Ποια σειρά βλέπεις τώρα;

Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 355
Εγγραφή: 17 Ιούν 2013, 17:32

Re: Ποια σειρά βλέπεις τώρα;

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 27 Αύγ 2018, 17:53

Εβλεπα τη μνι σειρα κινουμενων σχεδιων Clone Wars (2003) που διαδραματιζεται μεταξυ επεισοδιο 2 και 3 του Πολεμου των Αστρων. Πολυ ωραιο σχεδιο που συνδυαζεται ωραια με 3δ ανιμεισον των σκαφων, στυλιζαρισμενη δραση, εντυπωσιακες (εξωπραγματικες) χορογραφιες, μαχες και διαστημομαχίες.
Είμαι στην πολύ φάση δικέ μου, αλλά εσύ ξηγιέσαι στο αλλιώς και μου τη βγαίνεις με κόκκινο να πούμε! -- Γιάννης Δαλιανίδης, 1980ς

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: Ποια σειρά βλέπεις τώρα;

Ανάρτησηαπό Θεατής » 27 Αύγ 2018, 23:21

Μόλις τελειωσα τον πρώτο (και τελευταίο?) κυκλο του Altered Carbon...ενδιαφέρουσα σειρά ΕΦ οπου η ανθρώπινη συνείδηση έχει μεταφερθεί σε εναν ψηφιακό δακτύλιο στον πρωτο σπόνδυλο και τα σώματα πλεον φοριούνται ως περιβλήματα πετυχαίνοντας την αθανασία...την είδα πολύ ευχάριστα...
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: Ποια σειρά βλέπεις τώρα;

Ανάρτησηαπό Θεατής » 02 Σεπ 2018, 15:46

Ξεκίνησα το Bloodline...ολοκληρωμένο τριων κύκλων δραμα-θριλερ που ασχολείται με τον γυρισμό του "ασωτου" μεγάλου αδελφού σε μια φαινομενικά τέλεια οικογένεια...
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...

Αβατάρι χρήστη
Βάγγυ
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 278
Εγγραφή: 08 Οκτ 2014, 01:01

Re: Ποια σειρά βλέπεις τώρα;

Ανάρτησηαπό Βάγγυ » 25 Σεπ 2018, 00:51

Όλο πετυχαίνω μπροστά μου το «La casa de papel» κι έτσι έβαλα να δω ένα επεισόδιο αλλά 1:20 ενα επεισόδιο; Και τα άλλα τόσο μεγάλα είναι; Δεν το έχω καθόλου με τα τόσο μεγάλα επεισόδια σε σειρές και πάντα τις παρατάω. Δώστε μου τα φώτα σας όσοι/ες ξέρετε και πείτε μου λιγάκι αν θέλετε, περί τίνος πρόκειται.
"There was no harbor for hope" R. Lupton

Αβατάρι χρήστη
Ιαβερης
Μύστης
Αναρτήσεις: 195
Εγγραφή: 02 Απρ 2013, 01:29

Re: Ποια σειρά βλέπεις τώρα;

Ανάρτησηαπό Ιαβερης » 25 Σεπ 2018, 04:35

Βάγγυ, χωρίς να είμαι 100% σίγουρος, νομίζω ότι η Νετφλιξ έκανε τα 2 επεισόδια συγχωνευμένα σε ένα και ισχύει αυτό για όλες τις σεζόν.
Άδικα περιμένεις να γυρίσει ο τροχός, το χαμστερ πέθανε.

Αβατάρι χρήστη
Βάγγυ
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 278
Εγγραφή: 08 Οκτ 2014, 01:01

Re: Ποια σειρά βλέπεις τώρα;

Ανάρτησηαπό Βάγγυ » 25 Σεπ 2018, 13:38

Αχα, μάλιστα! Αντε τώρα έχω κάνα δυο μέρες κενό, είμαι κ άρρωστη κάπως θα τα βολέψω να δω. Αλλά νετφλιξ δε γίνεται δουλειά με τόσο μεγάλα επεισόδια, έχουμε κι άλλες δουλειές. :ρ Γενικά με αποτρέπουν τα μεγάλα επεισόδια, με λίγες εξαιρέσεις. Αυτό φαίνεται πολλά υποσχόμενο. :)
"There was no harbor for hope" R. Lupton

Αβατάρι χρήστη
Χανκ Μουντυ
Μύστης
Αναρτήσεις: 95
Εγγραφή: 08 Απρ 2013, 19:40

Re: Ποια σειρά βλέπεις τώρα;

Ανάρτησηαπό Χανκ Μουντυ » 14 Οκτ 2018, 11:23

Κι αφού πήρα την "μεγαλη" απόφαση κι έκανα λογαριασμό στο netflix (και πολύ άργησα), έκατσα και είδα το La Casa de Papel. Σίγουρα ωραίο, μου άρεσε, απλά νομίζω ότι είναι λίγο υπερβολικός ο ντόρος που έχει γίνει. Να την δείτε πάντως, οσοι δεν το έχετε κάνει.

Κι αφού τελείωσε αυτό, ξεκίνησα τους Δαίμονες του Χιλ Χάουζ, που μόλις κυκλοφόρησε. Η σειρά είναι βασισμένη στο ομότιτλο -και κατά πολλούς καλύτερο με φαντάσματα- βιβλίο, της Σίρλεϊ Τζάκσον, το οποίο δεν έχω διαβάσει αλλά θέλω. Πρώτο επεισόδιο πολύ καλό, δεύτερο κάπως μέτριο νομίζω. 10 επεισόδια συνολικα. Θα επανέλθω.
And he who forgets will be destined to remember!

Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 355
Εγγραφή: 17 Ιούν 2013, 17:32

Re: Ποια σειρά βλέπεις τώρα;

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 15 Οκτ 2018, 22:53

Απο περιεργεια ειπα να δω το Θρυλο της Κορρα στο Νικελοντεον, που (δυστυχως) το παιζει μονο σαβατοκυριακα. Ενας κυκλος τελειωσε και ευτυχως το ξανααρχισε απο το πρωτο.

Ειναι οντως εντυπωσιακη και ποιοτικη παραγωγη: παρα πολλη φαντασια, ρεαλιστικη και περιπλοκη μυθολογια των "δαμαστων" των 4ων στοιχειων, μυθοπλασια που διαδραματιζεται σε ενα φανταστικο steampunk κοσμο, εξαιρετικο σχεδιο και ανιμέισον, ωριμα και "ενηλικα" θεματα, με ιντριγκα και συνωμοσιες... ισως η καλυτερη (ποιοτικα) σειρα κινουμενων σχεδιων που εχω δει τελευταια.
Είμαι στην πολύ φάση δικέ μου, αλλά εσύ ξηγιέσαι στο αλλιώς και μου τη βγαίνεις με κόκκινο να πούμε! -- Γιάννης Δαλιανίδης, 1980ς

Αβατάρι χρήστη
Βάγγυ
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 278
Εγγραφή: 08 Οκτ 2014, 01:01

Re: Ποια σειρά βλέπεις τώρα;

Ανάρτησηαπό Βάγγυ » 13 Νοέ 2018, 02:11

Εντέλει, το la casa de papel, όντως το άφησα όπως είχα προβλέψει. Είδα 3 επεισόδια τότε το Σεπτέμβριο, αλλά μετά ο χρόνος ήταν τόσο πιεσμένος, τα επεισόδια τόσο μεγάλα που το άφησα στην άκρη για την ώρα. Ωστόσο, μου άρεσε, οπότε στο μέλλον θα το συνεχίσω.
Την τελευταία βδομάδα, λόγω κάποιων -κακών- συγκυριων, έμεινα με λίγο περισσότερο ελεύθερο χρόνο αλλά όχι με τρομερή διάθεση. Μου προτεινε ο φίλος μου να δούμε καμιά καινούρια σειρά, να περάσει η ώρα μας πιο ανάλαφρα και ξεκινήσαμε το Dark. Στα πρώτα δύο επεισόδια, προσπαθούσα απλά να θυμηθώ ποιος χαρακτήρας είναι ποιος. :ρ Ήθελα μια σειρά να μην πολυσκεφτομαι και τελικά μου έκαψε τον εγκέφαλο. :ρ Παρ'ολα αυτά είναι ωραία, τη συνεχίζουμε.
Επειδή όμως ήθελα να σκάσει και λίγο το χειλάκι μου, κάθισα είδα μερικά επεισόδια από τον τελευταίο κύκλο του The big bang theory. Έχουν βγει κάμποσα. Το παρακολουθει ακόμη κανεις/καμία αλλος/η; Νομίζω ότι είχαν πολύ καιρό να βγάλουν τόσο πετυχημένα και αστεία επεισόδια. Θυμίζει πολύ το TBBT των πρώτων κύκλων. :ναι:
"There was no harbor for hope" R. Lupton

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: Ποια σειρά βλέπεις τώρα;

Ανάρτησηαπό Θεατής » 13 Νοέ 2018, 13:01

Ειχα δει μεχρι και τον 11ο κύκλο...βγήκε ο 12ος?
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...


Επιστροφή “Οθόνων Διάφορα”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 3 επισκέπτες