Πέμπτη & 12 (2014)

Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 355
Εγγραφή: 17 Ιούν 2013, 17:32

Πέμπτη & 12 (2014)

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 23 Φεβ 2016, 14:41

Image

Τίτλος: Πέμπτη και 12
Έτος παραγωγής: 2014
Σκηνοθέτης: Θανάσης Τσαλταμπάσης
Σενάριο: Θανάσης Τσαλταμπάσης
Ηθοποιοί: Θανάσης Τσαλταμπάσης, Βλαδίμιρος Κυριακίδης, Γιώργος Γαλίτης, Λευτέρης Ελευθερίου, Κλειώ Δανάη Οθωναίου...
Διάρκεια: 103'


Υπόθεση
Ο Ευτύχης είναι ένας άνεργος, γκαντέμης νέος της σύγχρονης Ελλάδας που αγωνίζεται για να βάλει τη ζωή του σε μια σειρά. Η ζωή του θα αλλάξει όταν συναντήσει έναν άστεγο στο Σύνταγμα. Δοκιμάζοντας απο διανομή φυλλαδίων μέχρι κέτερινγκ, θα πέσει στο δρόμο μιας μαφίας εκβιαστών με εγκέφαλο το διαπλεκόμενο μεγαλοεκδότη Δημοσθένη Χατζηνικολή.


Image

Άποψη
Η συγκεκριμένη ταινία είναι πνευματικό παιδί του Τσαλταμπάση, που εκτός από πρωταγωνιστής υπογράφει το σενάριο και τη σκηνοθεσία. Προσωπικά συμπαθώ πολύ τον Τσαλταμπάση και την κωμική περσόνα που έχει χτίσει στις εμφανίσεις του.

Εκτίμησα στην ταινία το γεγονός οτι είναι προϊόν της εποχής μας: ο Ευτύχης είναι ένας σημερινός άνεργος νέος της γενιάς μας, στην Ελλάδα της κρίσης, αποτυπώνει τις αγωνίες και τις ανασφάλειές μας, εξασφαλίζοντας οτι οι περισσότεροι θα ταυτιστούμε με αυτόν. Την ιστορία πλαισιώνουν ρεαλιστικοί χαρακτήρες που είναι βγαλμένοι απο τη ζωή και την εποχή μας, με αρκετά πετυχημένο τρόπο, από τον άστεγο στο Σύνταγμα μέχρι τον μαυροντυμένο (Χρυσαυγίτη) που αγριοκοιτάζει τον Ευτύχη. Για μένα ξεχωρίζει ο κωμικά ρεαλιστικός Βλάσσης (Νίκος Ορφανός), υπεύθυνος της διανομής φυλλαδίων, που την οργανώνει με ζήλο που θα ταίριαζε σε πολυεθνική, καθώς και ο υπερενθουσιώδης ενοχλητικός σπασίκλας (Λάμπρος Φισφής), χαρακτήρες που νομίζω οτι έχω συναντήσει στη ζωή μου.

Ο αιωνίως νευρικός και αντιπαθητικός μεγαλοεκδότης Χατζηνικολής (ο Βλαδίμιρος Κυριακίδης για άλλη μια φορά στο ρόλο του "σκληρού"), είναι άλλος ένας χαρακτήρας που οι τρόποι και αντιδράσεις του είναι βγαλμένοι από ψωνισμένους και αγενείς ανθρώπους που έχω συναντήσει. Πέρα απο αυτό, στο πρόσωπό του συμβολίζεται το σκάνδαλο, η πλουτοκρατία, η διαφθορά και η διαπλοκή. Στο άλλο άκρο ο γκαντέμης Ευτύχης, εκπρόσωπος της ταπεινής γενιάς μας, παίρνει το αίμα μας πίσω απο το "κακό" που κρατούσε τα ηνία της κοινωνίας.

Ο Ευτύχης, χάρη στην ευγένεια και σε καλές πράξεις, ξεπερνά τη γκαντεμιά και όλες τις αποτυχίες. Αυτό είναι και το "ηθικό δίδαγμα" της ταινίας που είναι μεν ευχάριστο αλλά τετριμμένο και γλυκανάλατο, και δεν θα πει πολλά στους ρεαλιστές που θα τη δουν. Το σενάριο είναι αρκετά απλοϊκό, χωρίς να επιφυλάσσει ανατροπές και εκπλήξεις. Η αξία της ταινίας βασίζεται καθαρά στις ερμηνείες και τις κωμικοτραγικές καταστάσεις, αλλά και τον πετυχημένο τρόπο που αποτυπώνεται η εποχή μας και η καθημερινότητα ενός νέου της γενιάς των 400 ευρώ!

Τρέιλερ

Τελευταία αλλαγή από Ξενέρωτας στις 23 Φεβ 2016, 15:07, στο σύνολο 1 αλλαγή.
Είμαι στην πολύ φάση δικέ μου, αλλά εσύ ξηγιέσαι στο αλλιώς και μου τη βγαίνεις με κόκκινο να πούμε! -- Γιάννης Δαλιανίδης, 1980ς

Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 355
Εγγραφή: 17 Ιούν 2013, 17:32

Re: Πέμπτη & 12

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 23 Φεβ 2016, 15:02

Διαλογος απο την ταινια :))))

-Θες από το ψυγείο ή τη βρύση;
-Μισό-μισό
-Μήπως προτιμάς εμφιαλωμένο;
-εν'τρίτο-εν'τρίτο-εν'τρίτο
Είμαι στην πολύ φάση δικέ μου, αλλά εσύ ξηγιέσαι στο αλλιώς και μου τη βγαίνεις με κόκκινο να πούμε! -- Γιάννης Δαλιανίδης, 1980ς


Επιστροφή “δεκαετία του 2010”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 2 επισκέπτες