Goosebumps (Ανατριχίλες) (2015)

Αβατάρι χρήστη
Ζόφος
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 698
Εγγραφή: 03 Σεπ 2014, 20:18

Goosebumps (Ανατριχίλες) (2015)

Ανάρτησηαπό Ζόφος » 31 Οκτ 2016, 20:51

Image

Τίτλος: Goosebumps
Ελληνικός τίτλος: Ανατριχίλες
Έτος παραγωγής: 2015
Σκηνοθεσία: Rob Letterman
Σενάριο: Darren Lemke, Larry Karaszewski, Scott Alexander
Πρωτότυπη μουσική: Danny Elfman
Ηθοποιοί: Jack Black, Dylan Minnette, Odeya Rush, Ryan Lee
Διάρκεια: 103΄


Υπόθεση
Ο Zach Cooper, ένας έφηβος που μόλις μετακόμισε σε νέα γειτονιά, γνωρίζει τη Hannah κόρη του συγγραφέα R. L. Stine. Σύντομα θα ανακαλύψει τους δαίμονες που κρύβουν τα βιβλία του.

Image
Άποψη
O Robert Lawrence Stine είναι ο συγγραφέας των βιβλίων τρόμου Ανατριχίλες. Τα βιβλία έκαναν επιτυχία μετά το 1992, έγιναν παιχνίδια, κάρτες κλπ, έτσι δεν άργησε το 1995 και η σειρά, την οποία στην Ελλάδα έδειξε ο ΑΝΤ1. Από το 1998 σχεδιαζόταν ταινία με παραγωγό τον Tim Burton, μα το πρόβλημα ήταν στο σενάριο κι έτσι δεν κυκλοφόρησε. Αρκετά χρόνια μετά ο σκηνοθέτης που είχε μεταφέρει Τα ταξίδια του Γκιούλιβερ ανέλαβε με πρωταγωνιστή ξανά τον Jack Black. Ο ηθοποιός εδώ υποδύεται τον Stine, έναν πιο σκοτεινό και ελάχιστα διαφορετικό ρόλο από αυτούς που συνηθίζει (αν και το 2011 έπαιξε σαν ο νεκροθάφτης Bernie). Η ταινία είναι κάτι ανάμεσα σε παιδική περιπέτεια και κωμωδία τρόμου σχεδόν χωρίς καθόλου βία κι αίμα. Mε κάμποσα τέρατα από τα βιβλία τα οποία περιλαμβάνουν τη ξύλινη μαριονέτα Slappy, ζόμπι, λυκάνθρωπος, γιγαντιαίος γορίλας, κεραμικούς νάνους, εξωγήινους, μούμια, κλόουν κι ένα τεράστιο αλογάκι της Παναγίας. Η ατμόσφαιρα και το όλο κυνηγητό φέρνει στο μυαλό λιγάκι Gremlins, όσοι ψάχνουν κάτι παρόμοιο ή ζήσαν τη δεκαετία του 90 πιθανόν να τους πιάσει νοσταλγία.

Τρέιλερ


Αβατάρι χρήστη
Μεταλλαγμένη
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 212
Εγγραφή: 01 Μάι 2014, 20:38

Re: Goosebumps (Ανατριχίλες) (2015)

Ανάρτησηαπό Μεταλλαγμένη » 23 Δεκ 2016, 21:47

Οπως πολλά παιδιά της ηλικίας μου, λάτρευα την σειρά βιβλίων 'Ανατριχίλες' οπότε αυτή η ταινία με έκανε να νοσταλγήσω εκείνα τα χρόνια.

Ήταν αυτό που περίμενα να είναι μια ταινία με τέτοια θεματολογία. Δεν με απογοήτευσε αλλά σίγουρα θα μου έλεγε πολύ περισσότερα αν την έβλεπα σε μικρότερη ηλικία.

Έχω καταλήξει ότι ο Τζακ Μπλακ σαν κωμικός ηθοποιός μου ταιριάζει και μου φτιάχνει την διάθεση η αστεία φάτσα του :))))
Sam: Dude, you killed Hitler!
Dean: Yeah...!Awesome!
(Supernatural)

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Goosebumps (Ανατριχίλες) (2015)

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 30 Αύγ 2018, 23:55

Τελεια κωμωδια! Λατρευω Τζακ Μπλακ! :))))
7/10 :μπράβο:
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."


Επιστροφή “δεκαετία του 2010”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες