Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 03 Μάρ 2018, 15:41

Ιαβερης έγραψε:Επίσης δεν με έπεισε αρκετά η μεταστροφή του ψυχάκια αστυνομικού όπως και ο πολύ πρόωρος κατ'εμέ θάνατος του Χάρελσον
Είσαι ο δεύτερος που γράφει για τον θάνατο του αστυνομικού στα μισά, με αρνητικό πρόσημο, και μου κάνει λίγη εντύπωση. Θυμάμαι σε μια ταινία όπου ο Ρόμπερτ ΝτεΝίρο πεθαίνει στα μισά, τον σκηνοθέτη να λέει έπειτα "μα όλοι μου λέγανε, είσαι τρελός που θα αφήσεις το μεγάλο αστέρι να πεθάνει στα μισά της ταινίας;" Για εμένα, τί χαρά. Έχουμε να παλέψουμε με το ότι βλέπουμε ένα γνωστό πρόσωπο που το έχουμε δει σε ένα σωρό ρόλους, συνεντεύξεις κτλ. να παριστάνει πως είναι κάποιος άλλος, έχουμε να παλέψουμε το ότι η ταινία (όχι η συγκεκριμένη πάντως) μάλλον πατάει σε μια γνωστή φόρμα, έχουμε να παλέψουμε την ενδεχόμενη πλήξη που γενούν τα διάφορα γνωστά κι αναμενόμενα, τί πιο ωραία έκπληξη από το να πεθάνει αναπάντεχα κάποιος εκεί που δεν το περιμένεις. Χώρια που για τον συγκεκριμένο, το περίμενες κιόλας. Καρκίνο είχε ο άνθρωπος κι όλα για εκεί έδειχναν. Βέβαια, είναι πώς δουλεύει κάθε πράγμα για τον καθένα.

Τώρα, όσο για την μεταστροφή του αστυνομικού που λες —και που κι εγώ είμαι αρκετά καχύποπτος συνήθως με τις μεταστροφές— έδειξε πως τον χτύπησαν ένα-δυο δυνατά χαστούκια πρώτα. Ο θάνατος του σερίφη που τον είχε για ήρωα και μάλλον και λίγο για προστάτη, η απόλυσή του, αλλά κυρίως το γράμμα του σερίφη, που αναπάντεχα του έδωσε σημασία και του αναγνώρισε ποιότητα.

Καθώς εργάζομαι διαχρονικά με έφηβους, πολλές φορές έρχομαι σε επαφή με πολύ δύστροπα παιδιά. Παιδιά που για χρόνια είναι στην μπούκα, που τους την λένε για κακή συμπεριφορά, αδιαβαστοσύνη κτλ κτλ. Έχω παρατηρήσει πως συχνά δυο πολύ απλά καλά λόγια με σεβασμό, μακριά από προκατάληψη, όπου θα αναγνωρίσεις στον άλλο κάτι καλό που έχει, επηρεάζουν θετικά τον έφηβο. Πολύ συχνά είμαστε ο ρόλος που φτιάχνουν οι άλλοι για εμάς.

Από εκεί και πέρα, το πόσο πειστική είναι η συγκεκριμένη μεταστροφή του αστυνομικού, είναι πράγματι θέμα για συζητήση, ενδεχομένως μέσα από μια ψυχαναλυτική προσέγγιση ( :ρ ) και τελικά, απλά, πώς φτάνει στον καθένα μας, όπως λες κι εσύ, Ιαβέρη.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ιαβερης
Μύστης
Αναρτήσεις: 195
Εγγραφή: 02 Απρ 2013, 01:29

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Ιαβερης » 03 Μάρ 2018, 17:36

Η ένστασή μου με τον θάνατο του Χάρελσον έχει να κάνει περισσότερο με το ότι ο συγκεκριμένος χαρακτήρας είχε να δώσει πολλά ακόμη. Δηλαδή όπως χτιζόταν η πλοκή περίμενα μια μάχη μεταξύ αυτού και της McDormand γιατί ήταν και οι δύο οι ισχυροί χαρακτήρες της ιστορίας. Όσο για τον αστυνομικό, όχι, δεν το δέχομαι, ήταν πολύ κωλοπαιδο για να με πείσει ότι άλλαξε. :))))
Εάν ήταν έφηβος, μιας και έδωσες παράδειγμα, θα το δεχόμουν γιατί οι έφηβοι είναι σε μια ηλικία που ακόμα διαμορφώνονται σαν χαρακτήρες και είναι πιο εύκολη και κατανοητή η όποια αλλαγή στη συμπεριφορά τους.
Τέλος πάντων, θέλει πολλή ανάλυση και προσωπικά δεν έχω τα εφόδια για να την κάνω. :))) Είναι πολύ καλή η ταινία πάντως, αξίζει να τη δείτε. Και μια συμβουλή,μη διαβάζετε τις τελευταίες 3 αναρτήσεις γιατί είναι τίγκα στα σποϊλερ! :))))

Φάρε, ποια ταινία είναι αυτή που λες με τον Ντε Νίρο;
Άδικα περιμένεις να γυρίσει ο τροχός, το χαμστερ πέθανε.

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Θεατής » 03 Μάρ 2018, 19:30

Εμένα δεν με πείραξε καθόλου γιατί πεθαίνει ο Χαρελσον στα μισά... Καλά έκανε και τον πέθανε... Απλως αυτό για μένα ηταν το ορόσημο απο το οποίο και μετά η ταινία άγγιξε την γελοιοτητα...
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 03 Μάρ 2018, 20:41

Ιαβερης έγραψε:Φάρε, ποια ταινία είναι αυτή που λες με τον Ντε Νίρο;
Δεν καλοθυμάμαι. Είχε πυρκαγιά και πυροσβέστες.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Θεατής » 04 Μάρ 2018, 01:15

Είδα το La ragazza della nebbia 2017... αστυνομική μυστηρίου

Απολαυστική με υπέροχες ερμηνείες (ο Toni Servillo απο το Grande Bellezza απολαυστικός για αλλη μια φορά) καλή σκηνοθεσία απο τον πρωτάρη Donato Carrisi και πλοκή που καθηλώνει...
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...

Αβατάρι χρήστη
Ιαβερης
Μύστης
Αναρτήσεις: 195
Εγγραφή: 02 Απρ 2013, 01:29

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Ιαβερης » 04 Μάρ 2018, 02:46

Είδα το Call me by my name και μου άρεσε πάρα πολύ. Πολύ τρυφερή ταινία, χωρίς υπερβολές κι ο πιτσιρικάς είναι απλά απίστευτος στο ρόλο του. Ίσως από τις ωραιότερες ταινίες που είδα τελευταία. :πάνω:
Πάω να δω το περιβόητο Shape of Water γιατί αύριο έχει απονομή Όσκαρ, μην πάω αδιαβαστος! :))))
Άδικα περιμένεις να γυρίσει ο τροχός, το χαμστερ πέθανε.

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Θεατής » 04 Μάρ 2018, 04:25

Το έχω και περιμένω ελληνικούς υπότιτλους!! :οργή: :χαχα:
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 06 Μάρ 2018, 02:17

Χήθκλιφ, βάση αυτών που έχω δει, θα συμφωνήσω με την υποψία σου και δεν πιστεύω ότι θα βρεις κάτι αντίστοιχο. Πάντως, αν θυμάμαι καλά, δεν σου ζήτησα να δεις τα δικά σου “πρέπει”, αλλά τα δικά μου :ρ

υ.γ. Υποθέτω ότι εννοείς αυτό του 20 και όχι το τσεχοσλοβάκικο :ρ

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 06 Μάρ 2018, 22:11

Είδα το L'Homme qui Aimait les Femmes (1977) του Φρανσουά Τριφό. Πρέπει να την είχα δει στην τηλεόραση κάποτε και είχα μείνει με την ανάμνηση πως μου άρεσε. Την ξανάδα και πράγματι, την βρήκα του γούστου μου. Ένα 8☆
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Θεατής » 07 Μάρ 2018, 15:40

Είδα τα

The big sick 2017 στην γνωστή φόρμα αγόρι και κορίτσι απο διαφορετικούς κόσμους ερωτεύονται, κάτι συμβαίνει και ξενερωνουν και μετά τα ξαναβρίσκουν...βλέπω ενα 7,5 στην IMDb... Νομιζω κάπου στην βάση είναι καλά...

My happy Family 2017 γεωργιανή των Nana Ekvtimishvili , Simon Groß... Αλλη μια απολαυστική βουτιά στην καθημερινότητα και την κουλτούρα μιας ουσιαστικά "άγνωστης" χώρας με αφορμή την φυγή μιας 52χρονης γυναίκας απο την πατρική εστία οπου διαμένει με τους γονείς και τα παντρεμένα επίσης παιδιά της...Μου άρεσε πολύ...

The secret of Marrowbone 2017 μυστηρίου οπου προσπάθησε να κανει κάτι αλλά πατώντας σε διάσημο μοτίβο δεν κατάφερε να διαφοροποιηθεί με επιτυχία και το χάλασε... Σχεδόν η βαση κι εδώ...

Mute 2018 απο τον σκηνοθέτη του Moon μιας ταινίας η οποία μου είχε αρέσει παρα πολύ... Δυστυχώς το Netflix σε εμένα τουλάχιστον αποδυκνειεται ένας σύγχρονος Μίδας απο την ανάποδη... Χρυσάφι πιάνει και γίνεται άνθρακας... Κάτω απο την βάση...

Forgotten 2017 κορεατική μυστηρίου πάλι απο το Netflix...τουλάχιστον αυτή βλέπεται και σου δημιουργεί μια απορία μέχρι την λύση οπου διαπιστωνεις οτι σωστά υποψιαζοσουν πως έχει πατήσει κι αυτή σε διάσημα μοτίβα και σε ξενερωνει...

Kes 1969 του Κεν Λοατς...μου άρεσε... Ετσι απλά χωρίς πολλά πολλά...

The shape of water 2017 του Ντελ Τόρο... Μια καρακλισεδιάρικη ιστορία αγάπης με ευφάνταστους πρωταγωνιστές,ενδιαφέρον χρονικό πλαίσιο των δρώμενων και πολύ όμορφη σκηνοθεσία... Βλέπεται ευχάριστα...
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...


Επιστροφή “Οθόνων Διάφορα”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 2 επισκέπτες