Μικρά Αγγλία (2013)

Αβατάρι χρήστη
Βου Παπ
Μύστης
Αναρτήσεις: 150
Εγγραφή: 04 Φεβ 2014, 10:11

Μικρά Αγγλία (2013)

Ανάρτησηαπό Βου Παπ » 12 Μάρ 2014, 00:46

Image

Τίτλος: Μικρά Αγγλία
Έτος παραγωγής: 2013
Σκηνοθέτης: Παντελής Βούλγαρης
Σενάριο: Ιωάννα Καρυστιάνη
Ηθοποιοί: Πηνελόπη Τσιλίκα, Σοφία Κόκκαλη, Αννέζα Παπαδοπούλου, Βασίλης Βασιλάκης, Ανδρέας Κωνσταντίνου, Μάξιμος Μουμούρης, Χρήστος Καλαβρούζος
Πρωτότυπη μουσική: Κατερίνα Πολέμη
IMDb

Υπόθεση
Ένα σπίτι, ένα μυστικό, ένας άνδρας, δύο αδελφές.
Η 20χρονη Όρσα είναι παράφορα ερωτευμένη με τον υποπλοίαρχο Σπύρο Μαλταμπέ. Κλειστός χαρακτήρας δεν αποκαλύπτει το μυστικό της σε κανέναν. Η μικρότερη αδελφή της, Μόσχα, δυναμική και γεμάτη όνειρα θέλει να φύγει από την Άνδρο, να αποδράσει από τη μοίρα των γυναικών του νησιού να παντρεύονται ναυτικούς που όλο λείπουν ή θαλασσοπνίγονται.
Για τη μητέρα τους, Μίνα, σύζυγο καπετάνιου που προτιμά το Ατλαντικό Σουφ από το σπίτι του, ο έρωτας είναι κακός μπελάς και πόνος. Παρακάμπτοντας τα αισθήματα των κοριτσιών της, συνωμοτεί, αξιοποιεί γνωρισμίες και τις παντρεύει με γνώμονα το συμφέρον. Την Όρσα με τον πλοιοκτήτη και καπετάνιο Νίκο Βατοκούζη και λίγο αργότερα τη Μόσχα με τον καπετάνιο πλέον Σπύρο. Άθελά της ναρκοθετεί το ίδιο της το σπιτικό. Το διώροφο που έχτισε με τα εμβάσματα του άντρα της. Στο κάτω σπίτι η Όρσα. Στο πάνω η Μόσχα.


Άποψη
Ταινία που αγάπησα πραγματικά. Είχα ήδη λατρέψει το βιβλίο, απ' τα λίγα που ρούφηξα κυριολεκτικά, σε μια μέρα, και φοβόμουν πως η ταινία θα "χάνει". Κυρίως επειδή το βιβλίο έχει ελάχιστους αυτούσιους διαλόγους, είναι κυρίως αναμνήσεις και συναισθήματα, που δύσκολα μεταφέρονται στην οθόνη. Κατάφεραν ο κύριος Βούλγαρης μετά της συζύγου να με διαψεύσουν. Η κα Καρυστιάνη (συγγραφέας του βιβλίου), έγραψε και το σενάριο, πράγμα που βγήκε σε καλό, αφού κατάφερε να μην μπαίνει καν θέμα σύγκρισης του βιβλίου με την ταινία. Πέτυχαν ακριβώς τους χαρακτήρες, οι ηθοποιοί ήταν ένας κι ένας. Πέτυχαν το περιβάλλον, την ατμόσφαιρα του μεσοπολέμου. Τα κοστούμια, το μέικ απ, τα έπιπλα, οι δρόμοι, οι αυλές, όλα, σε ταξιδεύουν σε εκείνη την εποχή.

Image

Μου άρεσε πολύ που, όπως ειπώθηκε σε συνέντευξη, οι κάτοικοι της Άνδρου ήταν πάρα πολύ ζεστοί και πρόθυμοι να βοηθήσουν στα γυρίσματα (τα οποία κράτησαν δύο ή τρεις μήνες, αν θυμάμαι καλά). Που η σεναριογράφος έφαγε όλο το νησί για να βρει γιασεμιά, γιατί αρχές του Μάρτη δεν βγαίνουν ακόμα. Που οι ηθοποιοί, αν και νέοι οι περισσότεροι, μπήκαν τόσο καλά στους ρόλους τους. Που η μουσική γράφτηκε από μια κοπέλα νέα, με μια κιθάρα, κάνοντας βόλτες στην Άνδρο.
Ας πούμε απλά, ότι η συνταγή πέτυχε...

Τρέιλερ



Αν σας ενδιαφέρει, σ' αυτό το βίντεο η Καρυστιάνη λέει αρκετά πράγματα για το βιβλίο, για την ταινία, για το πώς τα πάντρεψε, για τα γυρίσματα.
Τελειώνει πάντα έτσι. Με το θάνατο. Πριν όμως υπήρχε η ζωή, κρυμμένη πίσω από τα μπλα μπλα μπλα...
Jep Gambardella, La Grande Bellezza

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Μικρά Αγγλία (2013)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 13 Μάρ 2014, 23:01

Με την ευκαιρία της παρουσίασής σου, άκουσα το σάουντρακ στο youtube.. πολύ ευχάριστο :πάνω: κι ειδικά οι "Μεσογειακές Φωνές" πολύ καλό:


"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Βάσια
Μύστης
Αναρτήσεις: 197
Εγγραφή: 20 Δεκ 2013, 15:56

Re: Μικρά Αγγλία (2013)

Ανάρτησηαπό Βάσια » 13 Μάρ 2014, 23:31

Για κάποιο λόγο το βιβλίο αυτό με κούρασε.Το παράτησα στην μέση και δεν το συνέχισα.
Ίσως δεν το έπιασα σε καλή στιγμή η απλά δεν μου έκατσε εμένα σαν βιβλίο.Αυτός είναι και ο λόγος που δεν μπήκα στην διαδικασία να δω την ταινία μέχρι στιγμής.

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Μικρά Αγγλία (2013)

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 05 Ιαν 2015, 10:17

Την είδα χθες την ταινία και μου άρεσε αρκετά!!!
Δυνατό της σημείο θα έλεγα όλοι οι ηθοποιοί, τα ωραία πλάνα της Άνδρου και βέβαια το "κιθαριστικό" soundtrack!!!
Προσωπική εκτίμηση: Η ηθοποιός που έπαιξε το ρόλο της Μοσχούλας, ήταν ένα επίπεδο πάνω από το υπόλοιπο cast!! :ναι:

Στα αρνητικά της ταινίας βάζω την μεγάλη της διάρκεια και την ελαφρώς κουραστική σκηνοθεσία του Βούλγαρη...

@Φαροφύλακα τσεκάρω κι εγώ το soundtrack ;)
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Παράδοξη
Όμορφο Νιάτο
Αναρτήσεις: 4
Εγγραφή: 13 Φεβ 2016, 20:12

Re: Μικρά Αγγλία (2013)

Ανάρτησηαπό Παράδοξη » 13 Φεβ 2016, 20:37

Εμένα μου άρεσε πολύ αυτό το τραγούδι...
https://www.youtube.com/watch?v=OfkeDKoAibU
Μου έχει μείνει χαρακτηριστικά η πρώτη σκηνή που παίζει αυτό και δείχνει τη θάλασσα... Πωπω...συναισθήματα..

Αβατάρι χρήστη
Αριαδνη
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 217
Εγγραφή: 08 Ιούν 2014, 10:34

Re: Μικρά Αγγλία (2013)

Ανάρτησηαπό Αριαδνη » 14 Φεβ 2016, 12:37

ως βιβλιο θα ελεγα όχι δεν...αλλα ως ταινια φοβερη :γιούπι: μια υπεροχη ταινια πραγματικα που κριμα δεν πήγε και για οσκαρ για μενα ηταν ότι καλυτερο της τελευταιας 20ετιας στο ελληνικο σινεμα :ναι: από ολες τις αποψεις και ειδικα της φωτογραφιας, το δε ξενοδοχειο πως λεγοτανε ''η ωραια ανδρος'', δεν θυμαμαι πραγματικα υπάρχει!
τελικα ο πραγματικος ανθρωπος πονα για μια ζωη και δεν χανεται ποτε, ο πραγματικος


Επιστροφή “δεκαετία του 2010”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες