Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 08 Απρ 2018, 21:46

Έτυχα χθες αργά στην τηλεόραση μια ισπανική φαρσοκωμωδία, Ocho Apellidos Vascos (2014) με έναν Ανδαλουσιανό που επισκέπτεται την Χώρα των Βάσκων για μια κοπέλα και μπλέκει τα μπούτια του εκεί πέρα.

Πολλοί ίσως την βρουν απλή, απλοϊκή, κλισέ ή ό,τι άλλο. Εγώ ξεράθηκα να γελάω. :χαχα:

Ένα 8☆
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 15 Απρ 2018, 13:47

Είδα το Zero Dark Thirty (2012)

Ταινία που αναφέρεται στον εντοπισμό και την δολοφονία του Μπιν Λάντεν.

Το πρώτο μισό αναλώνεται κυρίως στις γραφειοκρατικές διαδικασίες (δείχνει, βέβαια, και βασανισμούς κρατουμένων) και το είδα αρκετά αδιάφορα. Από το δεύτερο μισό τα πράγματα βελτιώνονται και η καλύτερη στιγμή είναι μάλλον το κλείσιμο όπου παρακολουθούμε την επιχείρηση λεπτό προς λεπτό, σαν σε πραγματικό χρόνο.

Διάβασα έπειτα πως το σενάριο ήταν έτοιμο, πριν βρεθεί ο Μπιν Λάντεν, κι όταν τον βρήκαν και τον δολοφόνησαν χρειάστηκε να το αλλάξουν. Μάλλον έτσι εξηγείται και το αρχικό αχρείαστο άπλωμα που φέρνει την ταινία στο μάλλον αχρείαστα μακρύ μήκος των 2 ωρών και 36 λεπτών.

Ένα 7☆, κυρίως για το ρεαλιστικό κλείσιμο.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 19 Απρ 2018, 23:20

Είδα το αργεντίνικο Nueve Reinas (2000). Παρότι συγκεντρώνει στοιχεία που μου αρέσουν δεν μπορώ να πω πως μου άρεσε ιδιαίτερα. Μάλλον δεν μου άρεσε και το αναμενόμενο (αν και το έβλεπα να έρχεται από την άλλη μεριά) "τουίστ". Δεν ξέρω γιατί.

Ένα 5☆.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 21 Απρ 2018, 19:54

Είδα μετά από καιρό ταινία, μιας και είχα πάθει ένα σχετικό blackout!! :))))
Από την αγαπημένη μου δεκαετία, ταινία τρόμου Wolfen (1981)

Στην Νέα Υόρκη μια σειρά άγριων φόνων. Ένας αστυνομικός μαζί με ένα γιατρό και έναν επιστήμονα καταλήγουν στο συμπέρασμα πως οι φόνοι γίνονται από λύκους ή εν τέλει από κάτι διαβολικό...
Οι τελευταίοι εναπομείναντες μιας φυλής Ινδιάνων δίνουν την δική τους εξήγηση.

Ατμοσφαιρικό θρίλερ με οικολογικές προεκτάσεις.
Τα δείχνει τα χρονάκια του αλλά στέκεται αξιοπρεπέστατα κυρίως λόγω του υπαινικτικού του τρόμου και της μυστήριας σχέσης των Ινδιάνων με τους λύκους.
Την ευχαριστήθηκα μιας και οι 2 ώρες κύλησαν χωρίς να το καταλάβω.
Από μένα 8/10
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 22 Απρ 2018, 22:55

Είπα να δω καμιά παλιά κλασική κι έριξα το Les Yeux sans Visage (1960).

Είδα τα 40 πρώτα λεπτά. Εντάξει, μέσα σε όλα φταίει κι ότι δεν μου πάνε τα θρίλερ, γενικότερα. Ή ίσως κι ότι γενικά μέρα με την μέρα συγκεντρώνομαι όλο και πιο δύσκολα σε μια ταινία;

Όπως και να 'χει, ψιλοβαρέθηκα, δίχως να φταίει η ταινία σε κάτι, βέβαια.

Η μουσική μου φάνηκε γενικότερα αταίριαστη, εκτός από το σημείο όπου την δείχνει πρώτη φορά με την μάσκα. Εκεί μου άρεσε αρκετά.

Αυτά. :ανέκφραστος:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 23 Απρ 2018, 00:11

Ούτε κι εμένα είχε ικανοποιήσει και το τριαράκι που έλαβε σχεδόν χαριστικό ήταν (βοήθησε λίγο και η τελευταία σκηνή) :))))

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 23 Απρ 2018, 10:23

Κι εγώ στην συγκεκριμένη ένα 5άρι βλέπω... :ναι:

Θυμάμαι λίγα πράγματα αλλά κυρίως μου έχει μείνει στο μυαλό πως η ταινία δεν είχε καμία συνοχή.
Αλλοπρόσαλλη χωρίς λόγο.
Νομίζω πως το πεντάρι μπήκε λόγω της τελευταίας σκηνής μάλλον, όπως είπε και Μυρμηγκοφάγος!!
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 23 Απρ 2018, 13:39

Από περιέργεια έριξα να δω το τέλος. Εντάξει, ίσως στην εποχή της να έκανε αίσθηση. Τί να πω...; Τώρα εμείς έχουμε μια πολύ πιο πλούσια κινηματογραφική εμπειρία.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 26 Απρ 2018, 19:39

Είδα το Qu'est-ce qu'on a fait au Bon Dieu? (2014), μια Γαλλική κωμωδία όπου ένα ζευγάρι Γάλλων, βλέπει τις τέσσερις κόρες του να παντρέυονται όλες με παιδιά ξένων μεταναστών, και παρά το ότι οι άνθρωποι προσπαθούν να είναι ανοιχτόμυαλοι, βρίσκονται να έχουν μια κάποια δυσκολία να το δεχτούν.

Διάλεξε να μην γίνει η τραβηγμένη φαρσοκωμωδία που μου αρέσει, και παρότι ψοφούσα για κωμωδία, μου φάνηκε λιγότερο αστείο από ό,τι το περίμενα. Σε οποιαδήποτε περίπτωση, είχε κάτι το αληθινό και ήταν καλοφτιαγμένο.

Ένα 6☆.


Είδα και το Special Correspondents (2016) με τον Rick Garveis, σκηνοθετημένο από τον ίδιο.

Παρότι ο Rick Garveis στο σταντάπ, στις συνεντεύξεις και παντού, έχει ένα γρήγορο, αυθόρμητο και πολύ αστείο χιούμορ, εδώ, στον απλωμένο ρυθμό του σεναρίου, αυτό δεν υπάρχει σχεδόν καθόλου.

Μέσα σε όλα φταίει και η απιθανότητα του σεναρίου: την εποχή του σμάρτφόουν μιλάμε για ραδιόφωνο και κανείς δεν στέλνει έστω φωτογραφίες π.χ. μέσω Whatsapp.

Μετά την μέση ένιωσα πως η ταινία έκανε μια πολύ μεγάλη κοιλιά (όταν πήγαν τελικά στο Εκουαδόρ) τόσο που έχασα παντελώς το ενδιαφέρον μου.

Παρότι γέλασα σε ένα-δυο σημεία, απογοητεύτηκα αρκετά. Μάλλον ένα 3☆.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 03 Μάι 2018, 17:36

Είχα δει κάποτε το πρώτο μισό από το El Crimen Perfecto (2004) και περιμένοντας στον οδοντογιατρό είδα και το υπόλοιπο σήμερα.

Το πρώτο μισό το κουτσοκατάφερα, το δεύτερο μισό μου φάνηκε απάλευτο. Μου έδωσε κάτι από την αίσθηση των κακών ελληνικών ταινιών του '80. ένα 1☆.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."


Επιστροφή “Οθόνων Διάφορα”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες