Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 08 Δεκ 2017, 20:44

Νικόλας Δε Κιντ έγραψε:Δεν υπάρχει περίπτωση να απογοητευτώ! Το πολύ πολύ να μην ενθουσιαστώ τόσο...


Έχεις δίκιο. Μάλλον κάπως έτσι είναι. :)))

Κοίτα, σε πολλά πράγματα έχει να κάνει με το από πού έρχεσαι. Φαντάζομαι πως σε κάποιον π.χ. μπορεί να μην αρέσει το Argo. Εμένα όμως που έχω αγαπήσει πολλά κατασκοπευτικά του '70 κι εδώ είχα ξαφνικά κι ανέλπιστα κάτι αντίστοιχο, όπου πέρα από την γραμμική υπόθεση, ακόμα και το φιλμ είχε τον κόκκο και το χρώμα της εποχής, μου άρεσε πολύ.

Ομοίως, σε κάποιον μπορεί να μην αρέσει π.χ. ο Χίτσκοκ. Εγώ όμως απόλαυσα από παιδί σε πολλές ταινίες του το στήσιμο της αγωνίας. Έτσι κι εδώ, ενώ η αισθητική βέβαια είναι τελείως διαφορετική, ένιωθα ένα ίδιο στήσιμο στο μεγαλύτερο μέρος της ταινίας. Είχα πλήρη συναίσθηση πού πήγαινε το πράγμα, δεν υπήρχε κάποια έκπληξη ή ανατροπή, χωρίς αυτό να με ενοχλεί εμένα σε κάτι.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 09 Δεκ 2017, 10:23

Φαροφύλακας έγραψε:Λοιπόν, μόλις είδα κι εγώ το Get Out (2017).


Το είδα κι εγώ λοιπόν!!
Έχει χωρίς δεύτερη σκέψη το 9αράκι του!

Όπως είπες και συ Φάρε η τελευταία σκηνή και ο τρόπος που τον βρήκε ο φίλος του λίγο με χάλασαν, αλλά στο σύνολο της ήταν δυνατή ταινία! Επίσης θα μπορούσε ο σκηνοθέτης να ανοίξει λίγο τα πλάνα... Ειδικά στις σκηνές δράσεις! :ναι:

Μου άρεσε πολύ η κλειστοφοβική της ατμόσφαιρα καθώς και η επιμονή του φίλου του Κρις να ανακαλύψει τι γίνεται.

Τώρα βέβαια
δεν ξέρω αν ευσταθεί επιστημονικά αυτό με την άμεση ύπνωση και το κουταλάκι του τσαγιού

αλλά who cares!! :χαχα:
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 09 Δεκ 2017, 14:45

Περίμενε. Θα κάνω νημα να τα πούμε εκεί γιατί άρεσε σε αρκετούς μας. :ναι:

Θέλει ανάλυση το πράγμα. :))
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 10 Δεκ 2017, 18:36

Ωραία άνοιξε νήμα Φάρε να μπορούμε να σχολιάσουμε ελεύθερα! :))))
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 14 Δεκ 2017, 01:16

Δεν ξέρω καν πώς βρέθηκα να το βλέπω, είδα το Secrets & Lies (1996). Ένα πολύ καλοχτισμένο, θεατρικό ως έναν βαθμό, δράμα. Εξαίρετες ερμηνείες, ωραία κι η μουσική επένδυση.

Ένα 8☆
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 15 Δεκ 2017, 00:12

Είδα το Perfetti Sconosciuti (2016). Θεατρική ταινία για μια παρέα φίλων που σε ένα δείπνο αποφασίζουν να παίξουν ένα ριψοκίνδυνο παιχνίδι: αφήνουν τα κινητά πάνω στο τραπέζι κι ό,τι μήνυμα έρθει διαβάζεται ανοιχτά ή ό,τι κλήση έρθει μπαίνει σε ανοιχτή ακρόαση. Σύντομα θα φανεί πως οι άνθρωποι κρύβουμε μυστικά.

Ένα 8☆.

Καλά μου πήγε η τελευταία σοδιά. :))
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 16 Δεκ 2017, 00:19

Είδα την πρώτη ώρα από το The Grand Budapest Hotel (2014). Παρότι έσκασα δυο χαμόγελα, γενικότερα βαρέθηκα και την παράτησα. Καταλαβαίνω πως έκανε μια τεράστια επιτυχία αλλά σε εμένα δεν φτάνει το γιατί. Να πω την αλήθεια, αν κατάφερε κάτι, αυτό ήταν να δυναμώσει την επιφύλαξή μου για ταινίες με πάρα πολλά διάσημα ονόματα σε σκόρπιους ρόλους.

Ένα 3☆.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 16 Δεκ 2017, 06:21

Και σε μένα Φάρε έχει πάει ανέλπιστα καλά ο τελευταίος μήνας, αν και χρειάστηκε να επιστρέψω στα αγαπημένα μου ανατολικοευρωπαϊκά εις βάρος των ισπανόφωνων - που όσο και αν πετυχαίνω σποραδικά κάποιες που μου αρέσουν, το ύφος τους δεν μου πολυταιριάζει. Δε θα σου κρύψω όμως, ότι αρκετές από αυτές ήταν σταμπαρισμένες για να επιτελέσουν ακριβώς αυτό το σκοπό και να μου κλείσει καλά ο χρόνος :))))

Ο Βιλνέβ πάντως συνεχίζει να με απογοητεύει, με πέμπτη και τελευταία εμπειρία το Enemy (2013). Αλλά αυτό σε σένα πρέπει να ακούγεται εξαιρετικά ευχάριστο :χαχα:

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 22 Δεκ 2017, 22:39

Λοιπόν, είδα το Enemy (2013), μιας και... δεν σου άρεσε. :))))

Καταρχήν, έχει ένα "wtf" ξεκίνημα. Έπειτα στρώνει. Στο πρώτο μισό βαρέθηκα. Ο σκηνοθέτης μοιάζει να έχει κάνει πολύ συγκεκριμένες επιλογές όπως τα μουντά χρώματα και τα ομιχλώδη πλάνα της πόλης. Κάπου μου έδινε την εντύπωση πως προσπαθούσε να δώσει μια αισθητική Ντέιβιντ Λιντς, με την χρήση της μουσικής και τον τρόπο που μιλάνε οι ήρωες.

Τώρα, το περί τίνος πρόκειται δεν είναι ξεκάθαρο. Άκουσα τον σκηνοθέτη να λέει σε μια συνέντευξη πως τα πράγματα είναι ιδωμένα μέσα από το υποσυνείδητο. Την αράχνη, που δεσπόζει στην ταινία, δεν θέλησε να την ερμηνεύσει.

Στο δεύτερο μισό το ενδιαφέρον ανέβηκε κάπως. Δεν με κέρδισε η ταινία, δεν μου μετέδωσε αγωνία και δεν μου κίνησε το ενδιαφέρον, αν και δεν μετάνιωσα που την είδα. Μάλλον ένα 6☆ και μόνο για τις αρκετές όμορφες εικόνες (κυρίως τις ονειρικές).

Απορώ με την ελληνική μετάφραση: "Ο Άνθρωπος Αντίγραφο", ενώ στα Αγγλικά έχουμε τον τίτλο "Enemy" (εχθρός). Όχι τόσο για την απόκλιση αυτήν καθαυτή, όσο για το ότι επιτρέποντας στον εαυτό τους μια τέτοια απόκλιση, δείχνουν σαν να γνωρίζουν κάτι σημαντικό από την ερμηνεία της ταινίας, που στους υπόλοιπους διαφεύγει. Αναρωτιέμαι, όμως, αν στην πραγματικότητα δεν διάλεξαν εύκολα κι αβασάνιστα απλά έναν τίτλο για τον σωσία.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Έλλη Μ
Μύστης
Αναρτήσεις: 127
Εγγραφή: 03 Νοέ 2015, 23:36

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Έλλη Μ » 23 Δεκ 2017, 21:47

Φαροφύλακας έγραψε:Απορώ με την ελληνική μετάφραση: "Ο Άνθρωπος Αντίγραφο", ενώ στα Αγγλικά έχουμε τον τίτλο "Enemy" (εχθρός). Όχι τόσο για την απόκλιση αυτήν καθαυτή, όσο για το ότι επιτρέποντας στον εαυτό τους μια τέτοια απόκλιση, δείχνουν σαν να γνωρίζουν κάτι σημαντικό από την ερμηνεία της ταινίας, που στους υπόλοιπους διαφεύγει. Αναρωτιέμαι, όμως, αν στην πραγματικότητα δεν διάλεξαν εύκολα κι αβασάνιστα απλά έναν τίτλο για τον σωσία.

Μάλλον ακολουθεί την ελληνική απόδοση του τιτλου του βιβλίου.
My hovercraft is full of eels.


Επιστροφή “Οθόνων Διάφορα”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες