Κλισέ: εφημερίδες και ειδήσεις

Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 355
Εγγραφή: 17 Ιούν 2013, 17:32

Κλισέ: εφημερίδες και ειδήσεις

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 06 Απρ 2018, 09:59

Κυρίως παρακολουθώντας χιουμοριστικά καρτουν αλλά και κωμωδίες/παρωδίες, παρατήρησα οτι υπαρχουν καποια κλισε όποτε εμφανιζονται ειδησεις. Το κλισε ειναι τοσο πολυ ανανγωρισιμο και επαναλαμβανομενο, που νομιζω οτι αποτελει ενα χιουμοριστικο στανταρ, ισως παρωδει ενα κλισε που παρατηρουταν σε παλιοτερες ταινιες.

Αυτο το μοτιβο εχει για παραδειγμα να ερχεται απο το βαθος, στροβιλιζομενο, ενα εξωφυλλο εφημεριδας, και να ερχεται κοντα στην οθονη, με τις ειδησεις που προκαλεσε το γεγονος που βλεπαμε.

Επισης οταν εμφανιζονται δημοσιογραφοι σε ειδησεις, παιζει μια χαρακτηριστική 'μουσικη ειδησεων' (τι-τι-τιριτιρι-τι-τι-τιριτιρι).

Ελπιζω να καταλαβαινετε σε τι αναφερομαι :)))) Χαρακτηριστικο παραδειγμα ειναι η ταινια Airplane.

Εχω απορια λοιπον, απο που μπορει να ξεκνησε αυτο το κλισε; Ειναι μηπως παρωδια μιας τεχνικης που υπηρχε πχ. σε παλιες σοβαρες ταινιες;
Είμαι στην πολύ φάση δικέ μου, αλλά εσύ ξηγιέσαι στο αλλιώς και μου τη βγαίνεις με κόκκινο να πούμε! -- Γιάννης Δαλιανίδης, 1980ς

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Κλισέ: εφημερίδες και ειδήσεις

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 06 Απρ 2018, 11:36

χμ... Για κάποιον λόγο αυτό με την εφημερίδα που στροβιλίζεται κι έρχεται σε πρώτο πλάνο, πάντα φανταζόμουν πως ήταν κάτι που έπαιζε στους παλιούς αμερικανικούς κινηματογράφους, τότε που ο κόσμος ενημερωνότανε καί από εκεί. Αλλά φυσικά, είναι απλά η προσωπική μου (μάλλον πλανεμένη) εντύπωση.

:χμ:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 355
Εγγραφή: 17 Ιούν 2013, 17:32

Re: Κλισέ: εφημερίδες και ειδήσεις

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 06 Απρ 2018, 13:12

Ααα, πολυ λογικη υποθεση.

Εντοπισα αυτο το αρθρο απο το TV Tropes. Απο αυτα που λεει, μαλλον το Spinning Paper ξεκινησε σαν κλισε απο τις παλιες b-movies ενω σημερα χρησιμοποιειται (προφανως) για σατιρικο εφε
Είμαι στην πολύ φάση δικέ μου, αλλά εσύ ξηγιέσαι στο αλλιώς και μου τη βγαίνεις με κόκκινο να πούμε! -- Γιάννης Δαλιανίδης, 1980ς


Επιστροφή “Οθόνων Διάφορα”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Google [Bot] και 3 επισκέπτες