Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 22 Ιούν 2018, 02:00

Να τα αρχίσω; είμαι μικρός ακόμη :))))

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 22 Ιούν 2018, 10:07

Ήταν κυρίως απλές ιστορίες ηρωισμού αλλά είχαν κατά κανόνα ένα καλό ασπρόμαυρο σχέδιο.

(δες π.χ. εδώ)
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 23 Ιούν 2018, 15:27

Ξανάδα το The Illusionist, αυτήν την φορά με τον γιο μου, και μου ξανάρεσε.

Δεν ξέρω γιατί, μου αρέσει αυτό το παραμύθι.

Βέβαια, έχεις να καταλογίσεις πως τα μαγικά του Αϊζενχάιμ δεν έχουν κάποιο όριο. Ειδικά με την κινηματογραφική άνεση του cgi κτλ. μπορείς να τον βάλεις να κάνει οτιδήποτε. Από την άλλη, μπόρεσα κι αφέθηκα. Το κρατάω στο 8☆


Είδα με μεγάλη δυσκολία, μέχρι την μέση, και το Der Amerikanische Freund (1977) του Βιμ Βέντερς. Καταταλαιπωρήθηκα. Νομίζω πως έχω χάσει εδώ και πολύ καιρό την υπομονή μου για μια άνευρη αφήγηση. Δεν ξέρω αν θα προσπαθήσω να το συνεχίσω. Ας πούμε ένα 2☆. Πολύ καλύτερο το Ripley's Game (2002), για μένα.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 24 Ιούν 2018, 22:30

Είχα ξεκινήσει να βλέπω πριν χρόνο το The Stepford Wives (2004) με την Νικόλ Κίντμαν, και θυμάμαι πως το παράτησα.

Είδα τώρα το The Stepford Wives (1975) και το βρήκα εξαιρετικό. Η δεκαετία του '70 έβγαλε πολύ ωραίες ταινίες αγωνίας. Πραγματικά καλή διασκευή είναι το Get Out (2017)

Ένα 7☆. Αν το είχα δει αρκετά παλιότερα είμαι βέβαιος πως θα μου άρεσε περισσότερο.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 27 Ιούν 2018, 16:45

Είδα το Last year in Marienbad (1961)...

Τι να πω τώρα...
Καταρχάς είναι μια από τις πιο αμφιλεγόμενες ταινίες του παγκόσμιου κινηματογράφου.
Φιγουράρει στις λίστες με τις καλύτερες αλλά και με τις χειρότερες ταινίες έβερ! :ωιμέ:

Υπάρχουν στοιχεία μαγικού ρεαλισμού, συμβολισμοί, ονειρικές καταστάσεις, μη γραμμική υπόθεση και πάει λέγοντας.
Πολύ θα ήθελα να ανοίξω ένα νήμα και να την αναλύσω με μέλη της Λέσχη μας που την έχουν δει.

Σε γενικές γραμμές μου άρεσε, μιας και η βασική της επιρροή είναι ένα πολυαγαπημένο μου βιβλίο του Κασάρες "Η εφεύρεση του Μορέλ", όμως θεωρώ πως με κούρασε κιόλας.
Θέλω να την ξαναδώ σίγουρα. :ναι:
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 27 Ιούν 2018, 22:59

Θα μπορούσες να δεις και το L'immortelle (1963), το οποίο σκηνοθετεί ο σεναριογράφος του Marienbad και να μας κάνεις μια σύγκριση. Παρεμφερή αισθητική και όσο και αν λατρεύω το φινάλε το τελευταίου, ό υπνωτικός και μυστηριώδης ρυθμός του πρώτου μου είναι προτιμητέος. Εν συνεχεία ακολουθείς με το La belle captive (1983) που είναι η αγαπημένη ταινία της Χήθκλιφ από Robbe-Grillet :ρ

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Θεατής » 01 Ιουλ 2018, 19:04

Είδα το a Quiet place 2018 θρίλερ αγωνίας...κατάφερε να περάσει ελάχιστα την βάση μιας κι επιασα την κόρη μου να ψιλοσφιγγεται σε κάνα δυο σκηνές... Απο κει και πέρα τα γνωστά...τεράστια κενά και όπως πάντα το "προφανές" είναι αδιανόητο για τις ταινίες... Πρέπει όλα να γίνουν όπως εξυπηρετεί το σενάριο...
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 01 Ιουλ 2018, 19:32

Έπρεπε να το γράψεις τώρα; Δε μπορούσες να συγκρατηθείς να τη δω κι εγώ που την έχω προγραμματίσει για το βράδυ; Όχι ότι έτρεφα ελπίδες, αλλά πέντε-δέκα λεπτά ίσως τα απολάμβανα :κατάρα:

Από απορία Πέτρο, το Save the Green Planet! (2003) το έχεις δει; ενώ έχει όλα εκείνα τα στοιχεία που αντιπαθώ στο κορεατικό σινεμά, ως κωμωδία/μαύρη κωμωδία, μπόρεσα εύκολα να τα προσπεράσω και να δώσω το βάρος μου σε διάφορα σημεία που μου λειτούργησαν, με αποτέλεσμα να μου αφήσει μια ευχάριστη γεύση.

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Θεατής » 01 Ιουλ 2018, 19:57

Χαχαχα συγγνώμη μερμηγκα αλλά που ξέρεις σε εσένα μπορεί να λειτουργήσει... (Ναι καλά... :χαχα: )

Φίλε μου το save the green planet το έψαχνα πολύ καιρό και δεν το έβρισκα!!! Οπότε περιμένω μήνυμα με τα σχετικά :σάλια:

(Για να μην σε αφήσω έτσι για τον κόπο σου αλλά και να σου ξαναδωσω τα 5-10 λεπτά απόλαυσης: Hanyo 1960 )
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 02 Ιουλ 2018, 01:30

Νομίζω είσαι λίγο αυστηρός με το “A quiet place”. Μια χαρά κωμωδιούλα ήταν :χαχα:

To “The Housemaid” διάφορες φορές έχει βρεθεί μπροστά μου, αλλά λόγω της κακής μου εμπειρίας με τη συγκεκριμένη χώρα ποτέ δεν το έλαβα σοβαρά υπόψη. Αλλά γιατί όχι; είναι μια καλή αφετηρία για να δω τι έχει να μου προσφέρει σε κάτι πιο κλασικό.


Επιστροφή “Οθόνων Διάφορα”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 2 επισκέπτες