Πολίτικη Κουζίνα (2003)

Αβατάρι χρήστη
Τραβιατα
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 380
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 23:12

Πολίτικη Κουζίνα (2003)

Ανάρτησηαπό Τραβιατα » 17 Απρ 2013, 12:58

Image
Τίτλος: Πολίτικη Κουζίνα
Έτος παραγωγής: 2003
Σκηνοθέτης: Tassos Boulmetis
Σενάριο: Tassos Boulmetis
Ηθοποιοί: Γιώργος χωραφάς,Ιεροκλής Μιχαηλίδης,Ρένια Λουιζίδου
imdb


Υπόθεση
Μια οικογένεια που μένει στην Πόλη αναγκάζεται να μεταναστέυσει στην Ελλάδα λόγω των διωγμών που υπέστησαν από τις τουρκικές αρχές οι Έλληνες της Πόλης το 1964.Μόνο ο παππούς της οικογένεις έχει το δικαίωμα να μείνει στην Πόλη αφου έχει Τούρκικη υπηκοότητα,τους λέει να πάνε πρώτα να εγκατασταθόυν αυτοί και θα τους ακολουθόυσε αργότερα.Έτσι η οικογένεια ξεριζώνεται απο την χώρα τους και πάνε στην Ελλάδα όπου τους υποδέχονται σαν Τούρκους και οι ίδιοι προσπαθούν να προσαρμοστούν στις νεες συνθήκες.


Άποψη
Πρόκειται για μία βιωματική ταινία του σκηνοθέτη Τάσου Μπουλμέτη, που όντας Κωνσταντινουπολίτης στην καταγωγή ο ίδιος,καταπίανεται με το θέμα των διωγμών των Κωσταντινοπωλιτών απο τους Τούρκους.Είναι μια ταινία αστεία και τραγική ταυτόχρονα.Μεγάλο πρόβλημα να συνηθίσει την νέα χώρα έχει ο μκρός γιός της οικογένειας ο Φανης,ο οποίος είναι ερωτευμενος με μια Τουρκάλα όπου άφησε πίσω στην Κωσταντινούπολη και δεν σταμάτησε ποτέ να την σκέφτεται.Ο Ιεροκλής Μιχαηλίδης είναι φοβερός,με έκανε να γελάσω πάρα πολύ και η Λουιζίδου είναι πολύ καλή.Μου άρεσε και ο Χωραφάς αν και έπαιζε στο συγκινητικό μέρος της ταινίας.Επίσης μαθαίνουμε πολλά και για την πολίτικη κουζίνα.Γενικά είναι μια ταινία που μου αρέσει πάρα πολύ και την έχω δεί πολλές φορές.Έχω στεναχωρεθεί και έχω γελάσει μαζί με τα παθήματα των πρωταγωνιστών.Νομίζω οτι είναι μια σελίδα στην ιστορία,αιματηρή και τραγική.Για εμένα είναι μια απο τις καλές στιγμές του Ελληνικού κινηματογράφου.

Πολύ ωραίο είναι και το τραγόυδι της ταινίας




Τρέιλερ


Αβατάρι χρήστη
Λορένα
Μύστης
Αναρτήσεις: 163
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 01:08

Re: Πολίτικη Κουζίνα (2003)

Ανάρτησηαπό Λορένα » 17 Απρ 2013, 13:13

Ωραια μεν ταινια, αλλα μου αφησε την αισθηση του μισου. Δεν την "χορτασα" γιατι μαλλον δεν ειδα οσα ηθελα να δω

Μισος.. ερωτας, μια θλιψη σε ολη την ταινια, ουτε και την μαγειρικη χορτασα.

Γιατι οι ελληνες εχουμε εμμονη με τις μαγειρικες οταν θελουμε να φτιαξουμε μια "σοβαρη" ταινια;

Αβατάρι χρήστη
Τραβιατα
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 380
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 23:12

Re: Πολίτικη Κουζίνα (2003)

Ανάρτησηαπό Τραβιατα » 17 Απρ 2013, 13:30

Αυτος που την εφτιαξε ειναι Κωσταντινοπωλίτης, άλλη κουλτούρα και αυτοί θεωρούν σημαντική την μαγειρική.Δεν νιμίζω οτι οι Ελληνες έχουμε κόλλημα με την μαγειρικη.

Αβατάρι χρήστη
Κόρτο Μαλτέζε
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 315
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 09:41

Re: Πολίτικη Κουζίνα (2003)

Ανάρτησηαπό Κόρτο Μαλτέζε » 17 Απρ 2013, 13:31

Εμένα μου άρεσε πολύ. Τη θεωρώ από τις καλύτερες ελληνικές της δεκαετίας του 2000.
Ήθελα να γράψω κάτι βαθυστόχαστο αλλά δεν μου έρχεται τώρα

Αβατάρι χρήστη
Τραβιατα
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 380
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 23:12

Re: Πολίτικη Κουζίνα (2003)

Ανάρτησηαπό Τραβιατα » 17 Απρ 2013, 13:37

Το εχω απορια,ξερει κανεις απο που ειναι ο Ιεροκλης Μιχαηλιδης?

Αβατάρι χρήστη
Ευστρατία
Κοινωνός
Αναρτήσεις: 44
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 10:07

Re: Πολίτικη Κουζίνα (2003)

Ανάρτησηαπό Ευστρατία » 17 Απρ 2013, 13:55

Aπό βορρά μάλλον..
Ωραία ταινία, ωραία ατμόσφαιρα και πολύ ωραία μουσική. Την είχα βάλει και ήχο στο κινητό όταν χτυπούσε.

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Πολίτικη Κουζίνα (2003)

Ανάρτησηαπό Ίζι » 17 Απρ 2013, 23:08

Λορένα συμφωνώ μαζί σου. Την είχα δει στον κινηματογράφο με πολύ υψηλές προσδοκίες. Αν και μου άρεσε, ένιωσα ότι της έλειπε κάτι.
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Πολίτικη Κουζίνα (2003)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 17 Απρ 2013, 23:17

Μου άρεσε αρκετά για σύγχρονη ελληνική ταινία, κάπου στο 7* Είχε καλό στήσιμο και καλό χιούμορ.

Μου έκανε εντύπωση που είχε κάπου χολιγουντιανά εφέ (ένα πλάνο που ξεκινάει πάνω από έναν μιναρέ και φέυγει).
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Πολίτικη Κουζίνα (2003)

Ανάρτησηαπό Ίζι » 17 Απρ 2013, 23:21

Φαροφύλακας έγραψε:Μου άρεσε αρκετά για σύγχρονη ελληνική ταινία,.

Μάλλον δεν περιμένεις και πολλά από τον κινηματογράφο μας - και με το δίκιο σου.
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Πολίτικη Κουζίνα (2003)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 17 Απρ 2013, 23:26

είμαι πολύ απογοητευμένος, τουλάχιστον από τα "μέιν στριμ" :όχισουλέω:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."


Επιστροφή “δεκαετία του 2000”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες