Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 27 Νοέ 2017, 00:08

Μυρμηγκοφάγος έγραψε:Φάρε, να σου υπενθυμίσω ότι αν δεις τον Μπάρτον και σου αρέσει, πρέπει να τον καταχωρήσεις σε μένα που στον πρότεινα πρώτος :))))

Ούτε το θυμόμουνα :))))

Έχω πάψει να το κρατάω εκείνο το κιτάπι.



Λοιπόν, εγώ είδα το Atomica (2017), ταινία ΕΦ, κλειστοφοβική με ένα καστ τριών ατόμων. Δίχως να είναι κάτι το ιδιαίτερο, την είδα σχετικά ευχάριστα. Σεναριακά νιώθω σαν κάτι να μου λείπει αλλά θα βάλω σίγουρα ένα 6☆.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 28 Νοέ 2017, 14:01

Είδα χθες την ταινία "What ever happened to Babe Jane?"(1962)

Μου άρεσε πάρα πολύ!
Εκπληκτικές ερμηνείες από την Τζοάν Κρόφορντ και την Μπέτη Ντέιβις! Φοβερή ατμόσφαιρα! :προσκυνώ:

Δεν θα πω πολλά! :όχισουλέω:
Θα κάνω μια ωραία παρουσίαση!!
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 28 Νοέ 2017, 19:26

Ω ουρανοι, τί τύχη. Είδα το Sicario (2015) και μου άρεσε ανέλπιστα πολύ. Μάλλον η καλύτερη ταινία που έχω δει πάνω στο είδος. Αφορά μια επιχείρηση της αστυνομίας των ΗΠΑ κατα ενός μεξικάνικου καρτέλ ναρκωτικών που δρα ανάμεσα στις δύο χώρες και κατατρομοκρατεί τον κόσμο στην περιοχή εντός Μεξικού.

Και μόνο το πρώτο μισό με συνεπήρε. Η συμμετοχή της αστυνομικού Μέισερ σε μια πολύ σκληρή και βαριά επιχείρηση όπου προσπαθούσε να καταλάβει τί τρέχει, και το μόνο ξεκάθαρο ήταν η βία κι ο κίνδυνος, ήταν αριστοτεχνικά στημένη και με έβαλε πίσω από τα μάτια της, να έχω έγνοια να καταλάβω κι εγώ πού έμπλεξε και να νιώθω το άγχος της στο πετσί μου.

Έπειτα η νυχτερινή επιχείρηση επίσης πολύ έξυπνα στημένη με την νυχτερινή όραση. Και όλη η αφήγηση συνέχισε στο ίδιο επίπεδο.

Η υπόθεση, παραδόξως, με έπεισε.

Ο Benicio Del Toro εξαίρετος στον λιγομίλητο ρόλο του πολύ σκληρού Αλεχάντρο. Ένα πολύ καλό δίδιμο με την Emily Blunt που κράτησε την ταινία ψηλά.

Μου έρχεται κατά νου το αντίστοιχο The Gunman (2015), που είδα τις προάλλες και μου φάνηκε κάκιστο, και χαίρομαι που βλέπω πως τελικά μπορεί να γίνει σωστή δουλειά.

Με συνεπήρε η αφήγηση και είχα ενδιαφέρον και κάποια αγωνία μέχρι το τέλος. Ένα 9☆ από εμένα.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 28 Νοέ 2017, 20:22

Από απορία Φάρε, έχεις καμιά ταινία του Villeneuve που να μη σου άρεσε για να τη βάλω στο πρόγραμμα; :χαχα:

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 28 Νοέ 2017, 20:54

Πράγματι, τρεις ταινίες του έχω δει μονάχα αλλά καί οι τρεις μου αρέσαν πολύ. Μάλλον θα πρέπει να πάρω και τις υπόλοιπες υπό μάλης.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ονειρευτής
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 296
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:35

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Ονειρευτής » 28 Νοέ 2017, 21:16

Είδα το Με λένε Τζιγκ μια ιταλική παραγωγή του 2015, ταινία που ξεφεύγει από τις συνηθισμένες παραγωγές της Marvel ή της DC. Μου άρεσε αρκετά. :ναι:
So come up to the lab, and see what's on the slab, I see you shiver with anticipation.
But maybe the rain, is really to blame, so I'll remove the cause ... but not the symptom.

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 29 Νοέ 2017, 20:11

Είδα το τρέιλερ, Ονειρευτή. Ίσως την δω κάποια στιγμή.


Εγώ είδα το About Time (2013) και λόγω αγαπημένης θεματολογίας μιας κι έχει να κάνει με ταξίδια στον χρόνο.

Η αφήγηση είναι δίχως άγχη και μάλλον δίχως κορυφώσεις. Υποθέτω πως έχει να θέσεις ερωτήματα όσον αφορά τα τεχνικά του ταξιδιού στον χρόνο, όπως μας παρουσιάζεται όμως όλο αυτό δίνεται τόσο χαλαρά και παραμυθένια που απλά δέχτηκα τα πάντα.

Την είδα σχετικά ευχάριστα, σε στιγμές γέλασα, όπως όταν η Μαίρη δοκίμαζε φορέματα, και σε στιγμές συγκινήθηκα, όπως στο τέλος, στις στιγμές πατέρα-γιου, που είναι ένα θέμα που προσωπικά με αγγίζει πολύ.

Ο Domhnall Gleeson, τον οποίο πρωτογνώρισα στο Black Mirror, πολύ συμπαθητικός. Η ΜακΆνταμς γλυκόμορφη, και μου θυμίζει λίγο την περίπτωση της Μεγκ Ράιαν, η οποία είχε γίνει μπαλαντέρ σαν κορίτσι σε ρομαντική κομεντί. Κάτι αντίστοιχο κι ΜακΆνταμς όπου χρειάζεται κοπέλα σε αγάπες και λουλούδια.

Ο Bill Nighy είναι ένας ηθοποιός που γενικότερα μου αρέσει, κι έτσι κι εδώ.

Στην ταινία μάλλον ένα 6☆.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ονειρευτής
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 296
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:35

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Ονειρευτής » 29 Νοέ 2017, 20:35

Φαροφύλακας έγραψε:Ω ουρανοι, τί τύχη. Είδα το Sicario (2015) και μου άρεσε ανέλπιστα πολύ. Μάλλον η καλύτερη ταινία που έχω δει πάνω στο είδος.

Την νοίκιασα και εντός τριών ημερών θα την δω. :)
Φαροφύλακας έγραψε:Εγώ είδα το About Time (2013) και λόγω αγαπημένης θεματολογίας μιας κι έχει να κάνει με ταξίδια στον χρόνο.

Θα την νοικιάσω και θα την δω μόλις επιστρέψω το Sicario στο βίντεο κλαμπ ... δηλαδή εντός τριών ημερών ... (πιστεύω πως θα την έχει) !!! :)
( Για την Margot Robbie κανένα σχόλιο ???? ) ;)
Φαροφύλακας έγραψε:Είδα το τρέιλερ, Ονειρευτή. Ίσως την δω κάποια στιγμή.

Όταν την δεις περιμένω εντυπώσεις. Πληροφοριακά προκειμένου να σε παροτρύνω για να επισπεύσεις την θέαση θα έλεγα πως ο πρωτοεμφανιζόμενος Γκαμπριέλε Μαϊνέτι χρησιμοποιεί όλους τους στερεοτυπικούς αμερικάνικους μύθους γύρω από τους σούπερ ήρωες - ο μασκοφόρος εκδικητής, οι υπερφυσικές δυνάμεις, η μάχη ενάντια στο κακό- για να δημιουργήσει έναν εντελώς made in Italy ρεαλιστικό υπερήρωα, που σάρωσε τα βραβεία Davide di Donatello, κέρδισε κριτικούς και κοινό με περισσότερους από ένα εκατομμύριο θεατές στην Ιταλία.
So come up to the lab, and see what's on the slab, I see you shiver with anticipation.
But maybe the rain, is really to blame, so I'll remove the cause ... but not the symptom.

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 30 Νοέ 2017, 10:07

Ονειρευτής έγραψε:( Για την Margot Robbie κανένα σχόλιο ???? ) ;)





Τί να σου πω,
αν μου την έπεφτε για σεξ και είχα όπως αυτός την ευκαιρία να πηγαίνω πίσω στον χρόνο και να "διορθώνω" πράγματα, δεν βλέπω τον λόγο να μην ενδόσω και να επιστρέφω έπειτα στην στιγμή.
Και πείτε με ρηχό! :μαναι:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ονειρευτής
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 296
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:35

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Ονειρευτής » 30 Νοέ 2017, 13:58

Φαροφύλακας έγραψε:Τί να σου πω,
αν μου την έπεφτε για σεξ και είχα όπως αυτός την ευκαιρία να πηγαίνω πίσω στον χρόνο και να "διορθώνω" πράγματα, δεν βλέπω τον λόγο να μην ενδόσω και να επιστρέφω έπειτα στην στιγμή.
Και πείτε με ρηχό! :μαναι:

Εγώ το αντιλαμβάνομαι πως
αν μου την έπεφτε για σεξ και είχα όπως αυτός την ευκαιρία να πηγαινοέρχομαι στον χρόνο, θα ενέδιδα, πέφτωντας εν συνεχεία σε χωροχρονική λούπα όπου το ίδιο συμβάν θα επαναλαμβανόταν για όλη μου την ζωή.
Και πείτε με αισθηματία! :)
So come up to the lab, and see what's on the slab, I see you shiver with anticipation.
But maybe the rain, is really to blame, so I'll remove the cause ... but not the symptom.


Επιστροφή “Οθόνων Διάφορα”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες