Συγκινητικές σκηνές σε ταινίες

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Συγκινητικές σκηνές σε ταινίες

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 11 Απρ 2013, 15:14

Προσοχή: στο νήμα αυτό αποκαλύπτεται το τέλος από πολλές ταινίες!
--------------------------------------------------------------------------


"Ένας Νομοταγής Πολίτης" (1974) του Ερρίκου Θαλασσινού με τον Μουστάκα.

Από αυτήν την ταινία είναι το υπέροχο τραγούδι "Άνοιξε το Παράθυρο να Μπει" σε στίχους Ερ. Θαλασσινού, μουσική Χατζηνάσιου και με την όμορφη φωνή του Αντώνη Καλογιάννη.

Μια από τις πιο συγκινητικές στιγμές, για εμένα, το κλείσιμο της ταινίας. Μαζί με αυτό το υπέροχο τραγούδι με τους υπέροχους στίχους.

(προειδοποίηση: αυτό το βιντεάκι ξεκινάει με τα γράμματα τίτλου της αρχής αλλά έπειτα έχει την τελευταία σκηνή της ταινίας..)




:λυγμ:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Γλωσσολάγνος
Κοινωνός
Αναρτήσεις: 21
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 22:04

Re: Συγκινητικές σκηνές σε ταινίες

Ανάρτησηαπό Γλωσσολάγνος » 11 Απρ 2013, 17:51

Πρώτη φορά στη ζωή μου την ακούω αυτήν την ταινία! Κι αφού παίζει ο Μουστάκας, ένας λόγος παραπάνω για να τη δω. :)

Η δική μου πιο συγκινητική σκηνή του ελληνικού κινηματογράφου βρίσκεται στην Κάλπικη λίρα (1955) του Γιώργου Τζαβέλλα. Οι τέσσερις άσχετες μεταξύ τους ιστορίες της ταινίας έχουν ως κοινό σημείο αναφοράς την εν λόγω λίρα, η οποία μπλέκεται στη ζωή των ηρώων και την επηρεάζει. Στην τρίτη ιστορία, η Φανίτσα (Μαρία Καλαμιώτη), ένα φτωχό κοριτσάκι ορφανό από πατέρα, προσπαθεί πουλώντας λουλούδια να βοηθήσει την άρρωστη μάνα του να τα βγάλει πέρα οικονομικά. Μια μέρα βρίσκει κάτω στο πεζοδρόμιο την κάλπικη λίρα και κάνει μεγάλες χαρές με τη μάνα της γιατί πιστεύουν ότι θα καταφέρουν όχι μόνο να πληρώσουν τα ενοίκια που χρωστούν στον σπαγγοραμμένο ιδιοκτήτη του σπιτιού (Ορέστης Μακρής), αλλά και να κάνουν αξιοπρεπώς πρωτοχρονιά.
Το βράδυ, η Φανίτσα κι ο ιδιοκτήτης συναντιούνται τυχαία. Η μικρή τού λέει για τη λίρα που βρήκε, αλλά παραπονιέται ότι δεν της την εξαργυρώνει κανένας καταστηματάρχης γιατί είναι κάλπικη. Ο σπαγγοραμμένος δεν αργεί να λυγίσει: εξαργυρώνει αυτός τη λίρα στη Φανίτσα, και της ζητά να την υιοθετήσει, αφού δεν κατάφερε ποτέ ν' αποκτήσει παιδιά.



Αβατάρι χρήστη
Άνθρωπος Χωρίς Όνομα
Μύστης
Αναρτήσεις: 100
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 22:04

Re: Συγκινητικές σκηνές σε ταινίες

Ανάρτησηαπό Άνθρωπος Χωρίς Όνομα » 11 Απρ 2013, 22:03

Αντρέι Κοντσαλοφσκι - Το τρενο της μεγαλης φυγής.
... η σκηνη (φιναλε) που όσες φορες και να την δω, με παιρνουν τα "ζουμιά" και κανεις δεν καταλαβαινει το γιατί ...


There's Two Kind of People, my friend, Those With Loaded Guns and Those Who Dig

Αβατάρι χρήστη
Βαλεντίν
Μύστης
Αναρτήσεις: 109
Εγγραφή: 02 Απρ 2013, 20:48

Re: Συγκινητικές σκηνές σε ταινίες

Ανάρτησηαπό Βαλεντίν » 13 Απρ 2013, 20:29

Ο "Νομοταγής πολίτης"πρέπει να έχει αγγίξει πολλούς τελικά.Δεν το περίμενα.Χρόνια με δούλευε η αδερφή μου γιατί την είχαμε δει στην τηλεόραση μικρές και είχα σπαράξει.Αυτό το βλέμμα του Μουστάκα σε συνδιασμό με την μουσική,έχει κάθε φορά τα ίδια αποτελέσματα!

Αβατάρι χρήστη
Τραβιατα
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 380
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 23:12

Re: Συγκινητικές σκηνές σε ταινίες

Ανάρτησηαπό Τραβιατα » 13 Απρ 2013, 20:57

Jack's death




The Notebook - Closing Scene


Αβατάρι χρήστη
Αμελί
Κοινωνός
Αναρτήσεις: 34
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:58

Re: Συγκινητικές σκηνές σε ταινίες

Ανάρτησηαπό Αμελί » 14 Απρ 2013, 16:49

Αχ Τραβιάτα είδα και πρόσφατα τον Τιτανικό και είμαι μες στο κλίμα...
Πάντως εμένα πιο πολύ από όλα στην ταινία με συγκίνησε η σκηνή που ενώ το πλοίο βυθιζότανε, ένα ζευγάρι ηλικιωμένων είχε ξαπλώσει αγκαλιασμένο σφιχτά στο κρεβάτι και περίμενε υπομονετικά τη συνέχεια.... Όπως και μια μητέρα που έλεγε παραμύθια στα παιδάκια της για να κοιμηθούν...




Και από τον Τζακ και τη Ρόουζ, πιο συγκινητική βρήκα αυτή τη σκηνή: (η ανάλυση είναι λίγο χάλια αλλά δε την βρήκα σε καλύτερη ποιότητα)



Αβατάρι χρήστη
Σινεφίλ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 411
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 15:16

Re: Συγκινητικές σκηνές σε ταινίες

Ανάρτησηαπό Σινεφίλ » 15 Απρ 2013, 00:19

Αμελί έγραψε:Πάντως εμένα πιο πολύ από όλα στην ταινία με συγκίνησε η σκηνή που ενώ το πλοίο βυθιζότανε, ένα ζευγάρι ηλικιωμένων είχε ξαπλώσει αγκαλιασμένο σφιχτά στο κρεβάτι και περίμενε υπομονετικά τη συνέχεια.... Όπως και μια μητέρα που έλεγε παραμύθια στα παιδάκια της για να κοιμηθούν...





:κλαψ: :λυγμ:

Και για μένα τα πιο σπαρακτικά λεπτά όλης της ταινίας. :(

Αβατάρι χρήστη
Αλίκη
Μύστης
Αναρτήσεις: 180
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:33
Επικοινωνία:

Re: Συγκινητικές σκηνές σε ταινίες

Ανάρτησηαπό Αλίκη » 15 Απρ 2013, 00:23

Το νήμα είναι τίγκα στα σπόιλερ :ρ

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Συγκινητικές σκηνές σε ταινίες

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 15 Απρ 2013, 00:51

πράγματι, το πιο σποϊλεράτο νήμα των φορουμικών αιώνων.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Αμελί
Κοινωνός
Αναρτήσεις: 34
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:58

Re: Συγκινητικές σκηνές σε ταινίες

Ανάρτησηαπό Αμελί » 15 Απρ 2013, 01:31

Αλίκη έγραψε:Το νήμα είναι τίγκα στα σπόιλερ :ρ



χαχαχαχα όντως :χαχαχα:


Επιστροφή “Οθόνων Διάφορα”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες