Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 06 Φεβ 2018, 11:03

Φαροφύλακας έγραψε: Στάθηκα και σε κάποιες όμορφες φωτογραφίες, όμως το βλακώδες (για μένα) τέλος με χαλάει όσο λίγα πράγματα. Οπότε, ας πούμε ένα 2☆.

Συνεχίζω όχι ιδιαίτερα επιτυχημένα. :ανέκφραστος:


Φάρε ειλικρινά γέλασα λίγο όταν είδα αυτή την ανάρτηση!! :))))
Τελευταίως δεν έχεις βάλει πάνω από 5 αστεράκια!!!
Να σου προτείνουμε τα υπόλοιπα μέλη καμια ταινία ;;; :))))
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 06 Φεβ 2018, 11:27

Παρακολουθώ τί γράφετε κι εσείς κι έχω κρατήσει κάποιους τίτλους.

Πάντως, έχω καναδυο στο μανίκι μου τώρα που πιστεύω θα πάρουν έξι και πάνω. :))))
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Τόνιασινε
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 410
Εγγραφή: 06 Οκτ 2016, 12:52

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Τόνιασινε » 06 Φεβ 2018, 13:53

Να πω & εγώ ένα τεράστιο μπράβο για το ιερό ελάφι :προσκυνώ:
Για ακόμα μια φορά Δεν με απογοήτευσαν, οι Λάνθιμος-Φιλίππου!!
Συμφωνώ ότι η Κίντμαν & μερικοί ακόμα από το καστ, που δεν μπορούσαν να πιάσουν το χαρακτηριστικό παίξιμο των ταινιών του διδύμου, της στέρησαν την απογείωση που σε άλλη περίπτωση θα είχε η ταινία (για μένα), αλλά & πάλι ο Φάρελ με τον Κέογκαν, πήραν όλο το βάρος πάνω τους & μαζί με τα πιτσιρίκια που κάναν αξιόλογες προσπάθειες, δεν άφησαν τη μαγεία να χαθεί!!
Την απήλαυσα σε κάθε της λεπτό!!

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 07 Φεβ 2018, 22:45

Είδα το Nausicaä of the Valley of the Wind (1984), κινούμενο σχέδιο του Μιγιαζάκη. Το τοπίο, ένας μακρινός μεταποκαλυπτικός κόσμος, τουλάχιστον μια χιλιαετία από σήμερα. Μια τοξική Γη με φονική χλωρίδα και πανίδα. Κι ανάμεσα η Πριγκίπισσα Ναυσικά, ευαίσθητη, μαγευτική να αγαπά και να προσπαθεί να καταλάβει αυτόν τον επικίνδυνο κόσμο. Μοιάζει, βέβαια, η αναφορά να είναι στον σημερινό άνθρωπο και την σχέση του με τον πλανήτη.

Πανοπλίες, όπλα, τανκς και ιπτάμενα υπερσιδηρουργήματα συνθέτουν μια γραφική, φουτουριστική εκδοχή του κόσμου.

Η ιστορία αυτή καθαυτή, μάλλον δεν με συνεπήρε και δεν είχα κέφι για φανταστικούς λαούς με ανύπαρκτα ονόματα σαν να διαβάζω Κόναν ή άλλη επική φαντασία.

Από την άλλη, θαύμασα το πανέμορφο σχέδιο, την ιδανική ηρωίδα, και την όμορφη κι αυθεντική μουσική του '80.

Ειδικά, σε σχέση με τις μπαρούφες που είδα τελευταία, μάλλον ένα 7☆
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Θεατής » 08 Φεβ 2018, 03:06

Είδα τα

Rememory 2017 με τον γνωστό "Τυριον" απο το GOT...δυστυχώς το βρήκα ανευρο και εντέλει ανουσιο, δεν κατάφερε να περάσει την βάση...

Bedevilled 2010 του Jang Cheol-Soo με μια γυναίκα σε ενα σχεδόν ερημικό νησί οπου υποφέρει τα πάνδεινα απο τους ελάχιστους κατοίκους ώσπου αποφασίζει να τους εκδικηθεί...

Πολύ δυνατή, με σκηνές που προκαλούν αγανάκτηση αλλά και με ενα τέλος λίγο διαφορετικό απο οτι οι Κορεάτες συνηθίζουν... Την ευχαριστήθηκα...
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 09 Φεβ 2018, 11:37

Λοιπόν είδα χθες το "Shadows of forgotten ancestors" μετά από παρότρυνση φυσικά του Μέρμηγκα!! :ναι:

Η ταινία στην βάση της είναι μια ωδή στα ήθη και έθιμα της Ουκρανίας. Μέσα σε αυτόν τον καταιγισμό λοιπόν από πραγματολογικά στοιχεία υπάρχει κι ο έρωτας του Ιβαν με την Μαρίσκα, ένας έρωτας καταδικασμένος από την βάση του! Βέβαια η ταινία από ένα σημείο και μετά μετατρέπεται σε "Βίος και πολιτεία του Ιβαν στα χωριά της Ουκρανίας"... :))))

Θα χωρίσω την ταινία σε 2 μέρη!

1. Σκηνοθεσία, μουσική, φωτογραφία
2. Σενάριο - ηθοποιοί

Στο πρώτο μέρος θα βάλω 10! Πανδαισία χρωμάτων, εκπληκτική μουσική και ιδιαίτερη σκηνοθεσία!
Στο δεύτερο μέρος θα βάλω 1! Δεν ξέρω γιατί να απασχολεί έναν άνθρωπο του 21ου αιώνα πως παντρεύονταν ή πως κηδεύονταν οι κάτοικοι ενός χωριού του περασμένου αιώνα;; Καταλαβαίνω πως ο Παρατζάνοφ ανακατεύει τον παγανισμό και τις προλήψεις με τον ρεαλισμό της Σοβιετικής σχολής αλλά σε μένα δεν λειτούργησε καλά αυτό...
Οι ηθοποιοί πάλι μου φάνηκαν λίγο μονοκόμματοι. Κάπως "ξύλινοι" θα έλεγα... Με εξαίρεση τον ηθοποιό που έπαιζε τον Ιβάν ο οποίος θεωρώ πως έπαιξε τον ρόλο της ζωής του.
Από κει και πέρα η ταινία ήταν γεμάτη κλισέ τα οποία βέβαια δεν ενοχλούσαν μέσα στο γενικό κλίμα της ταινίας. Όχι όμως ότι υπήρχε καμια νέα ιδεά ή κάτι ανατρεπτικό!

Η σκηνή με που η Μαρίσκα προσπαθεί να σώσει το μικρό κατσικάκι σε συνδυασμό με το κυνήγι της αρκούδας, τον ήχο των παραδοσιακών πνευστών της περιοχής και των καταιγισμό εικόνων με συνεπήρε... Το παραδέχομαι! Καθώς και η επόμενη σκηνή με τον Ιβάν πάνω στην σχεδία στο ποτάμι!!


Άρα 10+1=11
11/2=5,5

5,5
από μένα!! :χαχα:

ΥΓ: Θα ήθελα να ακούσω και την γνώμη της Χήθκλιφ βέβαια!! (φέτος :)))) )
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 09 Φεβ 2018, 15:40

Υπάρχει ένα σημείο που θα ήθελα να ρωτήσω, αλλά θα περιμένω για να δω αν και η Χήθκλιφ πει τα ίδια. Κατά τα άλλα, αρχίζω και καταλαβαίνω γιατί οι ταινίες στην imdb έχουν τόσο υψηλή βαθμολογία. Νικόλα μου, αυτές τις προσθέσεις τις κάνουν κάνουν κάποιοι ανίδεοι στα μαθηματικά. Στο κινηματογράφο ακολουθούμε το αδιαμφισβήτητο 1+0+1=2 :ρ

υ.γ. ωχ, να μη ρωτήσω δηλαδή πως σου φάνηκαν όλες οι υπόλοιπες του Mykolaichuk... :μπρ:

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 09 Φεβ 2018, 21:27

Λοιπόν, είδα το Beyond the Edge (2016) (aka "ISRA 88").

Δυστυχώς, το 3.7 που παίρνει στην imdb είναι αρκετά ενδεικτικό.

Υποτίθεται πως ένας επιστήμονας κι ένας πιλότος στέλνονται από την Γη σε ένα μακρινό ταξίδι, για να συναντήσουν την άκρη του σύμπαντος.

Πέρα απο την κεντρική ιδέα, όπου μάλλον έχουμε και κάποιο χωροχρονικό μπέρδεμα, η γενικότερη πλοκή είναι ανύπαρκτη και έτσι η ταινία γίνεται βαρετή. Η αφήγηση μάλλον πηγαίνει από το τέλος προς την αρχή αλλά αυτό μοιάζει άσκοπο και σε καμία περίπτωση δεν έχει την μεγαλοσύνη του Memento.

Από εκεί και πέρα, το όλο στήσιμο μάλλον είνα μη ρεαλιστικό.

Όπως έγραψα κι αλλού, κάποια στιγμή επικοινωνούν με την Γη κι η καθυστέρηση που έχει εκεί η επικοινωνία τους μοιάζει να είναι το πολύ ένα δευτερόλεπτο. Aλλά όπου διάολο και να βρίσκονταν, η καθυστέρηση θα έπρεπε να είναι από λεπτά έως χρόνια. (Και τέλος πάντων, έπειτα γιατί δεν ξανάχουνε επικοινωνία; )

Ομοίως, σε μια τέτοια αποστολή δεν στέλνεις μόνο δύο άντρες εκ των οποίων ο ένας απλά πιλότος. Καθένας στο πλήρωμα είναι επιστήμονας σε κάποιο πεδίο κι από εκεί και πέρα έχει εκπαιδευτεί και στα τεχνικά: πιλοτάρισμα, επισκευές κτλ.

Επιπλέον, ο επιστήμονας που στέλνουν, δεν έχει καν καλή φυσική κατάσταση και λιποθυμά δίχως λόγο ακόμα κι εκεί που στέκεται (πριν το ταξίδι!)

Το όλο επιστημονικό αντικείμενο μοιάζει πολύ περιορισμένο: κάτι μέλισσες και μια γυάλα με χέλια. Εντάξει.

Μια δυο σκηνές μου άρεσαν σαν εικόνες. Αφήνοντας τον άσσο μου για ταινίες όπως "Τροχονόμος Βαρβάρα", θα βάλω ένα 2☆.

Σαν να θελήσανε να κάνουνε μια ταινία με το χωροχρονικό παράδοξο όπου το αποτέλεσμα βγήκε περισσότερο σαν άσκοπο μπέρδεμα.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 11 Φεβ 2018, 01:12

Είδα το Svengali (1931) το οποίο μου άρεσε αρκετά. Τα γράφω πιο αναλυτικά στο νήμα. Ένα 8☆.

░░░░░░░░░░░░░░░░░░░░░░

Είδα με παρέα και το 47 Meters Down (2017) με δυο κοπέλες που εγκλωβίζονται σε ένα κλουβί, μέσα σε μια θάλασσα με καρχαρίες. Δεν έχω να του καταλογίσω κάτι. Υποθέτω πως δεν είχε κάποια αξίωση και διεκπεραίωσε αυτό που ήθελε να κάνει. Ήταν πολύ μανιερίστικο, με τις αναπόφευκτες τρομάρες και το ψιλοτουίστ. Δυστυχώς, δεν μπόρεσε να μου προκαλέσει πουθενά αγωνία αν και, να το πω κι αυτό, οι υπόλοιποι τρεις συνθεατές το ζούσαν, και βάζανε το χέρι μπροστά στα μάτια, από αγωνία και φόβο, παρότι μετά το πέρας της ταινίας η γενικότερη αίσθηση ήταν πως επρόκειτο για "χαζοταινία". Νομίζω πως αν ζούσα την μισή από μια τέτοια ένταση, πάντως, δεν θα παραπονιόμουν για τίποτα. :)))

Ένα 3☆.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Χήθκλιφ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 435
Εγγραφή: 30 Σεπ 2013, 03:14

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Χήθκλιφ » 11 Φεβ 2018, 14:33

Μερικές ταινίες που είδα πρόσφατα:

Upír z Feratu (Vampire Ferat) (1982) - Juraj Herz
(Χάρη στον πολύτιμο Μυρμηγκοφάγο, αφού μόνη μου στάθηκε αδύνατο να την βρω)
Μια πολύ ενδιαφέρουσα, αξιοπερίεργη δημιουργία που συνδυάζει την μαύρη κωμωδία με στοιχεία τρόμου ενώ οδηγεί τον μύθο του βρυκόλακα σε ασυνήθιστα μονοπάτια. Την ευχαριστήθηκα για την πρωτοτυπία της και την αλλόκοτα χιουμοριστική ματιά του αγαπημένου σκηνοθέτη. Αν κάτι θα προτιμούσα διαφορετικά δοσμένο, είναι η αισθητική της, που στα μάτια μου φάνηκε υπερβολικά λιτή, σχεδόν απλοϊκή, ιδίως έχοντας ως μέτρο σύγκρισης την ζοφερή ονειρικότητα της λατρεμένης «Η ωραία και το τέρας» και την ζωηρόχρωμη εκκεντρικότητα της πολυαγαπημένης «Μοργκιάνα» που μου ταίριαξαν πολύ. Μια ανάλογη προσέγγιση κι εδώ, θα μου την έκανε θελκτικότερη οπτικά δίνοντας ένα ακαταμάχητο αποτέλεσμα, αυτός είναι και ο λόγος που την βαθμολόγησα με 7/10 ενώ ήθελα να βάλω οχτάρι. Σε διαμετρική αντίθεση η εντυπωσιακά περίτεχνη αφίσα της που καταλήγει παραπλανητική..

The Wonderful Icecream Suit (Το Φοβερό Κοστούμι) (1998) - Stuart Gordon
Άλλη μία εξαιρετικά δυσπρόσιτη ταινία που δυσκολεύτηκα να βρω για να την δω, άξιζε όμως τον κόπο και μολονότι δεν συμπαθώ καθόλου την φιλοσοφία της Ντίσνει και κατά συνέπεια τις ταινίες της, η συγκεκριμένη, με σεναριογράφο τον Ρέι Μπράντμπερι, βασισμένο σε δικό του διήγημα μου κέντρισε το ενδιαφέρον. Παράξενη, παραμυθένια, με μεταδοτική αύρα αισιοδοξίας και γλυκύτατο, μελίρρυτο χιούμορ - με έναν Τζόι Μαντέγκα (ή μήπως Μαντένια) ως Γκομεζ, τόσο κωμικά χαριτωμένο σε κάποιες σκηνές - σχεδόν για φίλημα - που δάκρυσα από τα γέλια. Μου άρεσε και η σκηνοθεσία, με το αιθέριο, εκτυφλωτικό κοστούμι να ακτινοβολεί με λάμψη υπερβατική - μα ήταν πράγματι Μαγικό ή η Μαγεία προέκυπτε από την πίστη σε αυτή..; Εν τω μεταξύ, δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι η ταινία είναι του 1998, αφού η όλη αίσθηση που μου άφησε απέπνεε έντονα τον αέρα της αγαπημένης δεκαετία του 1980.. 8/10

Rapt (The Kidnapping) (1934) - Dimitri Kirsanoff
Μυρμηγκοφάγε, θα είμαι ειλικρινής.. ήταν μια περίεργη θέαση με διάφορα στοιχεία να με εκνευρίζουν κατά την διάρκεια της, τα οποία εν τέλει επηρέασαν την ολική θεώρηση.. και εξηγούμαι:

αρχικά η ίδια η σκηνοθεσία δεν μου ταίριαξε, είχα συνεχώς την αίσθηση πως βλέπω μια ταινία βωβή, δίχως ωστόσο να συνοδεύεται από εκείνα τα θετικά στοιχεία που προσωπικά αναζητώ στον συγκεκριμένο κινηματογράφο, δηλαδή το έντονο και σκοτεινό - βαμπιρικό όπως το λέω - μακιγιάζ, την θεατρικότητα και τα συχνά αλλόκοτα, ζωγραφιστά σκηνικά. Ήταν λοιπόν ένα παράδοξο σύνολο, με κινησιολογία παρωχημένη που κατέληγε αφύσικη - όχι όμως με την έννοια του τεχνητού, που προσωπικά μου αρέσει. Μου έδωσε την αίσθηση μιας αβεβαιότητας στον χειρισμό, σαν ο σκηνοθέτης να ήταν πρότερα εξοικειωμένος με τα μέσα του βωβού κινηματογράφου και ξαφνικά βρέθηκε με επιπλέον δυνατότητες που δυστυχώς δεν ήξερε πώς να αξιοποιήσει. Αν τουλάχιστον ήταν τοποθετημένη σε ένα πιο αστικό περιβάλλον, θα έβρισκα σημεία για να ακουμπήσω ευχάριστα το βλέμμα μου, όπως την αρχιτεκτονική, και την ενδυματολογία, όμως το βουκολικό τοπίο, και δη βουνίσιο, δεν μου ταιριάζουν καθόλου κι έτσι ούτε από εκεί μπόρεσα να αντλήσω κάποια ευχαρίστηση. (Σε αντίθεση με την Αμόκ - που μόνο στην υπόθεση βρήκα μια ελάχιστη ομοιότητα μεταξύ τους - η οποία μου άρεσε πολύ, ακριβώς για την αισθητική της και την τοποθέτηση σε ένα πλαίσιο που γενικά με γοητεύει, δηλαδή την αποικιοκρατία του τότε σε μέρη τροπικά κι εξωτικά, ιδίως όταν στην υπόθεση συνυφαίνονται στοιχεία από την λατρεία του βουντού).

Εκείνο όμως που μου μου φάνηκε ανυπόφορο, ήταν η παράλογα ακατάσχετη, δίχως χαρακτήρα μουσική - μα τι ήταν αυτά τα μακρόσυρτα «ουουουουουου» «αααααααααααα» και τούμπαλιν που δεν σταματούσαν στιγμή;! Σαν να έχω ένα φάντασμα που κάνει ασκήσεις φοβιστικής φωνητικής στο αυτί μου - την βρήκα δυστυχώς τόσο άστοχη και ενοχλητική που αναγκάστηκα να έχω την ταινία να παίζει σχεδόν στο αθόρυβο - βέβαια να πω ότι το ίδιο πρόβλημα έχω με τις περισσότερες από τις λιγοστές ταινίες εκείνης της εποχής που έχω δει. Τέλος, οι ερμηνείες ήταν μια χαρά, αξιοπρεπέστατες όμως χάθηκαν μέσα στο για 'μένα απογοητευτικό σύνολο. Στα συν η παράξενη ομορφιά της Νάντια Σιμπίρσκαγια, με τα κουκλίστικα τεράστια μάτια, που την βρήκα πολύ ομορφότερη από την πρωταγωνίστρια και μου έφερνε φυσιογνωμικά σε έναν θηλυκό Μπάστερ Κίτον. Για όλα τα παραπάνω δεν μπόρεσα να της βάλω πάνω από 5/10 (Συγγνώμη.. )

Υ.Γ. Μυρμηγκοφάγε, έχω μία απορία που μόνο εσύ μπορείς να μου λύσεις
στην σκηνή που.. γκρεμίζεται ο αδελφός της Έλσι, βλέπουμε για λίγο μια σκοτεινή μορφή σαν μαύρη σκιά πίσω του... τι ήταν αυτό;;;;;; Προς στιγμήν σκέφτηκα πως ήταν το παραπάνω φάντασμα που άφησε για λίγο το τραγούδι.. ή πολύ απλά κάτι μου διέφυγε..;


Ήθελα να γράψω και για άλλες όμως με το.. αθέλητο «θάψιμο» εξαντλήθηκα, θα επανέλθω..

(Την «Σκιές» δεν την είδα ακόμη, μια και έβαλα στην θέση της την Rapt, θα τοποθετηθώ σύντομα και γι' αυτή, από μια ματιά που της έριξα πάντως, οπτικά μου άρεσε).
"Parce que moi je rêve, moi je ne le suis pas.."


Επιστροφή “Οθόνων Διάφορα”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 5 επισκέπτες