Ποιητική άδεια σε... υπότιτλους

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Ποιητική άδεια σε... υπότιτλους

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 07 Οκτ 2017, 15:59

Σήμερα που τους υπότιτλους για τις διάφορες ταινίες και σειρές τους σκαρώνει ο κάθε πιστιρικάς, βλέπεις διάφορα. Κάποια νόστιμα, κάποια κουραστικά.

Έτσι, σίγουρα έχει χιούμορ το "Πλάκα, με κάνεις;!" σαν απόδοση του "Are you kidding me?!" που κάπου το έχω τύχει :))))

Δυστυχώς, κάθισα μια μέρα να δω μια ταινία, με τον γιο μου, και οι υπότιτλοι ήταν απαράδεκτοι. Γεμάτοι βρισιές, που δεν υπήρχαν απαραίτητα στο στόμα των ηθοποιών, κι εξέθεταν το παιδί μου αχρείαστα σε μια άσχημη γλώσσα από έναν υποτιτλιστή υπέρμετρα και κουραστικά επεμβατικό και φλύαρο. Πόσο σημαντικό να ξέρει κανείς να μένει μέσα στο όριο.

Έβλεπα, όμως, εχθές την ταινία Baby Driver, κυρίως γιατί πίστευα πως θα αρέσει στον γιο μου (και παρότι η βία την καθιστά κάπως ακατάλληλη για ανηλίκους, το κακότεχνο σενάριο μόνο ένας ανήλικος θα μπορούσε να το δεχτεί αγόγγυστα) κι εκεί είχε το εξής ωραίο. Συστήνονται ένα αγόρι με ένα κορίτσι, ψιλοφλερτάροντας.

Λέει η κοπελίτσα:

My sister's name is Mary. She has got all the songs:
"Mary, Mary, where you goin' to?"
"Proud Mary keep on burnin'."
"The Wind Cries Mary."


Μεταφράζει ο υποτιτλιστής:

Η αδερφή μου λέγεται Μαρία. Όλα τα τραγούδια γι' αυτή λένε.
Το "Μαρία, Μαράκι, Μαριώ" του Στέλιου Ρόκκου.
Το "Yassou Maria" του Σαρμπέλ.
Το "Μαράκι" από Γιοκαρίνη.


:)))

Ας καταθέτουμε σε αυτό το νήμα υποτιτλιστικές καλλιτεχνίες. :ναι:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Ποιητική άδεια σε... υπότιτλους

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 08 Οκτ 2017, 12:00

Ωραίο θεματάκι!

Έχω δει τέτοιες αυθαιρεσίες του μεταφραστή άπειρες φορές!
Απλά τώρα δεν τις θυμάμαι... :))))

Μόλις δω κάτι θα το καταθέσω.
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice


Επιστροφή “Οθόνων Διάφορα”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 3 επισκέπτες