Κάψε το Σενάριο

Αβατάρι χρήστη
Μαργαρίτα
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 225
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 18:54
Θέση: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Κάψε το Σενάριο

Ανάρτησηαπό Μαργαρίτα » 06 Απρ 2013, 15:52

Image

Το κάψε το σενάριο είναι μια ψυχαγωγική , σατιρική , κωμική εκπομπή που το μεγαλύτερο της μέρος είναι αυτοσχεδιασμός . Σενάριο υπάρχει σε κάποια σημεία και αν θυμάμαι καλά το γράφουν ο Λάμπρος Φισφής και ο Γιώργος Βαγιάτας.Πέρυσι είδαμε τον πρώτο κύκλο της εκπομπής . Τα επεισόδια της πρώτης σεζόν τα έχω δει 2-3 φορές το καθένα και κάθε φορά τα σαγόνια μου πονάνε από το γέλιο. Κι ενώ είχαμε χάσει κάθε ελπίδα πως η σειρά θα αρχίσει και φέτος την προηγούμενη Παρασκευή είδαμε στο Mega καινούργιο επεισόδιο. Θα έλεγα πως πέρυσι είχα δέκα φορές περισσότερο γέλιο όμως δεν απογοητεύομαι γιατί είναι πολύ αρχή ακόμα και μπορεί τελικά να γίνουν τα επεισόδια καλύτερα και από τα περσινά.

Μια ομάδα νεαρών και κατά τη γνώμη μου πολύ ταλαντούχων παιδιών ,κάνουν κάτι διαφορετικό , ένα comedy show διαφορετικό από όλα τα άλλα. Λάμπρος Φισφής , Δημήτρης Μακαλιάς , Ιωάννα Τριανταφυλλίδου , Ζήσης Ρούμπος , Γιώργος Βαγιάτας. Τα πέντε αυτά παιδιά λοιπόν πιστεύω έχουν πολύ καλή χημεία μεταξύ τους ,έχουν πολύ ταλέντο, αγαπούν πολύ αυτό που κάνουν και πάνω από όλα περνάνε καλά όταν το κάνουν και όλα αυτά ήταν η συνταγή για την επιτυχία τους .

Παρουσιαστής , συντονιστής και ουσιαστικά αυτός που είχε την ιδέα είναι ο Λάμπρος Φισφής , δεν έχει τελειώσει υποκριτική τον γνωρίσει όμως από τη σειρά η "Η γενιά των 592 ευρώ" όπου έγγραφε το σενάριο.
Image

Ο Γιώργος Βαγιάτας επίσης δεν έχει πάει σε δραματική σχολή αλλά είναι μαθηματικός , πιστεύω όμως πως έκανε πολύ καλά που έκανε στροφή στην καριέρα του γιατί κάνει κάτι που του ταιριάζει πολύ.
Image

Ο Δημήτρης Μακαλιάς από το Πολιτικό τμήμα της Νομικής βρέθηκε στο...σανίδι. Αν και ίδιος λέει πως σε μικρή ηλικία τον τραβούσε περισσότερο η σκηνοθεσία κατάλαβε τελικά πως η υποκριτική του ταιριάζει περισσότερο.Συμφωνώ απόλυτα μαζί του και να προσθέσω πως θα του πήγαινε και το τραγούδι αφού έχει πολύ καλή φωνή ,.
Image

Η Ιωάννα Τριανταφυλλίδου για ψυχολόγος ξεκίνησε όμως ποτέ δεν άφησε το όνειρό της για το θέατρο να χαθεί. Πήγαινε παράλληλα και σε δραματική σχολή στη Θεσσαλονίκη και φυσικά οι κόποι της ανταμείφθηκαν αφού δεν έχει μείνει ποτέ άνεργη και πάντα συμμετέχει σε σήριαλ , σε θεατρικές παραστάσεις και από πέρυσι την απολαμβάνουμε στο Κάψε το Σενάριο.
Image

Τελευταίο άφησα τον αγαπημένο μου Ζήση Ρούμπο ή αλλιώς τον άνθρωπο με τα χίλια πρόσωπα . Κατά τη διάρκεια των σπουδών του στη γραφιστική συμμετείχε σε μία θεατρική παράσταση και όπως δηλώνει ο ίδιος "μαγεύτηκε" και συνειδητοποίησε πως αυτό του ταιριάζει . Και πολύ σωστά έκανε αφού πρόκειται για έναν ηθοποιό που πιστεύω το κομμάτι του αυτοσχεδιασμού του πάει τρελά και το έχει πάρα πολύ , επίσης καταφέρνει με μια έκφραση του προσώπου του να σε κάνει να γελάς πάρα πολύ.Είναι ο αγαπημένος μου και από τους πέντε με μεγάλη διαφορά.
Image

Τα επεισόδια μπορεί κανείς να τα παρακολουθήσει στο Mega Tv , εγώ προσωπικά τα έχω λιώσει.
Μεγάλη επιτυχία είχαν τα βιντεάκια τους "Ελλάδα - Γερμανία" με τον Δημήτρη Μακαλιά ως Hans Nachtgeboren , ένα ξανθούλη Γερμανο που μας δείχνει τις διαφορές που έχουμε σε πολλά πράγματα με τους Γερμανούς.
Όλα τα βιντεάκια "Ελλάδα- Γερμανία" τα αγαπώ αλλά , σούπερ αγαπημένο μου αυτό με το Πάσχα. Όλα μαζί συγκεντρωμένα σε ένα βίντεο :



Αγαπημένα μου παιχνίδια "Χέρια βοηθείας" , "Θέατρο του παραλόγου" , "Αλφάβητο", "Αυστηρός σκηνοθέτης" ... Και μερικά αποσπάσματα που ελπίζω να σας ανοίξουν την όρεξη και αν δεν έχετε δει ακόμα Κάψε το σενάριο να το κάνετε αμέσως :γιούπι:


:μουάχαχα: :μουάχαχα:


:χαχαχα:


:χαχα:


:))))

Αβατάρι χρήστη
Σινεφίλ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 411
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 15:16

Re: Κάψε το σενάριο

Ανάρτησηαπό Σινεφίλ » 06 Απρ 2013, 16:00

Μιας και δεν το έχω παρακολουθήσει ποτέ, δεν κατάλαβα τί ακριβώς γίνεται σε αυτή την σειρά. Δηλαδή ο τίτλος "Κάψε το Σενάριο" σε τί παραπέμπει; :roll:

Αβατάρι χρήστη
Μαργαρίτα
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 225
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 18:54
Θέση: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Κάψε το σενάριο

Ανάρτησηαπό Μαργαρίτα » 06 Απρ 2013, 16:04

Το μεγαλύτερο μέρος της εκπομπής βασιζεται στον αυτοσχεδιασμό , όπως λέει και ο παρουσιαστής , οι περισσότερες σκηνές δεν έχουν παιχτεί ποτέ στο παρελθόν , δεν έχει γίνει καμία πρόβα και δεν πρόκειται να παιχτούν ποτέ ξανά στο μέλλον. Ουσιαστικά , εκτός από μερικά κομμάτια της εκπομπής , δεν υπάρχει σενάριο γι' αυτό και ο τίτλος είναι "Κάψε το σενάριο" . :)

Αβατάρι χρήστη
Τραβιατα
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 380
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 23:12

Re: Κάψε το σενάριο

Ανάρτησηαπό Τραβιατα » 06 Απρ 2013, 20:18

Το εχω παρακολουθησει κανα δυο φορες και μου φαινεται σαχλο. :κάτω:

Αβατάρι χρήστη
Αλίκη
Μύστης
Αναρτήσεις: 180
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:33
Επικοινωνία:

Re: Κάψε το σενάριο

Ανάρτησηαπό Αλίκη » 06 Απρ 2013, 21:41

Κι εγω τα εχω δει ολα τα περσινα επεισοδια απο μια κ δυο φορες. Ειναι παρα πολυ αστειοι, ειδικα ο Ζησης!!! Αγαπημενο μου το Ελλαδα VS Γερμανιας και παρα μα παρα πολυ αγαπημενο μου τα Χερια Βοηθειας!!!!!!!!! Φέτος με ψιλοαπογοητευσαν που αργησαν τοσο πολυ να αρχισουν. Δλδ τωρα πως το παιζουν που θα παιξουν μονο για 2 μηνες; Και αυτοι αλλα και γενικα οτιδηποτε ελληνικο ξεκιναει τωρα ή ΘΑ ξεκινησει!!!! Ελπιζω τουλαχιστον να μας αποζημειωσουν με πολυ γελιο!!! :))))

Αβατάρι χρήστη
Χανκ Μουντυ
Μύστης
Αναρτήσεις: 95
Εγγραφή: 08 Απρ 2013, 19:40

Re: Κάψε το Σενάριο

Ανάρτησηαπό Χανκ Μουντυ » 08 Απρ 2013, 22:12

Ιωαννα Τριανταφυλλιδου! :γιούπι: :γιούπι: :γιούπι:
And he who forgets will be destined to remember!

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Κάψε το Σενάριο

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 08 Απρ 2013, 22:23

Χανκ Μουντυ έγραψε:Ιωαννα Τριανταφυλλιδου! :γιούπι: :γιούπι: :γιούπι:


Image

δεν την ξέρω και δεν έχω δει ποτέ την εκπομπή αλλά... μαζί σου!!! :γιούπι: :γιούπι: :γιούπι:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Μαργαρίτα
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 225
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 18:54
Θέση: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Κάψε το σενάριο

Ανάρτησηαπό Μαργαρίτα » 13 Απρ 2013, 11:02

Αλίκη έγραψε:Φέτος με ψιλοαπογοητευσαν που αργησαν τοσο πολυ να αρχισουν. Δλδ τωρα πως το παιζουν που θα παιξουν μονο για 2 μηνες; Και αυτοι αλλα και γενικα οτιδηποτε ελληνικο ξεκιναει τωρα ή ΘΑ ξεκινησει!!!! Ελπιζω τουλαχιστον να μας αποζημειωσουν με πολυ γελιο!!! :))))

Το mega φταίει γι' αυτό και πέρυσι έτσι τους έκανε, το πήγανε από αναβολή σε αναβολή και ξεκίνησαν πολύ αργά, είχα ακούσει σε συνέντευξη τον Λάμπρο που είπε πόσο τους πείραξε αυτό.Φέτος ήταν να αρχίσουν Ιανουάριο και δες πότε άρχισαν τελικά...
Είδα χθες το τρίτο επεισόδιο και επιτέλους έγινε πολύ καλόοοο :γιούπι: Σχεδόν τόσο καλό όσο τα περσινά επεισόδια.

Αβατάρι χρήστη
Γλωσσολάγνος
Κοινωνός
Αναρτήσεις: 21
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 22:04

Re: Κάψε το Σενάριο

Ανάρτησηαπό Γλωσσολάγνος » 13 Απρ 2013, 12:28

Γνώριζα μονάχα τον τίτλο της σειράς και τίποτε άλλο. Από περιέργεια πήγα να δω το "Ελλάδα vs Γερμανία", αλλά δεν άντεξα να δω πάνω από 5 λεπτά. Με απωθεί αυτή η ανακύκλωση των στερεοτύπων για τους λαούς. Ούτε οι Γερμανοί είναι ακριβώς έτσι, ούτε και οι Έλληνες. Άσε που θα δεις να συμβαίνουν και οι αντίστροφες συμπεριφορές.

Θα τους δώσω όμως κι άλλες ευκαιρίες, βλέποντας επεισόδια με διαφορετικά θέματα.
Τελευταία αλλαγή από Γλωσσολάγνος στις 13 Απρ 2013, 12:39, στο σύνολο 1 αλλαγή.

Αβατάρι χρήστη
Μαργαρίτα
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 225
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 18:54
Θέση: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Κάψε το Σενάριο

Ανάρτησηαπό Μαργαρίτα » 13 Απρ 2013, 12:38

Για αυτούς που θέλουν κι άλλο κάψε το σενάριο μερικά βίντεο σε πολύ καλή ποιότητα από την περιοδεία τους που έχουν πολύ πλάκα :χαχα:



Επιστροφή “Ψυχαγωγικές”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες