Τάιγουιν Λάννιστερ στον ρόλο του Σατανά!!! :προσκυνώ:
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 13 Αύγ 2017, 23:02

Ναι, ναι. Αυτό πού το βάζεις; :χαχα:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 14 Αύγ 2017, 01:03

Και οι ¡Three Amigos! (1986)

Να πω την αλήθεια, το θυμόμουν πιο αστείο. Ακόμα κι έτσι, βεβαια, δεν μπορώ να παραπονεθώ. :)))
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 23 Αύγ 2017, 14:36

Ξανάδα το Coming to America (1988), το μισό Elle (2016) το οποίο το ψιλοβαρέθηκα αλλά ίσως επιστρέψω και το μισό The Neon Demon (2016) στο οποίο σίγουρα θα επιστρέψω. Έχω περιέργεια να δω πώς θα βγει, κυρίως σκηνοθετικά. Και το μισό Ghost in the Shell το οποίο θα συνεχίσω απόψε.

Είδα και το Sausage Party (2016). Βλέπω πως γράψατε:
Θεατής έγραψε:Sausage party καφρίλα και γέλιο...
Ίζι έγραψε:Επίσης είδα το Sausage Party χωρίς να ξέρω ότι δεν είναι παιδικό ανιμέισον αλλά μια ακραία καφρίλα των Σεθ Ρότζεν και σία. :)))) Μην τυχόν και μπερδευτείτε εσείς οι γονείς και βάλετε αυτή την ταινία να τη δουν τα παιδιά σας. Μοιάζει παιδική, έχει και μουσική του Άλαν Μένκεν της Ντίσνεϋ (τέλειο το βασικό τραγούδι), αλλά έχει ΠΟΛΥ βρισίδι (οι χαρακτήρες βρίζουν κάθε δεύτερη λέξη), πολύ σεξ και πολλή βία. Να ξέρετε, επίσης, ότι η ταινία στηλιτεύει τη θρησκευτική πίστη και, ώρες-ώρες γίνεται πολύ προσβλητική απέναντι στους πιστούς. Αν σας ενοχλεί κάτι τέτοιο, να την αποφύγετε. Προσωπικά την απόλαυσα πάρα πολύ! Μεγάλο της ατού ο Έντουαρντ Νόρτον σε ρόλο έκπληξη. Χοντροκομμένη, αλλά πολύ καλή. Αν είχε πιο καλογραμμένους διαλόγους και λιγότερο βρισίδι (κι αν έλειπε η σκηνή με το κουτάκι του χυμού που τη βρήκα πολύ τραβηγμένη) θα της έβαζα 10. (8/10)
Νικόλας Δε Κιντ έγραψε:Sausage Party (2016): Δεν είναι animation για μικρά παιδιά!!! :))))
Στην Ίζι δεν άρεσε καθόλου εγώ πάλι γέλασα!!! Ειδικά στο σεξουαλικό όργιο μεταξύ των τροφίμων!!!
Απλή υπόθεση, κάφρικο χιούμορ που όμως κάποιες φορές είναι αρκετά εύστοχο. 7/10
Στιλλ Ιλλ έγραψε:Το Sausage Party(2016) το οποίο είχε τις στιγμές του αλλα κυμαινόταν σε πολύ χαμηλά επίπεδα και με χιλιοπαιγμένο το θέμα της θρησκείας. Μου άρεσε που ήταν σεξουαλικό απελευθερωμένο και αυθάδικο αλλα μπουκώσαμε στα υπονοούμενα μεχρι βέβαια να αρχίσει το πάρτυ οργίων των αγαθών κατα την ημέρα της Ανεξαρτησίας οπου εκεί δεν μένει τίποτα πίσω (αυτό τους το δίνω). Ααα και οτι ο άλλος την καταβρήκε με τα άλατα του μπάνιου και μπορούσε να αντιληφθεί την τέταρτη διάσταση των ομιλούντων προιόντων σύμφωνα με την μετενσάρκωση του Χώκινγκς σε τσίχλα. :ωιμέ:. Ένα 4/10


Καταρχήν, μάλλον μπερδεύτηκε εκεί ο Νικόλας γιατί βλέπω πως στην Ίζι άρεσε πολύ. (Ή μπερδεύομαι πως μπερδεύτηκε ο Νικόλας; :χμ: )

Μου άρεσε στο μεγαλύτερο μέρος της και στο τέλος καθόλου. Ήταν ευχάριστο να βλέπω ένα κινούμενο τύπου Pixar κτλ. όμως καθαρά για ενήλικους. Μου άρεσε κι ο Εβραίος που ήταν βασισμένος στον Γούντη Άλλεν (και τον έπαιζε ο Νόρτον). Μου άρεσε και ότι στηλιτεύει την πίστη σε θεούς και θρησκείες. Δεν μου άρεσε το τέλος, από την στιγμή που οι άνθρωποι στο σούπερ μάρκετ αρχίζουν και "βλέπουν" καθώς και το όργιο. Όλες οι προηγούμενες σεξουαλικές νύξεις ήταν ωραίες (το κολπικό κλύσμα που ξερογλειφότανε κοιτάζοντας το καβάλο της γυναίκας, το τάκο που ξερογλειφότανε κοιτάζοντας την σαντουιτσούλα κτλ.). Για μένα στο όργιο απλά το ξεχείλωσαν.

Για το Χόκινγκ-τσίχλα, πάντως, απλά βγάζω την καπελούγκα μου :προσκυνώ:

Ίσως ένα 7αράκι.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Θεατής » 24 Αύγ 2017, 13:00

Οι ταινίες του Ροτζεν που μου έχουν αρέσει είναι οι "Green Hornet" και "The guilt trip" σε όλες τις άλλες που έχω δει το βρισιδι πάει σύννεφο κι οχι πάντα πετυχημένα... Στο "Sausage party" τουλάχιστον ηταν έξυπνο στο μεγαλύτερο μέρος...
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...

Αβατάρι χρήστη
Στιλλ Ιλλ
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 506
Εγγραφή: 01 Νοέ 2014, 14:38

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Στιλλ Ιλλ » 24 Αύγ 2017, 21:34

To έχω ρίξει στις σειρές γενικά όμως είδα τελευταία τρείς ταινίες.

Το Grand Piano (2013) που μου άρεσε σχετικά πολύ αν και ο ''κακός'' της υπόθεσης μου φάνηκε πεζός εντελώς. Μεχρι ένα σημείο το πήγαινε αλλού και με έκανε να χαρώ σαν μουσικόφιλη που είμαι αλλα άλλαξε πορεία. Όμως είχε αγωνία και καλό ρυθμό την συστήνω.

Tην Wonder Woman (2017) και επιτέλους έβγαλε μια ταινία της προκοπής η DC. Μου άρεσε πολύ πολύ. :ναι:

Το Bridesmaids (2011) και αν είστε φαν της Κρίστεν Γουίγκ και της Μελίσα Μακάρθυ, προχωρήστε άφοβα. Καλογράμμενη γενικά σε όλα τα επίπεδα. Και δάκρυσα απο τα γέλια κάμποσες φορές.
I'll show you light now. It burns bright forever. No more blue tomorrows. You on high now, love..

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Ίζι » 25 Αύγ 2017, 14:35

Φαροφύλακας έγραψε:Καταρχήν, μάλλον μπερδεύτηκε εκεί ο Νικόλας γιατί βλέπω πως στην Ίζι άρεσε πολύ. (Ή μπερδεύομαι πως μπερδεύτηκε ο Νικόλας; :χμ: )

Ο Νικόλας μπερδεύτηκε. Εμένα μου άρεσε πολύ.
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Θεατής » 26 Αύγ 2017, 13:05

Μετά απο κάμποσο καιρό είναι η αλήθεια είδα δυο ταινίες...

I,Daniel Blake(2016) για την γραφειοκρατία και αναλγησία του κράτους στην Αγγλία (Οχι κάτι το πρωτόγνωρο σε όσους μένουμε Ελλάδα... στο εξωτερικό φαίνεται έκανε αίσθηση και χτυπάει ενα 7,9 στην IMDb)

Bonjour Tristesse (1958) του Πρέμιγκερ....η οποία μου άρεσε αρκετά και αφορά το πέρασμα στην ενηλικίωση της πρωταγωνίστριας μέσω ενός κομβικού γεγονότος...
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 27 Αύγ 2017, 19:17

Ολοκλήρωσα το Ghost in the Shell (2017). Καλό γι'αυτό που είναι. 7☆ Καλά, στον γιο μου άρεσε απίστευτα. Ζω μέσα από τα μάτια του τον ενθουσιασμό. Μπορώ να θυμηθώ πώς ήταν η μαγεία τότε.

Δεν κατάφερα να ολοκληρώσω το Elle (2016). Δεν με τράβηξε η αφήγηση. Παρόλα αυτά, ας πούμε ένα 5☆.

Είδα και το Mud (2012), που το παίνεψε ο Νικόλας. Μου άρεσε αρκετά για διάφορους λόγους. Ίσως και 8☆.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."


Επιστροφή “Οθόνων Διάφορα”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες