Elle (2016)

Αβατάρι χρήστη
Τόνιασινε
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 410
Εγγραφή: 06 Οκτ 2016, 12:52

Elle (2016)

Ανάρτησηαπό Τόνιασινε » 25 Νοέ 2016, 15:39

Image

Τίτλος: Elle
Ελληνικός τίτλος: Εκείνη
Έτος παραγωγής: 2016
Σκηνοθεσία: Paul Verhoeven
Σενάριο: Philippe Djian
Ηθοποιοί: Isabelle Huppert, Laurent Lafitte, Anne Consigny, Charles Berling...
Πρωτότυπη μουσική: Anne Dudley
Διάρκεια: 130΄


Υπόθεση
Η Μισέλ είναι μια επιτυχημένη επιχειρηματίας η οποία δέχεται επίθεση στο σπίτι της από ένα μασκοφορεμένο βιαστή. Προσπαθεί να ξεπεράσει ψύχραιμα το συμβάν, αλλά όταν εκείνος συνεχίζει να την παρενοχλεί με μηνύματα, αποφασίζει να ανακαλύψει την ταυτότητά του, παρασυρόμενη σε ένα επικίνδυνο παιχνίδι.

Άποψη
Η νέα ταινία του Paul Verhoeven (Starship Troopers, Basic Instinct, Showgirls), το Elle, κάνει "βουτιά" στη ζωή και στο χαρακτήρα της πρωταγωνίστριας, μετά το τραυματικό συμβάν του βιασμού της μέσα στο ίδιο της το σπίτι. Το κάνει αυτό μ' έναν πολύ έξυπνο, πρωτότυπο και ανατρεπτικό τρόπο. Η ταινία ξεκινά δυνατά και συνεχίζει έτσι καθ' όλη τη διάρκειά της.

Image

Η προσέγγιση σ' όλα τα μέτωπα που ανοίγει σε κρατάει διαρκώς καθηλωμένο. Το βρήκα πολύ καλό φιλμ με αρκετή δόση αγωνίας, σίγουρα διαφοροποιημένο από τα φιλμ που έχουμε συνηθίσει με τη στερεοτυπική εξέλιξη της πλοκής, τους ανούσιους μελοδραματισμούς εντυπωσιασμού και τις αστείες σκηνές αγωνίας και τρόμου. Βασισμένο στη νουβέλα "Oh" και με μία άψογη σκηνοθετική προσέγγιση, το Elle είναι μια ταινία που θα πρότεινα ασυζητητί.

Τρέιλερ


Αβατάρι χρήστη
Γεωργία
Μύστης
Αναρτήσεις: 79
Εγγραφή: 26 Δεκ 2015, 02:28

Re: Elle (2016)

Ανάρτησηαπό Γεωργία » 29 Νοέ 2016, 05:09

Δεν μου άρεσε τόσο αυτή η ταινία, είχε υπερβολική τρέλα μέσα. Ενώ στην αρχή φαινόταν ενδιαφέρουσα, μετα δεν μου αρεσε το πως εξελιχθηκέ.
Being a part of something special does not make you special. Something is special because you are a part of it.
-Rachel Berry (Glee)

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Elle (2016)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 24 Αύγ 2017, 23:48

Δεν θυμάμαι καν γιατί ξεκίνησα να δω αυτήν την ταινία. Κι εμένα δεν μου πολυάρεσε, δυστυχώς. (Δεν είδα καν τα τελευταία είκοσι λεπτά.)

(Για την ιστορία, αυτή εδώ ήταν η πρώτη παρουσίαση της Τονιασινε και μπράβο :μπράβο:)
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Elle (2016)

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 03 Αύγ 2019, 17:57

Συμφωνω με την Γεωργια, δεν μου αρεσε καθολου αυτη η ταινια. Πολυ εκνευριστικη και η ηρωιδα - υποτιθεται καποιος τη βιασε και εκανε σαν να μη συνεβη τιποτα.
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Elle (2016)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 03 Οκτ 2019, 11:55

Για εμένα, πάντως, δεν ήταν αυτό το θέμα. Ο καθένας διαχειρίζεται πολύ διαφορετικά κάτι που του συνέβη. Μάλιστα, μια διαφορετική από το προσδοκώμενο αντίδραση είναι κι αυτή που θα έκανε άξια αφήγησης μια ιστορία.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Elle (2016)

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 03 Οκτ 2019, 12:26

Δεν ηταν ρεαλιστικο ομως..
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."


Επιστροφή “δεκαετία του 2010”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες