Αλίμονο στους νέους (1961)

Αβατάρι χρήστη
Τραβιατα
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 380
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 23:12

Αλίμονο στους νέους (1961)

Ανάρτησηαπό Τραβιατα » 21 Μάι 2013, 20:31

Image

Τίτλος: Αλίμονο στους νέους
Έτος παραγωγής: 1961
Σκηνοθέτης: Αλέκος Σακελλάριος
Σενάριο: Αλέκος Σακελλάριος, Χρήστος Γιαννακόπουλος
Ηθοποιοί: Δημήτρης Χορν, Μάρω Κοντού, Σμαρώ Στεφανίδου, Ανδρέας Ντούζος,
Γιώργος Βελέντζα

imdb


Υπόθεση
Ένας πλούσιος γέρος πουλάει την ψυχή του στον διάολο για να ξανα γίνει νέος, γιατί θέλει να κατακτήσει μια νεαρή κοπέλα και πιστέυει οτι το μόνο που του λείπει είναι τα νίατα.Όμως η ζωή δεν του τα φέρνει όπως θέλει.

Image

Άποψη
Απο τις αγαπημένες μου Ελληνικές ταινίες και θεωρώ μια απο τις καλύτερες που έχουν βγεί. Φοβερό σενάριο και σκηνοθεσία, απο τις πιο ενδιαφέρουσες υποθέσεις Ελληνικών ταινίων. Οι συντελεστές δίνουν ρεσιτάλ ερμηνείας και ιδιαίτερα ο πολύ αγαπημένος Δημήτρης Χόρν. Μια τραγική ταινία κατά την αποψή μου.
Απο εμένα 10.

Φοβερή μουσική



Τρέιλερ


Χόλντεν
Μύστης
Αναρτήσεις: 72
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:31

Re: Αλίμονο στους νέους (1961)

Ανάρτησηαπό Χόλντεν » 21 Μάι 2013, 23:08

Σαφώς κορυφαία ταινία, σίγουρα στις 5 καλύτερες του Ελληνικού σινεμά! 10/10
...you are fighting for the biggest nothing in history!

Αβατάρι χρήστη
Μαργαρίτα
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 225
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 18:54
Θέση: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Αλίμονο στους νέους (1961)

Ανάρτησηαπό Μαργαρίτα » 21 Μάι 2013, 23:20

Από τις αγαπημένες μου ταινίες .Θυμάμαι όταν ήμουν μικρή στη σκηνή που μιλάει με τον διάβολο τρόμαζα πολύ :μπρ: :χαχα:

Αβατάρι χρήστη
Κόρτο Μαλτέζε
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 315
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 09:41

Re: Αλίμονο στους νέους (1961)

Ανάρτησηαπό Κόρτο Μαλτέζε » 22 Μάι 2013, 10:49

Αρκετά καλή ταινία πάνω στο μύθο του Φάουστ, αν και δεν μπορεί να συγκριθεί με την Κάλπικη Λύρα ή το Μια ζωή την έχουμε. Και το τραγούδι είναι φοβερό!
Ήθελα να γράψω κάτι βαθυστόχαστο αλλά δεν μου έρχεται τώρα

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Αλίμονο στους νέους (1961)

Ανάρτησηαπό Ίζι » 22 Μάι 2013, 12:34

Κόρτο Μαλτέζε έγραψε:αν και δεν μπορεί να συγκριθεί με την Κάλπικη Λύρα ή το Μια ζωή την έχουμε.

Οι ταινίες του Τζαβέλλα (μαζί και το αγαπημένο μου "Σοφεράκι", αλλά και το "Η δε γυνή...") είναι απ' τις καλύτερες που έδωσε ποτέ ο ελληνικός κινηματογράφος. Προσωπικά έχω κι αυτήν εδώ στο ίδιο επίπεδο - τη λατρεύω!
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Αριαδνη
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 217
Εγγραφή: 08 Ιούν 2014, 10:34

Re: Αλίμονο στους νέους (1961)

Ανάρτησηαπό Αριαδνη » 08 Ιούν 2014, 11:43

Την ειδα με τον Μπεγνη και την Χριστίνα Πομόνη στο θεατρο, στα πλαισια του δη.πε.θε μας , πολύ καλό :μπράβο: υπήρχαν και δικοι μας άγνωστοι ηθοποιοι και αυτό του έδινε μια καθημερινή μαγεία :καιπάμε!:

τιμ
Όμορφο Νιάτο
Αναρτήσεις: 4
Εγγραφή: 04 Νοέ 2015, 12:20

Re: Αλίμονο στους νέους (1961)

Ανάρτησηαπό τιμ » 21 Νοέ 2015, 02:59

Συμφωνώ - Είναι μία από τις καλύτερες ταινίες και κομεντί του ελληνικού κινηματογράφου, και πιστεύω ίσως και ο καλύτερος ρόλος του Χόρν μαζί ίσως με το 'Κυριακάτικο ξύπνημα'. Το σενάριο της ταινίας για τις αρχές της δεκαετίας του '60 και για την Ελλάδα, χωρίς να θέλω να είμαι καυστικός, ήταν πολύ μπροστά. Πιστεύω ότι σεναριακά ο ελλην. κινηματογράφος τη δεκαετία του ΄50 μέχρι και τις αρχές της δεκαετίας του '60 είχε επιδείξει μεγαλύτερη δημιουργικότητα απ'ότι απο το 1962/63 και μετά. Ίσως αυτό να οφειλόταν στον ανταγωνισμό που υπήρχε μεταξύ των εταιρειών παραγωγής ταινιών και στα συγκεκριμένα είδη που είχαν αναπτυχθεί τότε (μιούζικαλ, δράματα με συγκεκρ ήρωες κτλ.).

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Αλίμονο στους νέους (1961)

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 08 Νοέ 2018, 15:55

Απο τις αγαπημενες μου ελληνικες ταινιες. Θεωρω οτι ειχαν πολυ καλη χημεια ο Χορν με την Κοντου. :μπράβο:
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Αλίμονο στους νέους (1961)

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 09 Νοέ 2018, 13:51

Κόρτο Μαλτέζε έγραψε:Αρκετά καλή ταινία πάνω στο μύθο του Φάουστ, αν και δεν μπορεί να συγκριθεί με την Κάλπικη Λύρα ή το Μια ζωή την έχουμε.


Αυτό ακριβώς.
Ενδιαφέρουσα η σκηνοθετική ματιά του Σακελλάριου πάνω στον μύθο του Φάουστ, αλλά οι άλλες δυο που αναφέρει ο Κόρτο είναι κορυφή.
Πάντως στην συγκεκριμένη ταινία ο Σακελλάριος είχε πρωτοεπιλέξει τον Ντίνο Ηλιόπουλο για τον ρόλο του Αντρέα, ο οποίος αρνήθηκε λόγω φόρτου εργασίας στο θέατρο.
Η Κοντού δεν μου άρεσε ποτέ σαν ηθοποιός. Οκ σαν γυναίκα του Αριστείδη - Καρύδη Φουξ είχε πάρει ρόλους δίπλα σε ιερά τέρατα, αλλά πάντα μου έβγαζε κάτι άχαρο και "κρυοκωλέ". Ο Χορν είχε πάρει ειδικές οδηγίες να "μικρύνει" το εύρος του παιξίματος του για να μην φαίνονται όλοι οι υπόλοιποι ασήμαντοι!! :)))) Είναι τέτοια όμως η ερμηνεία του που κα΄ποιος μπορεί να πιστέψει πως όντως ήταν γέρος και έγινε πάλι νέος!!!
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice


Επιστροφή “δεκαετία του 1960”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες