Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 24 Αύγ 2018, 14:03

Ευχαριστώ Πέτρο!!
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 29 Αύγ 2018, 15:31

Είδα κάποιες ταινίες τελευταία, μιας και βρήκα λίγο χρόνο!

Army of shadows (1969) - Η μεγάλη στρατιά των αφανών ηρώων
Κάτι ανάμεσα σε πολιτικό θρίλερ και ταινία δράσης από τον Γάλλο σκηνοθέτη Ζαν Πιερ Μελβιλ.
Η ταινία περιστρέφεται γύρω από την αντιστασιακή δράση μιας ομάδας Γάλλων την εποχή της κυριαρχίας του Χίτλερ σε μια περίοδο αρκετά αμφιλεγόμενη για την Γαλλία, μιας και η συνθηκολόγηση της με την Ναζιστική Γερμανία θεωρήθηκε σκανδαλώδης (μάζι με την τοποθέτηση του Πεταίν ως πρόεδρο της χώρας)...
Λιτή σκηνοθεσία, δυνατές ερμηνείες και ένα σχετικά μικρό πλοτ τουίστ συνθέτουν μια αξιοπρόσεχτη δημιουργία!
Επίσης η μουσική επένδυση ήταν εξαιρετική...
8/10

The sentinel (1977) - Τα Μυστηριώδη εγκλήματα

Καλοδουλεμένη ταινία τρόμου της δεκαετίας του '70.
Η υπόθεση ήταν μια μίξη του "Μωρού της Ρόζμαρι" και του "Εξορκιστή"!

Ένα νευρωτικό μοντέλο με αρκετά ταραγμένη παιδική ηλικία αποφασίζει να νοικιάσει ένα διαμέρισμα σε μια αρκετά περίεργη πολυκατοικία. Η μεσίτρια την ενημερώνει πως ο μοναδικός κάτοικος του κτηρίου είναι ένας ιερωμένος ο οποίος είναι τυφλός και κατάκοιτος.
Η νεαρή κοπέλα ανακαλύπτει όμως πως ο συγκεκριμένος παπάς έχει έναν πιο περίπλοκο ρόλο.
Παράλληλα ο αρραβωνιαστικός της ανακαλύπτει μια σκιώδη συνωμοσία γύρω από συντροφό του στην οποία εμπλέκονται πολλά και διάφορα πρόσωπα. Ακόμα και η εκκλησία!!

Ευχάριστη έκπληξη η συγκεκριμένη ταινία!
Αρκετά στυλιζαρισμένη με μπόλικες δόσεις τρόμου και χωρίς "jump scares" :)
Έντονο το στοιχείο του "στοιχειωμένου σπιτιού" μαζί με φλας μπακ. Δεν λείπουν ωστόσο κάποιες σεναριακές "τρύπες" αλλά στο σύνολο της η ταινία, για φαν του είδους, αξίζει.

8/10

The Man Who Fell to Earth (1976) - Ο Ανθρωπος που Επεσε στη Γη

Πασίγνωστη και καλτ ταινία της δεκαετίας του '70 με πρωταγωνιστή τον Ντέιβιντ Μπάουι!
Ένας εξωγήινος εγκαταλείπει τον πλανήτη του, ο οποίος απειλείται με ολική ξηρασία, για να βρει νερό σε άλλους γαλαξίες. Προσγειώνεται στην γη και με τις εξελιγμένες γνώσεις του σύντομα δημιουργεί μια αυτοκρατορία, η οποία εν τέλει του μεταδίδει το μικρόβιο της ματαιοδοξίας κάνοντας τον εν τέλει να αναρωτιέται για τα αρχικά του κίνητρα!

Αγαπημένος σκηνοθέτης, αγαπημένος Μπάουι σε μια αρκετά καλογυρισμένη ταινία η οποία όμως είναι αδικαιολόγητα μεγάλη και κάπου χάνει τον αρχικό της στόχο...
Ο "Ζίγκι" είναι απλά ο εαυτός του...
Ένα εξωγήινος ανάμεσα μας.
Ένας ρόλος για τον Μπάουι κομμένος και ραμμένος στα μέτρα του!! :)

Φυσικά η ταινία είναι πλημμυρισμένη από τις μουσικές του ενώ το τέλος πραγματικά ακουμπάει την "πεμπτουσία" της καλλιτεχνικής του ύπαρξης!!

7/10
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 29 Αύγ 2018, 20:55

Το Jumanji του 2017. Το παλιο δεν το εχω δει....
Λοιπον, ειναι ωραια οικογενειακη ταινια, ενταξει, εχει αναμενομενο τελος αλλα στην τελικη δεν βλεπεις και ταινια μυστηριου. Εχει δραση, χαβαλε, καλες ερμηνειες, ωραια εφε και ενδιαφεροντες χαρακτηρες. Περνας ευχαριστα ενα βραδυ. :χαχα:
7/10
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Ασάρα
Μύστης
Αναρτήσεις: 145
Εγγραφή: 30 Δεκ 2017, 10:02

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Ασάρα » 30 Αύγ 2018, 11:28

Χαβαλετζίδικο το νέο Τζουμάντζι, ο Ροκ είναι πάντα απόλαυση αλλά σαν το παλιό δεν είναι.

Ταινιούλα ευχάριστη για καλοκαίρι είναι αυτή που είδα σε θερινό, το Ετσι Είναι η Ζωή, εκτυλλίσσεται σε ένα κάστρο κοντά στο Παρίσι και πρωταγωνιστής είναι ένας διοργανωτής γάμων και όλα πάνε στραβά:
ο νέος σερβιτόρος πίνει την σαμπάνια των καλεσμένων
ο γάμπρος εμφανίζεται κρεμασμένος από ένα μπαλόνι και το μπαλόνι φεύγει (μαζί με τον γαμπρό)
το φαγητό χαλάει
η βοηθός του πλακώνεται στο ξύλο με τον τραγουδιστή
ο γαμπρός του και παλιός σερβοτόρος είναι ερωτευμένος με την νύφη
φοβάται ότι έχει έρθει η εφορία για έλεγχο
η πρώην του την πέφτει σε ένα νεαρό σερβιτόρο
είναι τα γενέθλια του

Όμορφο εργάκι με σκηνές αστείες αλλά και δραματικές.
"When I was four years old, I watched my mother kill a spider... with a teacosy. Years later, I realised it was not a spider - it was my Uncle Harold."

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 31 Αύγ 2018, 01:46

Νικόλα για το "The Journey of a Young Composer" σου έχω ήδη απαντήσει. Μη μου πεις ότι ξέχασες ήδη εκείνο το δυσεύρετο σάιτ :ρ. Για την δεύτερη πρέπει να κάνω λίγη δουλίτσα. Αν αποφασίσεις όμως να την επιλέξεις μου λες.

Και οι δυο μου αρέσουν λόγω του ύφους τους και αν και προτιμώ ένα κλικ περισσότερο το πιο κλασικό Song-Thrush, η πρώτη είναι πιο ιδιαίτερη και ταυτόχρονα η πρότασή μου. Μη διαβάσεις όμως κάτι για αυτήν αν την επιλέξεις. Απλά εμπιστέψου με, όσο δύσκολο και αν σου είναι ;)

υ.γ. Μήπως θέλεις να ξανατζογάρεις για τη βαθμολογία που έβαλα στο “The Lodger”, ή να το πάρει το ποτάμι; :χαχα:

Αβατάρι χρήστη
Ιαβερης
Μύστης
Αναρτήσεις: 195
Εγγραφή: 02 Απρ 2013, 01:29

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Ιαβερης » 31 Αύγ 2018, 09:01

Deadpool 2, έκλαιγα από τα γέλια! Δεν περίμενα να είναι τόσο καλό όσο το πρώτο, ευτυχώς όμως με διέψευσε, εννοείται θα το ξαναδώ καμία 15ρια φορές μέχρι να βγει η τρίτη ταινία. :))))
Άδικα περιμένεις να γυρίσει ο τροχός, το χαμστερ πέθανε.

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 01 Σεπ 2018, 00:01

Εμένα μου άρεσε πολύ περισσότερο από το πρώτο. Αν και συνολικά οι δραματικές σκηνές τους δεν μου λειτουργούν, σε αυτό ήταν περιορισμένες και διασκορπισμένες σε όλη την ταινία. Όχι όπως στο προηγούμενο, στο οποίο και δεν κατάφερα ποτέ να ξεπεράσω το πρώτο μέρος.

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 02 Σεπ 2018, 09:32

Μυρμηγκοφάγος έγραψε:
υ.γ. Μήπως θέλεις να ξανατζογάρεις για τη βαθμολογία που έβαλα στο “The Lodger”, ή να το πάρει το ποτάμι; :χαχα:


4/10;; :)))) :ρ
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Ίζι » 02 Σεπ 2018, 13:26

Παιδιά είδα το Hereditary. ΟΥΑΟΥ!!! Φανταστικόοοοοοοοοοοοοοοοοο!!!!!!!!!!!!!!!!! Υπερτέλεια ταινία τρόμου. Δεν έχω το παραμικρό παράπονο. Χωρίς jump scares και ευκολίες, με μια Τόνι Κολέτ που αξίζει δέκα όσκαρ, φανταστική στο μάτι, πρωτότυπη, φρέσκια... Με ανατριχιαστική μουσική υπόκρουση... Μα τι ωραία ταινία :αγαπώ:

Βλέπω, βέβαια, ότι οι απόψεις διίστανται. Άλλοι μιλούν για τον νέο Εξορκιστή (εμένα μου άρεσε ΠΟΛΥ περισσότερο απ' τον Εξορκιστή) κι άλλοι τη θεωρούν υπερτιμημένη και μέτρια.

Εγώ, αλήθεια σας λέω, πηγαίνοντας για ύπνο κοιτούσα γύρω μου αγριεμένη (και δεν με λες και άπειρη στον κινηματογράφο τρόμου). Είμαι τρομερά ενθουσιασμένη. Δηλαδή προσπαθώ να σκεφτώ ταινία τρόμου που να μου άρεσε περισσότερο απ' αυτήν, και μου έρχονται μόνο το Μωρό της Ρόζμαρι, η Λάμψη, η Ομίχλη, η Κάρυ, η Σιωπή των Αμνών, το Μίζερυ και η Έκτη Αίσθηση... καμία άλλη. Ταινιάρα!!! Σήμερα λέω να την ξαναδώ.

Την είδα με τον Ίζουαλ και τη Μεταλλαγμένη, που δεν μοιράζονται, νομίζω, τον ενθουσιασμό μου. Ο Ίζουαλ τη βρήκε πολύ αργή αλλά πολύ εντυπωσιακή στο τέλος. Στη Μεταλλαγμένη άρεσε, αλλά δεν την τρόμαξε και νομίζω δεν τη βρήκε και αριστούργημα, όπως εγώ. Όμως μπορεί να κάνω και λάθος. Ας περιμένουμε να σχολιάσει κι εκείνη.

(Μην το δείτε με τους πεντάστερους ελληνικούς υπότιτλους που κυκλοφορούν τώρα στο ίντερνετ. Είναι χάλια. Θέλει ή αγγλικούς ή επίσημους απ' την κινηματογραφική προβολή)
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Θεατής » 02 Σεπ 2018, 15:32

Σε εμένα δυστυχώς το hereditary δεν λειτουργησε...είναι καθαρά υποκειμενικό όμως μιας και...
το υπερφυσικό αν δεν πιστεύεις σε αυτό, δεν μπορεί να σου δημιουργήσει τα ανάλογα συναισθήματα που επιδιώκει η ταινία...ίσως αν το πήγαινε σε κάποια ψυχική διαταραχή/νόσο να μου ταίριαζε καλύτερα...


Για κάποιον όμως που αρέσκεται σε τέτοιου είδους ταινίες βλέπεται "ευχάριστα" :))))
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...


Επιστροφή “Οθόνων Διάφορα”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες