El Secreto de sus Ojos (Τo Μυστικό στα Μάτια τους) (2010)

Αβατάρι χρήστη
Ιαβερης
Μύστης
Αναρτήσεις: 195
Εγγραφή: 02 Απρ 2013, 01:29

El Secreto de sus Ojos (Τo Μυστικό στα Μάτια τους) (2010)

Ανάρτησηαπό Ιαβερης » 03 Μάι 2016, 00:04

Image

Τίτλος: El Secreto de sus Ojos
Ελληνικός τίτλος: Το Μυστικο στα Ματια τους
Έτος παραγωγής: 2010
Σκηνοθεσία: Juan José Campanella
Σενάριο: Eduardo Sacheri, Juan José Campanella
Ηθοποιοί: Soledad Villamil, Ricardo Darín, Pablo Rago, Javier Godino
Πρωτότυπη μουσική: Federico Jusid
Διάρκεια: 129'


Υπόθεση
Μπουένος 'Αιρες, 1974. Ο αστυνομικός Μπενχαμίν Εσποζιίτο αναλαμβάνει την υπόθεση βιασμού και δολοφονίας μιας νεαρής κοπέλας και μαζί με τον στενό συνεργάτη του,τον Σεντοβάλ, και την νέα προισταμένη του, την Ιρένε, προσπαθούν να διελευκάνουν το αποτρόπαιο εγκλημα. Σύντομα βρίσκουν τα ίχνη του δολοφόνου όμως το διεφθαρμένο παρακράτος της Αργεντινής δεν τους αφήνει πολλά περιθώρια ν' αποδώσουν δικαιοσύνη κι έτσι η υπόθεση κλείνει.

25 χρόνια αργότερα ο Μπενχαμίν, ώντας συνταξιούχος , επιχειρεί να γράψει βιβλίο βασισμένο στην υπόθεση που τον στοιχείωσε τόσο σε επαγγελματικό, οσο και σε προσωπικό επίπεδο. Απευθύνεται στην φίλη του Ιρένε για βοήθεια ώστε να ξετυλίξουν μαζί το κουβάρι αυτής της οδυνηρής ιστορίας ελπίζοντας να βρουν τις απαντήσεις που δεν πήραν 25 χρόνια πριν.


Άποψη
Το έναυσμα για να δω τη συγκεκριμένη ταινία μου το έδωσε ο Νίκολας Δε Κιντ με τη γεμάτη ενθουσιασμό ανάρτηση του στο "Ποια ταινία είδες πρόσφατα;" και πλέον συμμερίζομαι τον ενθουσιασμό του κι εγώ καθώς πρόκειται για ένα μικρό διαμαντάκι που μας ήρθε από την Αργεντινή.

Δεν θα μιλήσω για σκηνοθεσία, μουσική, μοντάζ και λοιπά μιας και δεν είναι το φορτέ μου. Με απλά λόγια θα πω ότι είναι ταινία με πολύ ενδιαφέρουσα πλοκή, ωραία ατμόσφαιρα που πιστεύω πολύ πετυχημένα με μετέφερε στη δεκαετία του 70' και ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΥΣ ηθοποιούς. Είναι μεγάλη σε διάρκεια, κοντά δύο ώρες, χωρίς ιδιαίτερη δράση όπως έχουμε συνηθίσει στις αμερικάνικες ταινίες, αλλά δε βαρέθηκα στιγμή. Δεν ξέρω αν χρησιμοποιώ τη σωστή φράση, αλλά το έργο αυτό έχει μια ήρεμη δύναμη μέσα του που υπνωτίζει τον θεατή και δεν τον αφήνει να ξεκολλήσει τα μάτια του από την οθόνη, οδηγώντας τον προς το εντελώς ανατρεπτικό φινάλε, με το οποίο προσωπικά έμεινα άφωνος.

Το μεγάλο ατού όμως της ταινίας θεωρώ ότι είναι οι ηθοποιοι. Ήταν πειστικοί 100% στους ρόλους τους, με την απόλυτη χημεία να υπάρχει μεταξύ τους, έδεναν άψογα με το περιβάλλον γύρω τους.
Καλά, έναν έρωτα τον παθαίνεις με την Soledad Villamil ! :σάλια:
Μου άρεσε επίσης το σκηνικό της ταινίας, η Αργεντινή του '70, η οποία μου ήταν άγνωστη κι έτσι είχα την ευκαιρία να γνωρίσω το σύστημα της, τους απλούς ανθρώπους και τα δικά της πολιτικά και δικαστικά αδιέξοδά της.

Η ταινία, όπως έμαθα αργότερα, έχει κερδίσει Όσκαρ καλύτερης ξένης ταινίας για το 2010, κι
Άδικα περιμένεις να γυρίσει ο τροχός, το χαμστερ πέθανε.

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: El Secreto De Sus Ojos / Τo Μυστικο στα Ματια Τους

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 03 Μάι 2016, 00:56

Όμορφη ταινία, πράγματι. Ωραία πλοκή, σωστό στήσιμο και πολύ όμορφη αισθητική.

Άσχετο, όσον αφορά την πλοκή, ο Μπενχαμίν με εξόργισε με την ακατανόητη, για μένα, φυγή του. :κατάρα:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ιαβερης
Μύστης
Αναρτήσεις: 195
Εγγραφή: 02 Απρ 2013, 01:29

Re: El Secreto De Sus Ojos / Τo Μυστικο στα Ματια Τους

Ανάρτησηαπό Ιαβερης » 03 Μάι 2016, 10:28

Φαρε, προσωπικα τον δικαιολογησα γιατι...
...ο ανθρωπος βρεθηκε σε αδιεξοδο επαγγελματικα αλλα και στα προσωπικα του. Απογοητευτηκε απο το διεφθαρμενο συστημα το οποιο δεν του επετρεψε να συλλαβει τον δολοφονο κι ας ειχε στα χερια του την ομολογια του. Μετα την αποπειρα δολοφονιας εναντιον του, οπου τελικα χαθηκε ο στενος του συνεργατης, τι να' κανε; Χωρια η μπερδεμενη κατασταση με την Ιρενε, την οποια ποθουσε αλλα φοβοταν προσωρησει φοβουμενος οτι ισως το ειδυλλιο τους δεν θα ειχε μελλον.
Εγω ετσι το εξηγω. :)
Άδικα περιμένεις να γυρίσει ο τροχός, το χαμστερ πέθανε.

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: El Secreto de sus Ojos (Τo Μυστικο στα Ματια τους) (2010)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 03 Μάι 2016, 14:21

Δεν λέω πως δεν ερμηνεύεται. Απλά μου κόστισε αυτό που έκανε. Μάλλον ταυτίστηκα παραπάνω από όσο έπρεπε. :)))
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: El Secreto de sus Ojos (Τo Μυστικο στα Ματια τους) (2010)

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 04 Μάι 2016, 14:43

Πρώτα από όλα Ιαβέρη, μου "πήρες" μια παρουσίαση που ήθελα καιρό να την κάνω!!! :))))
Από την άλλη όμως χαίρομαι που σου άρεσε όσο και σε μένα... :σύμφωνοι:

Η αλήθεια είναι πως το μεγάλου ατού της ταινίας, κατά την γνώμη μου, είναι οι "γήινοι" χαρακτήρες της. Το στοιχείο της υπερβολής και οι "σκηνοθετικές" ευκολίες παραλείπονται.
Θα συμφωνήσω με τον Φάρο για την απόφαση του Μπενχαμίν.. Κι εμένα με παραξένεψε αρκετά και μάλιστα το έχω συζητήσει και με άλλους που έχουν δει την ταινία αυτή! Διάβασα και το δικό σου σχόλιο και εν μέρει συμφωνώ αλλά πάλι περίμενα κάτι άλλο!!!

Μια μικρή ένσταση μόνο.!!
Νομίζω πως ο Μπενχαμίν δεν ήταν αστυνομικός αλλά κάτι σαν δικαστικός επιμελητής ή κάτι τέτοιο...

Τέλος, για μένα ο θάνατος του αλκοολικού του φίλου και η ενσωμάτωση του δράματος του στην όλη υπόθεση, ήταν από τις πιο συγκλονιστικές στιγμές στην ταινία!!!


Και πάλι μπράβο για την παρουσίαση και ελπίζω να γίνει αφορμή να δουν και άλλη αυτό το αριστούργημα!!! :)
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: El Secreto de sus Ojos (Τo Μυστικό στα Μάτια τους) (2010)

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 02 Σεπ 2018, 18:20

Δεν ειναι καλυτερο απο το αμερικανικο. Με ξινισαν καποιες σκηνες αλλα τελος παντων....βλεπεται.
7/10 :πάνω:
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: El Secreto de sus Ojos (Τo Μυστικό στα Μάτια τους) (2010)

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 02 Σεπ 2018, 19:23

Άραγε να φταιν οι σκηνές ή το λεμόνι; :))))
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: El Secreto de sus Ojos (Τo Μυστικό στα Μάτια τους) (2010)

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 02 Σεπ 2018, 21:33

Νικόλας Δε Κιντ έγραψε:Άραγε να φταιν οι σκηνές ή το λεμόνι; :))))


Μπρρρρρρ, παγωσα! :πανικός:
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: El Secreto de sus Ojos (Τo Μυστικό στα Μάτια τους) (2010)

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 03 Σεπ 2018, 01:33

Το ίδιο έπαθα κι εγώ όταν διάβασα "ξίνισαν" αντι για "ξένισαν"! :πανικός:
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: El Secreto de sus Ojos (Τo Μυστικό στα Μάτια τους) (2010)

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 03 Σεπ 2018, 05:52

"Ξινισαν" υπαρχει, οχι "ξενισαν". :όχισουλέω:
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."


Επιστροφή “δεκαετία του 2010”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες