Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Comisario Bremón
Αναρτήσεις: 3042

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 05 Ιαν 2018, 12:34

Αυτήν την ταινία την έχω μαρκάρει εδώ και καιρό αλλά με δυσκολεύει πολύ να την δω. Υποφέρω όταν κάποιος αθώος κατηγορείται άδικα.

(Βλέπω πως σου βγάζει δουλειά η πλατωνική διαλεκτική.)
"Won't you come see me in the morning? Won't you come see me late at night?
Honey bee…"

Αβατάρι χρήστη
Έλλη Μ
Μύστης
Αναρτήσεις: 119

Ανάρτησηαπό Έλλη Μ » 05 Ιαν 2018, 13:04

Τότε να μην τη δεις. Ειναι πραγματικα πολυ πνιγηρο το δικιο του, μιας και
εχει παλέψει για να μην εξωκειλει η μικρη, μια σκηνη πριν

Εγώ, παλι, πρωταρχικα, θυμωνω παρα πολυ με την οποια αδικία (εντος κι εκτος 7ης τεχνης :ρ ) και συχνα τις κανω περισσοτερο δικες μου απ' ο,τι χρειαζεται (ή χρειαζομαι).
My hovercraft is full of eels.

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 707

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 05 Ιαν 2018, 20:07

Εγώ απεναντίας Φάρε, έχω λόγους που με κάνουν να πιστεύω ότι θα σε ικανοποιήσει. Πρώτον σου άρεσε το “Twelve angry men” και δεύτερον εμένα μου κατέληξε χολυγουντιανό. Καλό και χρυσό το Ελισαβετάκι μας, αλλά μην το αφήσεις να σε αποθαρρύνει :χαχα:

Αβατάρι χρήστη
Έλλη Μ
Μύστης

Ανάρτησηαπό Έλλη Μ » 05 Ιαν 2018, 23:02

Μυρμηγκοφάγος έγραψε:...αλλά μην το αφήσεις να σε αποθαρρύνει :χαχα:

Μα δε θελω να τον αποθαρρύνω τοσο οσο να τον γλιτωσω απο την υποφεροτότητα (!!!). :ρ

Στους 12 ενορκους βεβαια, δεν υπηρχε αμεση επαφη μας με το θυμα απο τη μια (αρα μετριαζεται καπως το συναισθημα και τα συμπαρομαρτουντα) ενω απο την αλλη κι ο θεατης -παραλληλα με τους ενορκους- προσπαθει να αποφασισει για την ενοχη του ή οχι. (Καλα θυμαμαι; ) Εδω, ξερεις απο την αρχη.:ναι:

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Comisario Bremón
Αναρτήσεις: 3042

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 06 Ιαν 2018, 00:00

Δεν έχει να κάνει με άλλον παράγοντα, απλά με το πώς νιώθω εγώ το συγκεκριμένο θέμα. Για την ώρα μένει στο ράφι.
"Won't you come see me in the morning? Won't you come see me late at night?
Honey bee…"

Αβατάρι χρήστη
Έλλη Μ
Μύστης

Ανάρτησηαπό Έλλη Μ » 08 Ιαν 2018, 11:21

Είδα, πού να μην έβλεπα το Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (2017). Μια μητέρα κατηγορεί τις τοπικές αρχές οτι κωλυσιεργει στις έρευνες για τη δολοφονία της κορης της και προκειμένου να πιέσει τον σερίφη, αποφασίζει να νοικιάσει τρεις παλιές πινακίδες σε έναν δρόμο όχι ιδιαιτερης κυκλοφορίας, προκειμένου να τι χρησιμοποιήσει ως μέσο πίεσης για τη διαλεύκανση της υπόθεσης και την κινητοποίηση των αρχών. Οι συνέπειες, όμως, ειναι να στραφεί μεγαλο μέρος της πόλης εναντιον της.

Βασικά, όλοι όσοι παίζουν στην ταινία είναι πάρα πολύ καλοι και η ταινια, μεσα στη δραματικότητά της, έχει κωμικά στοιχεία. Ομως με έπιασε η ψυχή μου, για να ειμαι ειλικρινής. Η Φρανσις Μακ Ντορμαντ ειναι μονίμως αγέλαστη, σκυθρωπή και δυστροπη πράγμα που δικαιολογείται απο την κατάστασή της, όμως κατάφερε να με καταπλακώσει. Το γέλιο της το βλέπουμε σε μια μόνο στιγμή συμφιλίωσης.

Πολύ καλός ο Γούντυ Χαρελσον αλλά και ο "αντιπαθητικος" Σαμ Ρόκγουελ που νομίζω οτι δε θα ξεχάσω ποτέ την αθλια φάτσα του στο Πράσινο Μιλι.

Εντιτ: Απ' ό,τι διαβάζω, η ταινία κέρδισε χθες (!!) τη Χρυσή Σφαίρα και στην αντιστοιχη κατηγορία, το βραβείο κέρδισε κι η Μακ Ντορμαντ.

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 400

Ανάρτησηαπό Θεατής » 08 Ιαν 2018, 14:58

Είδα το:
Wind River 2017 αστυνομική-εγκλήματος... Στα εδάφη των ινδιάνων στο παγωμένο Γουαϊόμινγκ (που 'σαι ρε Κουέντιν) μια νεαρή της φυλής βρίσκεται πεθαμένη στο χιόνι.. Ενας κυνηγός θα βοηθήσει στην διαλεύκανση του μυστηρίου...Καλούτσικη,χωρίς να είναι κάτι το ιδιαίτερο πέρασε η ώρα...
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
Μυθευτής

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 09 Ιαν 2018, 02:48

Σας πειράζω Έλλη :)))) Η προσφώνηση από τη δουλειά θα έπρεπε να σε βάλει σε υποψίες :ρ
Από απορία τώρα που το σκέφτομαι. Έχεις δει το Festen του ίδιου σκηνοθέτη;

Θεατή το είδα κι εγώ αυτό, που να μη το έβλεπα. Ήμουν όμως συγκρατημένα αισιόδοξος από το Hell or High Water το οποίου και το πρώτο μισό το βρήκα αποδεκτό :))))

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 400

Ανάρτησηαπό Θεατής » 09 Ιαν 2018, 03:18

Πρέπει να το έχω δει Μερμηγκα αλλά ανάθεμα κι αν θυμάμαι τπτ κ η περιγραφή στην IMDb δεν βοηθάει... :χμ:
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
Μυθευτής

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 09 Ιαν 2018, 03:55

Τα αστεράκια θα βοηθούσαν όμως :χαχα:

Επιστροφή “Οθόνων Διάφορα”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες