Tαινίες για μουσικούς

Αβατάρι χρήστη
Πολύνιους
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 529
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 18:21

Re: Tαινίες για μουσικούς

Ανάρτησηαπό Πολύνιους » 24 Μάι 2013, 20:58

Είδα κι εγώ το Cadillac Records μετά από την πρόταση του Ονειρευτή κ πέρασα μιάμιση ώρα ευχάριστα. Μου άρεσε η ιστορία μιας και είναι πραγματική, η καλοστημένη κ με ωραία χρώματα σκηνοθεσία, η μουσική φυσικά, ο μος ντεφ ως Chuck Berry και οι καντιλακ. :)))) Κατά τ' άλλα δεν μπορώ να πω ότι με ενθουσίασε, μου φάνηκε αρκετά βιαστική σε ορισμένα σημεία και αυτό δεν μ' άφησε να νιώσω το τελικό δράμα.
σεξ και ντραγκζ και ροκ και ρολ

Αβατάρι χρήστη
Ονειρευτής
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 296
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:35

Re: Tαινίες για μουσικούς

Ανάρτησηαπό Ονειρευτής » 25 Μάι 2013, 20:20

Σ' ευχαριστώ Πόλυ που η ανάρτηση μου στάθηκε η αφορμή να δείς την συγκεκριμένη ταινία και χαίρομαι ιδιαίτερα που ευχαριστήθηκες την προβολή της, όπως και εγώ άλλωστε.
Όσον αφορά τους προβληματισμούς σου, με βρίσκουν απολύτως σύμφωνο! :ναι:
So come up to the lab, and see what's on the slab, I see you shiver with anticipation.
But maybe the rain, is really to blame, so I'll remove the cause ... but not the symptom.

Αβατάρι χρήστη
Ονειρευτής
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 296
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:35

Re: Tαινίες για μουσικούς

Ανάρτησηαπό Ονειρευτής » 29 Ιουλ 2013, 17:48

Ποιητής, προφήτης, παράνομος, υποκριτής σταρ που ηλεκτρίζει, μάρτυρας του ροκ’ ν’ ρολ, αναγεννημένος χριστιανός – επτά διαφορετικές ταυτότητες, επτά ζωτικά όργανα στο σώμα μίας και μόνης ζωής, τόσο έντονης και πλούσιας όσο και η εποχή που την ενέπνευσε.

Το «I’ m Not There» του Todd Haynes παραγωγής 2007, είναι ένα αντισυμβατικό ταξίδι στην εποχή και τη ζωή του Robert Allen Zimmerman ο οποίος, υιοθετώντας το όνομα του αγαπημένου του ποιητή Dylan Thomas, έγινε γνωστός στο παγκόσμιο μουσικό γίγνεσθαι ως Bob Dylan.

Η ταινία είναι ένα αντισυμβατικό ταξίδι στην εποχή και τη ζωή του. Έξι διαφορετικοί ηθοποιοί υποδύονται τα προαναφερθέντα διαφορετικά πρόσωπα με διαφορετικά ονόματα, του Ντύλαν, από το δημόσιο και ιδιωτικό μέχρι το φανταστικό, πλάθοντας ένα πλούσιο και πολύχρωμο πορτρέτο για τον πολυσυζητημένο και αμφιλεγόμενο Αμερικάνο τραγουδιστή – είδωλο.

Τα "πρόσωπα" του Ντύλαν υποδύονται οι:
Jude: CATE BLANCHETT
Arthur BEN WHISHAW
Jack/pastor john : CHRISTIAN BALE
Billy: RICHARD GERE
Woddy : MARCUS CARL FRANKLIN
Robbie: HEATH LEDGER

Μια ειδική μνεία στην Cate Blanchett η οποία δεν υποδύεται απλά τον Ντύλαν, αλλά είναι ο Ντύλαν, υποψήφια άλλωστε για βραβείο Όσκαρ 2008 Β’ Γυναικείου Ρόλου και με Χρυσή Σφαίρα Β’ Γυναικείου Ρόλου για την ερμηνεία της στην συγκεκριμένη ταινία.
Μια ταινία που συνιστώ ανεπιφύλακτα.


So come up to the lab, and see what's on the slab, I see you shiver with anticipation.
But maybe the rain, is really to blame, so I'll remove the cause ... but not the symptom.

Αβατάρι χρήστη
Πολύνιους
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 529
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 18:21

Re: Tαινίες για μουσικούς

Ανάρτησηαπό Πολύνιους » 08 Σεπ 2013, 13:11

What's love got to do with it (1993)

Πρόκειται για την ιστορία της Tina Turner, πώς γνώρισε τον Ike Turner το '58 και την έβαλε στον χώρο του τραγουδιού, πώς έγιναν μαζί αυτό το θρυλικό ζευγάρι, με τις τόσες επιτυχίες, ενώ παράλληλα την κακοποιούσε καθόλη τη διάρκεια της σχέσης τους και εντέλει πώς κατάφερε να ελευθερωθεί απ' αυτόν και να συνεχίσει μια επιτυχημένη σόλο καριέρα.
Η ταινία βασίζεται στο αυτοβιογραφικό βιβλίο της Tina Turner, "I, Tina", επομένως ό,τι δείχνει η ταινία αντιστοιχεί στα πραγματικά γεγονότα (όπως τα βίωσε/θυμόταν/έγραψε, τέλος πάντων, η Τίνα) κι αυτό είναι στα συν. Σκηνοθετικά είναι απλή, στο κλασικό στυλάκι αμερικάνικης βιογραφικής ταινίας και οι ηθοποιοί πολύ καλοί και η Angela Bassett (Tina) και ο Laurence Fishburne (Ike).

Όσον αφορά την ιστορία της, αυτό που μου έκανε εντύπωση για ακόμη μια φορά, είναι ότι , τουλάχιστον εμένα, μου είχε δημιουργηθεί η εικόνα πως η Τίνα ήταν ένα αδύναμο πλάσμα που δεν μπορούσε να ξεφύγει από τα χέρια του κτήνους, ενώ μετά την ταινία, βλέποντας πόσες ψυχικές κ σωματικές αντοχές είχε (τύπου την σάπιζε στο ξύλο κ μετά εκείνη στη σκηνή τα έδινε όλα) και πόσο έδινε απ' την αρχή τα πάντα αρκεί να είναι μαζί του, κατέληξα ότι η ίδια πάνω απ' όλα δε σεβόταν τον εαυτό της κ άφηνε αυτή τη κατάσταση. Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι ο Ike δεν ήταν ο μαλάκας του αιώνα - δεν μπορώ άλλο να ακούω μόνο αυτό σαν σχόλιο για τη σχέση τους. Πρέπει πάνω απ' όλα να καταλάβουμε ότι η γυναίκα δεν είναι αδύναμη, μπορεί να ελέγξει τις καταστάσεις κ πρέπει να σέβεται η ίδια τον εαυτό της, όχι να περιμένει από τον άλλον να μην είναι μαλάκας. Χμ.. :ιδέα:
σεξ και ντραγκζ και ροκ και ρολ

Αβατάρι χρήστη
Ονειρευτής
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 296
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:35

Re: Tαινίες για μουσικούς

Ανάρτησηαπό Ονειρευτής » 08 Σεπ 2013, 21:01

Έχω δει την συγκεκριμένη ταινία Πολύνιους και μου άρεσε ιδιαίτερα, τόσο από ερμηνευτικής όσο και από σκηνοθετικής σκοπιάς. Από κει και πέρα όσον αφορά τον προβληματισμό σου επί του θέματος έχω μόνο να πω, πως μπορεί να ήταν έτσι όπως τον χαρακτηρίζεις ο Ike, δεν παύει όμως να θεωρείται μέχρι σήμερα ένας από τους μεγαλύτερους συνθέτες της R&B με πλειάδα επιτυχιών στο ενεργητικό του και να σου θυμίσω επίσης πως αν δεν ήταν αυτός η Τίνα πιθανόν να τραγουδούσε μέχρι σήμερα σε εκκλησίες, gospel ύμνους.
Ίσως αυτός και να ήταν ο βασικός λόγος που παρέμενε για όσο καιρό παρέμεινε κοντά του, υφιστάμενη ότι υπέστη.

Τιμής ένεκεν λοιπόν για τον Ike και την Tina, που μας θύμισες μ' αυτή την ταινία ... "Nutbush city limits"! :)


So come up to the lab, and see what's on the slab, I see you shiver with anticipation.
But maybe the rain, is really to blame, so I'll remove the cause ... but not the symptom.

Αβατάρι χρήστη
Πολύνιους
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 529
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 18:21

Re: Tαινίες για μουσικούς

Ανάρτησηαπό Πολύνιους » 08 Σεπ 2013, 22:00

Ονειρευτής έγραψε:Έχω δει την συγκεκριμένη ταινία Πολύνιους και μου άρεσε ιδιαίτερα, τόσο από ερμηνευτικής όσο και από σκηνοθετικής σκοπιάς. Από κει και πέρα όσον αφορά τον προβληματισμό σου επί του θέματος έχω μόνο να πω, πως μπορεί να ήταν έτσι όπως τον χαρακτηρίζεις ο Ike, δεν παύει όμως να θεωρείται μέχρι σήμερα ένας από τους μεγαλύτερους συνθέτες της R&B με πλειάδα επιτυχιών στο ενεργητικό του και να σου θυμίσω επίσης πως αν δεν ήταν αυτός η Τίνα πιθανόν να τραγουδούσε μέχρι σήμερα σε εκκλησίες, gospel ύμνους.
Ίσως αυτός και να ήταν ο βασικός λόγος που παρέμενε για όσο καιρό παρέμεινε κοντά του, υφιστάμενη ότι υπέστη.


Εννοείται ο Ike ήταν τεράστιος και αυτό είναι άσχετο με το πώς ήταν στις σχέσεις του. Και συμφωνώ και πως η Tina χωρίς αυτόν δεν θα ήταν η "Tina Turner", όπως επίσης ότι είχε λόγους να μείνει κοντά του και γι' αυτό δεν θεωρώ και δίκαιο το πώς αργότερα τον αντιμετώπισε σαν κτήνος εκείνη και γενικότερα ο κόσμος (τουλάχιστον σύμφωνα μ' αυτά που δείχνει η ταινία και μ' αυτά που έχω ακούσει/διαβάσει).
Τέλειο είναι το τραγούδι, γενικά τρελαίνομαι με ike&tina !!
σεξ και ντραγκζ και ροκ και ρολ

Αβατάρι χρήστη
Ονειρευτής
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 296
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:35

Re: Tαινίες για μουσικούς

Ανάρτησηαπό Ονειρευτής » 08 Σεπ 2013, 22:17

Πολύνιους έγραψε:.... και γι' αυτό δεν θεωρώ δίκαιο το πώς αργότερα τον αντιμετώπισε σαν κτήνος εκείνη και γενικότερα ο κόσμος (τουλάχιστον σύμφωνα μ' αυτά που δείχνει η ταινία και μ' αυτά που έχω ακούσει/διαβάσει).


... μα καλή μου Πόλυ ποιός είπε πως είναι δίκαιος ο κόσμος; ... πως είναι δίκαιη η ζωή; ... :ωιμέ:
So come up to the lab, and see what's on the slab, I see you shiver with anticipation.
But maybe the rain, is really to blame, so I'll remove the cause ... but not the symptom.

Αβατάρι χρήστη
Πολύνιους
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 529
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 18:21

Re: Tαινίες για μουσικούς

Ανάρτησηαπό Πολύνιους » 08 Σεπ 2013, 23:35

Ονειρευτής έγραψε:
Πολύνιους έγραψε:.... και γι' αυτό δεν θεωρώ δίκαιο το πώς αργότερα τον αντιμετώπισε σαν κτήνος εκείνη και γενικότερα ο κόσμος (τουλάχιστον σύμφωνα μ' αυτά που δείχνει η ταινία και μ' αυτά που έχω ακούσει/διαβάσει).


... μα καλή μου Πόλυ ποιός είπε πως είναι δίκαιος ο κόσμος; ... πως είναι δίκαιη η ζωή; ... :ωιμέ:


Κανείς, ομως με απασχολει η θέση της γυναίκας κ γι αυτο τα λεω αυτα που λεω, γιατι πιστευω οτι με το να κραταει αυτη τη σταση ο κοσμος απεναντι σε μια τετοια σχεση ("καημένη" Tina - "κτήνος" Ike) μειώνεται η θέση της γυναίκας!
σεξ και ντραγκζ και ροκ και ρολ

Αβατάρι χρήστη
Πολύνιους
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 529
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 18:21

Re: Tαινίες για μουσικούς

Ανάρτησηαπό Πολύνιους » 06 Φεβ 2014, 15:01

Searching for Sugar Man (2012) (η παρουσίαση). Όχι απλά μου κόλλησε το τραγούδι, το τραγουδάω όλη μέρα. siiiiiiiiilver maaaagic ships you carry, jumpers cokeeeeeee sweet mary janeeeeeeeeeee :))))
σεξ και ντραγκζ και ροκ και ρολ

Αβατάρι χρήστη
Πολύνιους
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 529
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 18:21

Re: Tαινίες για μουσικούς

Ανάρτησηαπό Πολύνιους » 14 Μάρ 2014, 02:52

Βάζουμε και τα ντοκιμαντέρ άραγε; :χμ: *
Υπάρχει αυτό το καταπληκτικό για την ζωή του Daniel Johnston, "The Devil and Daniel Johnston" (2005) για την μανιοκαταθλιπτική και ιδιοφυή και απίστευτη προσωπικότητα του μουσικού κυρίως κ γενικά καλλιτέχνη Daniel Johnston.
Image


*βάλαμε το χμ τέλεια :πάνω:
σεξ και ντραγκζ και ροκ και ρολ


Επιστροφή “Οθόνων Διάφορα”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες