From «9» to «7»

Αβατάρι χρήστη
Ονειρευτής
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 296
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:35

From «9» to «7»

Ανάρτησηαπό Ονειρευτής » 14 Απρ 2013, 22:53

Όταν ήμουν μικρός διάβαζα - όπως και πολλοί σαν εμένα - εικονογραφημένα κόμικς με σούπερ ήρωες. Θυμάμαι τη σειρά Τα Καλύτερα Κόμικς , εβδομαδιαίο περιοδικό που κυκλοφορούσε εναλλάξ τις τέσσερεις εβδομάδες κάθε μήνα ως Διαπλανητικά, Παράξενα, Δυναμικά και Εκπληκτικά.

Εκεί λοιπόν περί τα μέσα περίπου της δεκαετίας του ΄70 ήρθα σε επαφή με όλους τους γνωστούς σούπερ ήρωες της Marvel και της D.C. Θυμάμαι μάλιστα εκείνη περίπου την εποχή να προβάλλονται στην τηλεόραση οι κλασικές πλέον σειρές με τον Μπάτμαν, τον Χαλκ- που υποδυόταν ο Λου Φερίνιο - και κάποια αποσπασματικά επεισόδια με τον Spiderman.

Ώσπου το 1978 γυρίζεται για πρώτη φορά σε κινηματογραφική ταινία ο πρώτος υπερήρωας που σχεδιάστηκε ποτέ σε κόμιξ, ο Σούπερμαν με τον Christopher Reeve στον ομώνυμο ρόλο.

Από κει και μετά τα πράγματα ακολούθησαν τον δρόμο τους. Πολλοί ήρωες, καθώς επίσης και κόμικς σειρές, μεταφέρθηκαν από τα πενάκια των δημιουργών τους στο χαρτί στην μεγάλη οθόνη, δημιουργώντας έτσι ανάμικτα συναισθήματα σε όλους όσους ήταν λάτρεις των εικονογραφημένων τους περιπετειών, λόγω της σωστής η μη απόδοσης τους.
Εξ’ ου λοιπόν και ο τίτλος τους νήματος. Από την 9η τέχνη που θεωρείται η τέχνη του κόμικς, στην 7η του κινηματογράφου.

Ας θυμηθούμε λοιπόν μαζί αυτές τις ταινίες κάνοντας κάποια σχόλια για την κινηματογραφική τους απόδοση.

Image

Ξεκινάω φυσικά με το «Superman» που σκηνοθέτησε ο Richard Donner το 1978 με τον Christopher Reeve στον ομώνυμο ρόλο και τους Marlon Brando, Gene Hackman.

Ο Christopher Reeve πρωταγωνίστησε και στις τρεις συνέχειες της ταινίας, Σούπερμαν ΙΙ το 1980, Σούπερμαν ΙΙΙ το 1983 και Σούπερμαν ΙV το 1987. Στην πέμπτη συνέχεια, που έκανε πρεμιέρα στις 21 Ιουνίου 2006, με τίτλο "Ο Σούπερμαν επιστρέφει", τον υπεράνθρωπο ενσάρκωσε ο Μπράντον Ρουθ.

(Η έκτη ταινία του Σούπερμαν αναμένεται να βγει στις σκοτεινές αίθουσες το καλοκαίρι του 2013, με τίτλο "Man of Steel" και σκηνοθέτη τον Ζακ Σνάιντερ).




Επόμενη αναφορά μου είναι ο «Κόναν ο βάρβαρος» μια κινηματογραφική ταινία του 1982 σε σκηνοθεσία του Τζον Μίλιους. Το σενάριο του έργου βασίζεται στις ιστορίες του Ρόμπερτ Ε. Χάουαρντ με ήρωα τον ομώνυμο χαρακτήρα και διαμορφώθηκε από τον Όλιβερ Στόουν και τον Τζον Μίλιους.

Image

Στον ομώνυμο ρόλο εμφανίζεται ο Arnold Schwarzenegger κάνοντας έτσι την πρώτη του ουσιαστικά κινηματογραφική επιτυχία που θα τον καθιερώσει διεθνώς. Θεωρώ πως σ’ αυτή την ταινία έχει δώσει την καλύτερη ερμηνεία της καριέρας του, επειδή δεν χρειάστηκε να μιλήσει καθόλου. :)

(Θυμάμαι πως όταν πρωτοπαίχθηκε την είχα παρακολουθήσει όρθιος, λόγω του κόσμου που είχε προσέλθει για να την δει δημιουργώντας έτσι το αδιαχώρητο στον κινηματογράφο. Μία από τις αγαπημένες μου ταινίες του είδους).




Περιμένω και τις δικές σας προτιμήσεις. :)
So come up to the lab, and see what's on the slab, I see you shiver with anticipation.
But maybe the rain, is really to blame, so I'll remove the cause ... but not the symptom.

Αβατάρι χρήστη
Τραβιατα
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 380
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 23:12

Re: From «9» to «7»

Ανάρτησηαπό Τραβιατα » 14 Απρ 2013, 23:35









Αβατάρι χρήστη
Ιαβερης
Μύστης
Αναρτήσεις: 195
Εγγραφή: 02 Απρ 2013, 01:29

Re: From «9» to «7»

Ανάρτησηαπό Ιαβερης » 14 Απρ 2013, 23:37

Άσχετο: Τραβιατα, η υπογραφή σου τα σπάει. :)
Άδικα περιμένεις να γυρίσει ο τροχός, το χαμστερ πέθανε.

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: From «9» to «7»

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 14 Απρ 2013, 23:49

Θυμάμαι πολύ χαρακτηριστικά το Superman 3!

Δικός μου αγαπημένος, πάντως, ήταν ο Σπάιντερμαν και γι' αυτό μού άρεσαν πολύ οι τρεις ταινίες με τον Tobey Maguire, αλλά και το The Amazing Spiderman, που βγήκε πέρσι.

Ένας άλλος αγαπημένος από τις σελίδες των περιοδικών αλλά και στην οθόνη ήταν ο Χουλκ (ή Χαλκ σήμερα). Θυμάμαι ακαθόριστες σκηνές, παιδί, από κάτι που υποθέτω πως είναι η σειρά "The Incredible Hulk" (1978–1982) (χμ.. να τι θα ψηνόμουν να ξαναδω..)

Μου άρεσε πολύ, λοιπόν, o Hulk (2003) του Ανγκ Λη, που για εμένα σκοράρει ακατανόητα χαμηλά στην imdb, αλλά όχι και το The Incredible Hulk (2008), που ανεξηγήτως για εμένα, σκοράρει υψηλότερα από την ταινία του Ανγκ Λη.

Hulk (2003)

"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Τραβιατα
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 380
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 23:12

Re: From «9» to «7»

Ανάρτησηαπό Τραβιατα » 14 Απρ 2013, 23:55

Ιαβερης έγραψε:Άσχετο: Τραβιατα, η υπογραφή σου τα σπάει. :)

Ασχετο να σαι καλα και η δικη σου με το χαμστερ δεν παει πισω :))))

Αβατάρι χρήστη
Σινεφίλ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 411
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 15:16

Re: From «9» to «7»

Ανάρτησηαπό Σινεφίλ » 15 Απρ 2013, 00:02

Δηλώνω φαν του Χαλκ και του Κόναν. :προσκυνώ:

Αβατάρι χρήστη
Τραβιατα
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 380
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 23:12

Re: From «9» to «7»

Ανάρτησηαπό Τραβιατα » 15 Απρ 2013, 00:14

Σινεφίλ έγραψε:Δηλώνω φαν του Χαλκ και του Κόναν. :προσκυνώ:

Αν εισαι γυναικα και εχεις τετοιο γουστο θα μου φανει πολυ κουλο!!
Επισης πως σας αρεσει ο Χαλκ ειναι χαλια!! :πανικός:

Αβατάρι χρήστη
Σινεφίλ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 411
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 15:16

Re: From «9» to «7»

Ανάρτησηαπό Σινεφίλ » 15 Απρ 2013, 00:23

Τραβιατα έγραψε:
Σινεφίλ έγραψε:Δηλώνω φαν του Χαλκ και του Κόναν. :προσκυνώ:

Αν εισαι γυναικα και εχεις τετοιο γουστο θα μου φανει πολυ κουλο!!
Επισης πως σας αρεσει ο Χαλκ ειναι χαλια!! :πανικός:


:ιδέα: Ποιό θα ήταν το κουλό;

Αβατάρι χρήστη
Αλίκη
Μύστης
Αναρτήσεις: 180
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:33
Επικοινωνία:

Re: From «9» to «7»

Ανάρτησηαπό Αλίκη » 15 Απρ 2013, 00:28

Ο Χάλκ είναι τέλειος!! Και στις δύο ταινίες παίζουν πολύ ωραίοι ηθοποιοί, οι ιστορία του γενικά είναι πολύ ωραία, και είναι και ο πιο δυνατός έβερ, μόνο που δεν μπορεί να ελέγξει τη δύναμή του, σε αντίθεση με τον Χαλκ στους Αβέντζερς που ήταν επιλεκτικός στο ποιους θα σκότωνε: τους κακούς. Μόνο. Μιλούσε κιόλας. :όχισουλέω:

Αβατάρι χρήστη
Τραβιατα
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 380
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 23:12

Re: From «9» to «7»

Ανάρτησηαπό Τραβιατα » 15 Απρ 2013, 00:35

Σινεφίλ έγραψε:
Τραβιατα έγραψε:
Σινεφίλ έγραψε:Δηλώνω φαν του Χαλκ και του Κόναν. :προσκυνώ:

Αν εισαι γυναικα και εχεις τετοιο γουστο θα μου φανει πολυ κουλο!!
Επισης πως σας αρεσει ο Χαλκ ειναι χαλια!! :πανικός:


:ιδέα: Ποιό θα ήταν το κουλό;

Μου κανει τελειως αντρικη νοοτροπια!!Μου θυμιζει μικρα αγορακια που παιζουν με τα σπαθακια τους!


Επιστροφή “Οθόνων Διάφορα”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 2 επισκέπτες