Ταινια οπου "η γκόμενα" ειναι μεγαλυτερη

Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 355
Εγγραφή: 17 Ιούν 2013, 17:32

Ταινια οπου "η γκόμενα" ειναι μεγαλυτερη

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 04 Ιουλ 2017, 23:57

Λοιπον ξερω οτι υπαρχουν ταινιες που σπανε το κατεστημενο οτι ο αντρας πρεπει να ειναι μεγαλυτερος απο τη γυναικα. Οι ταινιες αυτες ομως επι το πλειστον εχουν αυτο ως κεντρικο θεμα οτι "μια μεγαλυτερη τα φτιαχνει με ενα νεαρο και οι συνεπειες αυτου" οπως πχ η 40αρα και ο Πρωτάρης.

Αναρωτιεμαι ομως αν υπαρχει καποια ταινια οπου ισχυει αυτο, αλλα η διαφορα ηλικιας δεν παρουσιαζεται σαν το κεντρικο θεμα, και δεν αποτελει καποια "αντιθεση" ή "πρόβλημα".

Φανταστειτε πχ καποια αισθηματικη ταινια οπου, αντι οι πρωταγωνιστες να ειναι συνομιλικοι, απλα η γυναικα να ειναι μεγαλυτερη... να αναφερεται καπου αυτο, αλλα να τελειωνει εκει και να υπαρχει μια φυσιολογικη σχεση. Ή να υπαρχει μια ταινια δρασης οπου αντι ο good guy να κερδιζει ενα πιπινι, να κερδιζει μια κοπελα μεγαλυτερη του και στο τελος να χανονται στο ηλιοβασιλεμα. Υπαρχει κατι τετοιο;
Είμαι στην πολύ φάση δικέ μου, αλλά εσύ ξηγιέσαι στο αλλιώς και μου τη βγαίνεις με κόκκινο να πούμε! -- Γιάννης Δαλιανίδης, 1980ς

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: Ταινια οπου "η γκόμενα" ειναι μεγαλυτερη

Ανάρτησηαπό Θεατής » 05 Ιουλ 2017, 01:27

Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...

Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 355
Εγγραφή: 17 Ιούν 2013, 17:32

Re: Ταινια οπου "η γκόμενα" ειναι μεγαλυτερη

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 05 Ιουλ 2017, 02:00

Χμναι... η ταινια αυτη ειναι βιογραφική βεβαια, οποτε η διαφορα ηλικιας αναγεται σε ιστορικα γεγονοτα και οχι σε σεναριακη επιλογη (που θα ειχε πιο ενδιαφερον).
Είμαι στην πολύ φάση δικέ μου, αλλά εσύ ξηγιέσαι στο αλλιώς και μου τη βγαίνεις με κόκκινο να πούμε! -- Γιάννης Δαλιανίδης, 1980ς

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Ταινια οπου "η γκόμενα" ειναι μεγαλυτερη

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 05 Ιουλ 2017, 12:04

Αναρωτιέμαι εάν η έμπενευσή σου για το θέμα είναι ο Μακρόν κι η γυναίκα του, που μοιαζει να ταιριάζει στο προφιλ της ερώτησης.

Εμένα μου έρχεται στο μυαλό "Το Κορίτσι με το Τατουάζ", το βιβλίο, όπου ο δημοσιογράφος εκεί που πάει τα μπλέκει με μια αρκετά μεγαλύτερη (καλά δεν θυμάμαι; ) Νομίζω πως το είχαν συμπεριλάβει στην σουηδική ταινία. Ίσως καί στην αμερικάνικη.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Τόνιασινε
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 410
Εγγραφή: 06 Οκτ 2016, 12:52

Re: Ταινια οπου "η γκόμενα" ειναι μεγαλυτερη

Ανάρτησηαπό Τόνιασινε » 05 Ιουλ 2017, 12:09

Νομίζω πως πιο εύκολα θα βρεις τέτοιες ταινίες εκτός αμερικάνικου σινεμά, ο οποίος πατάει συνήθως σε στερεότυπα αλλά ακόμα & όταν "σπάει" τον κανόνα φροντίζει να το κάνει επιδεικτικά..

The piano teacher (2001) , του Michael Haneke

Elle (2016), του Paul Verhoeven
(Συμπτωματικά & οι δύο με την Isabelle Huppert :)) )

Σε ταινίες του Αλμοδοβάρ, επίσης, θα βρεις πολλές αναφορές σε σχέσεις μεγαλύτερων γυναικών με μικρότερους άντρες, χωρίς να δίνεται έμφαση σ' αυτό (όπως στο "Καυτή σάρκα")

& γενικά υπάρχουν & άλλες, αλλά δεν είναι τόσο πολλές, επειδή συνήθως για να φανεί η ηλικιακή διαφορά, θα πρέπει να είναι μεγάλη & προφανώς να παίζει καθοριστικό ρόλο στην εξέλιξη του σεναρίου..

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Ταινια οπου "η γκόμενα" ειναι μεγαλυτερη

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 05 Ιουλ 2017, 12:15

The reader (2008)

Αν και δεν την θυμάμαι τόσο καλά... :)
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Ταινια οπου "η γκόμενα" ειναι μεγαλυτερη

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 06 Ιουλ 2017, 03:09

Δύσκολη ερώτηση. Και το ότι οι προϋποθέσεις που μας θέτεις δεν βοηθούν στην απομνημόνευσή τους την κάνει ακόμη δυσκολότερη. Ίσως τα πιο κοντινά που έχω να είναι τα:

Carriage to Vienna (1966)
Les enfants du paradis (1945)

Και αν και είμαι σχεδόν βέβαιος (ειδικά στο πρώτο) ότι δεν υπάρχουν αναφορές στην ηλικιακή διαφορά της σχέσης, θα έλεγα ότι απέχουν πολύ από το μοτίβο που περιγράφεις. Αλλά κατά κάποιον τρόπο αυτό μου ακούγεται καλό και είναι και οι δυο ταινίες που με εξαιρετική άνεση προτείνω.

Μιας και το θυμήθηκα, τι έκανες με τους Ινκας, τον Ίντι και τους θησαυρούς; βρήκες κάτι που σου άρεσε; :ρ

Φάρε, έχοντας δει μόνο τη Σουηδική δεν μπορώ να θυμηθώ κάτι, αλλά ίσως φταίει και το ότι δεν μου άρεσε καθόλου :χαχα:

Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 355
Εγγραφή: 17 Ιούν 2013, 17:32

Re: Ταινια οπου "η γκόμενα" ειναι μεγαλυτερη

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 06 Ιουλ 2017, 11:07

Βασικα σκεφτηκα οτι οι ηλικιες απο 28 μεχρι 50 εχουν καπως ομογενοποιηθει, και το προσεξα και στo How I met your mother οπου οι ηθοποιοι που παιζουν τον Μαρσαλ και τη Λιλυ, γεννηθηκαν το 80 και το 74 αντιστοιχα. Εντωμεταξυ ο ηθοποιος που παιζει τον Μαρσαλ παιζει και στη χαζοκωμωδια The Sex Tape οπου ειναι αντρογυνο με την Καμερον Ντιαζ η οποια ειναι του 72. Οπτικα δε φαινεται η διαφορα, και ουτε περναει στο σεναριο (σεναριακα υποτιθεται οτι ειναι συνομηλικοι). Θα ειχε πλακα να υπαρχει ταινια οπου το ζευγαρι θα ηταν οντως ετσι και σεναριακα και να τους απασχολουν καθε ειδους προβληματα εκτος απο αυτο το "προβλημα". :))))

Μυρμ, ακομα εχω μεινει στη συλλογη τιτλων. Δεν πολυκαταφερνω ακομα να δω αλλες ταινιες που με ενδιαφερουν, αλλα τους κραταω και ελπιζω να προχωρησω σε κατεβασμα καποτε :) Εαν προκυψει τιποτα καινουργιο, μπορεις να το προσθεσεις σε εκεινη τη συζητηση :)
Είμαι στην πολύ φάση δικέ μου, αλλά εσύ ξηγιέσαι στο αλλιώς και μου τη βγαίνεις με κόκκινο να πούμε! -- Γιάννης Δαλιανίδης, 1980ς


Επιστροφή “Οθόνων Διάφορα”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Google [Bot] και 8 επισκέπτες