From «9» to «7»

Αβατάρι χρήστη
Σινεφίλ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 411
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 15:16

Re: From «9» to «7»

Ανάρτησηαπό Σινεφίλ » 15 Απρ 2013, 00:44

Τραβιατα έγραψε:Μου κανει τελειως αντρικη νοοτροπια!!Μου θυμιζει μικρα αγορακια που παιζουν με τα σπαθακια τους!


Δεν έχεις πέσει πολύ μακριά. :)

Αβατάρι χρήστη
Κόρτο Μαλτέζε
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 315
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 09:41

Re: From «9» to «7»

Ανάρτησηαπό Κόρτο Μαλτέζε » 15 Απρ 2013, 11:48

Εντάξει ο Κόναν ξεκίνησε από λογοτεχνικός ήρωας. Ο συγγραφέας του μάλιστα ο Ρόμπερτ Έρβιν Χάουαρντ (1906-1936) αυτοκτόνησε από τη θλίψη του για τον επικείμενο θάνατο της μητέρας του που έπασχε από ανίατη ασθένεια (ήταν πολύ τρυφερός κατά βάθος :ρ ) η ιστορία του έχει γυριστεί ταινία με τίτλο ένας μεγάλος έρωτας (The whole wide word) με τον Βίνσεντ ντ' Ονόφριο στο ρόλο του Χάουαρντ


Πάντως ο προσωπικά αγαπημένος μου ήρωας με κολάν (και κατά συνέπεια και κινηματογραφικός ήρωας με κολάν) είναι ο Μπάτμαν (οι ταινίες του Μπάρτον και του Νόλαν κυρίως) αλλά και ο Χελμπόι δεν είναι κακός




Ήθελα να γράψω κάτι βαθυστόχαστο αλλά δεν μου έρχεται τώρα

Αβατάρι χρήστη
Ονειρευτής
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 296
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:35

Re: From «9» to «7»

Ανάρτησηαπό Ονειρευτής » 15 Απρ 2013, 15:48

Φαροφύλακας έγραψε:
Ένας άλλος αγαπημένος από τις σελίδες των περιοδικών αλλά και στην οθόνη ήταν ο Χουλκ (ή Χαλκ σήμερα). Θυμάμαι ακαθόριστες σκηνές, παιδί, από κάτι που υποθέτω πως είναι η σειρά "The Incredible Hulk" (1978–1982)


Έχεις δίκιο Φαροφύλακα. Έτσι πρωτοκυκλοφόρησε στην Ελλάδα απο την "Kabanas Hellas", και έτσι τον πρωτομάθαμε, ως "Χουλκ".
Το 1976 - 1980 η Καμπάνας έκανε γνωστή στην Ελλάδα τους Σούπερ Ήρωες. Αν θυμάμαι καλά ο πρώτος της τίτλος ήταν "Μάστερ Κούνγκ Φου". Η επιτυχία του, τους ώθησε να εκδώσουν στη συνέχεια και πολλούς άλλους. "Σπάιντερ Μάν", "Κάπταιν Αμέρικα", "Χούλκ", "Εκδικητές", "Λυκάνθρωπος", "Μαν Γούλφ", "Απάνθρωποι", "Θωρ", "Γκραν Γκινιόλ", "Χάουαρντ Ντακ", "Πόλεμος των Άστρων", "Κόμης Δράκουλας", "Μαύρος Πάνθηρας","Οδύσσεια 2001" κ.α. Αυτοδιαφημιζόντουσαν ως " Τα περιοδικά της σκληρής γενιάς " και πραγματικά μπορεί να πεί κανείς ότι ήταν καινοτομία στίς ελληνικές εκδόσεις κόμικς για εκείνη την εποχή αφού μετέφεραν στα παιδιά το κλίμα της Μarvel, που ήταν κυρίαρχη και ακμάζουσα εκείνη τη περίοδο.

Η τηλεοπτική σειρά που αναφέρεσαι - και στην οποία έκανα σχετική μνεία και εγώ - πρέπει να ήταν η πρώτη που εμφανίστηκε σούπερ ήρωας στην ελληνική τηλεόραση, ταυτόχρονα νομίζω με τις περιπέτειες του Μπάτμαν και του Ρόμπιν, εκεί γύρω στα τέλη των ΄70.

Στην σειρά "The Incredible Hulk", τον Χουλκ έπαιζε ο Λου Φερίνιο, ένας απο από τους πιο σοβαρούς ανταγωνιστές του Σβαρτσενέγκερ στο μποντυμπίλτινγκ εκείνη την εποχή. Στην πρώτη ταινία μάλιστα του Χουλκ το 2003 του Ανγκ Λη τιμής ένεκεν εμφανίζεται ο Λου Φερίνιο, υποδυόμενος έναν σεκιουριτά.
Και οι δύο ταινίες εμένα πάντως μου αρέσαν εξίσου αποδίδοντας σωστά τον Ήρωα.

Στην ταινία "The Avengers" που αναφέρεται η Αλίκη ο Χουλκ - εξίσου καλός με τους προηγούμενους - θα μπορούσαμε να πούμε πως του προσδίδονται και κάποια χιουμοριστικά στοιχεία λόγω της ιδιότυπης συμπεριφοράς του.

Σ' ένα άλλο σημείο που θέλω να αναφερθώ είναι ο Stan Lee (Stanley Martin Lieber), ο οποίος γεννήθηκε στις 28 Δεκεμβρίου του 1922 και είναι αμερικανός συγγραφέας, εκδότης και Επίτιμος Πρόεδρος της εταιρίας Marvel Comics.
Μαζί με τον Jack Kirby στο σχέδιο δημιούργησαν τους πρώτους σούπερ ήρωες της Μάρβελ που δεν ήταν άλλοι από τους "4 Φανταστικούς".
Η διάσημη τετράδα έκανε την παρθενική της εμφάνιση το Νοέμβριο του 1961 στις σελίδες του περιοδικού «Fantastic Four» της Marvel.
Εν συνεχεία το δίδυμο Stan Lee και Jack Kirby δημιούργησε και τους υπόλοιπους δημοφιλείς χαρακτήρες των Χ-Men, Σπάιντερμαν, Θωρ, Ίρον Μαν, Daredevil κ.α. μεταμορφώνοντας την Μάρβελ από μικρό εκδοτικό οίκο σε μεγάλη επιχείρηση. Δίκαια θεωρείται λοιπόν ως ένας από τους βασικότερους θεμελιωτές των σύγχρονων κόμικς.

Ο Σταν Λι λοιπόν συνηθίζει να κάνει σε όλες τις ταινίες της Μάρβελ ένα μικρό πέρασμα, ενθουσιάζοντας κάθε φορά τους φανατικούς οπαδούς των ηρώων που έχει δημιουργήσει. Είναι ο κύριος των φωτό, και αν δεν τον έχετε προσέξει έως τώρα, την επόμενη φορά που θα δείτε κάποια κινηματογραφική μεταφορά σούπερ ήρωα της Μάρβελ, σίγουρα θα τον προσέξετε. :)

Image Image

Πολύ καλές επίσης και οι κινηματογραφικές μεταφορές του "Hellboy" που ανέφερε ο Κόρτο

@Τράβι, είπαμε να γράφουμε και κανένα σχολιάκι στις αναρτήσεις μας. Μας πέταξες έτσι ξερά δύο υπέροχες μεταφορές κόμικς του Φρανκ Μίλλερ, και ένα από τους καλύτερους Μπάτμαν και δεν μας έγραψες ούτε μία κουβέντα για αυτές...τσ,τσ,τσ, :(
So come up to the lab, and see what's on the slab, I see you shiver with anticipation.
But maybe the rain, is really to blame, so I'll remove the cause ... but not the symptom.

Αβατάρι χρήστη
Αλίκη
Μύστης
Αναρτήσεις: 180
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:33
Επικοινωνία:

Re: From «9» to «7»

Ανάρτησηαπό Αλίκη » 15 Απρ 2013, 18:32

Toν Σταν Λι τον έχω βρει σε όλες τις ταινίες που εμφανίζεται :)))) (όχι, δεν είμαι τόσο καμμένη, αλλά έγραφα ένα θέμα για τη σελίδα μου σχετικά και τον έψαξα ;) ) Αν και νομίζω στην επόμενη τέτοια ταινία θα έχω το νου μου να τον βρω και μόνη μου!!!

Αβατάρι χρήστη
Αξία
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 211
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:36
Θέση: Θεσσαλονίκη

Re: From «9» to «7»

Ανάρτησηαπό Αξία » 15 Απρ 2013, 21:10

Ο αγαπημένος Thor



The avengers (σε μια μάλλον ατυχή μεταφορά)



Αστερίξ και Οβελίξ επιχείρηση Κλεοπάτρα


Αβατάρι χρήστη
Άνθρωπος Χωρίς Όνομα
Μύστης
Αναρτήσεις: 100
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 22:04

Re: From «9» to «7»

Ανάρτησηαπό Άνθρωπος Χωρίς Όνομα » 17 Απρ 2013, 23:08

Χωρίς να θελω να "μειωσω¨καποιον απο τους ηρωες των κομιξ που προαναφερθηκαν, πιστευω οτι η παρακατω φωτο, λεει τα παντα, τόσο για την αποσταση μεταξυ ιδιοφυΐας και παράνοιας , όσο και για την οπτική του καθε σκηνοθετη / νοβελιστ κλπ

Image

...και ναι , ανεκαθεν πιστευα οτι ο IronMan ο πιο "γηινος" υπερηρωας ακομα και απο τον Spiderman.
There's Two Kind of People, my friend, Those With Loaded Guns and Those Who Dig

Αβατάρι χρήστη
Ονειρευτής
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 296
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:35

Re: From «9» to «7»

Ανάρτησηαπό Ονειρευτής » 17 Απρ 2013, 23:32

Επομένως να υποθέσω αγαπητέ Άνθρωπε Χωρίς Όνομα, πως περιμένεις και εσύ με ανυπομονησία, όπως και εγώ άλλωστε, την τρίτη του ταινία, που προβάλλεται την επόμενη εβδομάδα στις αίθουσες! :ναι:


So come up to the lab, and see what's on the slab, I see you shiver with anticipation.
But maybe the rain, is really to blame, so I'll remove the cause ... but not the symptom.

Αβατάρι χρήστη
Αλίκη
Μύστης
Αναρτήσεις: 180
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:33
Επικοινωνία:

Re: From «9» to «7»

Ανάρτησηαπό Αλίκη » 17 Απρ 2013, 23:45

Την επόμενη βδομάδα;;;;; Κιόλας;;;; οοοοοοοο :γιούπι:

Θα είναι και 3D?

Αβατάρι χρήστη
Ονειρευτής
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 296
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:35

Re: From «9» to «7»

Ανάρτησηαπό Ονειρευτής » 17 Απρ 2013, 23:56

Αλίκη έγραψε:Την επόμενη βδομάδα;;;;; Κιόλας;;;; οοοοοοοο :γιούπι:

Θα είναι και 3D?


Βεβαίως Αλίς. παραπλεύρως και το σχετικό λινκ ... ΙΜDb :)
So come up to the lab, and see what's on the slab, I see you shiver with anticipation.
But maybe the rain, is really to blame, so I'll remove the cause ... but not the symptom.

Αβατάρι χρήστη
Άνθρωπος Χωρίς Όνομα
Μύστης
Αναρτήσεις: 100
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 22:04

Re: From «9» to «7»

Ανάρτησηαπό Άνθρωπος Χωρίς Όνομα » 18 Απρ 2013, 13:22

Ονειρευτής έγραψε:Επομένως να υποθέσω αγαπητέ Άνθρωπε Χωρίς Όνομα, πως περιμένεις και εσύ με ανυπομονησία, όπως και εγώ άλλωστε, την τρίτη του ταινία, που προβάλλεται την επόμενη εβδομάδα στις αίθουσες! :ναι:





Ε...ναι :προσκυνώ:

και η αληθεια ειναι οτι εχω επιλεξει να μην δω trailer, να μην διαβασω κριτικες και σχολια ;) ...
There's Two Kind of People, my friend, Those With Loaded Guns and Those Who Dig


Επιστροφή “Οθόνων Διάφορα”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 4 επισκέπτες