Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Αβατάρι χρήστη
Έλλη Μ
Μύστης
Αναρτήσεις: 119

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Έλλη Μ » 09 Ιαν 2018, 07:41

Ειστε πρακτορας, Μυρμηγκοφαγε; :ρ

Ναι, την εχω δει την οικογενειακη γιορτη. Και μ' αρεσε πολυ, επιπλεον. :ουί:
:)
My hovercraft is full of eels.

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 382

Ανάρτησηαπό Θεατής » 09 Ιαν 2018, 07:56

Μυρμηγκοφάγος έγραψε:Τα αστεράκια θα βοηθούσαν όμως :χαχα:

Δεν θα με κάνετε εσείς να προσέχω να μην πατάω τους αρμούς στα πλακάκια πάλι.. Τόσα χρόνια μου πήρε να το κόψω...
:χαχα: :χαχα: :χαχα:
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 680

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 10 Ιαν 2018, 01:19

Σε φαντάζομαι να σπας πλακάκια και να στρώνεις σε όλο το οικοδομικό τετράγωνο μωσαϊκό :χαχα:

Α, πολύ ωραία Έλλη. Μιας και σου άρεσαν και οι δυο, τι εντύπωση έχεις για τον Vinterberg; Θα έλεγες ότι έχει αλλάξει, ή είναι ξεκάθαρα και οι δυο του ίδιου σκηνοθέτη;

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Ονειρευτής

Ανάρτησηαπό Θεατής » 10 Ιαν 2018, 03:07

Μυρμηγκοφάγος έγραψε:Σε φαντάζομαι να σπας πλακάκια και να στρώνεις σε όλο το οικοδομικό τετράγωνο μωσαϊκό :χαχα:

Και μετά να μετράω τις ψηφίδες αν βγάζουν ζυγό αριθμό; Δεν σφαξανε :χαχα:

Είδα την διλογία του Siono
Suicide Club 2001
Noriko's dinner table 2005

Ο Siono καταπιάνεται με το μεγάλο διαχρονικό πρόβλημα της Ιαπωνίας, αυτό των αυτοκτονιών και δημιουργεί δύο πολύ ιδιαίτερες και αξιοσημείωτες ταινίες με την δεύτερη να φωτίζει τα σκοτεινά σημεία που άφησε η πρώτη...

Μου άρεσαν και οι δύο και το μόνο μελανό σημείο είναι οτι γίνεται αρκετά φλύαρος και κάπου κουράζει..

Σε αντίθεση το Cold Fish 2010 (ηταν μέρα Sono η σημερινή :))) ) πολύ πιο δωρική με κέρδισε απόλυτα (ένας πράος ανθρωπάκος μετατρέπεται στο τέρας που προφανώς όλοι ζητούσαν απο αυτόν) και την κρατάω σαν την καλύτερη δική του απο αυτές που έχω δει μέχρι στιγμής...

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 887

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 11 Ιαν 2018, 14:36

Το πρώτο μου δεκάρι για φέτος!! :)

Saam gaang yi (Three... extremes) (2004) - Fruit Chan, Park Chan-wook, Takashi Miike

Συνάντηση 3 ιδιαίτερων Ασιατών σκηνοθετών, με πιο γνωστό τον σκηνοθέτη του "oldboy"!
Σπονδυλωτή ταινία τρόμου με 3 μικρές ιστορίες...
Συνδυασμός μεταφυσικού τρόμου, αγωνίας, φρίκης με φοβερή σκηνοθεσία, φωτογραφία και μουσική!

Στις 2 από τις 3 ιστορίες, το βασικό θέμα είναι η εκδίκηση, ενώ στην εναπομείνασα ιστορία το θέμα είναι η αιώνια νιότη.

Οι αντοχές μου δοκιμάστηκαν πολλές φορές μπορώ να πω όμως πάντα με αντάμειβε το συνολικό αποτέλεσμα της κάθ ιστορίας.
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Ονειρευτής

Ανάρτησηαπό Θεατής » 11 Ιαν 2018, 18:32

Αξιζει δλδ Νικόλα γιατί είχα σκοπό να την δω αλλά αυτές τις συνεργίες τις φοβάμαι μην μου βγουν πατάτες...

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 887

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 11 Ιαν 2018, 22:19

Πέτρο θα στην πρότεινα να την δεις σίγουρα (μαζί με την Τόνια βέβαια) :)
Τώρα αν θα σου αρέσει είναι κάτι διαφορετικό...

Για μένα ήταν αριστούργημα. Τρόμος χωρίς φτηνούς εντυπωσιασμούς και "jump scares", πρωτοτυπία στα σενάρια και μια εμμονή με τον ανθρώπινο σώμα κάτι το οποίο πλησιάζει τις δημιουργίες του αγαπημένου μου Κρόνενμπεργκ.

Και να μην σε ενθουσιάσει όσο εμένα, θα έχεις μια ξεχωριστή κινηματογραφική εμπειρία! :ναι:
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Ονειρευτής

Ανάρτησηαπό Θεατής » 11 Ιαν 2018, 23:08

Ωραία...μου αρέσουν όλα αυτά όπως τα περιγραφεις... Με την πρώτη ευκαιρία θα την δω!!

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Ονειρευτής

Ανάρτησηαπό Θεατής » 12 Ιαν 2018, 21:18

Είδα το Kumiko the treasure Hunter 2014 του David Zellner...

Μια γιαπωνέζα βλέπει το Fargo και ξεκινάει για να βρει τον χαρτοφύλακα με τα λεφτά που θάφτηκαν στο χιόνι πιστεύοντας οτι είναι αληθινά αφού στην αρχή η ταινία λέει πως τα γεγονότα είναι πραγματικά...

Αρκετά ενδιαφέρουσα...

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Comisario Bremón
Αναρτήσεις: 2989

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 13 Ιαν 2018, 23:35

Είδα το Un Homme et une Femme (1966).

Είναι μια από τις κλασικές ταινίες που δεν έτυχε να δω μέσα στα χρόνια. Ανά καιρούς, το χαρακτηριστικό μουσικό θέμα με επέστρεφε στον τίτλο της: "Ένας Άντρας κι Μια Γυναίκα", που έτσι απλός κι αρχετυπικός μου ασκούσε έλξη.

Η ιστορία είναι απλή, γλυκιά, δίχως κορυφώσεις ή ανατροπές. Από την μια ένιωθα μια γλυκιά ανάμνηση από έναν κόσμο που τον πρόλαβα, από την άλλη ταυτιζόμουν σε αυτό το καθαρό δίπολο, ειδικά σε καιρούς που ασχολούμαστε κυρίως με τις μεταξύ διαβαθμίσεις. Σε αυτό το παιχνίδι για δύο όταν τύχει να διαλέξεις να βάλεις μέσα ένα δικό σου κομμάτι αληθινό. Η Αν είχε ένα γοητευτικό τύπο —δίχως να της έχει δωθεί ένας αντίστοιχα γοητευτικός χαρακτήρας— και μου άρεσε πολύ να την κοιτώ.

Επίσης, μου αρέσαν κάμποσα μικρά σημεία, όπως ο μονόλογος του Ζαν-Λουή στο αυτοκίνητο, ειδικά όταν λέει "Όταν μια γυναίκα σου λέει 'σ'αγαπώ', πας να την βρεις" ή το πλάνο του ήλιου που βγαίνει, όπως φαίνεται να τρέχει, μέσα από το αυτοκίνητο που κινείται.

Η φωτογραφία πανέμορφη και πολύ ευχάριστη για μένα η αίσθηση του φιλμ της εποχής, με τον κόκκο κι εκείνα τα χρώματα.

Η ταινία γυρισμένη με έγχρωμα αλλά και ασπρόμαυρα πλάνα στα οποία δεν διέκρινα κάποια σημασιολογία και άρα, για την ώρα, θεωρώ πως ήταν μια καθαρά αισθητική επιλογή.

Η γνωστή μουσική, βέβαια, υπέροχη.

Ένα 7☆
"Won't you come see me in the morning? Won't you come see me late at night?
Honey bee…"

Επιστροφή “Οθόνων Διάφορα”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες