Στρέλλα (2009)

Αβατάρι χρήστη
Τραβιατα
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 380
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 23:12

Στρέλλα (2009)

Ανάρτησηαπό Τραβιατα » 07 Μάι 2013, 21:43

Image

Τίτλος: Στρέλλα
Έτος παραγωγής: 2009
Σκηνοθέτης: Panos H. Koutras
Σενάριο: Panagiotis Evangelidis, Panos H. Koutras
Ηθοποιοί: Mina Orfanou, Yannis Kokiasmenos, Minos Theoharis
imdb


Υπόθεση
O Γιώργος βγαίνει απο την φυλακή μετά απο χρόνια γιατί σκότωσε τον ανηψίο του ο οποίος είχε παρεννοχλήσει σεξουαλικά τον γίο του.Βγαίνοντας απο την φυλακή γωνωρίζει μια τρανσέξουαλ την Στέλα με την οποία γίνονται ζευγάρι.Επίσης θα ψάξει και για τον γίο του ο οποίος μετά την φυλάκηση του πατέρα του έφυγε απο το χωρίο.

Image

Άποψη
Πολύ περίεργη ταινία με πρωταγωνίστρια την τρανσέξουαλ Μίνα Ορφανού.Στα ελληνικά βραβεία η ταινία πήρε βραβέιο α γυναικείου ρόλου η Μίνα Ορφανού, βραβείο μακιγίαζ, ενδυματολογίας και σκηνογραφίας.Είναι μια ταινία που δείχνει την ζωή των τρανσέξουαλ που ζόυν στο περιθώριο.Εμένα μου άρεσε, αλλά κάποιες σκηνές ήταν πολύ σόκινγκ, θα προτειμόυσα να μην τις ειχα δει. Έχει πολύ περίεργο σενάριο και δεν πάει το μυαλό του θεατή στην εξέλιξη της ταινίας.
Απο εμένα 7*.

Τρέιλερ


Αβατάρι χρήστη
Τρίνιτυ
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 252
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 16:47

Re: Στρέλα (2009)

Ανάρτησηαπό Τρίνιτυ » 07 Μάι 2013, 21:55

Αρκετά καλή ταινία και συμφωνώ, είχε περίεργο σενάριο. Ειδικά για την ανατροπή, όταν (νομίζω ότι) κατάλαβα το γιατί της, ένιωσα μια περίεργη θλίψη.
SYSTEM FAILURE

Αβατάρι χρήστη
Σινεφίλ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 411
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 15:16

Re: Στρέλλα (2009)

Ανάρτησηαπό Σινεφίλ » 07 Μάι 2013, 23:25

Άσχετο με την ταινία (που δεν την έχω δει), αλλά η ηθοποιός στην αφίσα μου θυμίζει λιγάκι την Κάλλας.

Αβατάρι χρήστη
Μαργαρίτα
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 225
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 18:54
Θέση: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Στρέλλα (2009)

Ανάρτησηαπό Μαργαρίτα » 07 Μάι 2013, 23:27

Το τρέιλερ δεν μου ανοίγει την όρεξη για να τη δω αλλά έχω ακούσει καλά λόγια και κάποια στιγμή θα τη δω, είναι στο πρόγραμμα .

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Στρέλλα (2009)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 08 Μάι 2013, 12:12

(όμως γιατί στα Αγγλικά τα ονόματα; :χμ: )
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: Στρέλλα (2009)

Ανάρτησηαπό Θεατής » 29 Μάι 2017, 13:46

Με αφορμή την βράβευση καλύτερου σεναρίου των Λανθιμου-Φιλίππου στις Κάννες μου ήρθε πάλι στον νου η συγκεκριμένη ταινία που την θεωρώ μια απο τις μεγαλύτερες χαμένες ευκαιρίες του ελληνικού σινεμά..

Εχεις μια κεντρική ιδέα κι ενα σενάριο που έχει ο τόπος να δει απο τον μύθο των Λαβδακιδών...ικανό να κανει Παρκ και Κιμ Κι Ντουκ να σκάσουν απο ζήλεια (δεν συζητώ καν για τας Ευρώπας) και μου δίνεις ενα φινάλε τρία πουλάκια κάθονταν χωρίς κάθαρση για την τρισμεγιστη ανομία λες και σε αυτά εδώ τα χώματα δεν γεννήθηκε και μεγαλούργησε η τραγωδία αλλά είμαστε τίποτα Ολλανδοί ξέρω γω που κάνουνε κόμμα να κατεβούν στις εκλογές μέχρι και οι παιδοφιλοι...

Τι να πω...πραγματικά κρίμα...
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Στρέλλα (2009)

Ανάρτησηαπό Ίζι » 29 Μάι 2017, 22:39

Παρεμπιπτόντως άκουγα την Ορφανού σε μια συνέντευξή της, όπου έλεγε ότι παρά τη βράβευσή της και τις πολύ καλές κριτικές που πήρε, μετά δεν μπορούσε εύκολα να βρει δουλειά (ίσως λόγω τρανσεξουαλικότητας). Για μένα μια απ' τις πιο σικάτες τρανς.
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: Στρέλλα (2009)

Ανάρτησηαπό Θεατής » 30 Μάι 2017, 00:01

Είναι κρίμα ένας άνθρωπος να αντιμετωπιζεται ρατσιστικά επειδή είναι διαφορετικός..δυστυχώς στην Ελλάδα παρά τα σίγουρα τεραστια βήματα που έχουν γίνει υπάρχουν ακόμα σκιές...

Εκτός απο σικατη είναι και πολύ όμορφη δυστυχώς έχω δει μονο αυτή την δουλειά της για να εκφερω γνώμη και για τις υποκριτικές της ικανότητες... Πάντως εδώ ηταν πολύ καλή στον ρόλο της...
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...


Επιστροφή “δεκαετία του 2000”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες