10 Cloverfield Lane (2016)

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

10 Cloverfield Lane (2016)

Ανάρτησηαπό Θεατής » 11 Δεκ 2016, 22:25

Image

Τίτλος: 10 Cloverfield Lane
Έτος παραγωγής: 2016
Σκηνοθεσία: Dan Trachtenberg
Σενάριο: . Writers: Josh Campbell, Matthew Stuecken
Ηθοποιοί: John Goodman, Mary Elizabeth Winstead, John Gallagher Jr…
Πρωτότυπη μουσική: Bear McCreary
Διάρκεια: 104΄


Υπόθεση
Μετά από ένα αυτοκινητιστικό δυστύχημα, μια νεαρή γυναίκα ξυπνά δεμένη σε ενα καταφύγιο όπου βρίσκονται δύο άνδρες οι οποίοι ισχυρίζονται πως ο έξω κόσμος έχει υποστεί μια ευρείας έκτασης, καταστροφική επίθεση...

Image

Άποψη
Από την στιγμή που δέχεσαι την σύμβαση που απαιτεί, πρόκειται για μια έξυπνη, πρωτότυπη και αρκετά ενδιαφέρουσα ταινία αγωνίας-μυστηρίου.

Η σκηνοθεσία με απλές αλλά πετυχημένες μικρολεπτομέρειες συμβάλλει στην αύξηση της έντασης χωρίς να καταφεύγει σε υπερβολές που τελικά φέρνουν το αντίθετο αποτέλεσμα. Οι ερμηνείες είναι μέτριες με εξαίρεση του Γκούντμαν που είναι καλή, αλλά αυτό δεν ενοχλεί, το δυνατό σημείο της ταινίας είναι η αδυναμία καθορισμού της απειλής.Τα αναπόφευκτα κλισέ του είδους ευτυχώς δεν τυγχάνουν ακραίας εκμετάλλευσης και χάνονται μέσα στις σεναριακές ανατροπές και το γενικότερο κλειστοφοβικό και ανασφαλές κλίμα που δημιουργεί η ταινία.

Υπάρχουν κι άλλα ίσως που θα μπορούσαν να ειπωθούν αλλά όχι χωρίς τον κίνδυνο να αποκαλυφθούν σημαντικά στοιχεία της πλοκής...

Τρέιλερ

Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: 10 Cloverfield Lane (2016)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 11 Δεκ 2016, 23:47

Αντιγράφω από άλλο νήμα όπου είχα σχολιάσει την ταινία.

Γνώριζα πως η ταινία δεν συνδέεται με το Cloverfield (2008) το οποίο μου είχε αρέσει κάμποσο και μην έχοντας δει ούτε καν τρέιλερ δεν γνώριζα περί τίνος πρόκειται.

Στην αρχή πήγα να ξενερώσω διότι δεν αντέχω τις ταινίες όπου κάποιος πιάνει κάποιον αιχμάλωτο και τον βασανίζει. Όμως οι καλές οι ερμηνείες (και κυρίως του John Goodman) και το παιχνίδι να σε κρατά αβέβαιο για το τί μπορεί να συμβαίνει πραγματικά με κρατήσανε και παραδόξως μου άρεσε (7☆).

Η σκηνή με την μολότοφ ψιλοβλακεία και νομίζω πως εκεί είχαμε μια μικρή συμπτωματολογία από το σύνδρομο του Λοστ όπου δηλ. το έχεις τραβήξει πολύ το θέμα έτσι που πώς να το σώσεις.. :ρ

Ούτε πείθει το ότι έριξε ευθεία πάνω τόσο ευθύβολα και τόσο ψηλά το μπουκάλι, ούτε η μολότοφ σκάει σαν χειροβομβίδα, πόσο μάλλον όπως την είδαμε να σκάει σαν τορπίλη. Δεν θα πιάσουμε καν την πτώση του αυτοκίνητου από το συγκεκριμένο ύψος.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Στιλλ Ιλλ
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 506
Εγγραφή: 01 Νοέ 2014, 14:38

Re: 10 Cloverfield Lane (2016)

Ανάρτησηαπό Στιλλ Ιλλ » 12 Δεκ 2016, 00:17

Mόλις τελείωσα την θέαση της και μου άρεσε κάμποσο, σίγουρα ένα κλικ παραπάνω απο το cloverfield. Εγώ πήγα να ξενερώσω στην αρχή, γιατί νόμιζα οτι θα έβλεπα το κλασσικό θριλεράκι αλλα ευτυχώς τα όποια κλισέ αποφεύχθηκαν ή υπήρχαν στον ελάχιστο δυνατό βαθμό. Η ένταση και αγωνία κρατάνε το παιχνίδι και το αβέβαιο της απειλής. Όση ώρα παρακολουθούσα έβαζα διάφορα με το μυαλό μου σχετικά με τα κίνητρα αλλα και το τι πραγματικά του έχει συμβεί στο παρελθόν.
(Σκέφτηκα μεχρι και οτι βίωνε κάποιο μετατραυματικό στρές και ήθελε να αναβιώσει την φάση που του είχε συμβεί στο υποβρύχιο οπου είχαν κλειστεί για να προστατευτούν απο κάποια απειλή. Μετά μπήκε το ζήτημα με το κοριτσάκι που υποθέτανε οτι το είχε απαγάγει)
Γενικά τοσο η Winstead οσο και ο Goodman που μας έκανε να αμφιβάλλουμε για τα πάντα ακόμη και για τα λογικά του ήταν εκπληκτικοί. Κλασσικά τέτοιου είδους τέλος με ψηλοξενερώνει συνήθως αλλα μου άρεσε γενικά το στήσιμο των σκηνών και η εκτέλεση (ωραία δομημένη χωρίς να χάνεται το μάτι όπως σε άλλα blockbuster) ακόμη και στο τέλος παρα τις ευκολίες που επισήμανε και ο Φάρος. Ένα 7/10
I'll show you light now. It burns bright forever. No more blue tomorrows. You on high now, love..

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: 10 Cloverfield Lane (2016)

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 13 Δεκ 2016, 20:57

Μέχρι ένα σημείο η ταινία πήγαινε καρφί για 9αρι αλλά δυστυχώς ο σκηνοθέτης δεν την διαχειρίστηκε καλά την ιδέα και κατέληξε φιάσκο... :όχισουλέω:
Κάπου θυμάμαι κι εγώ την ξανασχολίαζα αυτή την ταινία εδώ... :χμ:
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: 10 Cloverfield Lane (2016)

Ανάρτησηαπό Ίζι » 14 Δεκ 2016, 15:31

Εμένα μου άρεσε πολύ αυτό 9/10. Ειδικά το τέλος!

Συνδέεται με το Cloverfield, όμως είναι κι αυτό ένα σπόιλερ κατά κάποιον τρόπο. Είναι ένα είδος μυστικού σήκουελ.
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: 10 Cloverfield Lane (2016)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 14 Δεκ 2016, 19:17

Όπως πιστεύω φάνηκε κι από αυτό που έγραψα πιο πάνω, κι εγώ συντάσσομαι μαι τον Νικόλα, σ' αυτό. Νομίζω πως το τέλος ήταν πολύ πολύ χάλια.
:όχισουλέω:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."


Επιστροφή “δεκαετία του 2010”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 3 επισκέπτες