Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 28 Αύγ 2017, 14:52

Τροχονόμος Βαρβάρα (1981) στην τηλεόραση, με τον Ψάλτη, τον Μίμη Φωτόπουλο κτλ.

Μένω έκθαμβος από τα πάντα. Το ανόητο σενάριο, την γενικότερη βλακεία, το κακό χοντροκομμένο χιούμορ, αν μπορεί να το πει κανείς χιούμορ. Τα πάντα!

Αγάπησα την δεκαετία του '80, ακόμα και τα κιτς της τ' αγαπώ, αλλά αυτό είναι άλλο πράγμα, ρε παιδί μου. :μπρ:


(βλέπω πως έχει 3,9☆ στην imdb. Πάω να προσθέσω τον άσσο μου :))) )
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ονειρευτής
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 296
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:35

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Ονειρευτής » 28 Αύγ 2017, 21:58

Είδα το High Rise μια ταινία επιστημονικής φαντασίας του 2015 που διαδραματίζεται στο παρελθόν. (Αυτό το παράδοξο μπορεί να εξηγηθεί εν μέρει στην αφήγηση του ήρωα στην αρχή της ταινίας ο οποίος λέει αναφερόμενος στον εαυτό του: «Κάποιες φορές δυσκολευόταν να μην πιστέψει ότι ζούσαν ένα μέλλον που είχε ήδη συμβεί»).

Η ταινία η οποία βασίζεται στο ομώνυμο βιβλίο του G. Ballard εκδοθέν το 1975, παρουσιάζει το πεσιμιστικό όραμα του συγγραφέα για το μέλλον της ανθρωπότητας, μέσα από την ιστορία των κατοίκων ενός ουρανοξύστη, στον οποίο η προφανής κοινωνική ανισότητα φέρνει σταδιακά το χάος και την ηθική παρακμή.

Θα έλεγα πως σεναριακά μοιάζει με το Snowpiercer, με τη διαφορά ότι στο High Rise η κοινωνική ενστρωμάτωση δομείται κατακόρυφα. Με μια πιο διευρυμένη ματιά θα έλεγα επίσης πως αυτή η δόμηση της κοινωνίας σ’ ένα ουρανοξύστη μου έφερε στο μυαλό και την ταινία Dredd (2012) του Pete Travis.
Μια ιδιαιτέρως ενδιαφέρουσα δυστοπική ταινία που δεν θα αρέσει σε πολλούς !!!


Φαροφύλακας έγραψε:Τροχονόμος Βαρβάρα (1981) στην τηλεόραση, με τον Ψάλτη, τον Μίμη Φωτόπουλο κτλ.

Κάλλιο αργά παρά ποτέ !! :ρ :)))
So come up to the lab, and see what's on the slab, I see you shiver with anticipation.
But maybe the rain, is really to blame, so I'll remove the cause ... but not the symptom.

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 02 Σεπ 2017, 18:02

Καλά, σκηνές είδα από την "Τροχονόμο Βαρβάρα". Μην φανταστείς. Πόσο να αντέξει κανείς.


Είδα με τον γιο μου το Planes, Trains & Automobiles (1987). Νομίζω πως δεν το είχα δει στον καιρό του ή είχα δει μονάχα σκηνές. Εντάξει, το είδα κι αυτό μέσα από τα μάτια της δεκαετίας του κι έτσι μου φάνηκε καλούτσικο. Ένα 7☆, ας πούμε.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ονειρευτής
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 296
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:35

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Ονειρευτής » 02 Σεπ 2017, 20:16

Είδα το Saving Mr Banks, μια αρκετά συμπαθητική ταινία, άρτια σκηνοθετημένη, με εξαιρετικές ερμηνείες και άψογη φωτογραφία. Μου άρεσε τόσο, ώστε λέω να ξαναδώ μετά από χρόνια και την Mary Poppins για να κάμω τις συγκρίσεις. :)))
So come up to the lab, and see what's on the slab, I see you shiver with anticipation.
But maybe the rain, is really to blame, so I'll remove the cause ... but not the symptom.

Αβατάρι χρήστη
Ονειρευτής
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 296
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:35

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Ονειρευτής » 03 Σεπ 2017, 19:39

Είδα και το Kong: Skull Island ένα μούβι αρκετά θεαματικό και περιπετειώδες. Στην ταινία η δράση ξεκινά με την εναρκτήρια σεκάνς - εν αντιθέση με τον King kong του 2005 που περιμέναμε τουλάχιστον μια ώρα μέχρι να δούμε τον Κονγκ - και έχει απ' όλα ... και γιγάντια χταπόδια, και γιγάντιες αράχνες και γιγάντια κουνούπια και γιγάντιους νεροβούβαλους και γιγάντια τερατάκια εν ονόματι Κρανιοερπετά, και τον κλάσικ έρωτα του Κονγκ με την ξανθιά, και ροκιές του '60 και '70 - η ταινία εξελίσεται το 1973 μετά την λήξη του Βιετνάμ - και τις λογοτεχνικές αναφορές του - ο ήρωας ακούει στο όνομα Conrad - και πολλά άλλα ωραία και θαυμαστά που θα κάνουν τον θεατή να περάσει ευχάριστα δύο ωρίτσες.

Νομίζω πως εδώ το τρειλαράκι επιβάλλεται :ναι:


So come up to the lab, and see what's on the slab, I see you shiver with anticipation.
But maybe the rain, is really to blame, so I'll remove the cause ... but not the symptom.

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 03 Σεπ 2017, 20:54

Ονειρευτής έγραψε: - εν αντιθέση με τον King kong του 2005 που περιμέναμε τουλάχιστον μια ώρα μέχρι να δούμε τον Κονγκ -


Ονειρευτή δεν ξέρω ποια είναι η άποψη σου για την ομότιτλη ταινία του Τζάκσον αλλά εγώ την βρήκα εκπληκτική!
Άρτια σκηνοθετικά με ισόποσες δόσεις αγωνίας, περιπέτειας, χιούμορ και φαντασίας.

Ειδικά η σκηνή που ο Κινγκ Κονγκ τα βάζει με τους 3 δεινοσαυρους θεωρώ πως πρέπει να διδάσκεται στις σχολές κινηματογράφου! :)
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Θεατής » 03 Σεπ 2017, 22:15

Θα συμφωνήσω με τον Νικόλα για το Κινγκ Κονγκ του Τζάκσον, μου άρεσε και το έχω στην Ταινιοθήκη μου...το καινούργιο είχα φτάσει κάνα δυο φορές σε σημείο να το δω αλλά κάτι με απέτρεψε, αφού άρεσε στον Ονειρευτή λέω να του δώσω τελικά την ευκαιρία...
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 04 Σεπ 2017, 14:20

Παίζει τώρα το Πες τα Βρωμόστομε (1983) με τον Στάθη Ψάλτη. Ειναι χειρότερες από ότι τις θυμόμουν αυτές οι ταινίες. :μπρ:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ονειρευτής
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 296
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:35

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Ονειρευτής » 04 Σεπ 2017, 18:06

Νικόλας Δε Κιντ έγραψε: Ονειρευτή δεν ξέρω ποια είναι η άποψη σου για την ομότιτλη ταινία του Τζάκσον αλλά εγώ την βρήκα εκπληκτική!
Άρτια σκηνοθετικά με ισόποσες δόσεις αγωνίας, περιπέτειας, χιούμορ και φαντασίας.

Ειδικά η σκηνή που ο Κινγκ Κονγκ τα βάζει με τους 3 δεινοσαυρους θεωρώ πως πρέπει να διδάσκεται στις σχολές κινηματογράφου! :)


Συμφωνώ κι εγώ μαζί σου Νικόλα, ο Κινγκ Κονγκ του Τζάκσον ήταν όντως εκπληκτική ταινία, την έχω δει μάλιστα κανά δυο φορές, δεν είπα το αντίθετο. Αυτό που είπα ήταν πως σε μια ταινία διάρκειας 3 ωρών (και επτά λεπτών) μέχρι να εμφανιστεί ο Κονγκ και ν' αρχίσει η δράση είχε περάσει η μιάμιση ώρα, εν αντιθέση με την ταινία του Jordan Vogt-Roberts όπου ο Κονγκ εμφανίζεται από το πρώτο πλάνο και η δράση ξεκινάει μετά το πρώτο τέταρτο, μέχρι το τέλος της ταινίας ... ( και μετά τους τίτλους τέλους) ;)

Θεατής έγραψε: Θα συμφωνήσω με τον Νικόλα για το Κινγκ Κονγκ του Τζάκσον, μου άρεσε και το έχω στην Ταινιοθήκη μου...το καινούργιο είχα φτάσει κάνα δυο φορές σε σημείο να το δω αλλά κάτι με απέτρεψε, αφού άρεσε στον Ονειρευτή λέω να του δώσω τελικά την ευκαιρία...


Και σε μένα Θεατή το ίδιο συνέβη. Ενώ η ταινία είχε κυκλοφορήσει εδώ και αρκετό καιρό στο βίντεοκλαμπ μου, δεν αποφάσιζα να την νοικιάσω. Την είδα επειδή μου την έδωσε για να την δω, ο μικρός μου ανιψιός που την αγόρασε από κάτι πλανόδιους, και τελικά μ' άρεσε. Πιστεύω πως θα αρέσει και σένα :)

Φαροφύλακας έγραψε: Παίζει τώρα το Πες τα Βρωμόστομε (1983) με τον Στάθη Ψάλτη. Ειναι χειρότερες από ότι τις θυμόμουν αυτές οι ταινίες. :μπρ:


Χαράς το κουράγιο σου !!!! :χαχα:
So come up to the lab, and see what's on the slab, I see you shiver with anticipation.
But maybe the rain, is really to blame, so I'll remove the cause ... but not the symptom.

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 04 Σεπ 2017, 21:32

Φαροφύλακας έγραψε:Παίζει τώρα το Πες τα Βρωμόστομε (1983) με τον Στάθη Ψάλτη. Ειναι χειρότερες από ότι τις θυμόμουν αυτές οι ταινίες. :μπρ:


Φάρε πραγματικά μετά την Βαρβάρα είδες και Βρωμόστομο;;; :))
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice


Επιστροφή “Οθόνων Διάφορα”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 3 επισκέπτες