Ταινίες με σωσίες

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Ταινίες με σωσίες

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 13 Ιαν 2018, 00:05

Φάρε κι εγώ αυτήν του 26 θα σου έλεγα αν το αποφασίσεις. Προτιμώ του 13 για μια σκηνή, αλλά δεν με ικανοποίησε τόσο ως σύνολο. Του 35 την είδα γιατί την σκηνοθέτησε ο Robison, του οποίου είναι και το λατρεμένο Warning Shadows (1923) και αν είναι να δεις κάτι δικό του, σίγουρα δες αυτό.

Χήθκλιφ, θα έλεγα ότι για μένα μεγαλύτερη αβλεψία ήταν ο Ταρκόφσκι, αλλά ενώ γρήγορα σκέφτηκα κάποιες, στη συνέχεια προσπάθησα να τις εντοπίσω βάση χώρας. Ο Γερμανικός εξπρεσιονισμός ήταν άμεσα η πρώτη μου σκέψη και ακόμη και τώρα νιώθω ότι υπάρχουν διάφορες που μου διαφεύγουν. Τσεχοσλοβακία και Πολωνία ακολούθησαν, αλλά μετά το χάος. Ιταλία, Ισπανία ούτε καν μου πέρασαν από το μυαλό, κάτι που θα μπορούσα να πω ακόμη και για Γαλλία, Ιαπωνία και όταν ήρθε στο μυαλό μου η Σοβιετική Ένωση, άμεσα την διέγραψα, σκεπτόμενος ότι δεν έφτιαχναν τέτοια έργα :ωιμέ:

Το Wilczyca δεν υπήρχε πιθανότητα να το βρω και με εντυπωσίασες που τα κατάφερες - αν θυμάμαι καλά το είχαμε δει την ίδια εποχή. Δεν το θυμήθηκα ούτε καν όταν το ανέφερες και χρειάστηκε να τσεκάρω λίγο την αρχή. Θα ήθελα πολύ να μπορούσα να το ξαναδώ, αλλά οι τρεις- τέσσερις σκηνές που θυμάμαι ξεκάθαρα με αποτρέπουν και απορώ πραγματικά πως καταφέρνεις και το κάνεις με κάτι τόσο αγαπημένο όπως ο Ζουλάφσκι. Αλλά αφού τα καταφέρνεις τόσο καλά, υπάρχει λόγος να σου θυμίσω ποια ξέχασες; :ρ

Νικόλα, ενδιαφέρον το νέο σου αβατάριο. Θα τον θεωρούσα αρκούντως επιβλητικό, σχεδόν ορλοκικά επιβλητικό, αν δεν είχε αυτή τη γλάστρα για καπέλο :))))

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Ταινίες με σωσίες

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 13 Ιαν 2018, 11:26

Μυρμηγκοφάγε δεν είναι γλάστρα, είναι φέσι!! :))))

Δυστυχώς ο Κάρλοφ στην συγκεκριμένη ταινία ως Άρνταθ Μπέι φορούσε συνεχώς την γλασ... εεεεε το φέσι του!
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Ταινίες με σωσίες

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 13 Ιαν 2018, 15:01

Από Μπόρις (που σιγά μην τον αναγνώριζα) το μόνο που έχω δει είναι το Scarface του 32. Αλλά θα μπορούσα να ρίξω το “Black Sabbath” και να τον συνδυάσω με τον Bava. Τι λες; :))))

Αβατάρι χρήστη
Χήθκλιφ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 435
Εγγραφή: 30 Σεπ 2013, 03:14

Re: Ταινίες με σωσίες

Ανάρτησηαπό Χήθκλιφ » 14 Ιαν 2018, 10:28

Μυρμηγκοφάγε Για μένα ήταν η peppermint frappe λόγω του φινάλε...
μια που εκεί η σωσίας (η οποία είναι κανονικός άνθρωπος και όχι αντίγραφο) χρησιμοποιείται για να αντιγράψει και να υποκαταστήσει εν τέλει το γνήσιο)
όχι επειδή την προτιμώ από το αριστούργημα του Ταρκόφσκι (το οποίο δεν θέλεις να σου πω πόσες φορές το έχω δει), αφού αμφότερες είναι λατρεμένες. Κι επειδή σίγουρα υπάρχουν πολλές που σου διαφεύγουν μέσα στις αναρίθμητες (και δυστυχώς συχνά δυσπρόσιτες) ταινίες που έχεις δει, όποτε θυμηθείς κι άλλους τίτλους μην αμελήσεις σε παρακαλώ να τους μοιραστείς - μην τους κρατήσεις μόνο για τον εαυτό σου και μας στερήσεις πέρα από τις ίδιες τις (αδιαμφισβήτητα άγνωστες) ταινίες, την ευκαιρία να απολαύσουμε την φωτογραφική ματιά σου..

Την Wilczyca την είδαμε πράγματι την ίδια εποχή, με μια - δυο μέρες διαφορά. Ωστόσο, από τότε την έχω ξαναδεί καθότι μου άρεσε πολύ, ίσως γι'αυτό να μου ήταν ευκολότερο να την ανασύρω από την μνήμη μου (είμαι πάντως περίεργη για ποιες σκηνές μιλάς, και αν σου είναι δύσκολο επειδή τις βρήκες ενοχλητικές ή το αντίστροφο). Όσο για τις λατρεμένες, το έχουμε ξανασυζητήσει κάπου, ο μόνος λόγος που δεν τις βλέπω συχνότερα (μολονότι το χρειάζομαι σαν κάποιου είδους φόρτιση) είναι το άγχος να προλάβω να γνωρίσω όσες περισσότερες μπορώ.

(Τώρα αναρωτιέμαι αν θα ταίριαζαν στο νήμα καταχωρήσεις
τύπου panna a netvor
όπου ο όποιος σωσίας εμφανίζεται μόνο σε κάποιο πορτραίτο ή σε φωτογραφία..)
"Parce que moi je rêve, moi je ne le suis pas.."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Ταινίες με σωσίες

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 14 Ιαν 2018, 10:34

Θα ταίριαζαν θα ταίριαζαν!! :ναι:
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Χήθκλιφ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 435
Εγγραφή: 30 Σεπ 2013, 03:14

Re: Ταινίες με σωσίες

Ανάρτησηαπό Χήθκλιφ » 14 Ιαν 2018, 10:39

Θα το σκεφτώ λοιπόν και θα επανέλθω με νέους τίτλους... (όντως ορλοκικό το αβατάριο Νικόλα!)
"Parce que moi je rêve, moi je ne le suis pas.."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Ταινίες με σωσίες

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 14 Ιαν 2018, 10:46

Χήθκλιφ, εσύ και ο Μυρμηγκοφάγος αυξήσατε κατά πολύ την wanna watch λίστα μου ...
Θέλω να προλάβω να τις δω όλες! Πάει... Θα εξαφανιστώ από τον κόσμο... :))))

Χήθκλιφ μου άρεσε κι εμένα σαν εικόνα ο Κάρλοφ. Τσέκαρε αν θες και την σχετική ταινία.
Δεν έχω προσδοκίες πως θα σου αρέσει μιας και εμένα μου άρεσε για εντελώς προσωπικούς λόγους, αλλά σας σύνολο δεν θα σε απογοητεύσει. Θαρρώ...
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Χήθκλιφ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 435
Εγγραφή: 30 Σεπ 2013, 03:14

Re: Ταινίες με σωσίες

Ανάρτησηαπό Χήθκλιφ » 14 Ιαν 2018, 11:01

Θα την δω την ταινία, άλλωστε με εκείνη την εποχή του κινηματογράφου δεν είμαι τόσο εξοικειωμένη... (πάντως βλέπω ότι ήδη δημιούργησες μια τάση με το φέσι κι ας είχε ενδοιασμούς αρχικά ο Μυρμηγκοφάγος.. τελικά την λάτρεψε την γλάστρα :χαχα: )
"Parce que moi je rêve, moi je ne le suis pas.."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Ταινίες με σωσίες

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 14 Ιαν 2018, 11:05

Σε παρακαλώ όμως μην βάλεις κι εσύ φέσι. Δεν θα σου πηγαίνει!! :χαχα:
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Χήθκλιφ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 435
Εγγραφή: 30 Σεπ 2013, 03:14

Re: Ταινίες με σωσίες

Ανάρτησηαπό Χήθκλιφ » 14 Ιαν 2018, 11:33

Θα έσπευδα, αλλά όσο κι αν ψάχνω στην γκαρνταρόμπα μου, βρίσκω κυρίως ημίψηλα..
το αμέσως πιο κοντινό οπτικά ήταν αυτό:
Image :χαχα:
"Parce que moi je rêve, moi je ne le suis pas.."


Επιστροφή “Οθόνων Διάφορα”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες