From «9» to «7»

Αβατάρι χρήστη
Ονειρευτής
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 296
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:35

Re: From «9» to «7»

Ανάρτησηαπό Ονειρευτής » 18 Απρ 2013, 18:28

Άνθρωπος Χωρίς Όνομα έγραψε:Ε...ναι :προσκυνώ:

και η αληθεια ειναι οτι εχω επιλεξει να μην δω trailer, να μην διαβασω κριτικες και σχολια ;) ...


Και πολύ καλά θα κάνεις. :πάνω: :)
So come up to the lab, and see what's on the slab, I see you shiver with anticipation.
But maybe the rain, is really to blame, so I'll remove the cause ... but not the symptom.

Αβατάρι χρήστη
Ονειρευτής
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 296
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:35

Re: From «9» to «7»

Ανάρτησηαπό Ονειρευτής » 18 Φεβ 2017, 11:18

Μία ακόμα ίσως όχι και τόσο πετυχημένη μεταφορά στην οθόνη - παρ’ όλο που την σκηνοθεσία της ταινίας έκανε ο ίδιος ο δημιουργός του κόμικ - είναι η «Γυναίκα Παγίδα».
Image
Η ταινία βασίζεται στο δεύτερο τεύχος της τριλογίας The Nikopol Trilogy που περιλαμβάνει τις ιστορίες: "Η γιορτή των Αθανάτων" (La Foire aux Immortels) (1980), "Η Γυναίκα Παγίδα" (La Femme Piège) (1986) και "Ισημερινό Ψύχος" (Froid Équateur) (1992).

Ο Enki Bilal (γεννημένος το 1951) είναι ένας από τους γνωστότερους κομίστες επιστημονικής φαντασίας με πολλά διεθνή βραβεία στο ενεργητικό του. Είναι ένας από τους πιο σημαντικούς και αναγνωρισμένους σύγχρονους δημιουργούς που έχει ένα ολότελα δικό του στυλ γραφής. Ανεξαρτητοποιήθηκε πολύ γρήγορα από τις αρχικές του επιρροές τις οποίες είχε από τους δασκάλους του οι οποίοι του δίδαξαν τα πρώτα του βήματα (Mezieres, Moebius) και δημιούργησε ένα σύμπαν όπου κυριαρχεί η παραδοξότητα, η τεχνολογία και η παρακμή.
Image
Κάτι που ίσως να μην γνωρίζουν πολλοί είναι πως η αγάπη του Enki Bilal για τον κινηματογράφο τον οδήγησε έτσι ώστε να σχεδιάσει το πρόσωπο του κεντρικού ήρωα της τριλογίας, τον Νικοπόλ, σύμφωνα με τα χαρακτηριστικά του γνωστού Ελβετού ηθοποιού Bruno Ganz.
Image Image

... και το τρέιλερ της ταινίας !!!

So come up to the lab, and see what's on the slab, I see you shiver with anticipation.
But maybe the rain, is really to blame, so I'll remove the cause ... but not the symptom.

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: From «9» to «7»

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 21 Φεβ 2017, 11:59

Ωραίο θέμα Ονειρευτή! Πως μου είχε ξεφύγει;;; :ωιμέ:

Λοιπόν οι εκδόσεις Καμπανάς ξεκινάν το 1975 την έκδοση του Φάντομ στην Ελλάδα. Ο Φάντομ το φάντασμα που περπατάει, ήταν ένας μασκοφόρος υπερήρωας ο οποίος ζούσε στην φανταστική χώρα της Αφρικής Μπανγκάλα και προστατεύει με τις υπερδυνάμεις του όλους τους αδικημένους και κατατρεγμένους κατοίκους της χώρας. Ο Φάντομ έχει κληρονομήσει τον ρόλο του προστάτη της χώρας από τον πατέρα του, σε μια παράδοση που κρατούσε αν δεν κάνω λάθος 20 γενιές!!

Image

Δυστυχώς η μεταφορά του στον κινηματογράφο ήταν μεγάλη αποτυχία...
Ο Μπίλι Ζέιν κρατούσε τον πρωταγωνιστικό ρόλο του Φαντάσματος, αλλά δυστυχώς τόσο η δική του ερμηνεία όσο και το σενάριο της ταινίας ήταν άχρωμα, άοσμα και άγευστα...
Θα ήθελα κάποιος να μεταφέρει ξανά στο "πανί" αυτό τον συγκεκριμένο ήρωα! :ναι:

Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Ονειρευτής
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 296
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:35

Re: From «9» to «7»

Ανάρτησηαπό Ονειρευτής » 21 Φεβ 2017, 20:11

Κι εγώ Νικόλα διάβαζα τον Φάντομ από τις εκδόσεις Καμπανάς πιτσιρικάς και όταν είχε προβληθεί η ομώνυμη ταινία - που είχα παντελώς ξεχάσει - την είχα δει και χωρίς να έχω ιδιαίτερες απαιτήσεις απ' αυτή τότε, θυμάμαι αμυδρά πως μου είχε αρέσει, κυρίως επειδή ζωντάνεψε έναν αγαπημένο μου ήρωα στην μεγάλη οθόνη.
Με αφορμή το σχόλιο σου θα την ψάξω για να την ξαναδώ !! :)
So come up to the lab, and see what's on the slab, I see you shiver with anticipation.
But maybe the rain, is really to blame, so I'll remove the cause ... but not the symptom.

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: From «9» to «7»

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 22 Φεβ 2017, 12:04

Α χαίρομαι που στο θύμισα λοιπόν! :)

Μια μεταφορά ακόμα κομιξ στην μεγάλη οθόνη (για μένα εντελώς αποτυχημένη) ήταν αυτή του Spawn
με τον τίτλο "Ο σκοτεινός εκδικητής"



Δυστυχώς σε αυτή την μεταφορά, πέρα της αμφίεσης του Spawn, το αποτέλεσμα ήταν πολύ αποτυχημένο και δεν πλησίασε καν την σκοτεινή και γοτθική ατμόσφαιρα των κόμιξ.

Ο Spawn είναι ο σκοτεινός ήρωας ο οποίος δημιουργήθηκε από τον Todd McFarlane το 1992 και δημοσιεύθηκε από την Image Comics στις ΗΠΑ. Το περιοδικό Empire κατέταξε τον Spawn στην 36η θέση στην λίστα με τους 50 καλύτερους ήρωες κόμιξ όλων των εποχών!! :)
Image

Και λίγα λόγια για τον σκοτεινό αυτόν αντι-ήρωα...

Ο Αλ Σίμονς είναι ένας πράκτορας της CIA ο οποίος πέφτει θύμα συνωμοσίας της μυστικής υπηρεσίας και δολοφονείται από τον καλύτερό του φίλο και συνεργάτη του. Η ψυχή τους Σίμονς καταλήγει στην Κόλαση και εκεί θα συνάψει μια ανίερη συμφωνία με ένα δαίμονα. Να επιστρέψει στην Γη ώστε να μπορέσει να δει για μια ακόμη φορά την αγαπημένη του Γουάντα. Όμως η επιστροφή του στον κόσμο τον ζωντανών δεν θα είναι ακριβώς όπως την περίμενε... Παραμορφωμένος και με περιορισμένη μνήμη της προηγούμενης ζωής του, αλλά με υπερδυνάμεις, αναγκάζεται να πολεμήσει αρχικά δαίμονες και αρχαίους θεούς, μέχρι να καταλάβει την πλεκτάνη που του έχει στήσει ο Άρχοντας της Κόλασης και να στραφεί εναντίον του!!
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Ονειρευτής
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 296
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:35

Re: From «9» to «7»

Ανάρτησηαπό Ονειρευτής » 22 Φεβ 2017, 21:36

Εμένα αντίθετα μου άρεσε αυτή η ταινία (την έχω μάλιστα και στην συλλογή μου σε VHS). Πιστεύω πως ο Mark A.Z. Dippé - "Εξολοθρευτής 2: Μέρα κρίσης" (1991), "Τζουράσικ Παρκ" (1993) και "Επιστροφή στο μέλλον 2" (1989) - απέδωσε κινηματογραφικά, μια ευρηματική ιστορία αξιοπρεπώς. Οι χαρακτήρες, και ιδίως αυτή του Violator, αποδόθηκε νομίζω αρκετά πιστά στο πνεύμα του κόμικ και μάλιστα σε μια εποχή που τα special effects δεν ήταν και τόσο ανεπτυγμένα όσο είναι στις ημέρες μας (μιλάμε για μια 20ετία πίσω).
So come up to the lab, and see what's on the slab, I see you shiver with anticipation.
But maybe the rain, is really to blame, so I'll remove the cause ... but not the symptom.

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: From «9» to «7»

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 23 Φεβ 2017, 14:57

Τον τσέκαρα λίγο τον συγκεκριμένο σκηνοθέτη... Οι δουλειές του είναι ψιλομέτριες!! :))))

Και ο Spawn σκοράρει χαμηλά στην imbd, όμως θα συμφωνήσω ως προς την απόδοση των χαρακτήρων!
Εγώ προσωπικά βαρέθηκα, διότι το μεγαλύτερο μέρος της ταινίας αναλώθηκε στην εκπαίδευση του Spawn και ο χαρακτήρας του βγήκε λίγο επίπεδος...

Και μιας και μιλάμε για μεταφορά υπερ-ηρώων στην μεγάλη οθόνη, το 1944 έγινε η πρώτη μεταφορά του Captain America στον κινηματογράφο (σειρά). Εκτός από τον "πιλότο" τα υπόλοιπα επεισόδια ήταν 15λεπτα και σταματούσαν ακριβώς την ώρα που κινδύνευε ο Κάπταιν, κάτι το οποίο ήταν χαρακτηριστικό εκείνης της εποχής και σε άλλες σειρές όπως Zorro's Fighting Legion, Flash Gordon κλπ κλπ.
Βέβαια ο ήρωας δεν είχε καμια σχέση με αυτόν της Marvel, ούτε καν Στηβ Ρότζερς δεν τον έλεγαν παρολα αυτά επειδή είσαι φαν του συγκεκριμένου είδους νομίζω πως αξίζει να της ρίξεις μια ματια (συλλεκτική :χαχα: )

Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Ονειρευτής
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 296
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:35

Re: From «9» to «7»

Ανάρτησηαπό Ονειρευτής » 23 Φεβ 2017, 18:24

Νικόλας Δε Κιντ έγραψε: Βέβαια ο ήρωας δεν είχε καμια σχέση με αυτόν της Marvel, ούτε καν Στηβ Ρότζερς δεν τον έλεγαν παρολα αυτά επειδή είσαι φαν του συγκεκριμένου είδους νομίζω πως αξίζει να της ρίξεις μια ματια (συλλεκτική :χαχα: )

... και δεν είχε ασπίδα! :χαχα:

Μια ακόμα μεταφορά κόμικ στην μεγάλη οθόνη είναι οι "Watcmen", κόμικ βραβευμένο με το βραβείο Hugo και δημιουργία των Alan Moore στο σενάριο, David Gibbons στο σχέδιο και John Higgins στο χρώμα.
Το κόμικ κυκλοφόρησε από την DC Comics σε συνέχειες το 1986 - 1987 και σε άλμπουμ το 1987.
Image

Την κινηματογραφική του μεταφορά ανέλαβε ο Zack Snyder. Στο σενάριο συνεργάστηκαν, εκτός από τους δημιουργούς του κόμικ και οι David Hayter και Alex Tse. Η ταινία προβλήθηκε στις αίθουσες το 2009.


So come up to the lab, and see what's on the slab, I see you shiver with anticipation.
But maybe the rain, is really to blame, so I'll remove the cause ... but not the symptom.

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: From «9» to «7»

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 24 Φεβ 2017, 10:01

Ονειρευτή η ταινία των Watchmen μου άρεσε!

Βέβαια το κόμιξ δεν το έχω διαβάσει... :μαναι:

Οι περισσότεροι γνωστοί μου, που είχαν το είχαν διαβάσει όμως, απογοητεύτηκαν από την ταινία...
Εσένα ποια είναι η γνώμη σου;
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Ονειρευτής
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 296
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:35

Re: From «9» to «7»

Ανάρτησηαπό Ονειρευτής » 24 Φεβ 2017, 21:26

Την έχω δει αρκετές φορές Νικόλα. Σαν ταινία είναι πολύ καλή και κατά την γνώμη μου αποδίδει αρκετά πιστά το κόμικ. Βέβαια άλλο πράγμα η αναγνωστική εμπειρία ενός κόμικ και άλλο η θέαση μιας ταινίας που βασίζεται σ' αυτό - όπως άλλωστε συμβαίνει και στην κινηματογραφική μεταφορά μυθιστορημάτων (εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων).

Πιστεύω πάντως πως ο Snyder το απέδωσε όσο πιο πιστά μπορούσε, καθώς το «Watchmen» του είναι όσο βίαιο, μελαγχολικό, ηθικά αμφίρροπο, και τολμηρό ως θέμα, αλλά και ως θέαμα, συνδυάζοντας υποδειγματικά την εξεζητημένη σκηνοθετική ματιά του με το εξαιρετικό πρωτότυπο υλικό. Την θετική μου οπτική στην κινηματογραφική απόδοση του κόμικ ενισχύει και η παρουσία του Allan Moore στην συγγραφική ομάδα της ταινίας.
Όχι δεν με απογοήτευσε, εν αντιθέση με την κινηματογραφική μεταφορά του Constantine που αναφέρω παρακάτω.

Image

Μια ακόμα μεταφορά κόμικ στην μεγάλη οθόνη είναι το "Constantine" που ξεκίνησε να εκδίδεται τον Ιούλιο του 1988 (συμπληρώνοντας 300 τεύχη) από την Vertigo Comics με τον τίτλο "Hellblazer" και εν συνεχεία από την DC Comics, ενώ από τον τον Μάρτιο του 2013 συνέχισε η έκδοση του με τον ομώνυμο τίτλο ("Constantine").

Image

O John Constantine κάνει την πρώτη του εμφάνιση στο κόμικ "Swamp Thing" ( #37, Ιούνιος 1983). Το πρώτο τεύχος της σειράς κυκλοφόρησε τον Ιούλιο του 1971. Έχει επίσης εμφανιστεί και στo κόμικ "Sandman". Ο χαρακτήρας είναι κι αυτός δημιούργημα του Alan Moore με τον Rick Veitch στο σχέδιο.

Στην κινηματογραφική του μεταφορά, την σκηνοθεσία ανέλαβε ο Francis Lawrence, το σενάριο βασίστηκε στους σεναριογράφους του Hellblazer Jamie Delano και Garth Ennis, σε συνεργασία με τους Kevin Brodbin και Frank A. Cappello, ενώ τον πρωταγωνιστικό ρόλο ερμήνευσε ο Keanu Reeves ( … περιέργως γιατί ο Constantine του κόμικ είναι ξανθός)! :ωιμέ:
Η ταινία προβλήθηκε στους κινηματογράφους το 2005.


So come up to the lab, and see what's on the slab, I see you shiver with anticipation.
But maybe the rain, is really to blame, so I'll remove the cause ... but not the symptom.


Επιστροφή “Οθόνων Διάφορα”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 3 επισκέπτες